Janáčkův festival bude oslavou skladatelova výročí. Přijedou světové hvězdy

29/2 2024

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka bude letos oslavou 170. výročí Janáčkova narození. Od 30. května do 3. července se na festival do Ostravy i dalších míst Moravskoslezského kraje sjede česká i světová interpretační, pěvecká a baletní špička.

Janáčkův festival bude oslavou skladatelova výročí. Přijedou světové hvězdy

Renomovaná dirigentka Jessica Cottis. Foto: Archiv umělkyně

Do Ostravy přijede například britská sopranistka Claire Booth, která se pyšní mimořádnou šíří repertoáru a mnoha oceňovanými operními výkony na prestižních pódiích. Zpívala mimo jiné také s americkými tělesy Boston Symphony Orchestra a Chicago Symphony Orchestra či Tokijskou filharmonií. „V Ostravě vystoupí na zahajovacím koncertu Janáčkova festivalu, který bude poctou nejen Leoši Janáčkovi, ale také skvělým ženám. Symfonický orchestr Českého rozhlasu totiž povede australsko-britská dirigentka Jessica Cottis, umělecká ředitelka a šéfdirigentka Canberra Symphony Orchestra,“ uvedl ředitel Mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.

„V doporučeních pro návštěvníky festivalu nesmíme opomenout koncerty dvou výborných polských symfonických orchestrů s českými sólisty. Oba koncerty se uskuteční v Ostravě. Na tom prvním přednese 6. 6. Karel Košárek za doprovodu Filharmonie Opole populární Gershwinovu Rapsodii v modrém. Na tom druhém zaznějí houslové koncerty Josefa Myslivečka a W. A. Mozarta v podání Ivana Ženatého. Sinfonia Varsovia bude právě na tomto koncertu 19. 6. poprvé hrát pod taktovkou Jiřího Habarta,“ říká J. Javůrek. A do třetice si podle něj mají ostravští posluchači všimnout festivalového jazzu. Tomu bude tradičně patřit Kompresorovna ostravského Landek Parku. Poprvé na festivalu vystoupí zpěvačka Dasha a Pájky Pájk Quintet Martina Kumžáka. „Po letech, kdy zněla na Landeku jen instrumentální jazzová hudba, přivítáme zpěvačku rozkročenou mezi muzikálem, alternativní tvorbou a jazzem,“ přiblížil ředitel MHF Leoše Janáčka Javůrek s tím, že tento netradiční koncert se uskuteční 2. června.

Velký program se chystá také do dalších míst Moravskoslezského kraje, včetně Janáčkových rodných Hukvald, kde bude mít 28. června světovou premiéru skvostně mezinárodně obsazené baletní představení „Návraty“. K premiérovému a současně jedinému představení v České republice se sjedou slavná baletka a choreografka Věra Kvarčáková a hvězdy světové balení scény.

Vstupenky na MHF Leoše Janáčka lze zakoupit v Janáček pointu v Ostravě, na portálech colosseumticket.cz a mhflj.cz a v info centrech v Moravskoslezském kraji. Více informací na www.mhflj.cz Prodej vstupenek už běží.