Informace k volbám do Evropského parlamentu

7/6 2024

V České republice dnes začínají řádné volby do Evropského parlamentu. Hlasovací místnosti se otevřou v pátek a sobotu 7. a 8. 6.  2024. První den budeme moci dojít k volební urně od 14 do 22 hodin, druhý den pak od 8 do 14 hodin.

Informace k volbám do Evropského parlamentu

Ilustrační foto. Volební urna. Autor: MMO

Občan ČR má právo hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu za předpokladu, že alespoň druhý den voleb dosáhne 18 let věku. Hlasovací lístky měli všichni oprávnění voliči najít nejpozději tři dny před prvním dnem voleb ve svých domovních schránkách. Volební lístky budou k dispozici také přímo ve volebních místnostech. Volič musí ve volební místnosti prokázat svou totožnost a státní občanství České republiky platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Za tzv. plentou volič vloží do úřední obálky, kterou obdrží ve volební místnosti, jeden hlasovací lístek, na němž může zakroužkováním čísla dát preferenční hlas nejvýše dvěma kandidátům.

Seznam všech volebních místností, včetně adres a telefonních čísel, v obvodech statutárního města Ostravy a v Moravskoslezském kraji  je k dispozici ZDE.

O voličské hlasy se na území České republiky uchází celkem 30 stran a hnutí. Nově zvolení čeští europoslanci  obsadí v Evropském parlamentu 21 křesel (dohromady Evropský parlament čítá 705 poslanců. Kompletní informace o volbách najdete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR ZDE.