Hold válečným veteránům

13/11 2017

Ostravané si v sobotu 11. listopadu připomněli Den válečných veteránů na vzpomínkové akci v Komenského sadech u Památníku obětí 2. světové války. Při této příležitosti převzali váleční veteráni medaile. Mezi nimi i Lukáš Hirka zotavující se z těžkého zranění, které utrpěl v roce 2012 v Afganistánu. Veteránům poděkoval primátor Tomáš Macura.

Hold válečným veteránům

Primátor Tomáš Macura se v Komenského sadech setkal se zraněným válečným veteránem z Afganistánu Lukášem Hirkou. Foto: Lukáš Kaboň

Den veteránů se koná 11. listopadu, v den, kdy skončila 1. světová válka. V Ostravě si toto výročí připomněli občané, zástupci organizací i váleční veteráni u Pomníku obětí 2. světové války v Komenského sadech. „Péče a úcta k válečným veteránům neznamená jen účast na těchto vzpomínkových akcích, ale především snahou o jejich návrat do života a vytvoření důstojných podmínek. V tom má naše společnost určitý dluh,“ řekl primátor Tomáš Macura. „Máme mezi sebou novodobé válečné veterány. Zaslouží si hold. Jsem rád, že jsem se dnes mohl setkat s Lukášem Hirkou, který se zotavuje z těžkého zranění,“ dodal primátor Tomáš Macura.

Lukáš Hirka byl těžce zraněn při raketovém útoku v afgánské provincii Lógar. Střepinami a úlomky betonu byl zasažen na celém těle, nejvíce však v oblasti hlavy, kde má střepiny dodnes. Téměř tři měsíce zůstal v kómatu. Poté, co se probral, nebyl schopný pohybu a komunikoval pouze očima. Lékaři mu dávali minimální naději na přežití. Svou silnou vůlí a díky pomoci rodiny Lukáš Hirka dokázal nemožné. Po náročných rehabilitacích komunikuje, do rukou se mu navrátil cit a během Dne veteránů v Ostravě dokonce povstal z invalidního vozíku, a to při přebírání vyznamenání a při české hymně. „Jednou chci ten vozík vyměnit za pár běžeckých bot. Už jsem si je koupil,“ vyřkl své přání Lukáš Hirka.

Během Dne veteránů byly oceněny tyto osobnosti: kpt. Martin Hastík (čestný odznak štábního kapitána Václava Morávka), por. v zál. René Petr (stužka se symbolem „V“ za 5 let služby v aktivní záloze), nrtm. Petr Vincenec (Medaile Za službu v ozbrojených silách ČR I. stupně), nrtm. Pavel Pandolarovský a kpt. Bohumíra Polášková (stužka k medaili Za službu v ozbrojených silách ČR I. stupně), Oldřich Lyko (Záslužný kříž ministra obrany ČR III. stupně), mjr. ve výslužbě Jiří Vrtný (Záslužný kříž válečných veteránů I. stupně), plk. Jaroslav Hrabec, pplk. Ondrej Juríčko, por. Lukáš Milko a čet. Rudolf Mrákava (Záslužný kříž válečných veteránů III. stupně), des. ve výslužbě Lukáš Hirka (pamětní medaile Krajského vojenského velitelství Ostrava).