Folklor bez hranic je za dveřmi

8/8 2016

Třetí srpnový týden, ve dnech 15. – 19. srpna, pořádá spolek Folklor bez hranic Ostrava spolu se Souborem lidových písní a tanců Hlubina festival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí Folklor bez hranic Ostrava 2016.Záštitu nad celým festivalem převzal primátor města Ostravy Tomáš Macura.

Folklor bez hranic je za dveřmi

Z loňského ročníku akce. Snímek Jiří Urban.

Spolupořadateli tohoto letního svátku folkloru jsou Lidová konzervatoř a Múzická škola v Ostravě, Folklorní sdružení ČR, Komorní scéna Aréna, Středisko volného času Korunka v Ostravě-Mariánských Horách spolu s DTO CZ v Ostravě-Mariánských Horách.

Vedle folklorních souborů z Ostravy (Fogáš, Hlubina, Hlubinka, Holúbek, Krasničanek, Ševčík) se festivalu zúčastní folklorní soubor Žerotín ze Strážnice, romská taneční skupina Cikne Čhave z Nového Jičína a zahraniční soubory z Indonésie, Sicílie, Slovenska a Polska. Folklor bez hranic Ostrava 2016 letos propojí své festivalové koncerty v centru města s Olympijským parkem na Masarykově náměstí a Černé louce.

Festival zahájí primátor statutárního města Ostravy v pondělí 15. srpna ve 14.00 hodin přijetím zástupců zúčastněných souborů v Nové radnici. Ostravané se potěší téhož dne od 15.30 hodin přehlídkou zahraničních folklorních souborů a souboru Žerotín v prostorách Fora Nová Karolina a od 16.30 v rámci Olympijského parku na Masarykově náměstí v centru města. V případě deště se koncert na Masarykově náměstí neuskuteční. Dvouhodinový slavnostní zahajovací koncert začne v 19.00 hodin na velkém pódiu Olympijského parku na Černé louce. Spolu s hostitelským souborem Hlubina vystoupí soubor Žerotín ze Strážnice a zahraniční hosté festivalu.

Druhý festivalový den, úterý 16. srpna v 10.30 hod., vystoupí folklorní soubory v Centru pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek v Ostravě-Muglinově a v Domovech pro seniory Korýtko v Ostravě-Zábřehu a Sluníčko v Ostravě-Vítkovicích. Program bude pokračovat festivalovým koncertem od 16.30 hodin na prostranství před K-Triem v Ostravě-Hrabůvce.

Ve středu 17. srpna se Folklor bez hranic Ostrava 2016 přesune na Mariánském náměstí v Ostravě-Mariánských Horách, kde folklorní soubory předvedou své umění opět od 16.30 hodin. V 19.00 hodin se představí soubory z Lodži a ze Strážnice na lázeňské kolonádě v Klimkovicích.

Čtvrtý festivalový den, čtvrtek 18. srpna, patří městskému obvodu Ostrava-Poruba. V 10.30 hodin vystoupí soubory v domově pro seniory Slunečnice na Opavské ulici, ale zároveň také v domově pro seniory Kamenec ve Slezské Ostravě. V 16.00 hodin vyjde z Alšova náměstí v Ostravě-Porubě pestrobarevný festivalový průvod ke kruhovému objezdu na Hlavní třídě a festivalový koncert začne na pódiu u kruhového objezdu tradičně od 16.30. hod.

V závěrečném pátém festivalovém dni, v pátek 19. srpna, se Folklor bez hranic Ostrava 2016 vrací do centra města. Krojovaný průvod (v případě deště se neuskuteční) se od 15.30 hodin vydá, s krátkými tanečními zastávkami, z Husova sadu do centra města. Účinkující i diváci mohou spolu se soubory dojít na Slezskoostravský hrad, kde od 17.00 hodin vystoupí dětské folklorní kolektivy a v 18.00 hodin vyvrcholí festival závěrečným koncertem. Bohaté občerstvení bude součástí příjemně stráveného večera.

Ve foyer Nové radnice je v průběhu měsíce srpna již tradičně instalována výstava fotografií z minulého festivalového ročníku.