Finanční pomoc města pro další neziskové organizace

26/5 2020

Ostravští radní schválili další žádosti subjektů neziskového sektoru, které požádaly město o rychlou finanční pomoc. Dohromady rada posoudila již 64 žádostí. Dary ve výši 20 tisíc korun zatím získalo 45 organizací. Jedná se o celkem 900 tisíc korun, které byly obratem zaslány na účty organizací.

Finanční pomoc města pro další neziskové organizace

Posledním dnem pro podání žádosti v programu na podporu neziskového sektoru, zasaženého opatřeními proti šíření nového typu koronaviru, je středa 10. června.

„V tomto týdnu rada posoudila osm žádostí a třem žadatelům rychlou finanční pomoc schválila. Dvě jsou z oblasti kultury, jedna z oblasti školství a vzdělávání. V Ostravě jsou ale určitě další neziskové organizace, kterých se nabídka města týká. Potenciální žadatele o dar ve výši dvaceti tisíc korun chci upozornit, že na podání žádosti mají poslední dva týdny," uvedla náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

Žadatelé v oblasti kultury, kterým byla žádost schválena, museli v jednom případě pozastavit činnost galerie, protože se jim snížily příjmy, nebyli schopni spolufinancovat a tudíž čerpat dotaci ministerstva kultury. Ve druhém případě došlo k zrušení sjednaných koncertů, divadelních představení a seminářů, přesto žadateli vznikla potřeba uhradit fixní náklady na organizační činnost, grafické práce na propagaci a internetové a mobilní služby. V oblasti školství a vzdělávání došlo u žadatele k přerušení vzdělávacích aktivit, organizace požádala o pomoc na úhradu mzdových nákladů.

Z finančních darů organizace pokrývají mzdové, provozní, administrativní, případně i režijní náklady, ale také již objednaný materiál na původně plánované akce nebo nájem v případě, že jim ho už neodpustil majitel nemovitosti, ve které sídlí. I v tomto kole byly některé žádosti vyřazeny, protože jejich žadatelé nesplnili podmínky programu.

O stanovenou finanční částku mohou i nadále žádat ostravské organizace pracující v oblasti kultury, sportu, školství a vzdělávání, sociální péče, zdravotnictví, prevence kriminality, protidrogové prevence, podpory osob s hendikepem, volnočasových aktivit a rodinné politiky.

Pomoc je určena organizacím, které k 9. březnu prokazatelně provozovaly své aktivity v uvedených oblastech na území města Ostravy nejméně jeden rok a zároveň na základě krizových opatření musely přerušit svou činnost. Čestným prohlášením doloží fixní náklady, které jim zůstaly i po přerušení jejich provozu. Zároveň nejsou kryty dotacemi města k financování jejich celoroční činnosti.

Žádosti mohou zájemci podávat elektronicky i poštou prostřednictvím jednoduchého formuláře, zveřejněného na webu města Ostravy www.ostrava.cz/pomocneziskovkam. Své dotazy mohou posílat na e-mailovou adresu pomocnezisk@ostrava.cz. Program na podporu neziskového sektoru vyhlásilo město Ostrava 5. května.