Dvě stě tisíc kilometrů do práce na kolech

30/6 2020

Celorepubliková výzva Do práce na kole v letošním roce oslavila své desáté výročí. A Ostrava byla opět jejím místním koordinátorem.  Cílem oblíbené květnové výzvy je šetřit životní prostředí, zlepšit kondici účastníků a také pomocí dat o zapsaných cestách zlepšovat cyklo infrastrukturu ve městě.

Dvě stě tisíc kilometrů do práce na kolech

Ze slavnostního vyhlášení vítězů v Divadélku pod věží. Foto: Petr Chodura

Celkem 664 ostravských účastníků urazilo více než 182 tisíce kilometrů na kole a zhruba 17 tisíc kilometrů pěšky.
Vítězům letošního ročníku osobně blahopřála náměstkyně primátora Kateřina Šebestová v pondělí 29. června v Divadélku pod věží.

„Letošní výzvu zasáhly dvě nepříznivé okolnosti. První z nich byl nouzový stav z důvodu koronavirové pandemie a druhou špatné počasí. Obě tyto skutečnosti se promítly i do letošních výsledků. I přesto mě velmi těší, že se řada ostravských účastníků nenechala odradit a nasbírala na městské konto úctyhodné tisíce kilometrů. V celkovém součtu si držíme třetí místo v republice za Prahou a Brnem. Důležitý pro výzvu je i ekologický rozměr – v přepočtu na pomyslný objem emisí ostravští účastníci ušetřili městu více než 26 tun CO2," uvedla resortní náměstkyně Kateřina Šebestová.

Nejvýkonnější ostravský cyklista ujel celkem 3 308 kilometrů, nejlepší cyklistka 1 731,5 kilometru. Běžec, který obsadil první místo v žebříčku účastníků, uběhnul za celý měsíc 447,3 kilometru, nejlepší běžkyně dosáhla konečného výsledku 391,3 kilometru.

Město kromě jednotlivců oceňovalo i týmy. Letošního ročníku se jich zúčastnilo celkem 170, z nichž 107 týmů splnilo podmínku pro zařazení do slosování o ceny: alespoň dvě třetiny z realizovaných cest do/z práce museli zvládnout na kole/pěšky/ nebo jiným ekologickým způsobem. Na své si letos přišli i ti, kteří kvůli nouzovému stavu pracovali z domovů. Poprvé tak mohli zaznamenávat jakýkoliv pohyb, například i cvičení doma. Ostravští účastníci najeli celkem 182 572,3 kilometru na kole a 17 014,6 kilometru nachodili pěšky.

Zvláštní kategorií letošního ročníku je Cyklozaměstnavatel roku. Titul v příslušném městě získává firma, která na základě dotazníku nominujícího zaměstnance obdrží nejvyšší bodové ohodnocení, které je rozděleno do čtyř tematických oblastí - zaměřených na propagaci jízdy na kole, firemní aktivity, kvalitu, dostupnost a bezpečnost stání pro kola a zázemí, které mají zaměstnanci k dispozici. V rámci 10. ročníku získala titul Cyklozaměstnavatel roku v Ostravě společnost Unicon Ostrava s. r. o.

Díky samotné výzvě v Ostravě vznikla i komunitní skupina na Facebooku, která nabízí informace o novinkách z kampaně Do práce na kole.

Soutěž Do práce na kole se koná každoročně od 1. do 31. května. Letošního ročníku se účastnilo 49 pořadatelských měst. Celkem 15 813 účastníků absolvovalo 393 tisíc bezmotorových cest. Do akce se zapojilo 2700 firem a institucí a dohromady její účastníci zvládli překonat „na vlastní pohon" 3,821 milionu kilometrů, díky kterým ušetřili 493 tun CO2. Autorem letošního vizuálu je oblíbený Jaromír Švejdík alias Jaromír99, autor komiksu Alois Nebel nebo Zátopek. Pořadatelem akce je Spolek Automat.