Domov se zvláštním režimem je připraven na klienty

30/11 2012

Dva objekty na Zukalově ulici v Ostravě byly od dubna do listopadu letošního roku zrekonstruovány na domov se zvláštním režimem, do kterého se během prosince budou postupně stěhovat lidé bez domova se sníženou soběstačností, s chronickým duševním onemocněním, závislostí na návykových látkách či s demencemi různého typu.

Domov se zvláštním režimem je připraven na klienty

Na snímku náměstek Martin Štěpánek (vpravo) hovoří v jednom z připravených pokojů s ředitelem zařízení Janem Vincencem. FOTO: Jiří Urban

„Poskytování sociálních služeb osobám bez přístřeší, které jsou nemocné nebo imobilní, a proto péče o ně vyžaduje vyšší míru podpory, nám doposud na území města Ostravy scházelo. Otevřením domova se zvláštním režimem bude tento problém vyřešen. Zukalova doplní nabídku běžných zařízení pro osoby bez přístřeší, jejichž kapacita je v současné době dostatečná,“ řekl náměstek primátora Martin Štěpánek, který se zúčastnil 30. listopadu kolaudace objektu.

Provozovatelem zařízení je Armáda spásy. Jeho 17 zaměstnanců, z nichž 13 pracuje v přímé péči, se bude starat o nemocné na 29 lůžcích. „Provoz zařízení bude nepřetržitý, na směny. Naši klienti do něj budou umísťováni z LDN nebo jiných zařízení na základě sociálního šetření,“ sdělil ředitel Domova se zvláštním režimem Zukalova Jan Vincenc.

Projekt za 15 686 tisíc korun byl z 85 procent hrazen z dotací Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko 2007-2013, z rozpočtu regionální rady. Zbytek nákladů nese město Ostrava.

Domov se zvláštním režimem je dlouhodobým prioritním záměrem SMO, je součástí rozvojových opatření schváleného 3. komunitního plánu sociálních služeb a souvisejících aktivit na období 2011 – 2014. Navazuje na Strategický plán rozvoje SMO do roku 2015 a také je jednou z priorit Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb v Moravskoslezském kraji na léta 2010 – 2014.

logo rop