Domem roku je Concept House v Porubě

29/5 2014

V sále Karolina Hotelu Mercure Ostrava Centre proběhlo 28. května slavnostní vyhlášení 20. ročníku soutěže o Dům roku 2013 a internetové ankety o Stavbu dvacetiletí, které uspořádalo město Ostrava, útvar hlavního architekta a kancelář primátora magistrátu. Ceny předali náměstek primátora Jiří Hrabina a tajemník magistrátu Břetislav Gibas.

Domem roku je Concept House v Porubě

Náměstek primátora J. Hrabina (vpravo) předává cenu za dům roku. Foto: J. Urban

S výsledky stavební architektonické soutěže pro objekty dokončené a uvedené do provozu v letech 2012 a 2013 přítomné seznámil vedoucí útvaru hlavního architekta Cyril Vltavský. Do uzávěrky podalo přihlášku deset staveb, po vyřazení tří pro nesplnění propozic, porota nakonec vybírala ze sedmi projektů. Její verdikt stvrdila svým usnesením rada města.

Čestné uznání získala budova Mateřské školy v Ostravě-Krásném Poli a finanční odměnu v pořadí druhé vyhodnocené dílo Revitalizace přednádražního prostoru, II. etapa, v Ostravě-Svinově, za kterým se „skrývá“ rekonstrukce a přestavba Svinovských mostů a blízkého okolí.

Titul Dům roku 2013 získala budova společnosti Concept House na Opavské ulici v Ostravě-Porubě. Projekt je dílem architektů Davida Kotka, Kateřiny Holenkové, Jana Müllera a Projektstudia EUCZ Ostrava. Dodavatelem stavby byla Owlet Gastro s.r.o. Ostrava.

Do internetové soutěže o Stavbu dvacetiletí, která probíhala na webu města Ostravy, byly zařazeny všechny ostravské stavby roku od založení soutěže v roce 1994. Nejvíce hlasů respondentů (991) získala Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích (stavba roku 2012), před Rekonstrukcí vlakového nádraží ve Svinově v roce 2007 (115 hlasů). Soutěže se zúčastnilo 1543 hlasujících.