Dobrá zpráva pro region: dvě ostravské vysoké školy se sloučí

13/1 2012

Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) a Ostravská univerzita (OU) zahájily slučování. Nová vysoká škola má vzniknout do roku 2015. O jejím názvu se teprve bude jednat. Ministerstvo školství dá letos na první fázi projektu 40 milionů korun. Ostravské univerzity jsou prvními vysokými školami v republice, které se slučují.

Dobrá zpráva pro region: dvě ostravské vysoké školy se sloučí

K foto: Jak se bude jmenovat po sloučení?

„Informaci o slučování ostravských univerzit vítám. Je to dobrá zpráva pro celou Ostravu i region. Ostrava tím potvrdí svou roli významné univerzitní metropole. Třetí největší škola v zemi, která by získala statut výzkumné univerzity, bude hrát klíčovou roli v dalším rozvoji regionu,“ řekl k této zprávě primátor města Ostravy Petr Kajnar.

Podle rektora OU Jiřího Močkoře by fúze univerzit mohla být impulsem pro rozvoj regionu. Rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák sdělil, že schůzky ke slučování začnou už příští týden, bude se jednat o nastavení řídících orgánů celého projektu, správní rady a vyhledání řešitelů. Nejprve vznikne tým, který bude analyzovat rozdíly mezi oběma univerzitami. Zaměří se na způsob studia, výuku či řešení vědy a výzkumu. "To bude první krok: najít společnou legislativu pro obě univerzity, hledat cesty, kde si můžeme vzájemně vypomoci s výukou, nastavit nové studijní předpisy a řády," řekl Vondrák. Rozdíly jsou podle rektorů velké, je to, jako by se spojovala dvě města s 25 000 a 10 000 obyvateli.

"Bohužel není dnes obdobný projekt, z něhož bychom se mohli poučit. Bude to věc trošku neprobádaná, která bude vyžadovat jak profesionální přístup lidí z univerzit, tak asi i externí poradenství," řekl Vondrák.

Jasný zatím není název budoucí nové univerzity, není vyloučeno, že se bude vybírat v soutěži. OU má šest fakult, studuje na ní přibližně 10 000 studentů, VŠB-TUO má sedm fakult, orientovaných především na technické a ekonomické obory, a kolem 25 000 studentů.