Do Ostravy se sjeli tajemníci z celé České republiky

19/5 2011

V Ostravě se v těchto dnech koná třídenní XXI. Valné shromáždění a jarní celostátní odborný seminář Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů České republiky v hotelu Park Inn. Při zahájení semináře vystoupil primátor hostitelského města Ostravy Petr Kajnar.

Do Ostravy se sjeli tajemníci z celé České republiky

Sdružení (STMOÚ) je dobrovolné sdružení fyzických osob, které vykonávají funkci tajemníka obce či města. Jeho posláním je hájit zájmy svých členů zejména tím, že předkládá Parlamentu ČR, vládě ČR a orgánům státní správy iniciativní návrhy k tvorbě legislativy, která se vztahuje k činnosti a práci městských a obecních úřadů. Spolupracuje rovněž s organizacemi a svazy jako např. Svaz měst a obcí při zajišťování veřejné správy, snaží se o zlepšení vzájemné informovanosti mezi úřady v oblasti jejich funkčnosti a při výkonu veřejné správy, napomáhá různými formami vzdělávání úředníků městských obecních úřadů. Spolupracuje také se zahraničními svazy a nadnárodními organizacemi podobného typu. Sdružení vzniklo 29. června 1994 na valném shromáždění v Havlíčkově Brodu. Smlouvu o spolupráci uzavřelo s podobnými organizacemi z Lotyšska a Slovenska, rozvíjí se spolupráce s profesními svazy a organizacemi v Maďarsku, Velké Británii a v dalších státech EU.

Magistrát města Ostravy reprezentuje na setkání tajemník MMO Břetislav Gibas. Ostravský magistrát může členům sdružení předat cenné zkušenosti například ze vzdělávání úředníků v oblasti pomoci handicapovaným občanům. Řada úředníků v odborech, ve kterých je kontakt s občany nejčastější, například ovládá znakovou řeč a snáze se tak domluví s lidmi se sluchovým handicapem.

Na semináři v hotelu Park Inn jsou mezi tématy například aktuální informace MV ČR o připravované legislativě, dopadech změn na města a obce či strukturálních fondech EU a projektech. Účastníkům semináře bude mj. představen projekt interaktivního portálu pro potřeby zaměstnanců ve veřejné správě, seznámí se rovněž se současností a budoucností eGovernmentu – důsledky používání elektronických dokumentů aj.