Dny NATO vidělo až 185 tisíc návštěvníků. Lidé rozhodli o vítězi primátorského poháru

18/9 2023

Letošní 23. ročník Dnů NATO, spojený se 14. ročníkem Dnů Vzdušných sil Armády České republiky navštívilo v průběhu uplynulého víkendu zhruba 185 tisíc lidí. Největší přehlídky vojenské a bezpečnostní techniky v Evropě se zúčastnili zástupci 19. zemí světa

Dny NATO vidělo až 185 tisíc návštěvníků. Lidé rozhodli o vítězi primátorského poháru

Staronový vítěz kapitán Szentendrei přebírá cenu od ostravského primátora Jana Dohnala. Foto: Lukáš Kaboň

Návštěvníci si mohli vychutnat dynamické ukázky vzdušných i pozemních sil nebo se zblízka podívat na vystavovanou vojenskou techniku. K největším tahákům patřily letouny F-35 Lightning II, o jejichž koupi mají zájem české vzdušné síly.  Atraktivní a velmi oceňované představení vystřihli švýcarští a polští letečtí akrobati, pozornost budily nové vrtulníky Vzdušných sil Armády České republiky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. Jejich předchůdce, „létající tank" Mi-24, se na akci rozloučil svou derniérou.

Partnerem aktuálního ročníku Dnů NATO bylo Polsko, které si připravilo nebývale rozsáhlou prezentaci, včetně skupiny letecké akrobacie Orlik nebo ukázky zásahu elitní vojenské jednotky GROM. Premiéru na dnech NATO zažily lucemburské a portugalské síly.

Rovněž v letošním roce na oficiálním facebookovém profilu Ostravy probíhalo hlasování o nejpovedenější leteckou ukázku v rámci Dnů NATO a & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Ze všech dech beroucích výkonů diváci vynesli na první místo maďarského stíhače Davida Szendtendreie na Gripenu JAS -39. Kapitán Szentendrei tak obhájil prvenství z loňského ročníku a počtvrté v řadě zajistil maďarskému letectvu Cenu primátora města Ostravy. Primátorský pohár s pamětním certifikátem mu osobně předal ostravský primátor Jan Dohnal.

Ostrava je Dnům NATO dlouhodobým partnerem. Kromě samotných ukázek městských strážníků a vlastní zóny v areálu město znovu zajistilo tři bezplatně hlídané velkokapacitní kolárny pro ty, kteří si akci přijeli prohlédnout na kole.