Dny NATO opět nezklamaly. Primátorský pohár získali turečtí akrobaté
Jubilejní 25. ročník Dnů NATO na mošnovském Letišti Leoše Janáčka v Ostravě znovu nabídl pestrou přehlídku letecké i pozemní techniky, stejně jako působivé dynamické ukázky na zemi i v povětří. K vidění byly nádherné kousky, které v Mošnově zastupovaly 17 zúčastněných zemí z celého světa.
Ostravský primátor Jan Dohnal s vítěznými Turkish Stars. Foto: Lukáš Kaboň
Zájem veřejnosti byl tradičně obrovský, k letišti mířily nekonečné zástupy návštěvníků. Dvoudenní program tak dohromady zhlédlo přibližně 150 tisíc diváků.
Shromáždění zájemci mohli obdivovat celou řadu strojů a ukázek. Na místě se prezentovaly nejen vojenské složky, nýbrž také hasiči, policisté, strážníci nebo záchranáři. V průběhu Dnů NATO skládali přísahu právě noví policisté a hasiči.
Ostravský primátor Jan Dohnal předal v průběhu programu Operativnímu oddílu městské policie Ostrava čestnou stuhu České euroatlantické rady za významný a dlouhodobý podíl na organizaci Dnů NATO a Dnů vzdušných sil AČR.
Letošním partnerským státem Dnů NATO byla Itálie. Mezi italskou technikou zaujal především AV-88 Harrier II, fanouškům známý především svou schopností kolmého startu i přistání. K hlavním tahákům patřil rovněž strategický bombardér B-52 H Stratofortress, amerických vzdušných sil, který tentokrát nepřistál, ale několikrát nad letištěm přeletěl.
Paralelně se Dny NATO se konají také Dny vzdušných sil Armády České republiky. Letiště v Mošnově zažilo jejich 16. ročník. Česká armáda své statické i dynamické ukázky pojala coby důraz na svou současnou modernizaci. V jejím rámci se na Dnech NATO kupříkladu poprvé objevil tank Leopard 2A4, a to v souhře s notoricky známými „bévépéčky“, tedy bojovými vozidly pěchoty BVP -2.
Hlavní podporu Dnům NATO již tradičně poskytuje statutární město Ostrava. Právě díky ní mohli návštěvníci akce využít tří oblíbených velkokapacitních koláren hlídaných městskou policií. Za dobu konání akce v nich cyklisté zaparkovali celkem 5700 jízdních kol. Přítomným byla k dispozici relaxační zóna města Ostravy nebo poradenství ze strany ostravských strážníků. Ti se také prezentovali vlastními ukázkami.
Jak je zvykem z předchozích ročníků, součástí Dnů NATO byla populární hlasovací soutěž o Pohár primátora města Ostravy. O vítězi rozhodli sami diváci, kteří na facebookovém profilu města hlasovali o nejzdařilejší letecké ukázce. Trofej z rukou primátora města Ostravy, spolu s pamětním certifikátem, letos získala turecká akrobatická skupina „Turkish Stars“.
Tak zase za rok! Těšíme se.