Dnes začínají volby do zastupitelstev obcí a Senátu České republiky 2022

23/8 2022

Letošní komunální a senátní volby se konají ve dnech 23 a 24. 9. (první kolo). Případné druhé kolo voleb do Senátu pak proběhne 30. 9. a 1. 10. V pátek 23. 9. jsou volební místnosti otevřeny od 14 do 22 hodin, v sobotu 24. 9. pak od 8 do 14 hodin.

Dnes začínají volby do zastupitelstev obcí a Senátu České republiky 2022

Ilustrační foto. Autor: Lukáš Kaboň

Oprávnění voliči vyšlou své zástupce do zastupitelstva města Ostravy, zastupitelstev jednotlivých městských obvodů a třetiny Senátu ČR (ve volebním obvodu č. 70 se sídlem Ostrava-město: městské obvody Moravská Ostrava a Přívoz, Mariánské Hory a Hulváky, Lhotka, Hošťálkovice, Nová Ves, Petřkovice, Slezská Ostrava, Radvanice a Bartovice, Michálkovice, Vítkovice, Hrabová, Nová Bělá, Stará Bělá a obce Stará Ves nad Ondřejnicí, Vratimov, Václavovice, Šenov).

KDO může volit: občan ČR, který alespoň v druhý den voleb dosáhne věku 18 let a má hlášen trvalý pobyt v obci (do zastupitelstev mohou volit také cizinci - pouze občané EU, kteří zde mají jsou hlášeni k pobytu, pokud požádají o zápis do dodatku stálého seznamu voličů nebo pokud prokážou, že jsou oprávněnými voliči v den voleb).

CO je třeba mít u sebe k vykonání volebního aktu: doklad totožnosti, pokud volím mimo svůj okrsek a požádal jsem si o jeho vydání tak voličský průkaz (ten ale pouze pro volby do Senátu!)

Veškeré informace lze podrobněji vyčíst v zákonech č. 491/2001 Sb. (zastupitelstva obcí) a č. 247/1995 Sb. (Senát).