Divadlo loutek nabízí nový alternativní prostor

20/5 2011

Za necelý rok od položení základního kamene se 20. května otevřela nová budova přístavby Divadla loutek Ostrava. Projekt přístavby z dílny architektů Hájka, Stratila a Minářové je zahrnutý do Integrovaného plánu rozvoje města Ostravy s názvem Magnet regionu. Rozšíření kulturní scény města ocenil primátor Petr Kajnar, stejně jako náměstkyně primátora pro kulturu a zdravotnictví Simona Piperková.

Divadlo loutek nabízí nový alternativní prostor

Divadlo loutek se má v budoucnu stát součástí kulturního klastru Černá louka, o jehož podobě se bude ještě rozhodovat. Už v březnu se Ostravané mohli večer pokochat pohledem na loutky v jedinečném a zatím jediném ostravském orloji na západní fasádě nového objektu. Rozšíření Divadla loutek Ostrava, jehož nové sídlo získalo v roce 1999 ocenění Dům roku, je financováno převážně z evropských strukturálních fondů – z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko v celkových nákladech přes 70 milionů korun. Zhruba osm procent objemu financí dodalo město Ostrava. Investice do přístavby pomohla navýšit kapacitu divadla, rozšířit jeho programovou nabídku a přilákat více diváků. Divadlo se již delší dobu potýká se zájmem, který není vždy možné uspokojit. Za rok zhlédne představení v loutkovém divadle přes 80 tisíc diváků, převážně dětí, z celého moravskoslezského kraje. Divadlo však slouží i mnoha dalším aktivitám.
Nové prostory přístavby nabízejí proměnné hlediště s kapacitou 60-80 diváků, dále pak scény pro interaktivní představení, kdy je dětský divák zapojen do děje, bude však sloužit i komorním inscenacím, tzv. terapii loutkou – práci s handicapovanými dětmi, otevře se tu nové dětské studio. Pozoruhodný je otevřený venkovní amfiteátr na jižní straně přístavby, který se dá v případě nepříznivého počasí zastřešit plachtou, což představuje další alternativní divadelní prostor v Ostravě dosud málo využívaný.