Divadlo Jiřího Myrona před modernizací

26/9 2017

Divadlo Jiřího Myrona (DJM) se promění ve výstavní kulturní stánek s moderním zázemím pro diváky i účinkující. Celkové náklady na jeho komplexní rekonstrukci jsou předpokládány ve výši 330 milionů korun. Spolu se zástupci Národního divadla moravskoslezského (NDM), jehož je DJM součástí, o tom informovali primátor Tomáš Macura a náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Divadlo Jiřího Myrona před modernizací

Divadlo Jiřího Myrona sídlí v prostorách bývalého Národního domu z roku 1894 v ulici Čs. legií, který je nejstarší kulturní stavbou v Ostravě. Foto: NDM

První etapa rekonstrukce, která zahrnuje mezi jinými vznik pasáže s novým předprodejním místem, kavárny, ubytovacích kapacit, nového společenského sálu, baletního sálu, zkušebny orchestru, komorní divadelní scény pro asi 60 diváků či Ateliéru pro děti a mládež, který působí při NDM již šestým rokem, by měla být ukončena v příštím roce. Objekty Divadla Jiřího Myrona se dočkají také výměny všech oken i nové fasády. V následujících dvou letech v nich budou instalovány moderní jevištní technologie.

Práce na rekonstrukci a přestavbě prostor divadla přirozeně naruší jeho provoz. Pravidelně se v něm bude hrát do konce března příštího roku s tím, že v únoru a březnu už bez balkonu, to znamená při omezené kapacitě. Další tři měsíce bude divadlo pro veřejnost uzavřeno a plánovaná představení budou přenesena do Divadla Antonína Dvořáka a částečně do Divadla loutek.

Nedostačující kapacitu a často i zázemí Národního divadla moravskoslezského pomůže do budoucna vyřešit adaptace pro divadelní provoz bývalého výstavního pavilonu G na výstavišti Černá louka. Vznikne tu jednak nový hrací prostor pro všechny soubory NDM, jednak chybějící prostor pro zkušebnu, jejíž velikost by byla adekvátní velikosti obou stávajících jevišť NDM. Realizace investice v celkovém objemu zhruba 60 milionů korun by měla začít v příštím roce před prázdninami.

„Je ale možné, že některé práce, například bourací, začnou už letos,“ upozornil náměstek primátora pro oblast kultury Zbyněk Pražák. Jak podotkl, pavilon o rozloze 36 krát 42 metrů a výšce od 6 do 9 metrů stojí v Divadelní  ulici. „Takže se zdá, že naši předci podobný vývoj událostí předpokládali,“ dodal s úsměvem.