Divácký rekord, úžasná atmosféra i zlatá radost – ledové střípky z hokejového šampionátu

27/5 2024

Máme za sebou maximálně vydařené 87. Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji, které se letos hrálo v Praze a Ostravě. Rok 2024 bude pro všechny fanoušky českého hokeje zapsán do historie ne zlatým, nýbrž diamantovým písmem.

Sledování medailových zápasů na Masarykově náměstí. Foto: Lukáš Kaboň

Český národní tým totiž získal 13. titul mistrů světa (započítány jsou i úspěchy československého týmu). Stalo se tak po 14 letech, na domácí půdě pak dokonce po 39 letech. Návštěvnost šampionátu navíc vytvořila nový světový rekord, ke kterému významnou měrou přispěly zápasy v Ostrava Aréně. Probíhaly zde ve dnech 10. – 23. 5. 2024.

Ostrava Aréna, která je mimochodem zdařilou ukázkou brutalistní architektury, hostila zápasy skupiny B a také dvě čtvrtfinálová utkání. Na ostravské mače dorazilo celkem 252 543 fanoušků, přičemž na všechny zápasy našich slovenských sousedů a dalších 8 utkání bylo zcela vyprodáno. V Praze i Ostravě tak cestu Čechů ke zlatým medailím na stadionech sledovalo dohromady 754 226 diváků. Tím padl rekord z roku 2015, který držela… Praha a Ostrava.

Fandilo se však také mimo sportovní haly. V domácnostech, hospodách a hospůdkách a samozřejmě na veřejných prostranstvích. Statutární město Ostrava připravilo na Masarykově náměstí velkoplošnou projekci obou semifinálových klání, stejně jako zápasu o bronz a finálového utrkání. Ostravané této příležitosti ochotně využili, u velkoplošné obrazovky se v průběhu všech projekcí potkalo 12600 hokejových nadšenců, které z pódia pozdravil rovněž ostravský primátor Jan Dohnal. Největší zájem byl pochopitelně o finálový zápas České republiky proti Švýcarské konfederaci. Z Masarykova náměstí jej sledovalo 8000 diváků.

V Ostravě se tak letos konalo již čtvrté hokejové mistrovství světa, třikrát byla jeho dějištěm Ostrava Aréna (2004, 2015, 2024), jednou pak Zimní stadión Josefa Kotase (1959). Redakci jsou známi pamětníci, kteří je všechna navštívili. Každý z těchto ročníků má v dějinách světového hokeje své místo. Troufáme si však napsat, že právě letošní ročník 2024 - díky českému zlatu a rekordní návštěvnosti – se do nich vtiskl nejsilněji.