Czech Raildays 2016 nastartoval motory

14/6 2016

V areálu nákladového nádraží železniční stanice Ostrava hlavní nádraží byl 14. června zahájen 17. ročník Mezinárodního veletrhu drážní techniky, výrobků a služeb pro potřeby železniční a městské kolejové dopravy Czech Raildays 2016. Dny kolejové dopravy, nad nimiž převzal záštitu radní pro dopravu Lukáš Semerák, potrvají do 16. června.

Czech Raildays 2016 nastartoval motory

Na veletrhu lze obdivovat i některé kolejové „dědečky“. Na snímku motorový vůz řady M 260 vyrobený v jednom kusu v ČKD na přelomu let 1938 a 1939. Foto: L. Kaboň

Ojedinělé akce v ČR se letos účastní na 170 firem a společností. Návštěvníci veletrhu mají díky nim možnost prohlédnout si zblízka nejen to, co nabízejí čeští dopravci svým zákazníkům v osobní i nákladní dopravě, ale také seznámit se s produkty distribuovanými především českými výrobci nezřídka do celého světa, ať už se jedná o vozidlovou techniku či výrobky pro infrastrukturu. Nepřehlédnutelné je letos další zvýraznění firem se zaměřením na stavbu, údržbu a rekonstrukci tratí. Již druhým rokem se mezi novinkami a nejmodernější technikou objevují také stroje, které psaly historii železniční dopravy v minulosti.

Veletrh je po celou dobu konání určen jak pro odbornou, tak pro laickou veřejnost. Své brány otevírá vždy v 9 hodin ráno, ve dnech 14. a 15. června končí v 18 hodin, ve čtvrtek 16. června v 16 hodin. Stejně jako v předchozích letech je pro návštěvníky zajištěna kyvadlová doprava mezi výstavištěm a hlavním nádražím pomocí elektrobusu.

Součástí oficiálních prezentací je třídenní odborná konference Současné pojetí moderní české železnice, která se koná od 13. do 15. června v hotelu Clarion.

Nomenklatura veletrhu:

• železniční kolejová vozidla a jejich příslušenství
  • kolejová vozidla pro městskou dopravu a jejich příslušenství
  • prostředky pro stavbu, provoz a údržbu železniční a tramvajové dopravní cesty
  • prostředky a zařízení pro provoz a údržbu kolejových vozidel
  • kombinovaná doprava
  • informační technologie
  • služby pro drážní dopravu
  • manipulační technika