Být vidět a dávat pozor – bezpečnost dětí při pohybu na komunikacích

2/9 2025

Školní rok započal a zvýšené množství dětí na cestě do školy a zpátky domů se tak stává každodenní realitou městských ulic. Protože právě děti, zejména ty menší, mohou být po prázdninách ještě duchem poněkud nepřítomny, je vhodné připomenout jim, jak si počínat v silničním provozu. 

Být vidět a dávat pozor – bezpečnost dětí při pohybu na komunikacích

Preventivní akce MMO, BESIPu a MPO na ZŠ generála Zdeňka Škarvady. Foto: MPO

Statutární město Ostrava se spolupráci s Moravskoslezským koordinátorem BESIP se proto v rámci projektu Bezpečnější Ostrava proto přinášejí několik užitečných rad. Pracovníci BESIPu pak přímo navštíví některé z ostravských škol.

V zásadě se nejedná o nic složitého. Stačí vzít rozum do hrsti a uvědomit si, že frekventovaná komunikace není prázdninovým dobrodružstvím. Z toho pak vyplyne vše ostatní… Každopádně však nezaškodí, pokud rodiče svým ratolestem zásady bezpečného přecházení zopakují.

Při přecházení vozovky je nutné najít pro něj bezpečné místo, odkud máme dostatečný rozhled. Vůbec nejlepší je samozřejmě značený přechod pro chodce. Než vkročíme do vozovky, zastavíme se, rozhlédneme na obě strany a svižně (ne však zbrkle) přejdeme na druhou stranu. A pochopitelně: nikdy nebudeme přecházet mezi zaparkovanými vozidly.

Sada reflexních prvků. Foto: MPO

Co se menších dětí týče, pak rodiče nic nezkazí, když je prvních pár dnů ještě do školy doprovodí.

Důležitý prvek bezpečnosti (nejen) dětí představuje viditelnost. Proto by školáci na cestě ze školy a zpět měli nosit barevné, pestré oblečení, ideálně doplněné retroreflexními nebo fluorescenčními prvky (například staré dobré reflexní pásky) na oděvu nebo školní aktovce.

A poněvadž velké množství školou povinných cestujících přepravuje městská hromadná doprava, měly by děti pamatovat na zásady bezpečného chování v jejích vozidlech. Je to opět snadné – pokud nesedím, musím se za jízdy držet, nepřecházím vozovku před nebo za stojícím autobusem, jedu s platným jízdním dokladem.

Strážníci rozdávali reflexní pásky například také před ZŠ Škrobálkova. Foto: Lukáš Kaboň

Jestliže rodiče vozí menší děti do školy autem, neměli by opomenout dětskou autosedačku. K výstupu z vozu pak řidič volí vhodné místo. Tedy ne takové, které se nachází v protisměru, ani co nejblíže ke školnímu vchodu, kde potenciálně omezuje provoz. Pamatujme taktéž na skutečnost, že s aktovkou trvá dítěti vystoupení z vozu déle.

V neposlední řadě by si řidiči měli uvědomit, že začátkem školního roku se v ranních a odpoledních hodinách na ulicích vyskytuje více dětí, jejichž chování je často nevyzpytatelné a tomu by měli přizpůsobit zejména rychlost své jízdy. 

Moravskoslezský koordinátor BESIP o všech těchto zásadách informuje začátkem září v jednotlivých základních školách. Součástí preventivní kampaně je také rozdávání výukových materiálů neb výše uvedených bezpečnostních prvků. Například 2. 9. pracovníci BESIPu navštívili ZŠ gen. Zdeňka Škarvady. Kromě jiného zde prezentovali kampaň „Buďte vidět“, zaměřenou právě na viditelnost chodců v silničním provozu.