Září 2010

Newsletter září 2010

Nové expozice i další novinky v zoo

Na několik zajímavých novinek se mohou těšit návštěvníci ostravské zoologické zahrady. Od srpna jsou spuštěny nové webové stránky zoo. Otevřena byla zdejší největší letošní stavba – expozice s názvem Čitván. K vidění jsou zde medvědi ušatí a hulmani posvátní. Zpřístupněna byla i zrekonstruovaná dětská zoo, která byla rozšířená co do plochy i co do počtu domácích plemen. Dostala název „Na statku“. Pro návštěvníky je navíc připraven dárek v podobě průvodce zoo do mobilního telefonu zdarma.
Webové stránky www.zoo-ostrava.cz mají zcela novou grafickou podobu a jsou také rozšířeny o nové sekce. Jednou z nich je např. „Sloní deník“ věnovaný slonům. Novinkou je také možnost stáhnout si prostřednictvím webových stránek zdarma mobilního průvodce po zoo, dále anketa či fotogalerie. Stránky prozatím fungují pouze v české jazykové mutaci, a to i ve verzi pro slabozraké uživatele. Cizojazyčné verze (anglická, polská, ruská a německá) jsou již také připravovány.

Expozice Čitván umožní návštěvníkům pozorování zvířat ve velkém prostoru a v přírodním prostředí! Expoziční komplex pro medvědy ušaté a hulmany posvátné odpovídá přísným nárokům na chov zvířat v moderních zoologických zahradách a nahrazuje zastaralé a chovatelsky naprosto nevyhovující zařízení, která pocházejí z 50. a 60. let minulého století. Nese název nejstaršího národního parku v Nepálu, kde se většina zvířat prezentovaných v nových prostorech také vyskytuje nebo dříve vyskytovala. Dokončovací práce komplexu se pozdržely především kvůli dlouho přetrvávajícímu nepříznivému počasí v jarních měsících, některé provozní úpravy probíhají i nyní. Také zvířata jsou do nových prostor stěhována postupně, aby si na nové bydlení dobře zvykla.

 

hulman akvaria

 

Vzhledem k rozlehlosti a členitosti venkovního výběhu pro medvědy a hulmany se podél něj nachází pět různě architektonicky ztvárněných vyhlídek pro pohodlné pozorování zvířat. Zvířata mají k dispozici plochu téměř 1,4 ha velkou tvořenou vzrostlým lesem s několika vodními plochami. Prozatím se mohou návštěvníci těšit z pohledu na hulmany v přírodním prostředí, pár medvědů ušatých na svůj přesun do nového zatím stále čeká.

Součástí nového komplexu jsou i další doplňkové expozice – výběh s jezírkem pro atraktivní vydry malé, menší příbuzné naší vydry říční, nebo dvě velká sladkovodní akvária s rybami z nepálských řek, která návštěvníci najdou v hlavní zastřešené vyhlídce. Je zde také k dispozici sociální zařízení pro návštěvníky, včetně toalety pro handicapované spoluobčany. Nechybí ani dětské hřiště pro malé i větší návštěvníky.

Na_statkuPředevším děti ocení rekonstrukci kontaktní zoo, která dostala název „Na statku“. Kromě oveček a koz zde uvidí i dvě plemena prasat a dvě plemena krav, dále králíky a morčata. Nechybí ani nové dětské hřiště. Zvířata se dočkala nových obydlí, největší z nich je dokonce průchozí pro návštěvníky. Ke kozám a ovečkám mohou malí i velcí návštěvníci vstoupit přímo do výběhu (včetně návštěvníků s kočárky a vozíčkáři) a zvířata si nejen pohladit, ale také nakrmit speciálními granulemi, které jsou k dispozici za drobný peníz v krmných automatech před vstupem do expozice. Součástí nově vybudovaného komplexu je i sociální zařízení, včetně bezbariérového WC a přebalovací místnosti pro děti, které v této části areálu doposud chybělo.

Návštěvníky jistě potěší i novinka v podobě průvodce zoologickou zahradou do mobilního telefonu. Při vstupu si jej zdarma můžete stáhnout do svého mobilu pomocí Bluetooth, případně si jej můžete instalovat již doma ze svého počítače. Při vstupu do zoo je k dispozici i plakát s podrobným návodem, jak si průvodce instalovat. V mobilním průvodci najdete mapu zoo, harmonogram komentovaného krmení zvířat, informace o chovaných zvířatech či novinky ze zoo. Zcela jednoduše lze přes mobilního průvodce zasílat i dárcovské SMS na podporu zoo.

www.zoo-ostrava.cz

Ani na podzim se nudit nebudete

I když letní kulturní maratón je již za námi, nemusíte zoufat. I na podzim se v Ostravě koná mnoho zajímavých akcí všeho druhu. Ve dnech 14. – 17. září proběhne festival Divadelní pouť bez bariér, jehož smyslem je setkání handicapovaných s divadelní tvorbou. Pravidelně třetí víkend v září, který letos připadá na 17. až 19. 9., patří podzimní slavnosti s názvem Třebovický koláč. Národní kulturní památka Důl Michal se zapojila do Dnů evropského dědictví a připravila na sobotu 18. září nejen zlevněné vstupné, ale i další zajímavosti. Na přelomu září a října se uskuteční druhý ročník filmového festivalu Ostrava Kamera Oko.
Festival Divadelní pouť bez bariér pořádá Divadlo loutek Ostrava každý sudý rok. První ročník proběhl v roce 2000 a od té doby má stále více příznivců. Festival směřoval doposud především ke zdravotně postiženým dětem. Cílem letošního ročníku je předvést v Ostravě přehlídku reprezentativních ukázek divadelních a uměleckých cest k co nejlidštější, nejpřirozenější komunikaci nejen se zdravotně postiženými, ale také mezi lidmi různých národností, barvy pleti, státní příslušnosti, sociální úrovně, vyznání, specifických potřeb. Vše v širokém spektru od špičkové profesionální produkce po experimentální tvorbu minimálně dotovaných souborů a občanských sdružení. Součástí bude i doprovodný program v klubu Atlantik - např. terapeutické dílny, čtení z literatury a výstava výtvarných děl zrakově postižených autorů. Vstupné pro všechny kategorie diváků je 20 Kč (pro ZTP/TP 10 Kč). V pátek 17. září vystoupí v Divadle loutek známá ostravská skupina Buty. Lístek na jejich koncert zakoupíte za 50 Kč (pro ZTP/TP 25 Kč).

kolacV areálu Třebovického parku proběhne letos již sedmý ročník oblíbené podzimní slavnosti Třebovický koláč. Festival nabízí návštěvníkům rozmanitý hudební a taneční program. Diváci mohou slyšet pestrou paletu hudebních žánrů od folkloru přes folk, country, blugrass po trampskou písničku. Nechybí ani doprovodný program pro děti. Letos se můžete těšit například na Wabiho Daňka nebo kapelu Fešáci.

V sobotu 18. září se můžete vydat na Důl Michal historickým trolejbusem přímo z centra Ostravy. Návštěvníky provedou touto národní kulturní památkou průvodci ve slavnostních uniformách, kteří je obdarují drobným suvenýrem. V tento den je navíc zlevněné vstupné na pouhých 50 Kč.

okoFestival Ostrava Kamera Oko 2010 bude probíhat od 23. září do 3. října. Nabídne letos několik novinek, ale bude pokračovat i v tradičních sekcích a oblíbených venkovních projekcích. Do oficiálního programu byla zařazena i přehlídka toho nejzajímavějšího z krátkometrážní i dlouhometrážní mezinárodní kameramanské tvorby. V doprovodném filmovém programu bude opět představeno několik zajímavých děl spjatých s Ostravou a svůj archiv opět „provětrá“ i Televizní studio Ostrava České televize. Festival nabídne dvě pocty: českému kameramanovi slovenského původu Juraji Šajmovičovi a francouzské kameramanské legendě Williamu Lubtchanskymu. Návštěvníci nepřijdou ani o představení zajímavých připravovaných českých projektů a projekce vizuálně zajímavých nových českých filmů. Festival se bude opět odehrávat v ostravských kinech Vesmír, Art, Minikino, Luna a festivalovém centru Stará Aréna. Letos poprvé bude také spuštěn akreditační systém, který pilným festivalovým divákům nabídne levný a jednoduchý způsob, jak se na festivalu podívat na co nejvíce filmů, ale zachován bude i prodej vstupenek na jednotlivá představení.

www.dlo-ostrava.cz
www.trebovickykolac.com
www.dul-michal.cz
www.filmfestivalostrava.com

Dny NATO představí legendární bombardér B-52 Stratofortress

I letošní ročník Dnů NATO, který se již tradičně koná v Ostravě, nabídne návštěvníkům pestrý program. Součástí této největší letecko-armádně-bezpečnostní akce ve střední Evropě jsou besedy, filmové projekce, semináře a prezentace vojenské a záchranářské techniky gradující programem na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově. Letošním lákadlem je legendární těžký strategický bombardér B-52 Stratofortress amerického letectva.

dny_NATOCílem Dnů NATO je prezentovat široké veřejnosti prostředky, kterými disponuje Česká republika a její spojenci pro zajišťování bezpečnosti. Akce bude probíhat od 15. do 19. září. Kromě doprovodného programu, který nabídne například besedu s piloty v Domě knihy Librex (17. 9.), je vyvrcholením celé akce dvoudenní prezentace na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově. Přehlídka těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů láká každoročně stále více návštěvníků. A není divu, nikde jinde není možné na jediném místě shlédnout špičkové umění a techniku nejenom vojáků, hasičů a policistů, ale také celníků, vězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů.
dny_NATO2Letos se návštěvníkům akce představí mimo jiné i těžký strategický bombardér B-52 Stratofortress amerického letectva. Jedná se o premiérovou účast tohoto stroje ve střední a východní Evropě. Mošnovské letiště bude teprve třetím na území států bývalé Varšavské smlouvy, kde B-52 přistane, a Dny NATO se tak stanou teprve druhou veřejnou akcí, jíž se v těchto zemích účastní.

Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si také například alianční letoun E-3A z německé základny v Geilenkirchenu nebo stroj britského letectva E-3D ze základny RAF Waddington.

www.dny-nato.cz

Mistrovství světa i Evropy v Ostravě

mistrovstviMilovníci sportu se mohou v září těšit hned na dvě významná mistrovství. Od 11. do 19. září se bude v ostravské ČEZ Aréně konat mistrovství Evropy ve stolním tenise. Šampionát v tomto sportu se do České republiky vrací po 24 letech. Od 23. září pak bude probíhat mistrovství světa v basketbalu žen. Zápasy se budou odehrávat v Ostravě, Brně a Karlových Varech.
K bojům o titul mistra Evropy ve stolním tenise se zatím přihlásilo na 330 hráčů a hráček ze čtyř desítek zemí. Stolnětenisová Evropa se k nám vrací po 24 letech, kdy mistrovství Evropy hostila Praha. Tituly ve dvouhrách obhajují Michael Maze (Dánsko) a Číňanka v dresu Německa Wu-Ťia-tuo. Českými želízky v ohni by měli být Petr Korbel, Iveta Vacenovská a Renáta Štrbíková.

Čeští reprezentanti změří ve skupině A síly s obhájci loňského zlata z Německa, reprezentanty Polska a Řecka. Ženy, které na domácí půdě budou obhajovat bronzové medaile ze Stuttgartu 2009, se ve skupině C utkají s hráčkami Běloruska, Maďarska a Švédska.

FIBA mistrovství světa v basketbalu žen se koná vždy jednou za čtyři roky a je to setkání momentálně nejlepších ženských basketbalových výběrů celého světa. Šampionát proběhne ve dnech 23. září až 3. října 2010. Zúčastní se jej celkem 16 výběrů, přičemž přímo se kvalifikovala Česká republika jakožto pořadatelská země a následně i obhájce titulu Austrálie. Zbývajících 14 celků se kvalifikovalo na základě výsledků kontinentálních šampionátů. Zápasy v Ostravě a Brně započnou ve čtvrtek 23. září a skončí ve středu 29. září. Následná kola včetně finálového se odehrají v Karlových Varech. V Ostravě můžete zhlédnout například zápasy obhájkyň titulu z Austrálie.

http://ec2010.ping-pong.cz/
http://czechrepublic2010.fiba.com/pages/cze/fe/10/fwc/women/p/index.html

Bude Ostrava Evropským hlavním městem kultury 2015?

Nervozita stoupá, napětí vrcholí. Již ve středu 8. září mezinárodní porota v Praze rozhodne, získá-li titul Evropské hlavní město kultury 2015 Ostrava nebo Plzeň. Přihlášky do projektu a celá řada kulturních počinů už dnes posouvají Ostravu na vyšší příčku kulturní budoucnosti.
Čtyři komisaři stráví 6. a 7. září v Ostravě. Členové přípravného týmu mají pro ně nachystán program, který má na vlastní oči dokumentovat řadu součástí projektu – kde co vzniká, vznikne, co Ostrava nabízí. Přímo v Praze bude před odbornou porotou projekt obhajovat desetičlenná delegace Ostravy.

Podle Čestmíra Kopeckého, ředitele přípravného týmu kandidatury Ostrava 2015, je příjemně překvapivé a pozitivní, že se do projektu zapojily stovky institucí, ale také obyvatelé města, často spontánně. „Ostrava vždycky kulturu měla, má a mít bude, o tom není pochyb, a veřejnost o tom ví. Devadesát procent lidí oslovených v průzkumu tvrdí, že Ostrava rozhodně na titul má, potřebuje ho a má větší šanci,“ dodal.

Co si o připraveném projektu myslí komisaři mezinárodní poroty se veřejnost dozví ve středu 8. září odpoledne, kdy se v Praze rozhodne. Na Masarykově náměstí v Ostravě bude v tento den od 14 hodin program a také projekce se vstupy z Prahy, Ostravané tak mohou poslední minuty napětí prožít společně. Držme palce!!!

 

EHMK

 

www.ostrava2015.cz

Komentované prohlídky

Ostravský informační servis opět připravil na měsíc září lákavý program. Z věže do věže, Po schodech na věž či Kostely Moravské Ostravy. To jsou názvy komentovaných prohlídek, na které se můžete tento měsíc těšit.
V sobotu 4. září se můžete projít po ochozech dvou ostravských radnic – Staré a Nové. Procházka začíná na vyhlídkové věži Nové radnice na Prokešově náměstí, kde vás průvodci seznámí se zajímavostmi Moravské Ostravy. Následně se přesunete do Staré radnice na Masarykově náměstí, kde sídlí Ostravské muzeum. V něm si kromě zhlédnutí zajímavé expozice můžete vystoupat na muzejní věž.

O týden později, v sobotu 11. září, se můžete podívat do tajuplných běžně nepřístupných prostor vyhlídkové věže Nové radnice. Po 292 schodech vystoupáte vnitřkem věže na vyhlídkový ochoz. Během cesty vám průvodci podají komentář k historii stavby a sdělí další zajímavosti týkající se této stavby.

Ke konci měsíce, v úterý 28. září, se vydejte s průvodcem po kostelech Moravské Ostravy. Dozvíte se mnoho informací nejen o zaniklých sakrálních stavbách v centru města. Prohlídky začínají na Prokešově náměstí.

www.ostravainfo.cz

Webové stránky Ostravy nově i v polštině!!!

Statutární město Ostrava připravilo pro zahraniční uživatele svých webových stránek www.ostrava.cz novou jazykovou mutaci. Informace ve všech sekcích si nyní zájemci mohou přečíst také v polském jazyce.
Polsky mluvící návštěvníci se řadí spolu se Slováky a Němci mezi tři nejpočetnější skupiny cizinců přijíždějících do Moravskoslezského kraje a Ostravy. Nejdůležitějším zdrojem informací při přípravě dovolené je podle statistických údajů doporučení rodiny či přátel právě spolu s internetem. Rozšiřování internetu a jeho využívání nejen k získávání informací, ale i k nákupu turistických produktů a služeb neustále narůstá. Dostupnost turistických informací o destinacích a produktech tak obecně zlepšují konkurenční pozici na trhu cestovního ruchu. Zkušenější turisté si čím dál tím více sestavují svou dovolenou právě prostřednictvím informací a rezervací na internetu. Roste také preference krátkodobých a častějších pobytů, např. prodloužených víkendů.

Právě z výše jmenovaných důvodů se město rozhodlo pro rozšíření jazykových mutací svých webových stránek a podpořilo tak zvýšení příjezdového cestovního ruchu města. Sekce „Turista“ a „Podnikatel“ jsou přeloženy plně, zbylé sekce „O městě“ a „Občan“ nabízejí v polském jazyce ty nejdůležitější informace.

Nová Marketingová strategie rozvoje cestovního ruchu turistické oblasti Ostravsko

Statutární město Ostrava připravuje ve spolupráci se společností ProFaktum, s.r.o. novou Marketingovou strategii rozvoje cestovního ruchu turistické oblasti Ostravsko. Žádost o dotaci v rámci Regionálního operačního programu již byla odevzdána.
Na základě různorodosti a množství aktérů cestovního ruchu působících v turistickém regionu Severní Morava a Slezsko stanovil Úřad regionální rady NUTS II Moravskoslezskopotřebukoordinovaného postupu na trzích cestovního ruchu. Formou takovéhoto postupu je vytvoření marketingové strategie destinace cestovního ruchu pro jednotlivé turistické oblasti (dále jen TO), jejíž součástí je rovněž tvorba akčního plánu. Za tímto účelem byla v rámci Regionálního operačního programu, oblasti podpory 2.2 Rozvoj cestovního ruchu, dílčí oblasti podpory 2.2.4 Organizace a kooperace v cestovním ruchu, vyhlášena výzva na podávání žádostí o dotaci.

Za turistickou oblast Ostravsko se této úlohy zhostilo statutární město Ostrava. Na základě výběrového řízení byla pro zpracování žádosti i Marketingové strategie rozvoje cestovního ruchu TO Ostravsko zvolena společnost ProFaktum, s.r.o. V průběhu měsíce července byla na Úřadu regionální rady odevzdána žádost o dotaci, jejíž vyhodnocení by mělo být známo v říjnu letošního roku.

V současné době se již pracuje na tvorbě Marketingové strategie rozvoje cestovního ruchu TO Ostravsko, jejíž jednotlivé části budou postupně zveřejňovány na stránkách SMO www.ostrava.cz. Všichni aktéři působící v oblasti cestovním ruchu na území TO Ostravsko budou mít možnost jednotlivé části připomínkovat a vyjádřit své návrhy. První část zahrnující analytické podklady strategie bude na stránkách města zveřejněna v průběhu měsíce září.

Ostravský informační servis má další novinku
Ve středu 1. září spustil Ostravský informační servis na své pobočce Elektra v centru Ostravy zpětnou projekci na výkladní skříně. Kolemjdoucí si tak budou moci přečíst zajímavé informace či se podívat na klip Ostravy 2015.
Na výlohy pobočky jsou promítány nejaktuálnější novinky o kulturních, sportovních a společenských akcích konaných na území města Ostravy. Součástí je i zpravodajský kanál RSS, který informuje o dění u nás a ve světě. Aktuálně byl do promítání v těchto dnech zařazen i klip Ostrava 2015 podporující kandidaturu města Ostravy v soutěži o titul Evropské hlavní město kultury 2015. K zhlédnutí jsou i zajímavé fotografie města.

 

logo_ROP

www.ostravainfo.cz

Hledáme šikovné řemeslníky, umělce a výrobce různých produktů

Zabýváte se řemeslnou, cukrářskou či uměleckou výrobou a tvorbou s tématikou Ostravska, ať už tradičními nebo moderními produkty? Víte o někom, kdo tyto podmínky splňuje? Přihlaste se či doporučte své známé, přátele a výrobce, se kterými máte výborné zkušenosti a pomozte prezentovat město Ostravu!
Statutární město Ostrava hledá pro své prezentační akce šikovné řemeslníky, výrobce různých produktů, umělce i amatérské nadšence, kteří jsou schopni předvést své dovednosti široké veřejnosti. Vaše práce by měla nějakým způsobem souviset s tématikou Ostravska a okolí. Pokud nás Vaše nabídka zaujme, rádi Vaše dovednosti představíme na některé z našich prezentačních akcí.

Své nabídky včetně stručného popisu posílejte prosím do 30. 10. 2010 na e-mail jchlachulova@ostrava.cz, tel.: 599 443 079 (Mgr. Jana Chlachulová, odbor ekonomického rozvoje MMO, oddělení marketingu investičních příležitostí a turismu).