Únor 2012

Cestování Newsletter - únor 2012

Tenisté přivítají doma Itálii

DCČeští tenisté přivítají v domácím prostředí Itálii. S Italy se střetnou v prvním kole Světové skupiny 2012, a to v termínu 10. - 12. února a hrát se bude v Ostravě.
Český nehrající kapitán počítá do dvouher s Tomášem Berdychem a Radkem Štěpánkem. Novinkou bude na kurtu položený nový nátěrový povrch Novacrylic Ultra Cushion. V Ostravě poprvé uvidíme v akci tzv. jestřábí oko, kontrolující dopad míčku k lajně s přesností 1 milimetru.
Zástupci italského tenisového svazu byli při návštěvě dějiště utkání s halou a ubytováním maximálně spokojení a do Ostravy se těší. Italové budou sázet na vyrovnaný tým, ve kterém mohou být Fabio Fognini, Potito Starace, Andreas Seppi nebo některý z dalších tenistů.
Češi mají s Itálií pozitivní bilanci sedmi výher a tří porážek. V případě postupu se čeští tenisté poté střetnou s vítězem souboje Švédsko - Srbsko.

Více informací zde

Movie night nabídne Piráty z Karibiku, Star Wars, Harryho Pottera…

Movie NightNa mimořádný koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava s názvem „Movie Night“ se mohou těšit posluchači vyznávající filmovou hudbu. Ukázky z tvorby Johna Williamse (Star Wars, Harry Potter), Franka Churchilla (Sněhurka a sedm trpaslíků), Howarda Shorea (Pán prstenů), Henryho Manciniho (Růžový panter), Klause Badelta (Piráti z Karibiku) a dalších skladatelů zazní pod taktovkou dirigenta Petra Šumníka.

Dobré filmové dílo se obvykle vyznačuje i kvalitní doprovodnou hudbou. A právě z takových filmů vybíral dirigent Petr Šumník skladby do programu mimořádného koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava s názvem Movie Night. Posluchači, kteří zavítají na koncert, se mohou těšit na ukázky z tvorby Johna Williamse (Star Wars, Harry Potter), Franka Churchilla (Sněhurka a sedm trpaslíků), Howarda Shorea (Pán prstenů), Henryho Manciniho (Růžový panter), Klause Badelta (Piráti z Karibiku) a dalších skladatelů. Jejich jména, snad s výjimkou nejznámějšího z nich Johna Williamse, zůstávají trochu neprávem ve stínu režisérů, herců a dalších filmových tvůrců.
Filmovými průkopníky byli jak známo bratři Lumiérové. Jejich pohyblivé obrázky způsobily ve své době senzaci. Kdo jako první usedl ke klavíru v potemnělém sále, aby svou produkcí doplnil tehdy ještě němý film, se dnes už asi nedozvíme. Od té doby se spojení filmu a doprovodné hudby stále vyvíjelo až do dnešní podoby, kdy ty nejlepší ze skladeb žijí vlastním životem.

„Movie Night“ začíná 8. února 2012 v 19 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy a kromě skvělé muziky se můžete těšit i na zajímavé průvodní slovo a ukázky z vybraných filmů.

www.jfo.cz

„Ostravská jízda!!!“ – famtrip, který stojí za to!

Famtrip1. 3. 2012 se Ostrava představí odborné veřejnosti z oblasti cestovního ruchu. Budou k vidění i prožití největší a nejnovější atraktivity města.

Představena bude Dolní oblast Vítkovice – skvosty technické architektury z počátku minulého století, jež získávají novou tvář. Landek Park nabízející prožití pravého dne horníka s tradiční hornickou svačinkou, Slezskoostravský hrad zase představí své unikátní prostory a účastníci si budou moci prohlédnout Ostravu z nejvyšší radniční vyhlídkové věže v České republice.
Jako první bude ke zhlédnutí Ostrava z Vysoké pece č.1, poté Plynojem - multifunkční hala, jež navýší kongresové kapacity o 1500 míst a je pár měsíců před dokončením.
Navíc mohou účastníci Fam Tripu zhlédnout premiéru v Národním divadle moravskoslezském, projít si Ostravu s průvodcem a je pro ně připraven doplňkový program na další dny.

Pro více informací prosím kontaktujte: lkajnarova@ostrava.cz

Masopust na hradě

MasopustAreál Slezskoostravského hradu ožije již podruhé lidovými obyčeji, masopustními obchůzkami, písněmi, tanci a desítkami lidových masek, a to o Masopustní sobotě 18. 2. 2012. Chybět nebudou ani řezníci a jejich dobrůtky, jako jsou jitrnice, jelita, ovar a zabíjačková polévka. Můžete si zahrát v různých soutěžích a vyhrát jelito či jitrnici!! Zkrátka Masopustní sobota na Slezskoostravském hradě bude vonět zábavou, chutným jídlem a příjemným zážitkem.

www.slezskoostravskyhrad.cz


Pomozte vytvořit novou USE IT mapu Ostravy

MapaV Multižánrovém centru Cooltour startuje unikátní projekt mezinárodního významu – USE IT Ostrava. Město díky němu získá novou nekomerční mapu a později také informační centrum. Projekt zaměřený na mladé cestovatele realizují výhradně mladí místní lidé. Zapojit se a pomoci s přípravou mapy však může každý.
Hlavním cílem projektu je zvýšení atraktivity Ostravy mezi mladými a mladě smýšlejícími turisty a studenty nejen ze zahraničí. „Mladí turisté mají jiné potřeby a zájmy, vyhledávají tedy jiné informace, než jaké jsou běžně k dispozici v informačních centrech,“ vysvětlila koordinátorka projektu Soňa Frídlová. USE IT pamatuje například na to, že studenti cestují s nízkým rozpočtem a chtějí co nejblíže poznat běžný život místních lidí.
„Hledáme Ostravany, kteří jsou s městem spojeni srdcem či rodným listem a mají chuť s námi spolupracovat,“ uvedla Soňa Frídlová. Dále vysvětlila, že přispět ke vzniku nové smysluplné mapy může každý pomocí jednoduchého formuláře, který je k dispozici na webu useitostrava.blogspot.com. „Vžijte se do role kartografa a napište nám, jaká místa byste do mapy rozhodně nezapomněli zanést. Nejoriginálnější tipy a jejich popisky zaslané do konce února 2012 budou uveřejněny, a to spolu se jménem autora a jeho fotkou,“ doplnila Frídlová.
USE IT vzniklo v roce 1971 v Kodani a nyní existuje v devatenácti evropských městech, včetně Prahy. Další města se do perspektivní, rychle se rozvíjející sítě USE IT připojují. Všechny USE IT mapy jsou aktuální, neziskové a volně dostupné v elektronické podobě. Ostravský projekt zahrnuje kromě vytvoření a distribuce mapy také vznik sezónního informačního centra v prostorách Multižánrového centra Cooltour a provozování nformačních stánků během hudebního festivalu Colours of Ostrava.

Aktuální informace a formulář k vyplnění najdete zde:
http://useitostrava.blogspot.com
www.facebook.com/useitostrava

Představujeme ostravskou osobnost

Nová rubrika věnovaná ostravským osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…
Únorovou osobnost jsme vybrali ze světa kultury – oblíbeného ostravského herce Norberta Lichého.

„Ostravská kultura je na tom určitě mnohem lépe, než byla před mnoha tisíci lety, kdy jsem v divadle začínal“

Norbert Lichý

O Ostravě vykládá s velkou láskou. „Jsem založením patriot. Mám k Ostravě vztah. Myslím, že vzkvétá“.

LichýnNarodil se v roce 1964 v Ostravě. Již ve svých devíti letech se poprvé objevil na scéně Divadla Petra Bezruče v Ostravě. V 19 letech přijal angažmá v šumperském divadle. V letech 1986-1987 působil v ostravském Divadle loutek, od r. 1987 je členem Divadla Petra Bezruče, kde působí jako herec, ale i skladatel scénické hudby. Za roli Mendela Singera ve hře Job (autor: Joseph Roth) získal v roce 2009 prestižní divadelní cenu Thálie v oboru činohra. Působí rovněž v dokumentární tvorbě ostravského studia České televize. Ve filmu ztvárňuje zpravidla menší role. V intimním civilu zachmuřený introvert, ve společnosti vykutálený vtipálek, na jevišti herec s širokou škálou možností a vynikajícími muzikálními schopnostmi.
„Ostravská kultura je na tom určitě mnohem lépe, než byla před mnoha tisíci lety, kdy jsem v divadle začínal. Mladí, kteří sem přicházejí, ji tak chtějí, že chtěním nutí vytvářet nové galerie, malá divadla. Zaplať pánbůh za to!“

Soutěž

Nepravidelně vás budeme v roce 2012 také obdarovávat. Za vaše tipy, nápady, znalosti Vás odměníme…

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!
Dejte nám tip na další ostravskou osobnost do rubriky Personálie a my vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!
Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

Lyžařský areál Skalka prošel kompletní rekonstrukcí

SkalkaDobrou zprávou pro milovníky lyžování je, že známý a oblíbený lyžařský areál Skalka v Ostravě - Vřesině, získal nového majitele a je po rekonstrukci. Název? Skalka Family Ski Park.
Slavnostního otevření ski parku se zúčastnila i řada milých hostů a odpálení ohňostroje se ujal osobně primátor Ostravy Petr Kajnar, který říká: „Je to radost, protože lidé zde mohou trávit volný čas a nemusejí strávit celý den cestou do Beskyd. Mohou lyžovat tady a je to hrozně důležité pro město."
Zaměření na děti je patrné i z cen vleků. Zatímco dospělí zaplatí za celodenní skipas 350 korun, děti o 100 korun méně. K dispozici je ale také výhodný rodinný skipas. Levnější vlek mají i studenti a senioři. Samozřejmostí je půjčovna lyží a lyžařská škola.
Martin Friedrich, spolumajitel Skalka family ski park: „Vzhledem k tomu, že jsme areál i přepravní kapacitu vleku rozšířili, rozšířili jsme i restauraci o terasu pro 200 osob, která bude vyhřívaná."
Sjezdovka má 330 metrů. Pro děti je připraven i dětský koutek a do léta vznikne v areálu i mini zoo a dětský svět.

www.skalkaostrava.com

Hvězdárna a planetárium zve na „Den otevřených oken do vesmíru“

HvězdárnaHvězdárna a planetárium Johanna Palisy opět otevírá okna do vesmíru, tentokrát v sobotu 18. února 2012. V tento den budou pro všechny zájemce připraveny pořady v planetáriu a prohlídka kopulí hvězdárny. V případě jasného počasí bude po celý den probíhat pozorování Slunce na hvězdárně a děti si budou moci vyzkoušet své znalosti o vesmíru v soutěžích a zábavných kvízech. Vstup bude během celého dne zdarma, kromě pořadu v 18 hodin.
Srdečně Vás zveme!

http://planetarium.vsb.cz/

Ostravskou laťku vyhrál potřetí Jaroslav Bába

BábaMezinárodní závody ve skoku vysokém Ostravská laťka, součást seriálu High Jump Grand Prix, uspořádal 24. ledna poosmé atletický oddíl SSK Vítkovice s podporou statutárního města Ostravy.
V multifunkční hale u ČEZ Arény se představili žáci, žákyně, juniorky a samozřejmě v obou hlavních závodech také muži a ženy. Diváci se nejvíce těšili na vítkovického odchovance Jaroslava Bábu a ten je svým výkonem ve svém premiérovém startu v halové sezóně nezklamal.
Jaroslav Bába s přehledem vyhrál výkonem 229 cm a tím také splnil limit na halové MS v Istanbulu. Třikrát jen lehce shodil laťku ve výšce 233 cm. Rekord mítinku z roku 2007, který drží výkonem 232 cm Tomáš Janků, tak znovu odolal.
Přehled všech výkonů můžete nalézt na oficiálních stránkách Ostravské laťky www.ostravskalatka.cz.


Ostravskou zoo loni navštívil rekordní počet lidí

ZOOOstravská zoologická zahrada, která loni oslavila 60 let od svého vzniku, se může pochlubit rekordní návštěvností. Během uplynulého roku do ní zamířilo bezmála půl milionu návštěvníků a v meziročním srovnání do ní přišlo zhruba o 170 000 lidí více než v roce 2010.
"Ostravská zoo se tak řadí mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v celé České republice," uvedla tisková mluvčí Šárka Kalousková. Dodala, že rekordní zájem byl i o výukové centrum zahrady, které nabízí školám tři desítky výukových programů s enviromentální tematikou. Loni ho navštívilo téměř 7500 dětí z různých škol nejen z Moravskoslezského kraje. Rekordnímu zájmu o ostravskou zahradu pomohlo nejen dobré počasí, ale také narození sloního mláděte. Právě ostravská zahrada je v zemi první, které se mládě slona podařilo odchovat, a malá Rashmi se okamžitě stala miláčkem návštěvníků.
Kromě sloního mláděte však zoo loni připravila i řadu dalších novinek, které přilákaly turisty. Otevřen byl například zrekonstruovaný pavilon pro hrochy, krokodýly a další africká zvířata, jehož součástí je i velké sladkovodní akvárium s rybami. Přibyla rozsáhlá akvarijní expozice Papua s ohroženými plazy a rybami ostrova Papua Nová Guinea. Pro děti pak přibyly nové dětské koutky nebo interaktivní herní prvky.
"Je to výsledek dlouhodobé usilovné práce velké skupiny lidí, kterým se podařilo za posledních několik let areál zoo změnit k nepoznání. Návštěvníci tyto změny samozřejmě vnímají, a to nejen ti, kteří přišli do zoo po mnoha letech, ale i ti, kteří zoo navštěvují pravidelně," řekl ředitel zoo Petr Čolas.
Zahrada slavila úspěchy i v chovatelské oblasti. V roce 2011 se zoo podařilo odchovat 267 mláďat. "Největším a nejslavnějším mládětem loňského roku se bezesporu stala sloní samička Rashmi. Ale i mnoho dalších mláďat se řadí k chovatelsky velmi významným a zaslouží si pozornost," uvedla Kalousková.
Připomněla, že poprvé se v ostravské zahradě narodil vzácný gibon bělolící nebo pardál obláčkový. "U několika mláďat se dokonce jednalo podobně jako u slůněte o prvoodchov v rámci celé České republiky," dodala Kalousková. Poprvé se podařilo odchovat například pět mláďat vzácného a ve volné přírodě vyhubením ohroženého ptáka poláka východního, tři mláďata jehlice sladkovodní, což je ryba jihovýchodní Asie, nebo dvě mláďata menšího jihoamerického papouška amazonka bělobřichého. "Nepřehlédnutelná jsou i mláďata ohroženého tygra ussurijského či velmi vzácného makaka lvího a kočkodana Dianina," podotkla Kalousková.
Zoo se zapojila také do několika projektů na podporu populace divoce žijících zvířat. Bezplatně poskytla odchovaná mláďata pro vypuštění do volné přírody. Šlo o dvě mláďata orlosupů bradatých, kteří byli vypuštěni ve francouzských Alpách, nebo pět mláďat sýčka obecného a 18 mláďat sovy pálené vypuštěných v Česku.

www.zooostrava.cz

Ostrava se představila na veletrzích

VeletrhyV lednu 2012 se statutární město Ostrava prezentovalo na třech významných veletrzích cestovního ruchu. V České republice to byl veletrh Regiontour v Brně, v zahraničí pak veletrhy ITF Slovakiatour v Bratislavě a Vacantiebeurs v nizozemském Utrechtu.
Ve dnech 12. - 15. 1. 2012 se Ostrava představila odborné i laické veřejnosti na veletrhu turistických možností v regionech Regiontour 2012 v rámci expozice Moravskoslezského kraje. Společně s Ostravským informačním servisem byly návštěvníkům prezentovány významné turistické atraktivity města, zejména pak technické památky, kulturní i sportovní akce a jiné zajímavosti. Návštěvníkům veletrhu byla k dispozici řada prezentačních materiálů o turistických atraktivitách, dopravě a ubytování, informačních katalogů, trhacích map atd.
Na stánku Moravskoslezského kraje byl připraven bohatý doprovodný program, který přilákal mnoho zájemců, a ke kterému přispělo také město Ostrava svými ochutnávkami tradičních specialit. Po celou dobu konání veletrhu byly pro návštěvníky připraveny soutěže o zajímavé ceny s názvem „Poznejte NEJ Moravskoslezského kraje“ a v sobotu mohli návštěvníci vařit krajové speciality se známým kuchařem a gurmánem Ivanem Vodochodským.
Ve stejné době probíhal také veletrh cestovního ruchu Vacantiebeurs v nizozemském městě Utrecht. Subexpozice Ostravy byla součástí velkého stánku České centrály cestovního ruchu - Agentury Czechtourism, kde se prezentovaly také vybrané kraje, turistické oblasti, města a podnikatelské subjekty z celé České republiky.
O týden později, 19. - 22. ledna 2012, se Ostrava představila v rámci pokračování veletržních prezentací stánku Moravskoslezského kraje na bratislavském veletrhu ITF Slovakiatour 2012. Cílem účasti na tomto veletrhu byla prezentace turistických možností statutárního města Ostrava a jeho okolí, informovat zúčastněné zástupce touroperátorů a cestovních agentur o nabídce města a podpořit zájem slovenských turistů o Ostravu.
Ostrava se představí i na dalších veletrzích, v nejbližší době jsou to veletrh Holiday World v Praze (9. - 12. 2. 2012) a veletrh f.re.e v Mnichově (22. - 26. 2. 2012).