Únor 2010

Newsletter únor 2010

Festival OST-RA-VAR se blíží

1984Festival ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR se uskuteční již po čtrnácté. Program letošního festivalu, který se bude konat od středy 24. února do neděle 28. února, je opět nabitý tím nejlepším, co v uplynulém roce mohli ostravští diváci zhlédnout. Akci jako každý rok pořádá činohra Národního divadla moravskoslezského ve spolupráci s Komorní scénou Aréna, Divadelní společností Petra Bezruče a Divadlem loutek Ostrava.
Představení Hra snů (Komorní scéna Aréna), Tajný deník Adriana Molea (Divadlo loutek Ostrava), Ideální manžel (Národní divadlo moravskoslezské) nebo hra 1984 (Divadlo Petra Bezruče). Takový je stručný výběr z bohaté tvorby ostravských profesionálních divadel za poslední rok.

Přehlídka je určena pouze pro odborníky (např. divadelní pedagogy, kulturní redaktory, kritiky atd.) a studenty vysokých divadelních škol. Součástí festivalu jsou také tři rozborové semináře, na nichž mohou účastníci diskutovat nejen mezi sebou, ale i s herci jednotlivých představení. Místem konání seminářů se stanou divadelní kluby v Divadle Jiřího Myrona a Divadle Petra Bezruče.

Více informací na www.ndm.cz
Foto: Tomáš Ruta, www.bezruci.cz

Novinky z Ostravy 2015

Ve čtvrtek 14. ledna proběhla veřejná prezentace projektu Ostrava 2015. Představena zde byla idea nové kulturně-sociální čtvrti na území Černé louky, přičemž na návrh revitalizace tohoto území byla minulý týden vyhlášena veřejná urbanistická soutěž. Kandidatura Ostravy na Evropské hlavní město kultury také získala nové logo. Stala se jím fotografie Daniel od Jiřího Davida, v grafické úpravě Martina Kaisera. Ostravu 2015 navíc podpořil mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda nebo zpěvačka Věra Špinarová.

o2015_horiz_cz

Za účasti předních zástupců Ostravy 2015 byl zmíněný projekt kulturně-sociálního klastru představen veřejnosti. Zájem o prezentaci byl značný, sál bývalého divadla Komorní scéna Aréna byl zcela zaplněn. Sociálně-kulturní klastr Černá louka je klíčovým projektem Ostravy v boji o prestižní titul Evropské hlavní město kultury 2015. Ideální městská čtvrť má spojovat kulturní instituce se školami všech stupňů, s bydlením a kvalitním veřejným prostorem. Vzniknout by zde měla i koncertní síň, městská galerie či Music Pavilion.

Statutární město Ostrava vyhlásilo 1. února mezinárodní veřejnou kombinovanou urbanistickou soutěž o návrh revitalizace území Černá louka. K účasti v soutěži bylo vyzváno pět prestižních zahraničních architektonických ateliérů: OMA AMO HQ Rotterdam, Herzog&de Meuron Basel Ltd., Bjarke Ingels Group (BIG), Foreign Office Architects (FOA) a Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa (SANAA). Zároveň je soutěž otevřena i dalším zájemcům v České republiky i Evropské unie. Uzávěrka soutěžních návrhů je 31. května. V červnu se pak sejde soutěžní porota v čele s Ing. arch. Josefem Pleskotem.

Novým logem projektu Ostrava 2015 se stal snímek Daniel od výtvarníka Jiřího Davida. Fotografie byla představena na výstavě Ostrava, která proběhla loni na podzim. Mezi návštěvníky patřila k nejoblíbenějším exponátům. Chlapec na fotografii je synem Jiřího Davida, který postupem let vytvořil celý cyklus fotografií zachycující jeho vnější i vnitřní proměny. Podobně jako Daniel i Ostrava hledá svoji novou tvář, mění výraz a postupně si uvědomuje samu sebe, svoji jedinečnost.

Projekt Ostrava 2015 si získává podporu nejen veřejnosti, ale i známých osobností a umělců. Na svém vystoupení v Madridu v jedné z nejvýznamnějších koncertních síní Španělska Auditorio Nacional de Música podpořil kandidaturu Ostravy na Evropské hlavní město kultury komorní orchestr Ostravská banda. Také populární zpěvačka Věra Špinarová se rozhodla svým historicky prvním samostatným turné podpořit kandidaturu Ostravy. Koncertní šňůra s názvem Nadoraz 2010 odstartuje ve středu 24. února právě v Ostravě, následně pak Věra Špinarová procestuje celou Českou republiku a Slovensko.

Více na www.ostrava2015.cz

Uplynulý rok v Zoo Ostrava

V roce 2009 se v ostravské zoologické zahradě mnohé změnilo, a to jak z hlediska chovatelského, tak i z hlediska modernizace areálu zoo budováním nových expozic, resp. rekonstrukcí starých a nevyhovujících objektů. Rekonstrukce dětské kontaktní zoo, vybudování expozice Čitván či odchov mláděte lemura Sclaterova, to je jen zlomek změn uplynulého roku.

Za podpory statutárního města Ostravy bylo dokončeno rozsáhlé technické zázemí dendrologického oddělení. Vystavěny byly skleníky i zdroj na biomasu. Nového obydlí se dočkali také medvědi, hulmani, vydry a další zvířata v expozici Čitván, další expozice s názvem Papua se stala domovem pro plazy, želvy a ryby. V závěru roku byla zahájena i komplexní rekonstrukce staré dětské kontaktní zoo nebo úprava vnějších i vnitřních prostor pavilonu šelem. Po areálu byla instalována rovněž řada interaktivních a herních prvků pro děti, např. nadživotní model klokana či edukativní koutky prezentující naši faunu.

I v rámci chovu zvířat byl rok 2009 velmi úspěšný. Nejvzácnějším odchovem se stalo mládě lemura Sclaterova, které se poprvé narodilo mimo Madagaskar, západní Evropu a USA. Dále se v Ostravě podařilo poprvé přirozeným způsobem úspěšně odchovat mláďata vzácných dravců – supa hnědého a orlosupa bradatého. Oba byli vypuštěni do volné přírody ve Francii. Kolekce chovaných zvířat se rozrostla také o zcela nové vzácné druhy, např. pelikány kadeřavé, jeřáby sibiřské, morčáky šupinkové, poláky Baerovy, dlaska zlatohřbetého či vydry malé. Natrvalo se do Ostravy vrátila také panda červená.

V loňském roce navštívilo ostravskou zoo 358 892 lidí. Jedná se o druhou nejvyšší návštěvnost za posledních dvacet let. Vzrostla také obliba výukových programů, kterých se zúčastnilo více než 6 tisíc dětí z mateřských, základních a středních škol Moravskoslezského kraje.

www.zoo-ostrava.cz

Ostrava na veletrhu Regiontour 2010 - vystoupil i Martin Chodúr

Ve dnech 14.-17. 1. 2010 se Ostrava představila odborné i laické veřejnosti na veletrhu turistických možností v regionech Regiontour 2010 v rámci nového stánku Moravskoslezského kraje. Společně s Ostravským informačním servisem byly návštěvníkům prezentovány významné turistické atraktivity města, zejména pak technické památky, kulturní i sportovní akce a jiné zajímavosti.
Návštěvníkům veletrhu byla k dispozici řada prezentačních materiálů o turistických atraktivitách, informačních katalogů, map atd. Zájemci mohli také obdržet multimediální prezentaci statutárního města Ostravy, která získala ocenění v rámci soutěže Grand Prix Regiontour aneb Náš kraj v kategorii Nejlepší multimediální prezentace na CD nebo DVD. Prezentace se umístila na 2. místě ve své kategorii.

Na stánku Moravskoslezského kraje byl připraven bohatý doprovodný program, který přilákal mnoho zájemců, a ke kterému přispělo také Statutární město Ostrava. Po celou dobu veletrhu bylo návštěvníkům čepováno pivo Ostravar. V pátek představili své dovednosti žáci Střední umělecké školy Ostrava, kteří předváděli malbu na trička. Jejich vystoupení vzbudilo velký zájem, mnozí návštěvníci se do malby sami zapojili.

V sobotu vystoupil na stánku Moravskoslezského kraje Martin Chodúr, vítěz 1. Česko Slovenské Superstar. Jeho vystoupení přilákalo velké množství návštěvníků veletrhu. Návštěvníci mohli slyšet čtyři písně, které doplnil rozhovor moderátora Petra Holíka s nadějným zpěvákem. Nemalý ohlas vzbudila i následná autogramiáda Martina Chodúra u pultu Ostravy.

Letiště Leoše Janáčka rozšíří odbavovací plochu

Centrální odbavovací plocha na Letišti Leoše Janáčka Ostrava bude vzhledem ke stávající nedostatečné kapacitě rozšířena. Investorem projektu se stal Moravskoslezský kraj.
Hlavní odbavovací plocha o rozměrech 280x85 m navazuje na příletovou a odletovou halu letiště a je využívána pro odbavení pravidelných a charterových letů. V současnosti je obtížné dodržet bezpečnostní vzdálenosti mezi jednotlivými letadly a dostatečně využívat kapacitu nové odbavovací haly. Proto dojde k rozšíření plochy ve dvou etapách, které zahrnují zpevnění stávajících travnatých ploch na současné odbavovací ploše a provedení souvisejících úprav jako je odvodnění, přeložky stávající kabeláže a instalace nového osvětlení.

„Pokud by v nejbližších letech nedošlo k realizaci projektu, bude postupně Letiště Leoše Janáčka ztrácet své postavení na trhu poskytovatelů letecké dopravy. Nedostatečné prostory k odbavení letadel by vedly k časovým prodlevám a narušení v plynulosti leteckého provozu,“ řekl ředitel letiště Pavel Schneider.

Celý projekt za téměř 110 mil. Kč, jehož investorem je Moravskoslezský kraj, by měl být dokončen v červnu 2010 a je spolufinancován z ROP NUTS II Moravskoslezsko 2007-2013.

www.airport-ostrava.cz

Zlatá tretra Ostrava opět přivítá Blanku Vlašičovou

web-vlasic-549. ročník mítinku Zlatá tretra Ostrava proběhne na městském stadionu ve Vítkovicích ve čtvrtek 27. května. Kromě Blanky Vlašičové se jej zúčastní například i světový rekordman na 110 m překážek Dayron Robles z Kuby.
Bude se jednat o historicky první mítink nového seriálu IAAF World Challenge. Z celkem 13 závodů tohoto seriálu se jich sedm koná v Evropě. Kromě již zmiňovaných hvězd atletického nebe se jedná i o startu nejrychlejšího muže planety, sprintera Usaina Bolta z Jamajky, který se na Zlaté tretře představil naposledy v loňském roce. Diváci uvidí v hlavním programu celkem14 disciplín se sprinterskými ambicemi, jeden pokus o světový vytrvalecký rekord a dvě hlavní ženské technické disciplíny – výšku a oštěp.

Více na www.zlatatretra.cz

Aktualizované mapy Ostravy

Magistrát města Ostravy vydal nově aktualizovanou mapu města Ostravy a cyklomapu města a okolí. Od 22. ledna jsou obě v prodeji na všech pobočkách Ostravského informačního servisu.

Město mapy každoročně aktualizuje, ty letošní mají novou grafiku podle jednotného vizuálního stylu. Zajímavou akci pro zájemce o mapy připravil Ostravský informační servis na své pobočce Vyhlídková věž Nové radnice. Pokud si zde zakoupíte obě mapy najednou, dostanete okamžitou 50% slevu na vstupném na vyhlídkovou věž (platí pro vstupné jednotlivé i skupinové, neplatí ale pro celoroční vstupenku). Akce končí 31. března 2010.

Letošní Colours of Ostrava zahájí hvězdy romské hudby
Mezinárodní festival Colours of Ostrava, který proběhne v termínu od 15. do 18. července v moravskoslezské metropoli, slibuje opět hvězdné obsazení. Letošní ročník zahájí největší hvězdy současné romské hudby „The Gypsy Queens and Kings“.
Součástí koncertního projektu The Gypsy Queens and Kings jsou korunovaná „Cikánská královna“ Esma Redžepova z Makedonie, rumunská kapela Mahala Rai Banda, která kombinuje bláznivou balkánskou dechovku s houslisty a cimbalisty, král bulharských romských zpěváků Jony Iliev, flamencová kapela Kaloome z Francie, zpěvačka Florentina Sandu z Rumunska, vnučka zakladatele Taraf de Haidouks, a rumunské tanečnice Aurelia Sandu a Tanzica Ionita. Hlavní scénu tak v první den ovládne dvou a půl hodinová show.

Festival letos během čtyř dnů nabídne na dvanácti scénách přes 100 zahraničních a domácích kapel, DJs, divadel, dále pak filmy, diskuse i workshopy.

Více na www.colours.cz

Ostrava se prezentovala na veletrzích cestovního ruchu

coloursStatutární město Ostrava se v průběhu měsíce ledna a začátkem února úspěšně prezentovalo na čtyřech veletrzích cestovního ruchu. Dva z nich - Vacantiebeurs Utrecht a ITF Slovakiatour - se konaly v zahraničí. Zbylé veletrhy Regiontour a Holiday World proběhly na domácí půdě. Zájem o Ostravu jasně ukázal, že již není opomíjeným turistickým cílem.
Ve dnech 14.-17. ledna se město Ostrava představilo odborné i laické veřejnosti na veletrhu turistických možností v regionech Regiontour 2010 v rámci nového stánku Moravskoslezského kraje. Jelikož byl veletrh velice úspěšný, věnujeme mu v našem newsletteru samostatný článek.

Téměř souběžně s veletrhem Regiontour v Brně probíhal veletrh cestovního ruchu v Nizozemí Vacantiebeurs 2010 v Utrechtu. Subexpozice Ostravy, která se prezentovala společně s Moravskoslezským krajem, byla součástí velkého stánku České centrály cestovního ruchu - agentury Czechtourism. Celkový počet návštěvníků veletrhu se v tomto roce vyšplhal na 117 355 osob.

Ve dnech 21. - 24. ledna 2010 se na výstavišti Incheba Expo Bratislava uskutečnil 16. mezinárodní veletrh cestovního ruchu ITF Slovakiatour. Prezentovaly se zde nejvýznamnější slovenské i zahraniční cestovní kanceláře, samosprávné kraje a turistické oblasti Slovenska a velké množství zahraničních regionů. Statutární město Ostrava se tohoto veletrhu zúčastnilo letos podruhé na stánku Moravskoslezského kraje. Veletrh navštívilo celkem 68 362 návštěvníků.

Na začátku února se Ostrava zúčastnila středoevropského veletrhu cestovního ruchu Holiday World v Praze. Město představilo svou turistickou nabídku v sekci věnované Ostravsku, která je součástí expozice Moravskoslezského kraje.

Ostrava na všech veletrzích nabídla největší lákadla a zajímavosti města a okolí, poutala i na významné sportovní a kulturní akce, které se zde pravidelně konají. Nechyběla ani prezentace ubytovacích a stravovacích možností a kandidatury na Evropské hlavní město kultury 2015.

Nové povinnosti cestovních kanceláří

Dne 18. listopadu 2009 nabyl účinnost zákon č. 403/2009 Sb., kterým se mění zákon 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů. Tento zákon byl mimo jiné doplněn o § 13a, který upravuje postup jak informovat o cenách zájezdů klienty jednotlivých cestovních kanceláří.
Cílem nové úpravy je odstranit oddělené uvádění částek jako jsou palivové, bezpečnostní a letištní poplatky. Prodávající musí spotřebiteli poskytnout informaci o konečné ceně zájezdu , která musí být zaplacena. Příplatky za služby, které nejsou složkou zájezdu (např. fakultativní výlety, rozsah stravování, nadstandardní ubytování, dopravní služby atd.) a nemusí být využity, nebudou zahrnuty v konečné ceně zájezdu. Klient o nich bude informován v oddělených složkách. U služeb či poplatků, jejichž cena není známa v časovém předstihu, musí cestovní kancelář v katalogu uvést, že jsou neopominutelnou součástí zájezdu, a musí informovat o čase a místě zpřístupnění této ceny pro spotřebitele. V případě prodávaných zájezdů za sníženou cenu (tzv. last moment) je možno uvést pouze konečnou cenu.

Vzhledem k tomu, že novela nabyla účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, je proto třeba respektovat skutečnost, že v druhé polovině roku 2009 již byly v tisku katalogy cestovních kanceláří na příští sezónu a mohou se vyskytnout ještě cenové informace podle starých pravidel i v roce 2010.