Prosinec 2014

Newsletter Cestování - prosinec 2014

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

Vánoční atmosféra nejen na Slezskoostravském hradě

Planetárium

Hrad

Slezskoostravský hrad připravuje každoroční výstavu betlémů. Letošní čtrnáctý ročník doprovodí reprodukovaná Česká mše vánoční s živým betlémem, večerní prohlídky pro děti nebo vánoční jarmark. Výstava začne 6. prosince a potrvá do 4. ledna. Letošní výstava bude prezentovat velké množství unikátních historických i současných betlémů z řad profesionálních a amatérských autorů. K vidění budou betlémy vyrobené z nejrůznějších materiálů - ze dřeva, perníků, šustí, keramiky, krajky i sena. V hradní pevnosti bude vystaven otočný keramický betlém z Linhartovského zámku. Zájemci si budou moci prohlédnout také celou sbírku betlémů z Ostravského muzea nebo betlémy ze sbírky z muzea Jindřichohradecka. Hrad bude navíc vyzdoben ručně vyrobenými vánočními ozdobami a dekoracemi.

Hlavní doprovodná akce výstavy je plánována na víkend 13. a 14. prosince. Na vánočním jarmarku budou připraveny ukázky řemesel a vánočních zvyků, jako je lití olova, krájení jablek nebo pouštění lodiček ze skořápek ořechů. Pro děti budou připraveny tvůrčí dílny, na nichž si budou moci namalovat vlastní perníky nebo vyrobit vánoční ozdoby.

Další předvánoční akcí, kterou jistě ocení milovníci sladkostí, bude Čokofestival 2014, který můžete navštívit od 5. do 7. prosince na Výstavišti Černá louka. Jedinečná událost pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, skvěle si pochutnat a případně se i přiučit vaření s čokoládou. Těšit se můžete na bohatý doprovodný program, ochutnávky a prodej této oblíbené pochoutky.

www.cerna-louka.cz

 

Výstava o válečných taženích na Hedvábné cestě 

MuzeumV Ostravském muzeu se v termínu od 18. prosince do 28. února 2015 uskuteční unikátní výstava s názvem „Od Alexandra k Tamerlánovi“ a podtitulem „Válečná tažení na Hedvábné cestě“. Jde o jednu z výstav z plánovaného cyklu zaměřeného na studium a prezentaci fenoménu Hedvábné cesty, která nemá dosud žádnou obdobu u nás ani ve střední Evropě.

Kolegium odborníků na jednotlivé aspekty dějin vojenství v oblastech ležících na Hedvábné cestě se touto problematikou zabývalo intenzivně 4 roky. Výsledkem je výstava, na jejíž realizaci se formou výpůjček či jinými formami spolupráce podílelo zhruba 130 institucí z 20 států světa. Podařilo se vůbec poprvé zpracovat komplexní dějiny Hedvábné cesty na pozadí válečných událostí, které podstatu tohoto fenoménu, stejně tak jako všech oblastí, které na této legendární transkontinentální spojnici leží, od počátku měnily a tvarovaly. Na výstavě se návštěvníci seznámí nejen s historií, ale uvidí také asi tři stovky předmětů nevyčíslitelné historické hodnoty. Z celkového počtu asi 300 předmětů bude k vidění část hrobové výbavy tráckého válečníka z Čatalky v Bulharsku z 1. až 3. století, doposud neznámé luxusní památky doby čínské dynastie Tchang (618–907) ze soukromých sbírek, staromaďarský poklad z Nagyszentmiklósu, v jehož sousedství bude vystaven korunovační meč uherských králů zvaný svatoštěpánský (kolem roku 1000).

Návštěvníci uvidí i mramorovou podobiznu Alexandra Velikého, zobrazeného jako jeho mytický prapředek Herakles se lví kůží přes hlavu, i unikátní modely části Velké čínské zdi nebo hradeb Konstantinopole.

www.ostrmuz.cz/website/mainmenu/stranka-akcien/2014/od-alexandra-k-tamerlanovi/

 

Adventní čas naplní festival Souznění 

Souz

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění se koná v předvánočním čase na několika místech Moravskoslezského kraje. Bohatý program nabízí od 11. do 14. prosince nejen koncerty a představení v zajímavých prostorách (kostely, koncertní sály, exteriéry), ale také doprovodné výstavy, umělecká řemesla, filmovou projekci a ochutnávku domácí i zahraniční gastronomie. Festival otevře ve čtvrtek program v kostele sv. Václava ve Václavovicích. V pátek se festivalové dění přesune do Frýdku-Místku, do kostela sv. Jana a Pavla. Součástí Souznění je rovněž oblíbený sobotní Vánoční jarmark v Kozlovicích s následným zvykoslovným programem a nabídkou regionálních specialit. Festival, který je ojedinělou mezinárodní přehlídkou tohoto typu u nás, ozdobí v neděli slavnostní mše svatá v Ostravě-Mariánských Horách, jež předchází závěrečnému Galakoncertu v Domě kultury města Ostravy.

www.souzneni-festival.cz

 

Z vysoké pece bude nejvyšší vyhlídka na městoVP

Proměna Dolních Vítkovic neustále pokračuje. Na vysokou pec vysadil jeřáb nástavbu, z níž bude nejvyšší vyhlídka na Ostravu. Z nástavby budou mimořádné výhledy na Vítkovice, Ostravu a celé okolí s podmanivým horizontem Beskyd.

Vysoká pec č. 1, která je dnes chráněnou památkou, vyhasla po posledním odpichu před šestnácti lety. Poslední dva roky je vyhledávanou turistickou atrakcí.

Na vrchol vysoké pece přibyly postupně tři hlavní díly kruhové nástavby z oceli a skla ve tvaru šroubovice. Ostrava tak získala novou dominantu města. Druhou nejvyšší po věži Nové radnice. Vysoká pec, která je od jara do konce září zpřístupněná návštěvníkům, se díky nástavbě vyprojektované týmem architekta Josefa Pleskota protáhla z 60 na téměř 78 metrů. V moderním tubusu bude klub a kavárna, kolem něj vyhlídková trasa z děrované oceli, přes kterou uvidí turisté na zem z výšky 71,5 metru.

Věž Nové radnice měří 85,6 metru a vyhlídková terasa je ve výšce 73 metrů. Konstrukce Vysoké pece není nejvyšší v absolutních číslech, ale vezme-li se v úvahu nadmořská výška, pak ano. Radnice stojí u řeky, která leží níž.

Do kavárny a na novou vyhlídkovou trasu se první návštěvníci podívají na jaře. Ve stejné době, kdy začne nová sezona Vysoké pece č. 1. Také v zimě si ale mohou prohlédnout Gong, Malý či Velký svět techniky, který se veřejnosti otevřel teprve před měsícem a půl, ale už láme návštěvnické rekordy a sbírá ocenění.

Řidičům slouží již také nová část Ruské ulice, která spojila areál s městem.

www.dolnivitkovice.cz

 

Prosincová nabídka vyhlídkové věže  

RadniceV předvánočním čase také máte možnost navštívit vyhlídkovou věž Nové radnice a zúčastnit se některé z připravovaných akcí: 

Mikuláš na věži

Pokud přijdete 5. prosince na věž s dětmi, bude na vás čekat Mikuláš s andělem a čertem.  Na ochozu si můžete vyslechnout výklad průvodce a pohlédnout na Ostravu v zimním hávu.

Vánoční tradice na věži

24. prosince, než zasednete ke štědrovečernímu stolu, přijďte se rozpomenout na vánoční tradice. Na vyhlídkové věži si budete moci vyzkoušet některou z vánočních tradic, které se staly nedílnou součástí vánočního období.

Novoroční přípitek na věži

1. ledna 2015 - po bujarých silvestrovských oslavách je připraven trochu jiný – nealkoholický novoroční přípitek a samozřejmě i v tento den bude zpřístupněna vyhlídková věž.

 

Ostrava uspořádá v roce 2018 Kontinentální pohár 

PohárMěstský stadion v Ostravě bude v roce 2018 hostit jednu z nejvýznamnějších atletických soutěží světa – Kontinentální pohár. Rozhodli o tom členové Mezinárodní atletické federace IAAF. Ostravě dali přednost před polskou Bydhoští.

Bude to nejvýznamnější atletická akce, kterou dosud Ostrava hostila. Na rozdíl od ostatních velkých akcí, které mají dvouletý cyklus, se Kontinentální pohár koná jednou za čtyři roky. Těšit se tedy můžeme na nejlepší světové atlety. Jde o týmovou soutěž, kde proti sobě nastupují výběry Ameriky, Afriky, Evropy, Asie a Oceánie s Austrálií.

Ostravě pomohly jak dobré výsledky českých atletů, tak i úspěšná pořádání akcí v minulých letech. V roce 2007 hostila MS do 17 let, před třemi roky ME do 23 let. Každoročně se v Ostravě navíc koná prestižní mítink Zlatá tretra.

Kontinentální pohár v atletice je mezinárodní atletický šampionát, který pořádala federace IAAF od roku 1977. Od svého založení až do roku 2008 nesl název Světový pohár. Konal se již v Montrealu, Římě, Barceloně, Londýně, Madridu a dalších světových metropolích. Letošní ročník Kontinentálního poháru proběhl v září v Marrákéši v Maroku. V roce 2018 bude v Ostravě uspořádán 3. ročník Kontinentálního poháru, celkově třináctý od založení soutěže.

 

CzechTourism připravuje portál cestovního ruchu 

NIPInformační systém zaměřený na oblast cestovního ruchu, který bude obsahovat zásadní turistické informace o celé České republice, připravuje agentura CzechTourism. Projekt zavedení národního informačního portálu cestovního ruchu se v tuto chvíli již realizuje a ukončen bude 30. 6. 2015, kdy se přejde ze zkušebního provozu do spuštění ostré verze.

Cílem je vytvořit informační systém zaměřený na oblast cestovního ruchu, který bude obsahovat zásadní turistické informace o celé České republice a který bude konkurenceschopný v porovnání s ostatními zahraničními portály. Dojde tak k ucelení prezentace České republiky na zahraničních trzích.

V rámci projektu budou prezentovány jednotlivé regiony České republiky a zároveň subjekty, které v těchto regionech působí v oblasti cestovního ruchu, akce a tipy na výlety pro zahraniční návštěvníky. Portál bude prezentován v deseti jazykových mutacích a předpokládá se, že bude obsahovat informace o min. 11 tisících subjektech.

Subjekty, které projeví zájem být součástí portálu, se mohou od prosince 2014 bezplatně zaregistrovat  na stránkách  http://nip.czechtourism.com/. Registrací získáte své místo v oficiální databázi pro zahraniční turisty, možnost prezentovat nabídku svých služeb až v 10 světových jazycích včetně japonštiny a čínštiny, propagaci v rámci reklamních kampaní agentury CzechTourism v zahraničí i možnost spravovat svůj profil sami.

 

Ostrava se představila v Barceloně 

BarcelonaJiž potřetí se Ostrava účastnila mezinárodního veletrhu kongresové turistiky EIBTM. Ten se konal ve dnech 18. – 20. listopadu ve španělské Barceloně. Cílem bylo prezentovat Moravskoslezský kraj a jeho metropoli jako lokalitu ideální pro pořádání kongresů, veletrhů a zážitkových programů.

EIBTM je jeden z největších veletrhů tohoto typu, jehož se účastní téměř 3 000 vystavovatelů a 4 000 předem registrovaných nákupčích ze šedesátky zemí světa. Ostrava prezentovala svou nabídku v rámci expozice agentury CzechTourism společně s celorepublikovým Czech Convention Bureau. Zástupci města Ostravy se zaměřili především na evropské nákupčí. Největší zájem o naši destinaci projevili tradičně hojně zastoupení Poláci, Rakušané a Němci. Kromě nich proběhla jednání například se zástupci francouzských a britských firem, které vzhledem k přímým leteckým spojům s mošnovským letištěm představují velký potenciál.

Nejvíce pozornosti poutala Dolní oblast Vítkovice a multifunkční hala Gong a jednotliví nákupčí se zajímali i o technické podrobnosti. Dalším významným tématem schůzek byla také nabídka incentivních programů a atraktivit v regionu. 

Moravskoslezské Convention Bureau, město Ostrava pod značkou CONVENTION!!! má za sebou dva roky existence. Zastupuje regionální subjekty a stará se o propagaci celého Moravskoslezského kraje jako ideální MICE destinace.

www.convention.ostrava.cz

 

Cestovní ruch – 3. čtvrtletí 2014 

Dle údajů Českého statistického úřadu přijelo do České republiky ve třetím čtvrtletí tohoto roku celkově o 2,0 % více hostů, přičemž nárůst zahraničních hostů činil 4,2 %, počet domácích turistůse meziročně téměř nezměnil. Meziročně se však snížil počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních o 0,8 %. Počet nocí strávených domácími návštěvníky klesl o 2,8 %, avšak u cizinců se zvýšil o 1,7 %.

Celkově do České republiky přijelo 5,4 milionu hostů. Nejvíce zahraničních hostů přijelo z Německa, Ruska a USA. Za povšimnutí stojí 23 % nárůst příjezdů z Číny. Od začátku roku se počet ubytovaných čínských hostů zvýšil meziročně o 22 %, avšak jejich délka pobytu je v porovnání s ostatními zahraničními hosty o 1,1 dne kratší.

Moravskoslezskému kraji ve třetím čtvrtletí turistů ubylo. Celkem jich přijelo 219 312, což je meziročně o 1,9 % méně. Ubylo jak tuzemských hostů, tak i turistů ze zahraničí.

Tuzemských turistů přijelo ve třetím čtvrtletí do Moravskoslezského kraje 168 115, tedy o 2 % méně než ve stejném období loňského roku. Kraj navštívilo 51 197 cizinců, což oproti předchozímu roku představuje pokles 1,4 %.

Hostů hromadných ubytovacích zařízení turistické oblasti Ostravsko ve 3. čtvrtletí roku 2014 v meziročním srovnání mírně ubylo, celkově na Ostravsko přijelo 52 646 turistů, což je o 919 turistů méně. Nejpočetnějšími skupinami zahraničních hostů byli již tradičně návštěvníci z Polska, Slovenska a Německa. V hojném počtu navštívili danou turistickou oblast také návštěvníci z Ruska a Rakouska.   

Co se týká následujícího vývoje, provozovatelé jednotlivých atraktivit hodnotí dosavadní průběh4. čtvrtletí kladně. Některé z ostravských turistických atraktivit v uplynulém období zaznamenaly obrovské úspěchy v návštěvnosti. Také díky otevření Velkého světa techniky je Dolní oblast Vítkovice vůbec nejnavštěvovanější památkou v Moravskoslezském kraji. Ostravská zoo již přivítala svého historicky prvního půlmiliontého návštěvníka a rekordy padaly také při letošním ročníku Dnů NATO, na které do Mošnova dorazilo 225 000 návštěvníků, což je jedna z nejvyšších návštěvností v historii akce. 

Banner