Duben 2015

Newsletter Cestování - duben 2015

 

Ostrava žije hokejem

BobciČeská republika po jedenácti letech přivítá Mistrovství světa v ledním hokeji. Hostitelskými městy v pořadí už 79. ročníku soutěže jsou od 1. do 17. května Praha a Ostrava. Pro Ostravu jako metropoli Moravskoslezského kraje je to nepochybně sportovní událost desetiletí. Ostrava přivítá MS v hokeji potřetí v historii. V roce 1959 se hrála jedna ze skupin turnaje na Kotasově zimním stadionu, v roce 2004 zápasy hostila ČEZ Aréna. Fanoušci v Ostravě se mohou těšit na bohatou porci kvalitního hokeje: v ČEZ Aréně se představí úřadující mistři světa, tým Ruska. Soupeři mu ve skupině B budou vicemistři světa z Finska a týmy USA, Slovenska, Norska, Běloruska, Slovinska a Dánska. Skupinu A bude hostit pražská O2 Aréna a představí se tam celky domácí České republiky, Švédska (bronzoví na MS 2014), Kanady, Švýcarska, Lotyšska, Francie, Německa a Rakouska. Symbolem mistrovství je „hokejový smajlík", v roli maskotů se představí Bob a Bobek. Na vítěze čeká jedna z nejvzácnějších hokejových trofejí na světě, hokejový pohár. Ten je dílem Andrého Ricarda, francouzského umělce narozeného v Barceloně, který je jedním z nejuznávanějších uměleckých designerů světa. Celou trofej vyrobil ručně. Váží 10 kilogramů a 514 gramů. Je 46 cm vysoká a mísa má průměr 26 cm. Pohár je vytvořen hlavně ze stříbra se zlatými částmi a podstavec je vyroben ze vzácného ebenového a afrického palisandrového dřeva. Originál trofeje je uchováván v sídle IIHF v Curychu. Vítěznému týmu se odevzdává originální trofej pro obřad po dekorování zlatými medailemi a pro další oslavy je poté vyměněna za repliku. Vítězná národní asociace pak uchovává repliku trofeje, do které se později vygravírují jména hráčů a trenérů.

 

Tenisový Fed Cup se vrací do Ostravy

FedČeské tenistky budou potřetí hrát fedcupové utkání v ostravské ČEZ Aréně. Tentokrát se v semifinále prestižní soutěže 18. a 19. dubna utkají s Francií.

Atraktivní utkání proti nečekaným soupeřkám se opět odehraje ve vítkovické aréně, což je pro české tenistky i tenisty doslova domácí prostředí.

V Ostravě budou tenistky potřetí během tří let a oba předchozí zápasy zde vyhrály. V domácím prostředí drží vítěznou šňůru šesti zápasů a naposledy jim uštědřily těsnou prohru 2:3 Američanky v semifinále hraném v brněnském Rondu.

Tenistky v 1. kole vyhrály v Kanadě i bez Petry Kvitové a Lucie Šafářové. Obě opory by se měly stejně jako Karolína Plíšková v semifinále do české sestavy vrátit. Hrát se bude na osvědčeném vítězném povrchu novacrylic ultracushion.

www.arena-vitkovice.cz/cez-arena/plan-akci/detail.php?id=286

 

Architektura pro širokou veřejnost

ArchitPřehlídka zaměřená na architektonická témata, jejímž cílem je přiblížit moderní a současnou architekturu široké veřejnosti, festival Archikultura, se bude konat již posedmé.

Mezinárodní festival architektury, designu a umění bude od 2. dubna do 7. června hostit ostravský Dům umění a v rámci této přehlídky se uskuteční tři výstavy. Vůbec poprvé se zde představí ucelené dílo architekta Alfreda Neumanna (1900–1968), který začínal v 60. letech v Izraeli a liboval si v geometrii mnohostěnů. Výstava ukáže dosud nezveřejněné fotografie, architektonické výkresy a modely ve velkém i menším měřítku. Další expozice uvedou tvorbu kanceláře NL Architects, jež se účastnila soutěže na řešení prostoru Černé louky nedaleko historického centra města, nebo japonského architekta Masaharu Takasakiho.

Výstavy, přednášky, diskusní fóra, promítání filmů či procházky za architekturou dávají příležitost všem zájemcům rozšířit své poznatky o práci architekta, problémech výstavby a možnostech jejich řešení, seznámit se s architektonickou historií nejen města Ostravy, ale porovnat úroveň jejího dalšího rozvoje s aktuálním děním v této oblasti ve světě.

http://kabinetarchitektury.cz/archikultura-2015/

 

Zoo Ostrava letos zpřístupní několik velkých projektů

ZOOOstravská zoologická zahrada chystá v roce 2015 několik významných projektů:

Pavilon evoluce – kapka z deštného lesa západní Afriky. Otevřen byl jeden z finančně nejnákladnějších projektů v historii zoo. Moderní chovatelský komplex by v budoucnu mohl sloužit až pro 200 zvířat zhruba 25 druhů právě z této oblasti. Kromě šimpanzů bude například domovem pro skupinu vzácných kočkodanů Dianiných, jimž ve volné přírodě hrozí vyhubení. Uvnitř pavilonu je velký centrální bazén pro různé druhy ryb.

Díky výkonné filtraci bude dobře viditelný život pod vodou. Na některé druhy ale bude nutno zaostřit zrak. Buď totiž budou malých rozměrů, nebo budou žít pod vodou či v noční expozici.

Nový vstupní areál

Nový vstupní areál do zoo se začal budovat v roce 2012, moderní budova má na první pohled připomínat obrovskou ještěrku či list. Část objektu nového vstupu bude využívána jako správní budova, druhá část pak bude sloužit návštěvníkům. V objektu bude i prodejna se suvenýry a upomínkovými předměty a sociální zařízení pro návštěvníky. Součástí je také přednáškový sál pro zhruba 80 osob, který zahrada v budoucnu bude využívat k pořádání přednášek, seminářů a dalších vzdělávacích aktivit pro veřejnost.

Výběh tygrů

Největší kočky světa chová ostravská zoo již od 70. let v podmínkách, které však neodpovídají jejich potřebám. Jediným řešením této situace je proto demolice starého objektu a výstavba nového zařízení. Zoo Ostrava nyní pracuje na co nejrychlejším zahájení stavby. Dokončena byla kompletní projektová dokumentace výběhu tygrů, jež je navržen jako objekt plně včleněný do přírody s minimálními požadavky na nadzemní stavby. Toto řešení přinese návštěvníkům možnost spatřit tygra v jeho přirozeném prostředí – v listnatém lese se vzrostlými stromy. Koupání tygrů tedy budou moci návštěvníci pozorovat z bezprostřední blízkosti. Součástí expozice budou dvě vyhlídková místa, interaktivní vzdělávací prvky a doplňková expozice pro menší zvířata. Nová expozice nabídne zvířatům mnohem větší životní prostor.

Ostravská zoo je po Praze a Zlíně nejnavštěvovanější v republice. Během posledních let se výrazně změnila k lepšímu a stále se proměňuje. Má svou zbrusu novou restauraci s návštěvnickým centrem, safari afrických kopytníků, po kterém návštěvníky rozváží nový vláček a nyní přibyl Pavilon evoluce a nový vstupní areál.

www.zooostrava.cz

 

Yogurt pomáhá cizincům se v Ostravě zabydlet

YoghurtNejen velké průmyslové a IT podniky, ale také kvalitní ostravská kultura zapříčiňuje čím dál větší příliv cizinců, kteří nepřijíždějí jen na krátkodobé turistické a pracovní návštěvy, ale v Ostravě žijí. Nyní mají i svůj časopis. Pro cizince z různých koutů světa, kteří v Ostravě našli svůj druhý domov, není jednoduché se v novém prostředí zorientovat a najít si například kulturní a jiné volnočasové aktivity.

Většina materiálů a informací v Ostravě sloužila doposud jen pro krátkodobé návštěvy turistů. Proto v Cooltouru vznikl tým vydávající první anglicky psaný měsíčník s názvem Yogurt, který cizincům orientaci zejména v kulturním životě zjednodušuje. V Yogurtu najdete měsíční přehled kulturního programu v angličtině. Magazín je navíc doplněn také o praktické informace z každodenního života v Ostravě – například kde a jak si pořídíte jízdenky na MHD.

Yogurt je důkazem vzniku komunity cizinců a její integrace do běžného života v Ostravě.

Časopis je k mání každý měsíc zdarma například v informačním centru ve Foru Nová Karolina, v kavárně La Petite Conversation či klubu Cooltour.

Více informací na www.facebook.com/yogurtostrava

 

Půjčovna kol na hlavním nádraží

České dráhy zprovoznily 1. dubna na hlavním nádraží v Ostravě půjčovnu kol ČD Bike. Až do konce října jsou v ní denně od 6 do 20 hodin k dispozici 4 krosová a 2 dětská kola v ceně 150 Kč na den a 2 elektrokola v ceně 350 Kč. Při zapůjčení kol po předložení dvou osobních dokladů a zaplacení vratné kauce, která činí od 1 do 2,5 tis. Kč, bude přeprava kola z Ostravy hlavního nádraží ve směru do Ostravice, Valašského Meziříčí a Mostů u Jablunkova zdarma.

www.cd.cz/volny-cas/pujcovny-kol-cd/moravskoslezsky-kraj/-23528/

 

Vyzkoušejte netradiční curling 

CurlingDo 14. května se návštěvníkům otevře hala zimního stadionu SAREZA v Ostravě-Porubě, která nabídne curlingový ráj. Pět profesionálních drah bude zájemcům k dispozici denně, a to včetně originálních kamenů, metliček i ostatních příslušenství. K tomu vyhřívaný bar, půjčovna speciální obuvi, šatny, úschovna a služby vyškolených instruktorů. Pro hráče bude připraven leták se zkrácenou formou pravidel curlingu, ať mohou týmy co možná nejvíc napodobit skutečnou hru. Hra je určena pro dospělé, ale i pro děti.

Curling je týmový sport, ve kterém se hráči snaží dopravit po ledu své kameny co nejpřesněji do vyznačeného prostoru. Na zimních olympijských hrách se curling objevil poprvé v roce 1924, ovšem jen jako ukázkový sport. Plnohodnotně se curling objevuje v programu her od roku 1998, tzn. od her v Naganu. Na Zimním stadionu v Ostravě-Porubě si tento sport můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

www.sareza.cz

 

Dubnová nabídka Ostravského informačního servisu

V rámci komentovaných prohlídek můžete v dubnu poznávat Ostravu mnoha tváří. Vybírat lze z této nabídky:  

Po schodech na věž, 18. dubna

Prohlídka tajuplných prostor vyhlídkové věže Nové radnice, prostory běžně veřejnosti nepřístupné.

Přívoz, 26. dubna

Městská část vystavěná dle plánů slavného vídeňského architekta Camilla Sitteho, jež je nádhernou přehlídkou secese.

Z důvodu rekonstrukce bude vyhlídková věž Nové radnice v době od 12. do 26. dubna pro veřejnost uzavřena. Akce Po schodech na věž (18. 4.)a komentovaná procházka Přívozem (26. 4.) proběhnou dle plánovaného programu.

www.ostravainfo.cz

 

Karneval chutí - 3. ročník gastronomické výstavy

karneval chutiPestrá nabídka dobrého jídla a pití, ochutnávky, košty, degustační menu, kulinářské show a různé gastronomické lahůdky potěší všechny labužníky ve dnech 24. – 26. dubna na výstavišti Černá louka v Ostravě.

Několikrát denně bude probíhat kuchařská show s ochutnávkou specialit z projektu Czech specials a Jak šmakuje Moravskoslezsko. Akce bude rozdělena do 3 sekcí. V první sekci nahlédneme do kuchyní vyhlášených restaurací, které jsou členy Asociace hotelů a restaurací ČR, ve kterých budou špičkoví kuchaři připravovat degustační menu. Své chuťové buňky můžete potěšit v další sekci, ve které budou připravovat speciality restaurace z celého Moravskoslezského kraje.

Prostor ke své prezentaci opět dostanou nejen výrobci, distributoři a prodejci jídla a pití, ale také hotely, restaurace, vinařství, pivovary, destilerie a další. Lákat budou i lahůdky na stáncích výrobců a prodejců - sýry, vína, pamlsky, káva, čaje, koření, pekařské, cukrářské, mléčné a řeznické výrobky. Ochutnat budete moci nejrůznější drinky a nápoje. Chybět rozhodně nebude prezentace baristů, barmanů, sommeliérů a degustace vín.

www.cerna-louka.cz/akceN_503/v/

 

Bonnie Tyler

Velšská zpěvačka přijede na turné do České republiky. Jedinečný chraplavý hlas Bonnie Tyler a její nezapomenutelné hity jako „Total eclipse of the heart“ nebo „I need a hero“ zazní naživo za doprovodu její vlastní kapely v atmosféře multifunkční auly GONG dne 23. dubna.

www.dolnivitkovice.cz/news/message/detail/id/2009/lang/cs/site/36

 

CzechTourism zve na nové bezplatné vzdělávací kurzy

Agentura CzechTourism nabízí i v roce 2015 pro zaměstnavatele a zaměstnance v oboru cestovního ruchu mnoho zajímavých vzdělávacích kurzů.

Nově je vyučován prodej vína i práce s facebookem či slevovými portály. V projektu „Rozvoj kvalifikační úrovně a kompetencí pracovníků v cestovním ruchu“ je aktuálně nabízeno celkem 61 kurzů zaměřených na oblast ubytování, stravování, činnost cestovních kanceláří a agentur, průvodcovskou činnost a v neposlední řadě na oblast sportovních zařízení.

Všechny kurzy jsou poskytovány pro účastníky bezplatně. Nabízené kurzy bude realizovat dodavatel projektu Asociace hotelů a restaurací České republiky.

Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR a nabízí bezplatné vzdělávání pro podniky a jejich zaměstnance.

Aktuální nabídku seminářů a veškeré informace o projektu včetně kontaktů naleznete na webových stránkách projektu www.vzdelavani.czechtourism.cz.