Červenec/srpen 2015

Newsletter Cestování - červenec/srpen 2015

 

Colours of Ostrava představí nejbohatší program v historii

CofOHudební festival Colours of Ostrava 2015 nabídne nejrozsáhlejší program ve své historii. Odehraje se od 16. do 19. července v Dolních Vítkovicích.

Spolu s již dříve ohlášenými hvězdami jako jsou Björk, Kasabian, Rudimental, St. Vincent, Mika a dalšími dorazí do Ostravy hudebníci z 31 zemí světa – od Jižní Afriky po Mexiko, Austrálie po Island, Pákistánu po Izrael. Žánrově se program rozprostře od elektra přes world music, jazz, rock, alternativu, soul a reggae. Z českých muzikantů jistě zaujme společný projekt kapely Zrní a Janáčkovy filharmonie Ostrava. Diváci uslyší Lenku Dusilovou, Michala Hrůzu, bratry Ebeny, Stromboli, Anetu Langerovou, Sto zvířat a další. Kromě hudebních produkcí nebudou chybět filmový program, divadelní představení, cirkusové šapitó, diskusní scény Reflexu, Voice of Freedom, Moderních dějin.cz, scéna ČT, výtvarný program Galerie města Ostravy – PLATO, Family park pro malé i velké bez omezení a další.

Město Ostrava se bude v Dolních Vítkovicích prezentovat na ploše 400 m2 a poskytne služby Ostravského informačního servisu při výběru atraktivit, službách, dopravě apod., nabídne prezentační a upomínkové předměty města. V hravé a vzdělávací části bude fungovat fotokoutek, prostor se stolními a deskovými hrami, mobilní aplikací Kód Salomon a především soutěžemi o velké množství hodnotných cen, jakými jsou např. hotelové vouchery nebo volné vstupy do městských atraktivit. V „zóně města Ostravy“ nebude chybět ani odpočinková plocha se sedacími soupravami a slunečníky.   

Předkrmem pro fanoušky bude už popáté Festival v ulicích, který se vrací do centra Ostravy. Tato největší volně přístupná zábavní akce ve městě se uskuteční 14. a 15. července na Masarykově a Jiráskově náměstí a přidá se i Černá louka. Festival v ulicích je společně s hudební konferencí Czech Music Crossroads součástí takzvaného festivalového týdne Colours Week, který vyvrcholí očekávaným festivalem Colours of Ostrava.

Novinkou Festivalu v ulicích letos budou i scény v Evangelickém kostele a v kostele na náměstí Svatopluka Čecha. Ty nabídnou koncerty na pomezí alternativní, meditativní i vážné hudby. Na své si přijdou také milovníci divadla, filmu, tance či ohňových show.

Novinkou určenou pro rodiny s dětmi bude Family park. Vedle něj bude fungovat již tradiční Dětská scéna s hlídáním vyškolenými asistenty a s programem. Nově bude možnost půjčit si či zakoupit chrániče sluchu pro děti.

www.colours.cz, http://festivalvulicich.cz/

 

 

Shakespearovské slavnosti nabídnou premiéru Romea a Julie

ShakespearPříznivci divadla mohou v Ostravě také letos vyrazit na Letní shakespearovské slavnosti.

Ty se už poosmé vrací na Slezskoostravský hrad. Festival začne 22. července a potrvá do 11. srpna. Zájemci uvidí celkem šest představení pod širým nebem.

Festival letos představí dvě novinky a několik známých a populárních titulů z minulých ročníků. Z Prahy přiveze novou inscenaci Romeo a Julie a z Bratislavy populární komedii Večer tříkrálový aneb Cokoliv chcete. Dále budou mít diváci možnost opět vidět ostravskou novinku z minulého ročníku Jak se vám líbí a pražské inscenace Mnoho povyku pro nic, Sen noci svatojánské a Zkrocení zlé ženy.

Díla klasika světového dramatu Williama Shakespeara jsou nadčasová, a není proto divu, že dodnes baví a lákají publikum napříč generacemi.

www.shakespearova.cz

 

Ostravské dny 2015

Kompozice pro tři orchestry, světové premiéry soudobé klasické hudby, současná opera, maraton elektronické hudby, ale také noční sóla a hudební experimenty v podání umělců z mnoha zemí světa – to vše jsou letošní Ostravské dny 2015, které se uskuteční od 10. do 29. srpna v moravskoslezské metropoli.

Osm festivalových dnů, které jsou vyvrcholením téměř měsíčního snažení hudebních umělců, nabídne letos celkem dvacet programů, na nichž se podílí na dvě stovky účinkujících.

Vedle stěžejních skladeb posledních padesáti let budou uvedeny i opusy nejmladší generace – rezidentů Institutu Ostravské dny – studentů a absolventů prestižních univerzit, kteří přijedou do Ostravy z celého světa.

Výjimečností Ostravských dní je skutečnost, že téměř všechny kompozice festivalu jsou nastudovány v Ostravě během samotného projektu, což vyžaduje od všech hudebníků i organizačního týmu enormní úsilí.

Páteří festivalu je opět Janáčkova filharmonie Ostrava, mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda, která v letošním roce slaví deset let své existence, a Canticum Ostrava se sbormistrem Jurijem Galatenkem.

Ostravské dny jsou organizovány každé dva roky a od doby svého vzniku v roce 2001 významně přispěly k rozvoji soudobé hudby. Jde o jednu z největších akcí svého druhu na světě.

www.newmusicostrava.cz/

 

3ARTbeat Festival spojí hudbu a umění

3artZROD – OHEŇ - RYTMUS... Triáda témat, která budou v letošním létě doprovázet návštěvníky 3artbeat festivalu konaném v Ostravě v prostorách bývalého černouhelného dolu Hlubina – Dolní oblast Vítkovice od 31. července do 1. srpna.

Festival nabídne propojení mnoha směrů a mnoha témat. V první řadě spojení výtvarna a hudby, kdy dojde ke vzniku umělecky do detailu zpracovaného interaktivního magického světa. Návštěvníci festivalu se tedy mohou těšit na širokou škálu rytmických ohňů, ohnivých rytmů, performance různých velikostí i ražení, propojení umění s ekologií a s technologií, na malé i velké umělecké objekty v podobě přenosných ohnišť, draka či fénixe a další. Dále festival zorganizuje unikátní workshopy zahrnující například malbu na vodě nebo techniku tvorbu sochy z Ytongu, kovářství, upcycling použitého materiálu. Zajímavé přednášky či prezentace s tématy jako videomapping nebo umělecké slévárenství nebudou také chybět.

Festival není určen jen milovníkům alternativy, ale také lidem, kteří mají rádi umění a hudbu, rádi se dozvědí nebo vyzkouší si nové věci a rádi se nechají vtáhnout do surrealisticky industriálně kouzelného světa. Přidanou hodnotou festivalu bude komplexní dramaturgický a výtvarný dojem, taktéž zajímavé informace, zážitky a silné dojmy.

www.3artbeatfestival.com

 

Probíhá Měsíc autorského čtení

16. ročník Měsíce autorského čtení je výjimečná literární akce, která se koná také ve třech sousedních zemích. V průběhu července přijíždí do Brna, Ostravy, Košic, Wroclawi a Lvova číst ze své tvorby 31 autorů z Česka nebo Slovenska a 31 spisovatelů z další pozvané země. Hostem letošního ročníku je Ukrajina. Ostravská část festivalu se koná pošesté, a to od 1. července do 4. srpna v Klubu Atlantik.

Festival tradičně startuje v Brně, odtud se pak po celý měsíc, den po dni, šíří do Ostravy, Košic, Lvova a Wroclawi. Celkem se v každém městě představí 62 spisovatelů - špičkových intelektuálů, kteří na sebe v rámci pětidenních turné  berou roli ambasadorů své země, vystupují v médiích, před publikem, píší články, reportáže, šíří své dílo a myšlenky. Měsíc autorského má kořeny v České republice, odkud se postupně v průběhu času dál rozpíná.

www.autorskecteni.cz/2015/cz/program

 

Zajímavé prázdninové tipy …

 

Letní kino

Unikátní projekt FLOK nabízí během prázdninových měsíců celkem čtrnáct venkovních promítání a bohatý doprovodný program:

http://flokostrava.cz/

 

Slezskoostravský hrad

ČertiMezi bohatou nabídkou můžete vybírat z akcí:

Víte, kde spí v létě čerti a co čtou?

Rock - Fest open air 4. července

Folklór bez hranic 14. srpna

Strašidelná noc na hradě 28. – 29. srpna

www.slezskoostravskyhrad.cz

 

Ostrava v barvách noci

Netradiční pohled na Ostravu a okolí za tmy připravil Ostravský informační servis na ostravské vyhlídkové věži ve dnech 25. července a 29. srpna.

www.ostravainfo.cz

 

Fajne Léto 2015

Navštivte industriální atraktivity v Moravskoslezském kraji:

http://technotrasa.msregion.cz/fajne-leto-25277/

 

Ostrava v plamenech

Rockový festival zažijete 1. srpna v Dolních Vítkovicích.

http://ostravavplamenech.cz/

 

Slavnosti pivovaru Ostravar

Jeden z největších svátků piva a hudby v regionu se uskuteční 29. srpna.

www.ostravar.cz

 

Nové Muzeum záhad na Slezskoostravském hradě

HradNovou expozici s názvem Muzeum záhad najdou nově návštěvníci na Slezskoostravském hradě. Otevřena je od 1. července a na jejím vzniku se podílel spisovatel, scenárista a milovník záhad Arnošt Vašíček. Nová expozice je umístěna v podzemí hradní pevnosti a nahradí stávající expozici útrpného práva.

Záhady a tajemno jsou odjakživa velkým lákadlem a Ostrava je s nimi přímo bytostně spojena. Právě zde byl natočen první český dokumentární a především i první hraný televizní seriál s tematikou historických záhad. Expozice v podzemí Slezskoostravského hradu je koncipována tak, aby zaujala dětské i dospělé návštěvníky.

Představí zajímavé exponáty a přitom přinese i trochu poučení o záhadách světových i z našeho kraje. Zájemci zde uvidí třeba masku smrti, tajemnou templářskou relikvii nebo sošky trpasličích démonů.

www.cerna-louka.cz/akceN_654/h/

 

Nejnavštěvovanější turistické cíle roku 2014

DOVMezi desítku nejnavštěvovanějších turistických cílů roku 2014 se dostal soubor industriálních památek - Dolní  Vítkovice a Landek Park. Loni tam zavítalo 809 tisíc návštěvníků, což tato místo řadí na čtvrtou pozici v ČR. Vyplývá to z žebříčku návštěvnosti turistických cílů, který sestavila agentura CzechTourism.

Nejnavštěvovanějším turistickým cílem roku 2014 byl tradičně Pražský hrad a pražská zoologická zahrada. V první desítce nejnavštěvovanějších turistických cílů nejsou jen pražské památky a turistické atrakce, ale stále více se daří i regionálním produktům cestovního ruchu, především místním zoologickým zahradám, ty jsou v první desítce hned tři.

Žebříček návštěvnosti turistických cílů agentura sestavuje na základě sledování více než 400 nejnavštěvovanějších turistických objektů. Žebříček má pouze orientační charakter a neslouží k hodnocení výkonnosti jednotlivých objektů. Žebříček reflektuje návštěvnost domácích i zahraničních turistů.

www.czechtourism.cz/pro-media/tiskove-zpravy/nejnavstevovanejsi-turisticke-cile-roku-2014/

 

Ostrava se jako MICE destinace otevírá francouzskému trhu

Ve dnech 10. - 13. 6. zavítala do Moravskoslezského kraje skupinka francouzských nákupčích, kteří objevovali možnosti pro pořádání různorodých eventů, konferencí, seminářů a incentivních programů.

Cílem poznávací cesty, tzv. fam tripu, bylo představit region jako ideální MICE destinaci (tj. vhodnou pro kongresovou a incentivní turistiku) a přivézt tak do kraje francouzskou klientelu v tomto segmentu.

Během dvoudenního programu se účastníci seznámili s nejvýznamnějšími konferenčními kapacitami, mezi kterými dominovala netradiční místa setkání jako industriální Gong, zastřešené náměstí Trojhalí nebo moderní konferenční prostory, které nabízí design hotel Miura na Čeladné v Beskydech. Součástí fam tripu byl také doprovodný program. Návštěva Beskyd prokázala, že do třiceti minut je od Ostravy možno naplánovat řadu aktivit, které je možné během konference absolvovat. Výšlap na Pustevny, adrenalin při sjezdu na horských koloběžkách či hra golfu na golfovém hřišti světové úrovně, to vše si Francouzi vyzkoušeli. Fam trip byl zorganizován Moravskoslezským Convention Bureau ve spolupráci se zahraničním zastoupením CzechTourism v Paříži a Czech Convention Bureau.