Development Newsletter!!! únor 2016

 

FajnOVA: Ostrava tvoří nový strategický plán spolu s odborníky i občany

fajnova

Ostrava se pustila do tvorby nového strategického plánu města (SPRM). Usiluje o to, aby se do přípravy zapojili nejen odborníci, ale i obyvatelé města. Město v souvislosti s přípravou SPRM spustilo web fajnova.cz, kde najdete aktuální novinky o přípravách plánu a možnosti zapojení.

„Tvoříme plán pro lidi. Obyvatelé města by proto přirozeně měli být součástí jeho tvorby. K zapojení budeme veřejnost během roku průběžně pobízet,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Strategický plán je důležitým dokumentem, který určuje rozvojové priority města s výhledem do roku 2023 a dále. Ostrava připravuje ambiciózní plán, který přinese vylepšení vnímání města v očích jeho obyvatel, návštěvníků, nejbližších sousedů i v zahraničí.

Plán má být hotový do konce roku 2016. Kromě magistrátu a veřejnosti byly vyzvány ke spolupráci všechny místní části, organizace města i odborníci, osobnosti a myšlenkoví lídři. Vznik plánu bude provázet otevřená diskuze a výzva k zapojení partnerů a veřejnosti. První možností vyjádřit se bylo vyplnění dotazníku na www.fajnova.cz. Data získaná vyhodnocením dotazníků pomohou městu v analytické části přípravy plánu.

Předchozí strategický plán platil pro roky 2009 až 2015. V rámci realizace jeho priorit investovalo město okolo 12 miliard korun, investice dalších subjektů dosáhly výše přibližně 23 miliard korun. Jmenovat lze například proměnu Dolní oblasti Vítkovic, z městských projektů pak rekonstrukci městského stadionu. Významnou měrou se na těchto investicích podílely prostředky získané z externích zdrojů. V případě městských projektů šlo o necelých 10 miliard, na realizaci projektů ostatních subjektů se podařilo získat více než 11 miliard korun.

logo_fajnova

Podrobnosti o tvorbě strategického plánu rozvoje města na léta 2016 až 2023 s výhledem na další období najdete na speciálním webu www.fajnova.cz.

 

  

European Cities and Regions of the Future 2016/17

Ostrava patří k investorsky nejatraktivnějším městům v Evropě

Město Ostrava patří do TOP 10 investorsky nejatraktivnějších středně velkých měst Evropy. Shodli se na tom nezávislí hodnotitelé v rámci srovnání evropských měst a regionů z hlediska jejich atraktivity pro přímé zahraniční investice „European Cities and Regions of the Future 2016/2017“, které 15. února zveřejnil britský časopis fDi Magazine.

V kategorii středně velkých měst (200-750 000 obyvatel) v rámci celé Evropy se Ostrava umístila v „TOP desítce“ na devátém místě. Mezi deseti nejlepšími byla také při posledním srovnání v letech 2014/15. Potvrzuje tím, že patří mezi nejatraktivnější města Evropy z hlediska směřování zahraničních investic.

fDi

„Město Ostrava se rozvíjí pozitivním směrem, což dosvědčují výsledky průzkumu. Jeho potenciálu už využila řada českých i zahraničních firem a stále zůstává atraktivním cílem pro investory. Ti hodnotí pozitivně především strategickou geografickou polohu a dobrou dostupnost města, širokou síť dodavatelských firem či kvalifikovanou pracovní sílu,“ sděluje primátor Ing. Tomáš Macura.

Ostrava se může považovat za město budoucnosti především díky svému úspěšnému postupnému přetváření z tradičních hodnotových řetězců na moderní perspektivní odvětví, jako jsou nanotechnologie či ICT.

fDi_intelligence

Časopis fDi Magazine, který patří do mediální skupiny Financial Times, hodnotil celkem 481 evropských měst a regionů. Kromě podnikatelské přívětivosti a strategie podpory přímých zahraničních investic přihlížel k ekonomickému potenciálu, lidským zdrojům, efektivitě nákladů, kvalitě života a infrastruktuře.

Kompletní dokument „European Cities and Regions of the Future 2016/17“ je k dispozici zde: 

http://www.fdiintelligence.com/Rankings/European-Cities-and-Regions-of-the-Future-2016-17

 

 

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz odkoupil historickou budovu v centru města

 

Přední česká developerská a investiční společnost PASSERINVEST GROUP završila úspěšnou spolupráci s městským obvodem Moravská Ostrava a Přívoz. Na základě uplatněné opce ostravská radnice přednostně odkoupila historickou budovu, ve které úřad městského obvodu sídlí. Společnost PASSERINVEST GROUP opět potvrdila, že podnikání v České republice je možné korektní cestou, dle pravidel a bez jakýchkoliv vlivů či korupčního jednání.

radnice_MOaP

Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz si nejprve na základě transparentní soutěže na podzim 2014 budovu bývalé České spořitelny pronajal od společnosti Real Estate Ostrava, a.s., člena skupiny PASSERINVEST GROUP, a.s., jako své nové sídlo. Společnost poskytla městskému obvodu mimořádně výhodné podmínky dlouhodobého pronájmu a možnost přednostního odkoupení budovy. Společnost také na vlastní náklady dům podle požadavků klienta upravila, včetně přizpůsobení datové sítě v objektu, tak, aby vyhovovala chodu úřadu a komunikaci s občany.

V roce 2015 městský úřad uplatnil opci na přednostní odkoupení za předem stanovených podmínek. V lednu 2016 byly dokončeny poslední formální kroky a městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz se stal vlastníkem historické budovy v centru Ostravy.

Real Estate Ostrava, a.s. je součástí skupiny PASSERINVEST GROUP, a.s., jejíž další dceřiná společnost New Karolina Office Development, a.s. se zasloužila o výstavbu administrativního objektu Nová Karolina Park. Ten se nachází v nově urbanizovaném území na místě bývalého brownfieldu. Svou výraznou moderní architekturou vytváří pomyslnou vstupní bránu do nové městské čtvrti směrem od historického jádra Ostravy.

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz je jedním z 23 městských obvodů statutárního města Ostravy a tvoří historické jádro dnešní Ostravy. Rozkládá se na území o rozloze  353 hektarů, na kterém žije 38 tisíc obyvatel.

www.moap.cz

 

 

Ostravskému letišti stoupl počet cestujících o čtyři procenta

logo_letiste

Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově loni přepravilo 308 933 cestujících, což bylo o čtyři procenta více než v roce 2014. Přibylo lidí na pravidelných linkách, méně cestujících ale letělo nepravidelnými charterovými spoji. Vzrostlo také množství přepraveného nákladu.

Počet cestujících na pravidelných linkách mošnovského letiště loni vzrostl o 16 procent. Pravidelná doprava zahrnuje linky do Prahy, Paříže, Londýna, Düsseldorfu a také sezonní pravidelné charterové lety.

Počet cestujících na nepravidelných linkách klesl o 19 procent. Mezi nepravidelné komerční lety jsou vedle charterů zařazeny například sanitní lety, vojenské a obchodní lety či privátní doprava. Z letních destinací se nejvíce létalo do Řecka, Egypta, Turecka, Bulharska a Španělska.

Množství nákladu, který ostravským letištěm prošel, vzrostlo oproti předchozímu roku o 25 procent na 6 469 tun. Počet pohybů letadel, tedy přistání, odletů či tréninků, stoupl o 26 procent. Letiště jich loni zaznamenalo celkem 19 002.

Počet přepravených cestujících na letišti Leoše Janáčka Ostrava:

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

Cestující   celkem

307.130

279.973

273.563

288.393

259.167

297.691

308.933

Cestující   pravidelnými linkami

88.101

79.218

68.098

130.725

170.773

188.290

222.659

Cestující   nepravidelnými lety

212.475

196.598

203.789

152.017

85.826

104.642

86.274

* V dřívějších letech nebyli pasažéři z mimořádných a soukromých letů zahrnuti ani do pravidelné, ani do nepravidelné dopravy, ale počítali se do celkového počtu cestujících.

www.airport-ostrava.cz

 

 

Do Kampusu Palace se nastěhují studenti

 

Obchodní dům Textilia-Ostravica, navazující obchodní a živnostenská banka a hotel Palace tvoří už mnoho let pomyslný bermudský trojúhelník chátrajících historických staveb v centru Ostravy. Konečně se však i zde lámou ledy. Společnost Sedm stromů a. s. tady buduje za 100 milionů korun studentskou rezidenci Kampus Palace.

Dva z pěti historicky významných objektů prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Původní hotel National, později Palace, byl otevřen v roce 1913. Stejně jako obytný dům s kavárnou Europe, k hotelu připojený později. Už v příštím akademickém roce 2016-2017 tady má bydlet více než dvě stě vysokoškoláků z VŠB-Technické univerzity a Ostravské univerzity.

„Vítám, že realizace projektu zvýší kapacitu kvalitního studentského ubytování ve městě. Aktuálně studuje na ostravských univerzitách téměř 30 tisíc studentů. Kampus tak může přispět k městem podporovanému oživení centra,“ říká primátor Tomáš Macura.

Stavební práce mezitím pokračují. Projekt dbá na ochranu původních prvků, například točitého mramorového schodiště.

Kampus_Palace

Kampus Palace nabídne 208 lůžek, 112 pokojů jedno až třílůžkových, 74 buněk s kuchyňským koutem a koupelnou. V přízemí vyroste komerční prostor s restaurací, kavárnou, odpočinkovou zónou, posilovnou či vnitřním dvorem pro volnočasové aktivity. K dispozici bude samoobslužná prádelna, úschovna kol, pronájem míst na přilehlých parkovištích. V celém objektu bude k dispozici vysokorychlostní bezdrátové připojení k internetu. Atraktivitu místa pro mladé lidi zvyšuje blízkost nákupních a zábavních center, snadné dopravní spojení a další výhody. Již nyní byla na webu www.kampuspalace.cz spuštěna nezávazná registrace zájemců o ubytování. Ti rychlejší si budou moci přednostně vybrat pokoje či vybavení, mají šanci získat slevu na nájmu nebo se zapojit do finalizace projektu.

Více o kampusu na www.kampuspalace.cz

 

 

Automobilka Hyundai v Nošovicích vyrobila loni rekordních 342 200 automobilů

 

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku vyrobila loni 342 200 osobních automobilů. Nárůst objemu výroby oproti roku 2014 představuje 11,3 procenta. Letos automobilka plánuje výrobu 350 000 vozů. Zvýšení objemu výroby bude dosaženo zvýšenou rychlostí výrobní linky, tedy 66 aut za hodinu.

Hyundai

V Nošovicích se loni začaly vyrábět tři nové modely – inovovaný i30 včetně turbo verze, inovovaný ix20 a zcela nový Tucson. Ten se stal historicky nejrychleji prodávaným modelem značky Hyundai na evropském trhu.

Auta putovala do 66 zemí, nejvýznamnějšími odběrateli byli v loňském roce Německo, Velká Británie, Španělsko, Itálie a Rusko.

V České republice, která byla v pořadí odebraných aut šestá, se v roce 2015 prodalo 15 992 aut z Nošovic, což představuje 4,7 procenta z celkového počtu vyrobených aut. Loni v listopadu automobilka oslavila výročí sedmi let od zahájení výroby.

Počet zaměstnanců automobilky je nyní zhruba 3400. Firma uvádí, že 97 procent zaměstnanců jsou obyvatelé Moravskoslezského kraje. Dalších asi 7000 lidí zaměstnávají v regionu subdodavatelské firmy.

www.hyundai-motor.cz

 

 

Hyundai Mobis chce do léta přijmout do Mošnova nejméně 120 lidí

 

logo_mobisJihokorejská společnost Hyundai Mobis, která v průmyslové zóně v Mošnově staví továrnu na výrobu světlometů, chce už letos přijmout nejméně 120 zaměstnanců. Továrna má začít vyrábět počátkem roku 2017, pracovat by v ní mělo přes 900 lidí. Investice dosáhne zhruba čtyř miliard korun.

Už nyní společnost nabírá technicko-hospodářské pracovníky. Do léta ale potřebuje i dělníky do výroby. Firma je zaškolí ve své továrně v nedalekých Nošovicích, potřebuje zejména technicky zaměřené lidi se zkušenostmi. Práci ale mohou získat i čerství absolventi škol. Kromě více než 900 pracovních míst v mateřské firmě by díky nové továrně měly vzniknout další stovky pozic u subdodavatelských firem.

Závod bude vyrábět světlomety pro automobilky Hyundai v Nošovicích a Kia ve slovenské Žilině. Kromě světel a podobné techniky bude firma vyrábět také audiosystémy do automobilů.

www.mobis-auto.cz

 

 

Navštivte největší veletrh pracovních nabídek v kraji

 

logo_karieraVeletrh pracovních příležitostí Kariéra PLUS se bude konat 8. března 2016 v prostorách auly VŠB-TU Ostrava. Organizuje ho Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. Veletrhu se každoročně účastní přibližně 5 tisíc studentů a stovka organizací ze soukromé i veřejné sféry. Cílem projektu je zprostředkování kontaktu mezi čerstvými absolventy vysokých škol Moravskoslezského kraje se zástupci významných zaměstnavatelů.

Firmy nabízí studentům a absolventům vysokých škol pracovní poměr, stáže, trainee programy, brigády i spolupráci na diplomových pracích. Vystavovatelé zde mohou získat mladé a perspektivní zaměstnance z širokého spektra oborů. Veletrhu se kromě studentů a absolventů všech vysokých škol Moravskoslezského kraje účastní i široká veřejnost. Město Ostrava na veletrhu představí připravovaný strategický plán rozvoje s cílem zapojit do jeho tvorby co nejvíce studentů s jejich názory.

9. ročník veletrhu Kariéra PLUS se uskuteční v úterý 8. března od 9 do 15 hodin. Vstup je zdarma. K návštěvě veletrhu není nutné se registrovat předem.

www.karieraplus.cz 

 

 

Firmy se zapojily do unikátního projektu GAME4INDUSTRY

 

Druhý únorový den byl v Kavárně U6 v Dolní oblasti Vítkovice  slavnostně zahájen projekt GAME4INDUSTRY aneb „PROČ CHTÍT PRACOVAT V PRŮMYSLOVÝCH PODNICÍCH MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE?“ Jeho cílem je získat a upoutat pozornost žáků základních a středních škol na danou organizaci, jakožto klíčového zaměstnavatele v regionu. Do projektu se zatím zapojily společnosti TATRA TRUCKS a.s., Mobis Automotive Czech s.r.o. a BONATRANS GROUP a.s.

V několika základních a středních školách v Moravskoslezském kraji vytvoří žáci či studenti fiktivní personální agentury, které jejich spolužákům představí práci v místních průmyslových firmách. Projekt má žáky přivést k porozumění jednotlivých profesí u daného zaměstnavatele a atraktivně je představovat široké veřejnosti včetně dětí a rodičů.

Žáci budou muset ve firmě poznat a popsat srozumitelně vybrané pracovní pozice. Naučí se tedy říkat, v čem je daná profese zajímavá, v čem je inspirativní a proč by doporučili svým spolužákům se v této pozici nechat zaměstnat. Studenti či žáci také uspořádají fiktivní náborové akce a výběrová řízení.

Smyslem je děti inspirovat k tomu, aby v budoucnu vyhledávaly i technické profese, které firmy potřebují. To jsou v případě Tatry například soustružníci, frézaři, konstruktéři či nástrojáři, firma Bonatrans zase obtížně shání konstruktéry, obráběče, výpočtáře či pracovníky do výzkumu a vývoje. Projekt je zaměřen na to, aby v této personální oblasti byla dlouhodobá perspektiva.

Web projektu Game4INDUSTRY