Development Newsletter!!! červen 2016

 

Město Ostrava koupí objekt bývalé prodejny Bauhaus a historická Jatka

 

Město odkoupí od společnosti Bauhaus její nemovitosti na území Ostravy. Jedná se o pozemky, parkoviště, prodejnu a především historický objekt bývalých ostravských městských jatek, to vše za cenu téměř 80 milionů korun.

Město usilovalo o zpětný odkup jatek bezmála deset let. Celý areál by měl v budoucnosti sloužit ke kulturním účelům. Bývalá prodejna se stane sídlem galerie moderního umění PLATO, která dosud působí v nájmu v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice.

„Do Bauhausu se může přestěhovat už někdy na podzim. Tato budova nevyžaduje náročné úpravy,“ upřesnil primátor Tomáš Macura s tím, že úpravy by mohly stát zhruba pět milionů korun.

Ke kulturním účelům bude využíván i objekt městských jatek. Nutný rozsah rekonstrukce historického objektu a její náklady však zatím nejsou známy. Město bude muset na historickou budovu jatek nechat vypracovat statické posouzení a projekt obnovy. Nicméně záměrem je zachovat její historický ráz, navíc je památkově chráněná. „Máme záměr budovu jatek využít pro účely kultury jako výstavní plochu, a to jak interiér, tak exteriér. Máme v úmyslu v okolí vybudovat prostor pro street art, tedy umění venku,“ řekl ostravský primátor. V průběhu léta by měly být vyřízeny všechny administrativní záležitosti k odkupu. Město bude koupi hradit z hospodářského přebytku.

Původní objekt bývalých městských jatek vznikl v roce 1881. V roce 1994 městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem jatek v centru města odprodal společnosti Bauhaus za více, která v jeho těsné blízkosti postavila svůj hobbymarket. Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena, samotná prodejna již nefunguje. Město se dlouhodobě snažilo získat památkově chráněná jatka zpět a to se nyní podařilo.

     jatka1     jatka2 

 

 

Jak využít prázdné stavby v centru města?

refill_logo

Ostrava připravuje akční plán s novým přístupem k městskému prostoru. Stane se tak v rámci zapojení do projektu s názvem REFILL (znovunaplnění). Projekt je zaměřen na dočasné využívání prázdných prostor a ploch v centru města s cílem nastavení jejich dočasného užití jako běžné služby.

Realizací tohoto projektu se otevírají nové možnosti, jak využít opuštěné, chátrající budovy či plochy ve městě, dát jim novou funkci a oživit je, ale také podpořit začínající podnikatele či různé komunitní aktivity. Hlavní myšlenkou dočasného využívání je poskytovat pronájem třeba za korunu, nájemce hradí pouze náklady za energie. Na oplátku se o budovu stará, dává ji novou funkci, přitáhne okolí, oživí ulici či místo, kde se budova nachází. Nájemce do takové budovy příliš neinvestuje, je připraven na přesun svých aktivit do náhradních prostor pro případ, že vlastník potřebuje prostory uvolnit pro stálejší zájemce.

Jednou z výhod REFILLu je, že se lidem poskytne příležitost si za nízké náklady otestovat a ověřit, zda jsou jejich aktivity (ziskové či neziskové) žádané a životaschopné. Zároveň se tak obyvatelé aktivně zapojí do rozvoje a tvorby nové podoby městského prostoru.

refillPrvní setkání podpůrné skupiny složené ze zástupců Magistrátu města Ostravy, Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a představitelů místních kulturních iniciativ, proběhlo 8. června 2016 v prostorách ostravského Cooltouru. Jednalo se o první z celkem 10 plánovaných setkání v rámci 2leté realizace projektu. Město hledá do skupiny i soukromé vlastníky, kteří mají zájem o tuto alternativní formu pronájmu.

Projekt byl podpořen z Evropského fondu regionálního rozvoje v rámci mezinárodního programu URBACT III a je spolufinancován statutárním městem Ostrava. Projektu se účastní celkem 10 evropských měst, vedle nejzkušenějšího Gentu (Belgie), který je i hlavním partnerem, rovněž města jako jsou Brémy, Helsinky, Nantes, Athény, Riga, Poznaň, Amersfoort a rumunský Cluj. Hlavním výstupem projektu bude tzv. Místní akční plán.

URBACT_logo EU_logo

https://refillthecity.wordpress.com/

 

Ostrava chystá řemeslnou dílnu pro veřejnost

 

Po prázdninách bude v bývalém černouhelném dole Hlubina v srdci Ostravy otevřena sdílená řemeslná dílna pro veřejnost. V dílně bude možné tvořit s profesionálními stroji a nářadím pro práci se dřevem, kovem, keramikou, papírem, textilem, kůží, ale také s vybavením pro vyspělé technologie, jako je gravírování a výhledově i 3Dtisk.

Na tomto projektu spolupracují statutární město Ostrava, VŠB-Technická univerzita Ostrava a již fungující nezisková Dílna Provozu Hlubina. Partnerem projektu jsou také Dolní Vítkovice, které plánované velkoprostorové dílně poskytnou budovu bývalé kompresorovny dolu Hlubina. Další partneři projektu se rýsují z řad středních odborných škol z Ostravy. Cílem projektu je nabídnout nadšencům, kutilům, ale i profesionálním řemeslníkům z Ostravska platformu pro realizaci svých záměrů, podpořit tradiční řemesla a rozvíjení manuální zručnosti. Maximální kapacita celé sdílené dílny je namyšlena na zhruba 60 lidí za hodinu.

Podobné svépomocné dílny nebo řemeslné inkubátory jsou v současné době zakládány v mnoha městech Evropy, nejblíže k Ostravě je dílna pro veřejnost v polské Poznani a slovenské Bratislavě. Všude se setkávají s velkým ohlasem lidí, kteří zejména v posledních letech mají velkou chuť vyrábět věci vlastníma rukama. Jsme přesvědčeni, že právě na Ostravsku má taková dílna obzvlášť velký smysl vzhledem k tradici a potenciálu tohoto regionu.

V letních měsících bude probíhat příprava prostoru dílen v podobě drobných stavebních úprav a jejich vybavení stroji a nářadím. O otevření dílny vás budeme opět informovat v Newsletteru.

     dilna    dilna_hlubina

 

In-line areál U Cementárny se bude dále rozvíjet

 

inlineK současným třem in-line drahám v délkách 200, 400 a 1,2 km a víceúčelovému dětskému hřišti přibude další in-line dráha o délce 1500 metrů.

V rámci druhé etapy projektu s předběžnými náklady na realizaci ve výši 75 milionů korun bez DPH vzniknou také tenisové kurty, skate park, parkurové hřiště, zázemí s malou restaurací i další parkovací místa. Realizace bude zahájena na konci roku 2016, ukončena by měla být v létě roku 2017. Provozovatelem, stejně jako v případě první etapy, bude městská společnost SAREZA.

www.sareza.cz/in-line-park/

 

Z Ostravy do Milána? Už letos na podzim

 

letisteOd 30. října se bude z Mošnova létat dvakrát týdně do Milána na letiště Bergamo. Cena zpátečních letenek se bude pohybovat od 549 korun.

Nová letecká linka společnosti Ryanair tak potěší nejen turisty, ale i podnikatele a přispěje ke zvýšení dostupnosti regionu. Letiště Bergamo je jedním z významných dopravních uzlů nízkonákladových leteckých společností a je hojně využíváno například pro cestování do Alp.

Od stejného data navýší Ryanair také počet letů z Ostravy do Londýna ze tří na čtyři týdně.  Lidé mohou z Mošnova létat do Londýna už od roku 2013. O pravidelnou linku, jejíž vytíženost se pohybuje kolem 90 procent, je velký zájem, a zaznamenává každoroční nárůst cestujících.

www.airport-ostrava.cz

 

Představujeme projekt Loděnice pod hradem

 

lodenice_logoVíte, že i Ostrava má svůj vodní slalomový oddíl? Že můžete na raftu či kanoi sjet Ostravici? Nebo že si můžete vyzkoušet lezeckou stěnu přímo u řeky? To všechno a mnohem více nabízí objekt Loděnice pod hradem, který naleznete vedle Hradní lávky.

Výstavba Loděnice navazuje na již realizovaný projekt „Objekty na řece“, jež obsahoval vybudování slunících ploch v přímé blízkosti řeky Ostravice a jejího vodáckého přístavu. Loděnice k tomu vytvořila zázemí pro volnočasové, zejména vodácké aktivity a vodní sporty.

Po zahájení provozu Loděnice v říjnu 2015 byly vodáky realizovány různé doprovodné akce na vodě, klubové večery, tréninky dětí a mládeže i edukační činnost pro školy a veřejnost. V letošním roce se pokračuje v těchto aktivitách a k tomu přibyly vodácké kurzy pro veřejnost a půjčovna lodí. V průběhu letních měsíců se Loděnice zapojí do kulturních a sportovních akcí celoměstského významu, např. Rozmarné slavnosti řeky Ostravice, Festival v ulicích, Colours of Ostrava, příměstské tábory dětí atd. Významnou akcí bude Olympijský park Ostrava Rio 2016, který po dobu tří týdnů přinese mnoho atrakcí a vyžití na vodě i v okolí řeky.

Loděnice pod hradem byla dostavěna v roce 2015 v rámci Integrovaného plánu rozvoje města a projektu „Sportovní a zábavní cíl na soutoku Ostravice a Lučiny“. Projekt byl spolufinancován Regionálním operačním programem Moravskoslezsko. Město Ostrava rozestavěný skelet loděnice v roce 2013 odkoupila od Spolku vodáků Campanula za 6,8 milionu korun a její dostavba následně stála 20,8 mil. korun. Nyní je Loděnice otevřená všem zájmovým skupinám a široké veřejnosti.

Tak zvedněte kotvy a vyplujte!

lodenice

www.lodenicepodhradem.cz

 

Už jste zkusili jízdu v elektrické tříkolce nebo čtyřkolce?

 

Velorxtride_logoOstravská firma Velor-X-Trike uvedla na trh elektrické tříkolky a čtyřkolky, které vyrábí ve spolupráci s čínskými partnery. Vozítka uvezou jednoho nebo dva pasažéry, na jedno nabití dokážou ujet až 80 kilometrů a jsou určena hlavně pro městský provoz. Vozítko se nabíjí do plné kapacity zhruba šest hodin a může vyvinout rychlost až 55 kilometrů v hodině.

Jednotlivé díly se vyrábějí v Číně, finální kompletace a montáž se dělá v Ostravě-Staré Bělé. Cena tříkolek včetně baterií začíná bez DPH na 119 tisících korunách, čtyřkolky jsou zhruba o 20 tisíc dražší.

Společnost Velor-X-Trike ve Staré Bělé otevřela také showroom, ve které zájemci najdou nabídku všech typů vozidel na elektrický pohon a veřejnou dobíjecí stanici. Jedná se o největší salon elektromobility v České republice, který je ucelený, co se týká prodeje elektrických vozidel od elektrického jízdního kola přes elektrické tříkolky, čtyřkolky, skútry, motocykly i obnovitelné zdroje, jako jsou solární elektrárny, větrné elektrárny a kogenerační jednotky.

     Velorxtride    VelorXTride

www.velor-x-trike.com

 

Regionální investiční pobídky a inovační vouchery pro podnikatele

 

Pokud patříte mezi malé a střední podniky, které plánují zahájit či rozšířit svou podnikatelskou činnost v oblasti zpracovatelského průmyslu a zároveň vytvořit nová pracovní místa, můžete využít tzv. regionální investiční pobídky.

Využít je mohou jak podnikatelské subjekty, které do regionu přicházejí s novým investičním záměrem, tak stávající podniky v regionu, které svou výrobu rozšiřují. Podmínkou je investování vlastních finančních prostředků v rámci zpracovatelského průmyslu a vytvoření nových pracovních míst na území regionu. Cílem dotace je podpořit investory, kteří objemem plánované investice nedosáhnou na státní investiční pobídku. Na tyto účely je připraveno k čerpání deset milionů korun.

Kromě regionálních investičních pobídek mohou malé a střední podniky od 1.6. do 31.5. 2017 požádat o inovační voucher v rámci OPPIK. Získat mohou až 75 % způsobilých výdajů, minimálně však 80 tisíc korun a maximálně 250 tisíc korun. Více informací na webu Agentury Czechinvest.