Únor

Development Newsletter!!! únor 2015

 

Výstavba Propojení ulic Pavlovovy a Plzeňské byla ukončena

 

Výstavba propojení ulic Pavlovovy a Plzeňské v Zábřehu, jedna z nejvýznamnějších dopravních staveb realizovaných v posledních letech na území města Ostravy, byla předána k užívání na konci ledna 2015. Stavba byla zahájena v září 2013, realizace ukončena 18. prosince 2014. Následně probíhaly kolaudace a předávání stavby do užívání.

Nositelem projektu, který je součástí Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) Pól rozvoje, je statutární město Ostrava.

propojeniProjekt byl realizován ve dvou etapách. V rámci první, financované z tzv. švýcarských fondů, byla realizována výstavba kolejového oblouku u zastávky Most Mládeže, který propojil obě ulice pro tramvajovou dopravu. Náklady na tuto stavbu se vyšplhaly na asi 22,5 mil. korun bez DPH.

Druhá etapa dotovaná z velké části z evropských fondů prostřednictvím ROP Moravskoslezsko řešila propojení pro silniční a cyklistickou dopravu. Náklady na její realizaci dosáhly téměř 87,5 mil. korun bez DPH. Samotná výstavba propojení Pavlovova-Plzeňská přišla na téměř 80 mil. korun (96,7 mil. Kč s DPH), stavba cyklostezky na více než 7,5 mil. korun (9,1 mil. Kč s DPH).

logo_ROP

 

 

Do Česka zřejmě přitečou další korejské investice

 

Jihokorejské firmy jsou po německých a japonských společnostech už třetími největšími investory v Česku. Loni u nás představily čtyři nové investiční projekty celkem za více než 25 miliard korun. Podle informací deníku Právo by měl příliv investic z  Korejské republiky do České republiky dál pokračovat.

Ještě před deseti lety přitom byla Korejská republika z hlediska přílivu zahraničních investic pro Česko jen jednou z mnoha potenciálně zajímavých zemí. Vše se ale změnilo v roce 2006 příchodem automobilky Hyundai do Nošovic, kterou v dalších letech následovaly desítky dalších jihokorejských investorů, většinou jejích dodavatelů.

„Mnoho korejských společností považuje Českou republiku za přestupní zemi do dalších států Evropské unie. Z nových členských států EU je Česko pro ně určitě jedním z nejdůležitějších, už jen pro jeho výhodnou polohu. Výhodou ČR jsou také rozvinutý průmysl a dobrá infrastruktura,“ řekl analytik I Čchol-won z Korejského institutu pro mezinárodní hospodářskou politiku.

Na řadě jsou i podpůrné služby

Manažeři některých korejských firem proto podle něj uvažují i o dalších investicích v ČR. Zároveň zdůraznil, že v případě automobilového průmyslu není možné kvůli provázání velkého množství firem a obchodních vztahů jednoduše odejít z jedné země do jiné, ani když platy dělníků rostou. „Autoprůmysl proto v ČR ještě dlouhou dobu zůstane,“ ujistil I Čchol-won.

Spíše než o budování dalších výrobních linek se však korejští manažeři zajímají o možnosti investic v oblasti služeb, které by jejich výrobní podniky využívaly. „Může jít o různé podpůrné služby, call centra nebo vývojová (R&D) střediska,“ upřesnil analytik.

Pomáhá přímá letecká linka

I Čchol-won připomněl také zřízení přímé letecké linky Praha–Soul a vstup Korejců do ČSA. „Korean Air v ČR investovaly hodně peněz a Praha se stává pro korejské firmy důležitým dopravním uzlem. To by mělo přispět k dalšímu růstu korejských investic,“ dodal analytik s tím, že Korejci se dál intenzívně zajímají i o dostavbu českých jaderných elektráren.

Práci v korejských firmách najdou tisíce lidí

Loni v červenci oznámila svoji investici v ČR za zhruba 2,6 miliardy korun společnost Hyundai Mobis. Její nový závod v Mošnově bude dodávat světlomety pro automobilku Hyundai v Nošovicích i dceřinou společnost Kia v Žilině. Kromě téměř tisícovky míst v samotné továrně by to mělo přinést práci i dalším 600 lidem v subdodavatelských firmách.

„Významné investice korejských investorů Hyundai Mobis a Nexen Tire z loňského roku jsou příkladem, který táhne, a my evidujeme zájem korejských firem o investování v ČR, zejména v oblasti výroby dopravních prostředků a navazujících sektorů,“ potvrdila mluvčí CzechInvestu Petra Menclová.

Korea     mobis

 

 

Inekon Group dokončil jako první v Česku vývoj tramvaje na bateriový pohon

 

logo_inekonV lednu Inekon Group dokončil jako první v Česku vývoj tramvaje na bateriový pohon a je připraven na sériovou výrobu. Nová souprava byla úspěšně otestována přímo v provozu, na tratích DP Ostrava. První českou tramvaj nezávislou na trakčním vedení již koupilo americké město Seattle, které s Inekon Group uzavřelo smlouvu na dodání celkem sedmi těchto vozů v hodnotě téměř 30 mil. USD, tedy přes 700 milionů korun. Součástí kontraktu je rovněž opce na pořízení dalších devatenácti tramvají s bateriovým pohonem. O dodání tramvají na baterie jedná firma i s dalším americkým městem Detroitem.

Jako první v Česku dodáváme tramvaje se speciálně vyvinutým bateriovým pohonem pro železniční vozidla. Oproti konkurenci, která pohon doposud pouze testovala ve výrobním areálu, my můžeme zahájit sériovou výrobu,“ řekl Josef Hušek, předseda správní rady a statutární ředitel společnosti INEKON GROUP, a. s., a dodal: „Soupravu jsme již úspěšně otestovali v ostravském provozu, kde bez napájení z trakčního vedení ujela v simulovaném běžném provozu téměř devět kilometrů a spotřebovala přitom jen zhruba čtyřicet procent kapacity baterie.“tramvaje

Na návrhu alternativního pohonu spolupracoval Inekon Group s francouzskou společností Saft, která podle společně vytvořené zadávací dokumentace baterii vyrobila. V současné době Inekon Group podal žádost o udělení patentu na celkový koncept propojení bateriového systému s řízením tramvají.

Vznik alternativního pohonu je reakcí na rostoucí světový zájem o tramvaje nezávislé na trakčním vedení. Takto vybavené vozy nacházejí využití v centrech historických měst nebo například v místech složitého křížení s trolejbusovými linkami, kde není možné vybudovat standardní tramvajové vedení. Nová tramvaj Inekon Group je při napájení z baterie schopná ujet až 16 kilometrů. Na přání amerického zákazníka je maximální rychlost při jízdě na baterii omezena na 32 kilometrů v hodině.

Tramvaje INEKON jsou původním českým výrobkem. Vozy se vyrábějí ve spolupráci se společností Ekova Electric a. s., která je stoprocentní dceřinou firmou Dopravního podniku Ostrava, a. s.

Do firmy vstoupili Číňané

Inekon předloni vykázal tržby 192 milionů korun a hrubý zisk 6,3 milionu. Loni 51 procent akcií firmy koupila čínská státní společnost China Rail Signaling Corporation, o které jsme vás informovali v zářijovém vydání Newsletteru. Spojení s bohatým partnerem, který v Číně buduje vysokorychlostní železnice, má Inekonu umožnit financování léta připravovaných zahraničních projektů – počínaje dodávkami tramvají pro Čínu a konče projektováním tratí a prodejem vozů pro rychle se rozvíjející městské aglomerace v Africe či Jižní Americe.

www.inekon.cz

 

 

V OKIN BPS pracuje již přes 1000 zaměstnanců

 

logo_okinOKIN BPS, divize skupiny OKIN GROUP a jeden z největších globálních poskytovatelů služeb v oblasti podnikových procesů, přijala v roce 2014 celkem 300 nových pracovníků a překročila tak hranici 1000 zaměstnanců. Divize, která v posledních letech roste tempem několika stovek zaměstnanců ročně, letos plánuje přijmout do svých delivery center v Ostravě a Praze dalších 500 lidí. Kvůli přílivu nových pracovních sil nyní také otevřela další patra v budovách Orchard a Nordica v Ostravě.

Zhruba třetina nových pracovníků obsadila technické pozice, na kterých budou spravovat datová centra, konfigurovat síťové prvky a spravovat telekomunikační připojení. Další zkušení IT specialisté, ale také začátečníci z řad absolventů, budou zastávat role administrátorů a koordinátorů projektů koncových zákazníků.

Vzhledem k tomu, že současné kapacity kancelářských prostor byly naplněny a na rok 2015 je plánován další růst, rozšiřuje divize svá delivery centra v ostravských budovách Orchard a Nordica  o stovky pracovních míst. Konkrétně do 5. patra budovy Orchard bude přemístěna část oddělení Sales Support, Customer Care a Repair, zároveň v nich bude vybudována nová tréninková laboratoř Cisco. „Jenom náklady na rozšíření prostoru v 5. patře budovy Orchard, který má rozlohu celkem 1820 m², se pohybovaly okolo 6 milionů korun, což dokazuje, že je pro nás důležité investovat do pohodlí vlastních lidí,“ říká Vladimír Bláha, recruitment lead OKIN BPS.

OKIN BPS v roce 2015 plánuje významné rozšíření poskytovaných služeb, což je spojeno s náborem velkého množství nových zaměstnanců. „Na trhu je dostatek zkušených IT specialistů, ovšem u kandidátů bývá problémem nedostatečná úroveň anglického jazyka. Z tohoto důvodu neomezujeme hledání nových lidí jen na Ostravsko, ale hledáme v celé České republice a v Evropě. Využíváme nejvýznamnější inzertní internetové portály a pravidelně se účastníme zahraničních pracovních veletrhů. Zároveň se neustále snažíme rozšiřovat spektrum vykonávaných aktivit na podporu náboru. Dáváme tím šanci všem mladým lidem uplatnit jejich znalosti a cizí jazyk v každodenním použití, v různorodé práci a hlavně dlouhodobě v mezinárodním kolektivu. Nejeden náš zaměstnanec je u nás i více než osm let a mnoho zaměstnanců se do firmy vrací,“ říká Vladimír Bláha.

O společnosti OKIN GROUP, a. s.

OKIN GROUP je přední globální dodavatel efektivních řešení na míru pro podniky ve střední a východní Evropě i v dalších regionech. Na českém trhu působí od roku 1993 a má více než 2000 zaměstnanců. Mezi nejdůležitější značky skupiny patří OKIN BPS a OKIN FACILITY.

OKIN BPS patří mezi největší globální poskytovatele business process services (BPS) v České republice. OKIN BPS standardně podporuje všechny své zákazníky v pěti jazycích (angličtina, němčina, francouzština, italština a španělština) a v šesti dalších dle aktuálních požadavků na území Evropy, Blízkého východu a Afriky.

www.okinbps.com

 

 

Plán výzev ROP Moravskoslezsko na rok 2015

 

Regionální rada Moravskoslezsko zveřejnila aktualizaci plánu výzev Regionálního operačního programu Moravskoslezsko na rok 2015.

plan_vyzev

Do plánu výzev byly nově zařazeny výzvy na dočerpání alokace v dané oblasti podpory:

- výzva č. 2.1-37 – Podpora zajištění efektivnosti a dostupnosti poskytování zdravotnických služeb (rekonstrukce a vybavení nemocnic páteřní sítě Moravskoslezského kraje)

- výzva č. 3.2-06 – Subregionální centra (pro obce od 5 do 50 tis. obyvatel na infrastrukturu vzdělávání, volného času, další občanskou vybavenost a rekonstrukce veřejných prostranství)

- výzva č. 4.1-02 – Rozvoj venkova (pro obce od 500 do 4 999 obyvatel na infrastrukturu vzdělávání, volného času, další občanskou vybavenost a rekonstrukce veřejných prostranství)

- výzva č. 1.3-14 – Integrace veřejné dopravy a rozvoj její infrastruktury (pro vlastníky infrastruktury veřejné dopravy a provozovatele veřejné dopravy)

Do plánu byla zařazena také výzva k předkládání náhradních projektů:

- výzva 2.1-36 – Modernizace vybavení sociálních služeb (pro organizace provozující sociální služby na pořízení vozidel potřebných k provozování rezidenčních, ambulantních i terénních sociálních služeb)

Zároveň byl do 24. června 2015 prodloužen termín výzvy č. 3.1-05 – Průběžná výzva k předkládání náhradních projektů v rámci IPRM.

Podrobnosti a omezení výše zmíněných výzev najdete v plánu výzev a jeho podrobné specifikaci na webu Regionální rady Moravskoslezsko.

www.rr-moravskoslezsko.cz

 

 

Dopravu, cestování a zdravotnictví v Moravskoslezském kraji zlepší 319 milionů korun z EU

 

logo_RR

Chystá se například rekonstrukce Mariánskohorské ulice a výstavba cyklostezky podél Odry v Ostravě nebo nákup vlaků na linku z Bohumína přes Ostravu na mošnovské letiště. Projekty se mají uskutečnit v průběhu letošního roku.

Finančně největším projektem je pořízení dvou vlakových souprav na trať Bohumín – Ostrava-Svinov – Studénka – Mošnov, letiště. Dotace 89,6 milionu korun pokryje 40 % předpokládaných výdajů ve výši 271 milionů korun.

Dotace 83,3 milionu korun zase pokryje většinu nákladů Moravskoslezského kraje na rekonstrukci Mariánskohorské ulice v Ostravě ve směru z centra k Nové Vsi.

Na výstavbu 14,5 kilometru nové cyklostezky podél Odry v Ostravě a dílčích úseků v Poodří bude potřeba dotace 58,6 milionu korun. Vzniknout má také nová cyklostezka o délce 1,6 kilometru podél Mezidolního potoka v Havířově směrem k Žermanické přehradě. Přispěje k tomu dotace 5,1 milionu korun.

Dopravní podnik Ostrava uplatní dotaci 38 milionů korun při modernizaci tramvajových zastávek Sport aréna a Městský stadion v Závodní ulici v Ostravě.

Hlavní nádraží v Ostravě bude bezbariérové díky šesti novým výtahům. Unie přispěje 15,6 milionu korun.

Další významnou investicí je dotace 28,5 milionu korun na rekonstrukci a vybavení geriatrického oddělení Nemocnice s poliklinikou v Havířově, p. o.

Regionální rada Moravskoslezsko od roku 2007 proplatila téměř 15 miliard korun za projekty v oblasti dopravní infrastruktury, vybavenosti měst a venkova, modernizaci vzdělávání, sociálních služeb a zdravotnictví. Zbývajících 5 miliard korun bude vyplaceno za probíhající a připravované projekty v průběhu tohoto roku a počátkem roku 2016.

Podrobnější informace o uvedených projektech naleznete zde. (bude prolink)

www.rr-moravskoslezsko.cz

 

 

Přihlaste svůj projekt do soutěže Dům roku 2014 či Stavba MSK

Dům roku

Statutární město Ostrava vyhlašuje 21. ročník soutěže o titul Ostravský dům roku 2014. Soutěž je vyhlášena pro investory novostaveb nebo rekonstrukcí budov, nacházejících se na správním území města Ostravy a dokončených v letech 2013 a 2014.

S udělením titulu je spojeno finanční ohodnocení ve výši 300 000 Kč a udělení bronzové plakety. V pořadí druhé vyhodnocené dílo obdrží odměnu ve výši 150 000 Kč. Kromě titulu Ostravský dům roku 2014 a odměny za druhé místo má Rada města Ostravy právo na doporučení odborné komise udělit dalším budovám čestná uznání bez určení pořadí, která nejsou spojena s žádným finančním ohodnocením.

Budovy zkolaudované v období od 1. 1. 2013 do 31. 12. 2014 může přihlásit do soutěže pouze jejich investor. Přihlášky musí být převzaty podatelnou magistrátu do pátku 27. února 2015 13 hod.

Přihlášku do soutěže lze stáhnout z  webových stránek www.ostrava.cz. Další informace získáte u sekretáře soutěže M. Ládrové, e-mail: mladrova@ostrava.cz, tel. 599 443 180, útvar hlavního architekta a stavebního řádu Magistrátu města Ostravy.

Současně budou přihlášená díla vystavena pro veřejnost na webových stránkách města, lidé mohou hlasováním zvolit dům roku podle vlastního výběru. Dílo s nejvyšším počtem hlasů získá titul „Ostravský dům roku – cena veřejnosti“, který není spojen s finančním oceněním.

Stavba MSK

Hlavním cílem soutěže Stavba MSK 2014 je prezentace a propagace kvalitních projektů a staveb, jakož i přiblížení nejlepších stavebních děl a jejich tvůrců širší laické i odborné veřejnosti. Do soutěže mohou být přihlášena pouze díla realizovaná na území Moravskoslezského kraje, která byla uvedena do provozu rozhodnutím stavebního úřadu v průběhu let 2013 a 2014. Uzávěrka přihlášek je 15. března 2015.

Přihláška ke stažení zde.

www.ostrava.cz  www.stavbamsk.cz

 

 

Zanechte svůj otisk v historii účastí na prvním Britském plese v Ostravě

 

british_ball

V pátek 20. března se uskuteční Britský den v Ostravě. Akce je zaměřená na pomoc malým a středním firmám v rozvoji jejich podnikání a zvýšení jejich investiční aktivity ve Velké Británii. Zároveň se snaží pomoci menším a  středným podnikům v regionu udržet či zvýšit jejich konkurenceschopnost. Všechny prezentace v rámci Britského dne v Ostravě budou pouze v českém jazyce.

Britský den bude rozdělen na denní a večerní část.

Denní část – vzdělávací – se uskuteční v sále zastupitelstva v budově Krajského úřadu Moravskoslezského kraje od 9,30 hod. Předpokládá se účast přibližně 80 hostů. Hlavním cílem vzdělávací části je podpora malých a středních firem v rozvoji jejich podnikání a to formou prezentací, diskuzí či jiných praktických příspěvků z podnikatelské sféry. Dále má tato část záměr představit Velkou Británii jako přední ekonomiku v Evropě s vynikajícími podmínkami pro podnikání a poradit firmám, jak lze ve Velké Británii investovat a jaké příležitosti tento trh nabízí. Tato akce je zároveň určena i pro pobočky pražských firem, jež hledají nové obchodní příležitosti v Moravskoslezském kraji. Po skončení přednáškového programu budou mít navíc účastníci akce možnost se individuálně setkat se zástupci prezentujících společností. Akce se koná ve spolupráci s britským velvyslanectvím a jeho investičním oddělením (UKTI).

Večerní část – Britský ples v Ostravě – se uskuteční v Hotelu Imperial Ostrava. Předpokládá se účast 300 – 400 hostů. Smyslem plesu je vytvořit v Ostravě společenskou událost, která se stane tradiční součásti kulturního dění města, která přiláká ty nejzajímavější hosty z regionu, britské investory, korporace, ale i menší a střední podnikatele, kteří chtějí navázat nové obchodní kontakty a prohloubit je neformální cestou.  Akce má za cíl ukázat Velkou Británii jako kolébku businessu, ale zároveň jako zemi s nevšedním stylem, tradicí schopností a inovativního myšleni.

Akci pořádá Britská obchodní komora v České republice pod záštitou primátora statutárního města Ostravy Tomáše Macury, hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka, za podpory agentury CzechInvest, Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje, Agentury pro regionální rozvoj a oddělení obchodu a investic britského velvyslanectví (UK Trade & Investment).

Pro registraci na Britský den v Ostravě, prosím, klikněte ZDE.

www.britishchamber.cz

 

 

Ostravský pracovní veletrh Kariéra PLUS bude mít i letos rekordní počet vystavovatelů

 

logo_karieraOsmý ročník veletrhu Kariéra PLUS poskytne studentům a absolventům moravskoslezských vysokých škol zajímavé nabídky zaměstnání.

Projekt Kariéra PLUS je největším veletrhem pracovních příležitostí v Moravskoslezském kraji. Uskuteční se v úterý 10. března 2015 v aule Vysoké školy báňské–Technické univerzity Ostrava. Je určen především studentům a absolventům moravskoslezských vysokých škol, srdečně je zvána také široká veřejnost. Letošní ročník Kariéry PLUS opět do posledního místa naplnil svou výstavní kapacitu. Návštěvníkům auly VŠB-TUO v Ostravě-Porubě se představí necelá stovka vystavujících firem v širokém spektru oborů od technických, přes ekonomické až po humanitní, a to v době od 9 do 15 hodin.

Kromě již tradičních vystavovatelů a partnerů akce, kterými jsou Skupina ČEZ, a. s. a ArcelorMittal Ostrava, se na Kariéře PLUS představí mnoho nováčků např. Profiq, Brembo Czech a další.

Veletrh Kariéra PLUS neslouží pouze absolventům VŠ, kteří hledají zaměstnání. Studentům umožňuje také zapojení do trainee programů, stáží, či nabízí možnosti spolupráce na diplomových a bakalářských pracích.

Pro návštěvníky Kariéry PLUS je připraven také zajímavý doprovodný program Kariérního centra VŠB-TUO, zaměřený na poradenství v oblasti hledání práce. Návštěvníci mohou navštívit přednášky na téma jak napsat životopis a motivační dopis, jak zvýšit své šance u pohovoru, či jak řídit sám sebe. Novinkou veletrhu je možnost nechat si profesionály otestovat své znalosti cizích jazyků dle evropských standardů, či osobní konzultace s odborníky Kariérního centra VŠB-TUO v oblasti pracovního poradenství přímo u výstavního stánku.

Vstup na veletrh i doprovodné akce je pro všechny návštěvníky zdarma. Organizátoři očekávají, že na Kariéru PLUS přijde okolo 5000 návštěvníků.

www.karieraplus.cz  

 

 

Účastník Green Lightu musí mít nejen vizi, ale hlavně drajv

 

Green_lightCentrum podpory inovací Vysoké školy báňské–Technické univerzity Ostrava právě pořádá druhý ročník programu na podporu rozjezdu podnikání s názvem Green Light.

Nastartování podnikání formou "start­up", na kterém je projekt Green Light založen, je světovým fenoménem posledních patnácti let. V Česku se tento způsob podnikání začal prosazovat přibližně před pěti lety. Jak už název napovídá, jde o velmi rychlý a úspěšný začátek podnikání u nadějných projektů, které jsou většinou z oborů informačních technologií. „K přihlášení do projektu stačí účastníkovi na začátku jenom vize, hlavně musíme vidět, že to dotyčný chce skutečně realizovat a že má drajv. Říkám on, protože v devadesáti procentech případů se do Green Light hlásí muži," popsal projekt koordinátor programu Jan Jůzl.

Green Light byl zahájen vloni na podzim. „Přijali jsme 75 projektů, na základě přihlášek jsme vybrali dvacet přihlášených, kteří postoupili k osobním pohovorům. Deset z nich se účastní akcelerátoru," přiblížila manažerka Centra pro podporu inovací při Vysoké škole báňské–Technické univerzitě Ostrava Kamila Smutná. „Samotný tříměsíční akcelerační proces je tvořen workshopy, které vedou profesionálové z různých oborů z celé České republiky i ze zahraničí. Pomáhají jim s tím, jak dosáhnout co nejvyšší efektivity, radí jim v oblasti práva, marketingu a financí, tvoří s nimi prototypy jejich výrobků a služeb," přiblížil Jan Jůzl.

Samotným vyvrcholením celého procesu je závěrečná Startup Show, která propukne 24. února. „Zde si poprvé účastníci Green Light vyzkoušejí prezentování před odbornou porotou, složenou z investorů a lidí, kteří se pohybují v oboru. Získají také zpětnou vazbu od široké veřejnosti," podotkl koordinátor Jůzl s tím, že finálního slavnostního večera se bude moci zúčastnit až 350 návštěvníků z řad veřejnosti. Účastníci se utkají o přízeň poroty a publika. Vítězové si mezi sebou rozdělí ceny v hodnotě přesahující 150 tisíc korun.

http://greenlight.vsb.cz