Prosinec

Development Newsletter!!! prosinec 2015

 

Ostravské superpočítače využívá Seznam i Avast

 

Superpočítačové centrum, které je součástí Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava se skládá ze dvou superpočítačů – Anselm a Salomon. Zatímco Anselm funguje už od roku 2013, Salomon s dvacetinásobným výkonem začal počítat až letos v létě.

Anselm je průměrně obsazen ze 75 procent své kapacity, možnost pronajmout si výpočetní čas pro svůj vlastní vývoj tu mají i firmy. Jelikož ale projekt z větší části zaplatily evropské fondy, je komerční využití omezeno na pětinu kapacity superpočítačů.

Salomon je z konstrukčního hlediska klasický cluster, což v praxi znamená, že se jedná o rozsáhlou stavebnici propojených rackových skříní, z nichž každá obsahuje „hromadu“ výpočetních jednotek, které v sobě mají samotné procesory. Výkon bezmála 1,5 PFLOPS řadí Salomona na skvělé 40. místo v celosvětovém měřítku a na 13. příčku v tom evropském. Podobné superpočítače mají takto ohromný výkon hlavně proto, aby mohly v jednom okamžiku zpracovávat hned několik různých projektů.

Salomona vyrobila společnost SGI a o jeho výkon se starají dvanáctijádrové procesory a bezmála devět stovek akceleračních jednotek. Celý organizmus se skládá ze 77 tisíc výpočetních jader a k dispozici má 129 TB RAM a 2PB diskové úložiště.

Výpočetní výkon superpočítačů se využívá pro celou řadu oborů. Ostravské počítače například ověřují vliv ultrazvukových vln na likvidaci nádorů, modelují zemskou kůru, simulují se tu crash testy nebo zde běží výpočty pro nové léky.

Mezi hlavní zákazníky patří například Seznam.cz, který si vzal superpočítač na pomoc při tvorbě 3D map. Firma Avast zabývající se počítačovou bezpečností si zde letos v říjnu pronajala výpočetní čas pro své týdenní školení. K výzkumu ho využívají také Ostravská univerzita v Ostravě, Slezská univerzita v Opavě, Vysoké učení technické v Brně a Ústav geoniky Akademie věd ČR. Až pětinu kapacity centra je navíc možné pronajmout firmám.

Celý projekt superpočítačového centra zatím vyšel na dvě miliardy korun a jeho provoz stojí ročně 100 milionů. Vědci mají však oba přístroje k dispozici zdarma prostřednictvím grantových žádostí.

IT4I

www.it4i.eu

 

 

Sdílené podnikové služby v České republice výrazně rostou

 

ABSLV České republice v současné době funguje přes 180 center sdílených podnikových služeb. Jedná se o nadnárodní společnosti, které se rozhodly do Česka situovat některé své agendy, anebo firmy, které se živí outsourcingem podnikových procesů. Z těchto center se pak zákazníkům po celém světě poskytují služby v oblastech, jako jsou účetnictví, personalistika, IT, komunikace, marketing, podpora zákazníků či vývoj a výzkum. Jednotlivá centra zaměstnávají obvykle stovky až tisíce pracovníků, z nichž má více než 70 % vysokoškolské vzdělání.

Segment sdílených podnikových služeb meziročně roste o 20 % a s obratem zhruba 80 miliard korun tvoří již 1,5 % HDP České republiky. Celkem dávají firmy podnikající v této oblasti práci 65 tisícům zaměstnanců.

V Ostravě v tuto chvíli funguje minimálně 18 center sdílených služeb (CSS), z nichž největšími podle počtu zaměstnanců jsou TIETO Czech, OKIN BPS, SIEMENS, GE MONEY BANK, RWE Zákaznické služby, O2 a ČEZ KORPORÁTNÍ SLUŽBY. Nově vzniklými CSS v Ostravě pak jsou například společnosti AXA ASSISTANCE nebo CGI.

Rychlý růst, který v Ostravě vytváří stovky nových pracovních příležitostí, s sebou v praxi přináší především hledání kandidátů na nové pozice, rozšiřování pracovních prostor firem nebo také budování zázemí pro zaměstnance.

Významným předpokladem pro práci v segmentu sdílených služeb jsou jazyky. Sdílené služby byly a jsou doménou zahraničních investorů, zejména anglosaských zemí. Také proto své služby nejčastěji dodávají v angličtině (až 49 %). Služby v němčině činí 17 % a třetí místo zaujímá francouzština s přibližně 6 %.

„V České republice jsou pro tento typ podnikání ideální podmínky, například v podobě vysokoškolsky vzdělaných a jazykově vybavených lidí. Svou roli hraje i kulturní blízkost k zemím západní Evropy a fakt, že z pohledu zahraničních pracovníků jsme zemí, kde se dobře žije. Do budoucna lze tedy očekávat další růst tohoto typu investic, protože ještě nebyl využit celý potenciál, který celá Česká republika a nabízí,“ uvedl Karel Kučera, generální ředitel agentury CzechInvest.

Právě ze západní Evropy se rekrutují dvě třetiny zákazníků českých center sdílených podnikových služeb. Centra dále pracují například pro zákazníky ze střední a východní Evropy, Severní Ameriky, středního východu, Afriky či Asie.

www.absl.cz

 

 

Zájem korejských investorů o Česko roste

 

Korejská republika patří k největším mimoevropským obchodním partnerům České republiky a je významným zdrojem investic pro české hospodářství.

První korejskou investicí v ČR byl vstup společnosti Daewoo Motor do továrny nákladních vozidel Avia Letňany v roce 1995. Největším jihokorejským investorem u nás je firma Hyundai Motor Company, která v roce 2008 zahájila výrobu automobilů v nošovické továrně na Frýdecko-Místecku. Investiční náklady dosáhly 1,1 miliardy eur (30,1 miliardy Kč) a bylo vytvořeno 3 000 pracovních míst. Jednalo se o vůbec první závod firmy v Evropě.

Moravskoslezský kraj se stal sídlem i dalších korejských investic, jakými jsou závod Sungwoo Hitech (2006) na výrobu částí automobilových karoserií a společnost Plakor Czech, která lisuje plastové komponenty pro korejské automobilky Hyundai a Kia Motors. V Třinci se rozhodla postavit továrnu za osm milionů eur (zhruba 200 milionů Kč) firma Deachang Seat, dodavatel dílů pro automobilky Hyundai v Česku a Kia na Slovensku.

V roce 2014 byly podpořeny dvě významné korejské investice, Hyundai Mobis a Nexen Tire, které jsou v objemu cca 27 miliard korun. Společnost Hyundai Mobis začala letos v říjnu  dělat úpravy pozemku v průmyslové zóně v Mošnově, kde postaví novou továrnu na výrobu světlometů. Vyrábět by se v ní mělo začít počátkem roku 2017 a vznikne přes 900 pracovních míst.

Celkově v letošním roce korejské společnosti investovaly v tuzemsku celkem 3,7 miliardy korun, šlo o tři nové projekty. Počet nově vytvořených míst by měl činit 770. Společnost Plakor Czech investuje v Mošnově do rozšíření výroby plastových lakovaných dílů pro automobilový průmysl. Firma Halla Visteon Autopal Services navýšila v Novém Jičíně kapacitu výroby komponentů pro přenos kapalin uvnitř klimatizačních systémů vozidel. Třetí investor z oblasti kovodělného průmyslu zamíří do Ústeckého kraje.

Společnosti z Jižní Koreje do Česka podle CzechInvestu zatím ve 29 projektech investovaly 77 miliard korun, díky kterým vzniklo či do budoucna vznikne téměř 12 tisíc nových pracovních míst. Korea je tak co do objemu financí třetím největším zahraničním investorem v Česku po Německu a Japonsku.

Větší korejské investiční projekty v ČR:

Investor

Sektor

Investice (mld.   Kč)

Pracovní místa

Rok

Kraj

Hyundai Motor   Company

Výroba motorových   vozidel

34,428

3514

2006

Moravskoslezský

Nexen Tire   Corporation

Gumárenství

22,764

1384

2014

Ústecký

Hyundai Mobis   Mošnov

Výroba motorových   vozidel

2,625

935

2014

Moravskoslezský

SUNG WOO HITECH

Výroba motorových   vozidel

2,357

1041

2005

Moravskoslezský

ARRK

Výroba motorových   vozidel

1,768

504

2006

Moravskoslezský

Hyundai Mobis

Výroba motorových   vozidel

1,493

840

2006

Moravskoslezský

Sungwoo Hitech   s.r.o. II

Výroba motorových   vozidel

0,935

500

2007

Moravskoslezský

Doosan Škoda Power   s.r.o.

Strojírenství

0,860

56

2013

Plzeňský

DYMOS

Výroba motorových   vozidel

0,846

422

2006

Moravskoslezský

Zdroj: CzechInvest

 

 

Moravskoslezský kraj má nový pakt zaměstnanosti

 

paktV úterý 1. prosince 2015 byl podepsán Moravskoslezský pakt zaměstnanosti na léta 2016 - 2023.

Zahrnuje změny, které vycházejí z více než 4 a půl ročního fungování Moravskoslezského paktu zaměstnanosti jako pilotního teritoriálního paktu zaměstnanosti v České republice. Během této doby se stal respektovaným lídrem v České republice, přenášející know-how do dalších krajů.

Moravskoslezský pakt zaměstnanosti je smluvně uzavřeným partnerstvím k propojení politik a strategických aktivit v oblasti trhu práce a zaměstnanosti s rozvojem ekonomiky a konkurenceschopnosti Moravskoslezského kraje. Je strategickou a odbornou komunikační platformou pro partnerskou spolupráci všech významných organizací v oblastech zaměstnanosti a vzdělávání v Moravskoslezském kraji. Ve spolupráci s regionálními partnery například připravil strategické projekty, které jsou zahrnuty do Strategie rozvoje kraje, Integrované teritoriální investice (ITI), a Regionálního akčního plánu Moravskoslezského kraje.

Moravskoslezský pakt zaměstnanosti přispívá k pozitivnímu vnímání Moravskoslezského kraje i České republiky a byl oceněn jako příklad dobré praxe v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a v Evropské unii.

www.mspakt.cz

 

 

DACHSER zrychluje spojení z Ostravy do Polska

 

dachserMezinárodní logistický provider DACHSER Czech Republic zareagoval na sílící poptávku po exportech do Polska a na sever Evropy a zavedl novou přímou linku z Ostravy do polského města Sosnowiec. Díky husté evropské síti poboček společnosti DACHSER a přímým linkám z každé z nich se tím zároveň zrychluje i spojení z východu České republiky dál do Pobaltí a Skandinávie.

Mezi severní Moravou a Polskem vždy vládla čilá obchodní výměna. V poslední době dále sílí poptávka po exportech do Polska z moravských destinací a z východních Čech i po importech polských výrobků, a proto se DACHSER Czech Republic rozhodl zavést přímou linku sběrné služby do města Sosnowiec nedaleko polských Katowic.

Pobočka DACHSER Sosnowiec se nachází poblíž mezinárodní silnice E40, nejdelší evropské silnice s délkou více než 8 000 km, která začíná ve francouzském Calais a vede přes Belgii, Německo, Polsko, Ukrajinu a další postsovětské země až do východního Kazachstánu nedaleko hranice s Čínou. Tato strategická poloha a napojení na další rychlostní polské silnice činí Sosnowiec ideálním místem pro přímé linky i do vzdálenějších evropských destinací včetně Pobaltí a Skandinávských zemí.

DACHSER působí na trhu logistiky a zasilatelství již od roku 1992, kdy byla založena společnost E.S.T. a.s., poskytující služby v oblasti mezinárodní a vnitrostátní kamionové spedice, skladování a celních služeb. Portfolio společnosti bylo postupně rozšířeno i o služby v oblasti letecké a námořní dopravy. DACHSER disponuje téměř 48 000 m² distribučních a překládkových skladových ploch po celé republice. Ve svých osmi pobočkách aktuálnězaměstnává téměř 500 lidí. V současnosti zároveň zaměstnává 25 000 lidí ve 437 pobočkách po celém světě.

www.dachser.cz

 

 

MEGAPIXEL otevřel prodejnu v budově Nová Karolina Park

 

Společnost MEGAPIXEL s.r.o., otevřela v polovině listopadu svou ostravskou pobočku na nové adrese, v budově Nová Karolina Park v centru Ostravy. V přízemí budovy naleznou zákazníci na ploše 133 m2 široký sortiment digitálních fotoaparátů, videokamer a příslušenství, profesní poradenství i servisní služby. 

Nová Karolina Park, architektonicky zajímavá administrativní budova, nabízí kromě kancelářských prostor také obchodní prostory v atraktivní lokalitě nově urbanizovaného území Ostravy. Pro společnost MEGAPIXEL s.r.o., byla při rozhodování o novém sídle prodejny důležitá dopravní dostupnost a umístění pobočky přímo v centru města. „Prostor v Nová Karolina Park plně vyhověl našim potřebám. Hledali jsme více metrů čtverečních pro realizaci nového prodejního konceptu a zároveň jsme preferovali lokalitu v blízkosti naší původní prodejny. V Nová Karolina Park jsme nalezli místo s výbornou viditelností a vyšší přirozenou návštěvností,“ komentoval otevření prodejny Ota Kaláb, provozní ředitel společnosti MEGAPIXEL s.r.o. 

MEGAPIXEL s.r.o. je jedním z předních českých prodejců digitální fotografie a snaží se o rozšíření  povědomí o ní nejen prostřednictvím prodeje té nejšpičkovější kvality, ale i poradenstvím a pořádáním workshopů či kurzů pro amatérské i profesionální fotografy. V rámci svých služeb nabízí kompletní servis, možnost pronájmu plně vybaveného ateliéru, půjčovnu, tisk fotografií a bazarový prodej.

Administrativní budova Nová Karolina Park nabízí 24 724 m2 kancelářských ploch a 3 824 m2 obchodních ploch, které jsou z více než 70 % obsazeny. V administrativní části Sídlí například společnosti NESS, Česká spořitelna, UniCredit Bank, UniCredit Leasing, ABB ČR či AXA ASSISTANCE. V obchodní části v přízemí budovy se nachází lékárna, květinářství nebo prodejna hodinek PRIM. Své pobočky zde také otevřely banky jako Česká spořitelna, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.

megapixel

www.megapixel.cz

 

 

Společnost AWT zvětší více než dvojnásobně terminál v Paskově

 

AWTSkupina AWT v rámci 3. etapy modernizace, která proběhne v letech 2016 až 2018, plánuje rozšířit celkovou plochu terminálu Ostrava-Paskov o dalších 40 tisíc metrů čtverečních. Po dokončení této fáze modernizace bude mít překladiště celkovou rozlohu 71 tisíc metrů čtverečních.

AWT dále plánuje v rámci stálého rozvoje poskytovaných služeb v oblasti kombinované dopravy napojit terminál na další evropské přístavy mimo jiné Gdańsk a Gdynia. Zároveň s podporou a využitím synergií s PKP CARGO, které v Polsku provozuje celkem 25 terminálů a logistických center, se Paskov stane součástí plánovaného logistického trojúhelníku Balt-Jadran-Severní moře, kde bude plnit roli hlavního logistického hubu v jeho jižní části.

Skupina AWT se kombinované dopravě věnuje již od roku 2006, kdy na území brownfieldu bývalého Dolu Paskov vzniklo v současnosti největší otevřené překladiště v České republice terminál Ostrava-Paskov.

V současné době má terminál na ploše 31 tisíc metrů čtverečních napojení na největší evropské přístavy jako jsou Hamburg, Rotterdam, Bremerhaven, Koper nebo Trieste nebo české terminály v Praze, Mělníku a Lovosicích.

V rámci rozšíření zde budou vybudovány dvě nové koleje, každá v délce 350 metrů, parkovací plocha pro 40 tahačů, napojení pro chladící kontejnery, speciální místo pro kontejnery s nebezpečným zbožím a samozřejmě toto rozšíření plochy a poskytovaných služeb si vyžádá výstavbu nového moderního řídícího střediska pro dispečink.

V květnu 2015 bylo řízení skupiny AWT převzato skupinou PKP Cargo, logistického operátora, který je druhým největším poskytovatelem nákladní železniční dopravy v Evropské unii. Toto strategické partnerství představuje obrovskou příležitost k dalšímu růstu. Obě skupiny pojí nejen shodná struktura nabízených služeb, ale i vzájemná návaznost železničních sítí a výhodné rozmístění terminálů na stěžejních trasách pro kontinentální přepravu.

Skupina AWT plánuje v nejbližší době Paskov napojit s využitím synergií s PKP CARGO na další evropské přístavy jako jsou Gdańsk, Gdynia v Polsku nebo Antverpy v Belgii a terminál se tak stane součástí plánovaného logistického propojení tří evropských moří Balt-Jadran-Severní moře. V rámci tohoto trojúhelníku by měl být Paskov hlavním logistickým hubem na jižní straně.

Zájem o kombinovanou dopravu obecně stoupá a do konce roku 2019 se celosvětově předpokládá nárůst tohoto druhu přepravy o 5,4 procenta. 

www.awt.eu/cs

 

 

Vysoká škola báňská dostane na výzkum 250 tisíc dolarů od Huawei

 

VŠB-TU Ostrava obdrží od společnosti Huawei dalších 250 tisíc USD pro výzkumné projekty. Katedra telekomunikační techniky řeší již druhým rokem smluvní výzkum pro společnost Huawei. V prvním roce vyvíjeli aplikaci pro síťové prvky, která provádí jejich automatickou konfiguraci v závislosti na síťových parametrech a požadavků na kvalitu služeb. Nyní vyvíjí měřící sondu, která bude sbírat informace o úrovni signálu a kvalitě služeb v mobilní síti. Dosavadní spolupráce přináší benefity oběma stranám.

Společnost Huawei je předním světovým výrobcem mobilních a počítačových technologií a další prostředky na podporu výzkumných projektů budou znamenat zintenzivnění spolupráce. Propojení s průmyslem patří mezi naše priority a nejdůležitější je fakt, že se jedná  o významnou zahraniční společnost a že se na aplikovaném výzkumu pro Huawei podílí především studenti univerzity.

huawei

www.vsb.cz

 

 

Nová Atletická hala Vítkovice splňuje parametry IAAF

 

hala    hala2

Stavba Atletické haly Vítkovice poblíž Ostrava Arény byla na konci listopadu dokončena. Sportoviště s běžeckým oválem s šesti drahami v délce 200 metrů, osmi přímými drahami pro sprinty v délce 60 metrů, sektory pro skoky do výšky, do dálky, o tyči a vrh koulí splňuje parametry Mezinárodní atletické federace IAAF.

Součástí objektu je s halou propojený rekonstruovaný atletický tunel s rovinkou dlouhou 100 metrů. Atletické závody a další akce může sledovat 1 012 sedících diváků, osm míst je vyhrazených pro hendikepované. Atleti začnou využívat nový objekt k tréninkům od ledna 2016. Kromě královny sportu budou halu využívat také hokejisté, fotbalisté a další sportovci v rámci své zimní přípravy, policisté, hasiči, studenti, školní mládež aj.

Celý sportovní komplex v Ostravě-Vítkovicích (městský stadion, atletická hala) byl vybrán do projektu Národních olympijských center (sedm míst v ČR) pro atletiku a fotbal.

Stavební práce na atletické hale začaly v září 2014, skončily 30. 11. 2015. Celkové náklady na stavbu dosáhly 337 mil. korun bez DPH, 80 % uznatelných nákladů je hrazeno z ROP MSK, zbytek financuje statutární město Ostrava. Provozovatelem atletické haly je společnost Vítkovice Aréna, a. s.

Nová atletická hala spolu s rekonstruovaným městským stadionem posunula Ostravu zase o něco výše na žebříčku vyspělých evropských sportovních měst,“ konstatoval primátor Tomáš Macura. „Haly s kapacitou hlediště přes tisíc diváků mají ve střední Evropě pouze ve Vídni a v polském městě Spala. Nejen SSK Vítkovice, ale vlastně celá česká atletika má nyní k dispozici špičkově vybavené sportoviště umožňující celoroční přípravu včetně pořádání závodů v zimní halové sezóně. Věřím, že se ve spolupráci s Českým atletickým svazem podaří v Ostravě realizovat rozpracovaný projekt národního tréninkového atletického centra.“