Červenec, srpen 2015

Development Newsletter!!! červenec, srpen 2015

 

Firmám se daří, zvyšují výrobu a nabírají zaměstnance

 

Nošovická společnost Hyundai zvyšuje výrobu aut a přijímá další zaměstnance. Nové zakázky za stamiliony korun získaly v posledních týdnech i další firmy v regionu, daří se jim uplatňovat na zahraničních trzích a dobývat nová teritoria.

Nadmíru spokojeni jsou s průběhem letošního roku hned v několika firmách Moravskoslezského kraje. Například v automobilce Hyundai museli po zavedení nového modelu Tucson navýšit výrobu o plných deset procent a automobilka nyní pracuje prakticky na doraz.

„V souvislosti s tím, že objednávek nového vozu Tucson je podstatně více, než jsme očekávali, zvýšili jsme jeho výrobu o deset procent, ze tří set na 330 tisíc vozů ročně,“ řekl mluvčí nošovické automobilky Petr Vaněk. Z toho 106 tisíc má být modelu Hyundai Tucson, jehož sériová výroba začala v Nošovicích v červnu. Vůz má nahradit úspěšný model Hyundai ix35, který se ve slezské továrně vyráběl čtyři roky. „Proto jsme už od počátku května zvýšili rychlost výroby z 60 na 66 aut za hodinu. Zájem je tak velký, že k tradičním zemím, kam jsme doposud vyváželi, přibyly například i tak exotické země, jako je Saúdská Arábie nebo Spojené arabské emiráty,“ vysvětlil Vaněk.

Tucson

Zvýšení výroby kompenzovali ve společnosti Hyundai také přibíráním nových zaměstnanců.

„V průběhu dubna až června jsme přijali 156 nových pracovníků, z toho 129 pro konečnou montáž. Deset procent nových lidí posílilo finální montáž, tím se jednotlivé výrobní kroky naředily,“ přiblížil Petr Vaněk další postup automobilky. Automobilka má více než 3400 zaměstnanců. Firma uvádí, že 96,5 procenta z nich jsou obyvatelé Moravskoslezského kraje. Dalších asi 7 tisíc lidí zaměstnávají v regionu subdodavatelské firmy.

Automobilka Hyundai v roce 2014 vyrobila 307 450 aut, což představovalo oproti roku 2013 nárůst o 1,3 procenta. V Česku se loni prodalo 13 808 aut z Nošovic, tedy 4,5 procenta produkce.

Nošovická automobilka ale není jedinou firmou, které se daří dostávat na nové trhy.

Společnosti ArcelorMittal Ostrava se podařilo získat kontrakt na výrobu 230 tun bezešvých ocelových trubek, které budou součástí konstrukce vrtné ropné plošiny na nigerijském podmořském nalezišti Egina. „Ropa se zde těží z hloubky až 1 750 metrů. To klade obrovské nároky na dodávanou ocel, která musí splňovat přísné parametry. Díky této zakázce jsme se dostali mezi přední světové výrobce bezešvých trubek,“ řekla mluvčí společnosti Barbora Černá Dvořáková.

V těžebním průmyslu se podařilo uspět také dolnobenešovské společnosti Armatury Group, která získala zakázku na výrobu obřích kulových kohoutů za více než 110 milionů korun.

Zakázku v Bulharsku zase získala společnost Hutní montáže, patřící do strojírenské skupiny Vítkovice. Díky kontraktu za více než 130 milionů korun se firmě podařilo proniknout na bulharský elektrárenský trh.

 

 

V ostravském 4MEDi se budou nově vyvíjet přípravky na imunitu a enzymy na léčbu diabetu

 

Společnost MB Pharma začne nově využívat špičkové laboratoře biotechnologického parku 4MEDi. Tato česká firma, která se orientuje na nejnovější trendy v oblasti biotechnologií, zde bude vyvíjet speciální farmaceutické přípravky a nové biologicky aktivní doplňky stravy určené k nespecifické aktivaci imunitních mechanismů. Další oblast výzkumu bude směřovat na enzymy napomáhající při léčbě diabetu. Po oznámení česko-čínské spolupráce na konci dubna tohoto roku jde o další významnou akvizici 4MEDi.

4MEDi

„Vědecký park 4MEDi disponuje špičkovým vybavením a moderními technologiemi na světové úrovni. V dubnu zde byl založen společný česko-čínský podnik, jehož cílem je vybudovat celoevropskou síť pro výzkum, zpracování, uchovávání a aplikaci kmenových buněk z pupečníku a stále intenzivně pracujeme na další spolupráci s významnými institucemi jak v tuzemsku, tak v zahraničí,“ uvádí ředitel biotechnologického parku 4MEDi Ing. Pavel Markalous. Nové prostředí parku 4MEDi slibuje vysoce odborné pozice a možnost uplatnění absolventů z ostravského regionu.

Posláním MB Pharmy je podpořit vývoj, výzkum a výrobu nové generace léčiv. MB Pharma skvěle využije a současně doplní technicky vyspělé biomedicínské translační centrum pro rozvoj regenerativní medicíny 4MEDi.

logo_MBPHMB Pharma je soukromá česká firma, zabývající se otázkami vývoje a inkorporací vhodných biotechnologických produktů na trh. Historie společnosti se datuje od roku 1998. Současná činnost společnosti zahrnuje výzkum, vývoj a výrobu v oblasti moderních biotechnologií mikrobiologického typu. Popsaná aktivita spadá do odvětví, které zajišťují firmám prosperitu vysokou technologickou náročností výrobků. MB Pharma je držitelem certifikátu Správné výrobní praxe pro farmaceutický segment výroby a vlastní povolení státní autority pro vykonávanou činnost. Strategicky se společnost orientuje na segmenty trhu reflektující nejnovější trendy high-tech aktivit. Klienty a partnery jsou jiné biotechnologické společnosti a výzkumné organizace (veřejné i soukromé), v oblasti aplikované biologie a biomedicíny.

http://www.primecell.cz/?nav=article&id=289

www.mbph.cz

 

 

Sportovní a zábavní areál na Ostravici

 

Město Ostrava dokončilo realizaci projektu s názvem Sportovní a zábavní cíl na soutoku Ostravice a Lučiny. Objekt loděnice, který byl dostavěn v rámci Integrovaného plánu rozvoje města, byl zkolaudován na konci června. Stavba bude sloužit jako víceúčelové zařízení zaměřené na volnočasové aktivity, zejména vodácké, vodní sporty, a zároveň jako centrum pro související tematické vzdělávání. Své prostory poskytne nejenom pro vzdělávání související s vodními, ale také environmentálními aktivitami.

Výstavba Loděnice navázala na již dokončené projekty města v okolí Ostravice, jako byly úpravy řeky či stavba cyklostezky. Vodácké aktivity bude proto možné propojit s cyklistickou a in-line stezkou.

Věříme, že zprovoznění loděnice přispěje k oživení okolí řeky a centra města. Až nečekaně velká návštěvnost nedávného premiérového ročníku Rozmarných slavností Ostravice, které přilákaly tisíce Ostravanů, ukazuje, že lidé mají o tento krásný kout přírody zájem a že tady budou rádi trávit svůj volný čas,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

lodenice     lodenice_ostrava

Objekt loděnice je dvoupodlažní. V přízemí se nachází zázemí pro provozovatele, šatny se sprchami, sociální zařízení, technická místnost, prostor pro sklad lodí a vodáckých potřeb. V nadzemním podlaží je umístěna vyhlídková místnost s klubovnou a venkovní terasa pro klubovou a vzdělávací činnost, oboje s kapacitou 28 míst, školicí místnost pro 30 osob a zázemí gastroprovozu. Na severní straně objektu vznikla cvičná horolezecká stěna určená především dětem. 

Rozpočet celého projektu je 27,6 mil. Kč, z toho na samotnou dostavbu loděnice bylo určeno 15,9 mil. Kč, zbylé náklady si vyžádaly projekční práce, nákup pozemku a DPH. Město už předložilo žádost o spolufinancování této akce z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko, která je v současné době ve fázi hodnocení. V případě schválení může dotace činit 80 % způsobilých výdajů na dostavbu, tj. 12,7 mil. Kč. Zbylé náklady uhradí město.

Pachtovní smlouva na provozování loděnice byla podepsána s občanským sdružením ODRA, o. s. Provozovatel bude zajišťovat obsahovou náplň jednotlivých činností v rámci objektu loděnice včetně nutného materiálního vybavení pro vodácké aktivity. Zajistí, aby loděnice byla otevřená pro všechny zájemce z oblasti sportovních a volnočasových aktivit, kteří shledají objekt jako vhodný pro jejich činnost či jednotlivé aktivity spojené s řekou, s cyklostezkou a obecně s přírodou.

Záměrem města je, aby loděnice nabízela rozsáhlou osvětovou, vzdělávací a sportovní činnost, zaměřenou jak na děti, tak na dospělé. Při výběru pachtýře jsme se proto neřídili jen cenou, ale také kvalitou podnikatelského záměru,“ upřesnil primátor Tomáš Macura s tím, že prvotním zájmem města není v případě loděnice získat příjem do rozpočtu města, ale především zajistit využití objektu širokou veřejností bez dalších nároků na městskou pokladnu.

logo_rop

https://www.ostrava.cz/cs/podnikatel-investor/projekty-mesta-ostravy/projekty-mesta-ostravy/sportovni-a-zabavni-cil-na-soutoku-ostravice-a-luciny-lodenice

 

 

Ostravští studenti postavili sportovní elektromobil a jednají o sériové výrobě

 

CSX     studentcar

Studenti, inženýři a vývojáři z Katedry materiálů a technologií pro automobily Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě (VŠB-TU) ve spolupráci s firmami EVC Group a TÜV SÜD Czech představili unikátní sportovní elektromobil StudentCar SCX. Auto z jejich dílny zvládne na jedno nabití ujet až 180 kilometrů a z nuly na sto akceleruje za 4,9 sekundy. Podle vyjádření vedoucího katedry Petra Tomčíka nyní škola hledá investora, který by zajistil výrobu limitované série vozu.

Vývoj StudentCar SCX probíhal přes tři funkční vzorky. Vůz má podle svých tvůrců unikátní uspořádání elektropohonu 4×4, který je tvořen čtyřmi synchronními motory řízenými čtyřmi frekvenčními měniči. Elektromotory tak přímo přes poloosy pohánějí kola. Zatáčky SCX projíždí bez problémů ve vysokých rychlostech.

„Aktuálně probíhají aktivity směřující k výrobě limitované série. Cenu vozu, která se velmi odvíjí od celé řady výrobně technologických aspektů, zatím nelze stanovit. V současné době hledáme vhodného investora,“ sdělil vedoucí katedry materiálů a technologií VŠB-TU Petr Tomčík.

Vývoj automobilu spolufinancovala Technologická agentura ČR (TAČR).

http://www.studentcar.cz/ 

 

 

Představujeme projekt Bydlení Svinov

 

Pětipodlažní bytový dům, jehož developerem je společnost Harmonie Ve Vilách, nabízí celkem 33 nových bytů o dispozicích 2+kk až 4+kk. Jejich výměry se pohybují od 40 do 104 metrů čtverečních. V jednotlivých bytech, které mají promyšlené dispozice s dostatkem úložných prostor a kvalitními standardy, se podařilo dosáhnout velké světlosti i v zimním období. „Vysoký komfort a pohodlí nechybí ani na balkonech a terasách, které jsou opravdu velkorysé. Terasy dosahují velikosti až 57 m2 a nabízejí dostatek místa k odpočinku i setkání s přáteli či rodinou třeba při grilování,“ doplňuje Vladimír Kadlečík, obchodní ředitel franšízové pobočky RSČS/Trimex Reality, která projekt exkluzivně prodává.

Prostorná terasa či balkon je součástí většiny bytů. K jednotkám v přízemí náleží oplocené předzahrádky o velikosti až 190 m2, na které vede vstup z obývacího pokoje a v některých případech i z ložnice. Majitelé v ceně bytu získají také komoru umístěnou buď přímo uvnitř bytu, nebo na patře. Ve společných prostorech je rovněž patrný důraz na komfort. Díky bezbariérovému přístupu se lidé do domu snadno dostanou i s kočárky a jízdními koly. Jedno venkovní stání dostanou noví majitelé již v ceně bytu, avšak developer počítal se současným trendem vícera automobilů v domácnosti a vybudoval parkovacích míst celkem 40. Zájemci si tak mohou další přikoupit.

Dokončený bytový projekt je umístěn v ostravské čtvrti Svinov, v lokalitě z jedné strany ohraničené zástavbou rodinných domů a z druhé cihlovými bytovými domy s režnou fasádou se secesními prvky. Dopravní spojení do centra města a dalších městských částí Ostravy je snadné a rychlé. V pěší vzdálenosti je vlakové nádraží a zastávky MHD.

Projekt byl dokončen na jaře 2015.

bydleni_svinov1     bydleni_svinov2

Více o projektu na www.bydleni-svinov.cz

 

 

Podnikatelky, staňte se Lady Business kraje!

 

logo_lbMoravskoslezský kraj a s ním město Ostrava se dlouhodobě snaží podporovat rozvoj podnikání a podnikatelského dění. V této souvislosti byla dne 9. června vyhlášena soutěž Lady Business Moravskoslezského kraje pro všechny ženy, které vlastní nebo spoluvlastní firmu a mají vliv na její řízení. Lze se přihlásit bez ohledu na obor.

Cílem je představit úspěšné ženy-podnikatelky kraje a motivovat tak ostatní, nejen ženy, k zahájení podnikání. Patronkami prvního ročníku soutěže jsou ženy, které dosáhly významných profesních úspěchů. Jsou jimi Renáta Nešporková, prorektorka pro vzdělání Vysoké školy podnikání, a. s. a zároveň předsedkyně Regionálního klubu Českomoravské asociace manažerek a podnikatelek Ostrava, Marta Nováková, významná investorka a podnikatelka, majitelka softwarové společnosti U & SLUNO a. s. a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, a Eva Kiedroňová, zakladatelka plavání s kojenci. Právě patronky mají svými příběhy inspirovat další ženy k zahájení podnikatelských aktivit.

Podnikatelky, které se do soutěže přihlásí, bude hodnotit odborná komise ve dvou oblastech, ve finančních kritériích a subjektivních kritériích. Vítězka obdrží titul Lady Business Moravskoslezského kraje 2015 a věcné ceny.

Podrobné informace o soutěži včetně podmínek účasti a přihlašovacího formuláře jsou uvedeny na internetových stránkách soutěže Lady Business Moravskoslezského kraje www.ladybusiness.cz. 

 

 

Soutěž „BEST OF REALTY – NEJLEPŠÍ Z REALIT“ otevírá další ročník

 

logo_realtySoutěž „Best of Realty - Nejlepší z realit“, v tuzemsku považovaná za nejprestižnější ve svém oboru, vstupuje již do svého 17. ročníku. O nominaci na realitní Oskary se až do 4. září 2015 mohou ucházet tuzemské stavby dokončené a zkolaudované po 1. lednu 2014. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny na galavečeru ve středu 11. listopadu v Kongresovém sále České národní banky v Praze 1.

Soutěž, jejíž první ročník se uskutečnil již v roce 1999, oceňuje výjimečné nemovitosti realizované na území České republiky od novostaveb až po rekonstrukce. Každoročně se prestižním titulem „Best of Realty“ – Nejlepší z realit“ mohou pyšnit projekty, které v uplynulém období přispěly k růstu úrovně tuzemského realitního trhu. O cenách rozhodne odborná porota v základních kategoriích Rezidenční projekty, Nová administrativní centra, Rekonstruované kanceláře, Obchodní centra, Hotely Průmyslové a skladové areály. Vedle těchto kategorií získá Zvláštní cenu poroty také projekt, který se za příslušné období výjimečným způsobem zasloužil o rozvoj českého realitního trhu. Speciální cenu „Award for Excellence“ již tradičně udělí Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) výjimečnému projektu či osobnosti, která se významně zasloužila o rozvoj oboru.

Více informací na: www.bestofrealty.cz a www.bestofrealty.com (na této webové stránce lze získat i přihlašovací formulář).

 

 

European Web Entrepreneur Award - Web roku pro podnikatele

 

europioneers

Europioneers, iniciativa Evropské komise, bude již třetí rok v řadě hostit soutěž European Web Entrepreneur Award. Slavnostní předání cen se v letošním roce bude konat 12. listopadu na konferenci Slush v Helsinkách.

Projekt Europioneers vznikl s cílem šířit povědomí o úspěšných podnikatelských webových projektech v Evropské Unii a vytvořit pro ně platformu, která umožní podnikatelům navzájem se propojit, ale také najít investory pro své nápady a projekty.

Akce je pořádaná společnostmi Deloitte, LEWIS PR a European Young Innovators Forum. Přihlášky lze podávat do 31. srpna 2015.

Europioneers je organizována Evropskou komisí ve spolupráci s Deloitte a Evropským fórem mladých inovátorů. Cílem soutěže je identifikovat a rozpoznat úspěšné evropské webové iniciativy, podporovat roli webových podnikatelů v rámci evropské společnosti a povzbudit a inspirovat potenciální podnikatele. V roce 2014 bylo přijato vice než 300 nominací, hlasovalo vice než 2000 členů start-up komunity.

Více informací na http://europioneers.info/

 

 

HR Akademie Ekonomické fakulty VŠB – TU Ostrava

 

logo_HR

Ekonomická fakulta VŠB – TU Ostrava nabízí již třetím rokem studentům a zaměstnancům firem a institucí kurzy zaměřené na řízení lidí. Kurzy vznikly ve spolupráci s odborníky z praxe.

Kurzy HR Akademie jsou v současné době tři, a to HR Akademie I, HR Akademie II a Řízení lidí pro liniové manažery. Jsou ryze praktické a jsou zacíleny na studenty všech oborů vysokých škol a na personální a liniové manažery. Jsou výjimečné tím, že jsou lektorovány manažerkami, které mají dlouholeté zkušenosti s řízením lidí v lokálním i globálním měřítku. Obsah kurzů je z 80% tvořen příklady z praxe a návody, jak řešit reálné situace, které v životě firmy a zaměstnanců mohou nastat. Pro zaměstnance z firem je výhodou, že mají možnost získat rady, jak řešit konkrétní případy na svých pracovištích, sdílet navzájem své zkušenosti a navázat nové profesní kontakty. Pro studenty je HR Akademie spojena s tříměsíční odbornou stáží ve firmách.

Kurzy jsou garantovány Ekonomickou fakultou VŠB – TU a Svazem průmyslu a dopravy ČR. Studenti
i externí účastníci z firem získají po absolvování kurzů i jejich jednotlivých částí certifikát vydaný Ekonomickou fakultou VŠB – TU Ostrava.

Více informací naleznete na: http://www.ekf.vsb.cz/hra/cs/index.html