Červen

Development Newsletter!!! červen 2015

  

Ostrava partnerem konference investičních příležitostí v Moravskoslezském kraji

 

logo_get_more

Přední investoři Moravskoslezského kraje a zástupci státní správy se ve středu 3. června 2015 sešli na prvním ročníku konference Investičních příležitostí, kterou uspořádal Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Agenturou pro regionální rozvoj.

Konference v Clarion Congress Hotelu v Ostravě se zúčastnilo přes 200 zástupců zahraničních i místních firem, majitelů krajských průmyslových zón a developerských společností. Diskutovali o aktuálních investičních příležitostech v kraji a o podpoře podnikání a investic.

 „Náš kraj je za rok 2014 co do počtu zprostředkovaných investičních projektů nejúspěšnější ze všech regionů v republice. Z provedených analýz vyplývá, že se kraji daří získávat takové investice, které s sebou nesou vytváření nových pracovních míst i investice do výrobních závodů,“ sdělil hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Konference proběhla formou panelových diskuzí, ve kterých si vrcholní manažeři zahraničních i domácích firem a zástupci dalších institucí vyměnili zkušenosti a názory na stav infrastruktury pro podnikání v kraji a na kvalitu a dostupnost pracovní síly. V panelové diskuzi vystoupil i primátor Ostravy Tomáš Macura. „Ostrava je přirozeným centrem regionu, ve kterém se všechny klady, zápory, příležitosti i hrozby spojené s Moravskoslezským krajem vyskytují v koncentrované podobě. Účast Ostravy na této konferenci je logická a vede nás k ní poznání, že v této oblasti nemá smysl hrát si na vlastním písečku, ale je třeba tyto aktivity provázat vzájemně – stát, region a město, protože jedině tak mohou přinést požadované efekty,“ uvedl primátor.

Odpolední část byla věnována tematickým workshopům, v průběhu celého dne byl k dispozici i miniveletrh, na kterém zástupci Ostravy a dalších měst a obcí prezentovali svoji nabídku průmyslových zón a dalších nemovitostí vhodných pro investice a podnikání.

konference1     konference2

www.invest-msr.com 

 

 

CGI IT Czech Republic otevřela pobočku v Ostravě

 

logo_CGISpolečnost CGI IT Czech Republic s. r. o., která se zabývá poradenstvím a službami v oblasti ICT, rozšiřuje v České republice své aktivity. Ke stávajícím kancelářím v Praze a Brně přibyla od letošního května další v Ostravě s cílem flexibilněji reagovat na tuzemskou a zahraniční poptávku atraktivními nabídkami a kvalitními službami. Ostravská pobočka s kapacitou až 140 pracovních míst se nachází v areálu Vědecko-technologického parku, kde chce využít hlavně potenciálu blízké Vysoké školy báňské - Technické univerzity.

Vznikl zde prostor pro samostatně pracující týmy složené z analytiků, vývojářů, testerů a projektových manažerů, které se zaměří na vývoj rozsáhlých softwarových aplikací a podporu jejich provozu. U původně kanadské společnosti CGI tak mají šanci najít práci hlavně vysokoškolsky vzdělaní programátoři.

Libor Korba, programový ředitel CGI, vysvětluje důvody rozšiřování působnosti společnosti právě do Ostravy:  „Ostrava je jednou z významných lokalit v České republice, odkud pochází celá řada zkušených ICT odborníků schopných úspěšně působit v mezinárodním prostředí. Takové experty hledáme do klíčových rolí pro dodávky služeb a řešení významným zákazníkům a očekáváme, že vedle nich a s jejich pomocí odborně dále porostou mladí talenti, které vychovávají moravskoslezské technické univerzity“.

Česká pobočka CGI je významný partner pro klienty v České republice, na Slovensku, ale i ve Velké Británii, USA, Německu, Nizozemí, Francii a Skandinávii.

Z české dílny CGI pochází audit mýtných systémů v několika zemích, digitalizace Národní knihovny v České republice, aplikace k analýze úvěrových a provozních rizik pro mezinárodní investiční banku, IT řešení pro podporu klíčových byznys procesů společnosti OTE, spolupráce s ESA na projektech souvisejících s navigací Galileo a celá řada dalších.

CGI zaměstnává 68 tisíc lidí ve 40 zemích světa. V České republice působí od roku 1993. V současnosti zaměstnává CGI v České republice a na Slovensku bezmála 600 IT odborníků.

CGI_1     CGI_2

www.cgi.com/en/ceska-republika

 

 

Ostrava má nové špičkové vývojové pracoviště

 

logo_StruersNové vývojové a výrobní centrum otevřela v Ostravě v ulici Výstavní dánská společnost Struers, která dosud sídlila ve Vědecko-technologickém parku v Ostravě-Porubě. Do nového centra se přesunulo 50 zaměstnanců společnosti, dalších 30 lidí plánuje společnost přijímat průběžně. Speciální zařízení pro přípravu vzorků pro metalografické zkoušky dodává Struers například výrobcům letadel Boeing a Airbus, automobilkám BMW a Ferrari nebo americká NASA. Nové centrum na Výstavní ulici na zanedbané brownfieldové ploše postavila za necelý rok společnost Contera za 128 mil. Kč. Ta rozvíjí portfolio průmyslových parků sdružených pod značkou Green Square. Při rozvoji těchto průmyslových parků se Contera specializuje na výstavbu v lokalitách tzv. brownfieldů. V Ostravě je Contera provozovatelem zóny Ostrava Business Park v Ostravě-Kunčičkách.

Společnost Struers vyvíjí a vyrábí zařízení a spotřební materiál pro přípravu metalografických vzorků. Na tomto trhu má Struers celosvětově vedoucí pozici. Výrobky vyvíjené a vyráběné v novém centru v Ostravě budou putovat do celého světa. „Našimi zákazníky jsou přední výrobci letadel, automobilů, výrobci nejrůznějších nástrojů, ale třeba také univerzity či americká NASA. Naše výroba má velmi vysokou přidanou hodnotu. Pro mnoho našich zákazníků upravujeme naše zařízení přímo na míru,“ řekl jednatel české části skupiny Struers Josef Vondráček a vysvětlil, proč se společnost rozhodla v Ostravě usadit a rozšířit: „Ostrava je průmyslový region s technickou univerzitou a tedy s dobrým odborným potenciálem lidí v regionu. Svou roli sehrál i pozitivní přístup města.“

Společnost plánuje přijmout 30 nových zaměstnanců. Šanci mají konstruktéři s výbornou angličtinou a také kvalifikovaní pracovníci pro montáž přesných laboratorních přístrojů.

Celková zastavěná plocha objektu je 3 500 m2. Přibližně 2/3 půdorysné plochy zaujímá jednopodlažní hala funkčně rozdělená pro účely výroby a testování produktů společnosti a skladových ploch. Zbývající část budovy tvoří dvě nadzemní podlaží kancelářských prostor.

Firma Struers je mezinárodně uznávána pro své znalosti a inovace, které přináší v oblasti vývoje a výroby metalografických zařízení a spotřebních materiálů. Své pobočky má firma ve 23 zemích světa.

struers_budova     struers

www.struers.com

 

 

Primecell Therapeutics přivádí investice z Číny v řádech milionů dolarů

 

PrimeCellČeská hi-tech biotechnologická společnost Primecell Therapeutics slaví další úspěch. Do České republiky přivádí unikátní investiční pobídku v řádech milionů dolarů. S čínskou biotechnologickou společností SCL Biotechnology Co., Ltd., specializující se na práci s některými typy kmenových buněk, založila společnou instituci SCL Biological Czech s.r.o. Nová společnost má sídlo v biotechnologickém parku 4MEDi v Ostravě a vyvíjí léčivé přípravky a produkty regenerativní medicíny. Investice prvních dvou let se odhadují na 1 - 2 miliony dolarů, působit chce firma na celém evropském trhu.

Společný podnik vznikl po několikaměsíčním vyjednávání obou partnerů, které bylo podpořeno také činností ministerstev zdravotnictví obou zemí a Česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce. „Jedná se o výjimečný počin na poli regenerativní medicíny. Cílem nové společnosti je vybudovat celoevropskou síť pro výzkum, zpracování, uchovávání a aplikaci kmenových buněk z pupečníku,“ uvedl jeden ze zakladatelů nové společnosti Ing. Jakub Schůrek. Česká republika se díky této přelomové investici stává pro čínského investora vstupní zemí k další expanzi do zemí Evropské unie.

Česká strana vnáší do spolupráce špičkově vzdělaný personál, laboratorní zázemí, biobanku a know-how v oblasti práce s lidskými buňkami. Naproti tomu čínská strana přináší investice v řádech desítek milionů korun a duševní vlastnictví v oblasti práce s unikátními kmenovými buňkami z lidského pupečníku. Čínské investice půjdou zejména do biotechnologického parku 4MEDi v Ostravě, nových technologií výroby, uchovávání a aplikace kmenových buněk a rozvoje biomedicíny.

www.primecell.cz

 

 

Máme stabilní rating

 

logo_SPRatingová agentura Standard & Poor ´s Credit Market Services potvrdila městu Ostrava dlouhodobé úvěrové hodnocení A+ a krátkodobé úvěrové hodnocení A-1. „Náš výhled hodnotí jako stabilní. Jsou přesvědčeni o tom, že si udržíme dobrou rozpočtovou výkonnost i umírněné zadlužení, a to v návaznosti na očekávané oživení české ekonomiky. Mezi silné stránky Ostravy zařadili nízkou úroveň zadluženosti, dobrou rozpočtovou výkonnost, ale také výjimečnou likvidní pozici a velmi nízké podmíněné závazky,“ shrnul primátor Tomáš Macura. Naopak ke slabým stránkám města patří omezená možnost ovlivnit příjmy, nejistota z budoucích změn na vládní úrovni (zejména v přerozdělování daní) a nevyzrálé střednědobé finanční plánování.

 

 

Svět techniky ostravským domem roku

 

Dne 19. května se konalo slavnostní vyhlášení výsledků 21. ročníku soutěže o Ostravský dům roku 2014, pořádané městem Ostrava. Vítězem se stal Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovice.

svet_techniky

Porota vybírala z patnácti přihlášených staveb a rekonstrukcí dokončených a uvedených do provozu v letech 2013 a 2014.

Vítězem stavební architektonické soutěže s právem užívat prestižní titul Ostravský dům roku 2014 se stala budova Světa techniky (Science and technology centrum) v Dolní oblasti Vítkovice, postavená podle projektu AP Atelier Praha architekta Josefa Pleskota. Dodavatelem stavebních prací byla Subterra a. s., investorem zájmové sdružení právnických osob Dolní oblast Vítkovice (DOV). Se ziskem titulu je spojena finanční odměna ve výši 300 tisíc korun. Cenu převzal předseda představenstva sdružení DOV Jiří Michálek.

V pořadí druhým vyhodnoceným dílem a držitelem odměny ve výši 150 tisíc korun je Národní superpočítačové centrum IT4Innovations v Porubě. Budovu projektovala firma OSA projekt, architekti Martin Chválek, Marek Danyš a Pavel Pietak, generálním dodavatelem stavby byla společnost IMOS Brno, investorem VŠB-TU. Cenu převzal ředitel IT4I Martin Palkovič.

Čestné uznání porota udělila Sportovnímu areálu U Cementárny ve Vítkovicích (OSA projekt, arch. A. Vojtasík, investor město Ostrava, dodavatel Strabag), Planetáriu Ostrava v Krásném Poli (arch. P. Hájek, interiér arch. J. Zelinka a P. Harazimová, Ateliér 38, investor VŠB-TU, tech. a konstr. řešení PPS Kania, J. Kania, D. Foldyna, dodavatel VOKD), Poradenskému a prezentačnímu centru Elements v Moravské Ostravě (arch. J. Linhart, investor Gienger s. r. o., dodavatel A-print) a Lékařské fakultě Ostravské univerzity ve Vítkovicích (Projekt Studio EUCZ, arch. D. Kotek a K. Holenková, Projekt 2010, S. Madry a T. Kuzník, dodavatel Hochtief CZ).

http://svet-techniky-ostrava.cz

  

 

Brokerage Event Horizon 2020 - Výzkum, vývoj a inovace

 

brokerage_event

Mezinárodní dvoustranná jednání se budou konat 11. 6. 2015 v Ostravě. Cílem akce je pomoci podnikatelům, vysokým školám, výzkumným organizacím nalézt vhodného partnera k realizaci mezinárodních projektů v oblasti inovací, výzkumu a vývoje.

Vstupné: zdarma, bez účastnického poplatku
Jednací jazyk: angličtina
Místo konání: VŠB-Technická univerzita Ostrava, Nová aula.

Pozvánka na dvoustranná jednání a doprovodný program (.pdf)

https://b2bharmo.com/OSTRAVA2015/  

 

 

2. ročník StartUp Harvest 2015

 

startup_harvestDne 10. září 2015 pořádá Agentura pro regionální rozvoj již 2. ročník StartUp Harvestu. Patronát převzal Moravskoslezský kraj (MSK). Akce se uskuteční v Garage Clubu Ostrava.

Cílem je zprostředkovat setkání začínajících firem či živnostníků s potenciálními investory a pomoci tak začínajícím podnikatelům získat potřebný kapitál k rozvoji podnikání. Akce je určena pro začínající podnikatele, kteří mají originální produkty či služby a mají zájem o investici. Jedná se o setkání podnikatelů z MSK a investorů, kdy podnikatelé představují své produkty a služby a "bojují" o finanční investici od přítomných investorů.

Jste-li mladá firma podnikající méně než tři roky s originálním nápadem a chutí posunout se dále ve vašem podnikání, přihlaste přes registrační formulář do 2. ročníku StartUp Harvestu. Do finálního kola bude vybráno 12 postupujících startupistů, kteří předstoupí před 6 investorů.

Start-upy se mohou přihlašovat do pondělí 20. 7. 2015. Oficiální seznam 12 postupujících bude zveřejněn počátkem září.

http://www.startupharvest.com/

 

 

MPO začalo přijímat žádosti do OP PIK

 

logo_MPOMinisterstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo výzvy ke svému Operačnímu programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Výzvy byly vyhlášeny v deseti programech podpory - Úspory energie, Technologie, Nemovitosti a Potenciál, ICT a sdílené služby, Školicí střediska, Marketing, Partnerství znalostního transferu, Spolupráce – Klastry a Inovace – inovační projekt.

Na podporu malých a středních podnikatelů, výzkumu, energetické účinnosti i infrastruktury či například komunikačních technologií je připraveno téměř 120 miliard korun. Na první kolo, v rámci kterého bylo vyhlášeno celkem patnáct výzev, je v OP PIK alokováno přes 15 miliard korun. Pro většinu nyní zveřejněných výzev platí, že příjem předběžných žádostí bude probíhat v termínu červen – srpen 2015 a příjem plných žádostí v termínu září – listopad 2015.

Informace k jednotlivým výzvám naleznete na webových stránkách CzechInvestu zde.