Září

Development Newsletter!!! září 2014

 

Ostrava představí své příležitosti na veletrhu EXPO REAL

 

logo_EXPOMoravskoslezská metropole se prestižního veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí zúčastní s vlastní expozicí již potřinácté. Letos jsou jejími hlavními spoluvystavujícími partnery Moravskoslezský kraj spolu s městem Havířov. Díky tomu budou mít investoři možnost získat ucelený přehled o celém regionu a jeho investičních příležitostech. Partnery Ostravy, která bude na veletrhu zastoupena svými náměstky, budou ve společné expozici společnosti Asental Group, CTP, HB Reavis Group, Multi Development Czech Republic, OHL ŽS – divize Stavitelství Ostrava a PRK Partners. Součástí prezentace města na veletrhu bude také doprovodný program. Akce pro potenciální investory se u stánku uskuteční v úterý 7. října v 15 hodin.

pozvankaNa veletrhu představí Ostrava investorům a obchodním partnerům svůj potenciál v širokém spektru. V červenci letošního roku byla podepsána investiční smlouva s firmou Hyundai Mobis jako nově příchozího investora do průmyslové zóny Ostrava-Mošnov, která je jedním z hlavních prezentovaných projektů Ostravy na veletrhu. Dále bude město prezentovat novinky v projektu Vědecko-technologického parku včetně Centra excelence IT4Innovations, brownfieldy (Karolina, Dolní Vítkovice, rozvojové území Ostrava-Hrušov), volné plochy k zastavění i strategické projekty (např. průmyslovou zónu Hrabová). 

Zveme Vás do stánku města Ostravy!!!

Press kit města Ostravy

 

www.ostrava.cz, www.exporeal.net

 

 

Ostrava je pro investory atraktivní lokalitou

 

logo_MobisDůkazem usilovné práce města o atrakci investorů do Ostravy je příchod jihokorejského investora Hyundai Mobis, nejvýznamnějšího výrobce modulů a autosoučástek a exkluzivního dodavatele automobilky Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošovicích.

Rozhodnutí o umístění svého výrobního závodu v Mošnově ovlivnilo několik významných skutečností.

Ostrava je centrem dynamicky se rozvíjejícího regionu. Dlouhodobě aktivní přístup k investorům přispívá k jeho vysokému ratingovému hodnocení od agentur Standard&Poor´s a Moody´s, které město hodnotí známkami A+, resp. A2.

V rámci středoevropského regionu je město Ostrava výborně dostupné po dálnici D1,  je také železničním uzlem na pomezí tří států a v neposlední řadě Letiště Leoše Janáčka v Mošnově zajišťuje pravidelná letecká spojení s Prahou, Paříží a Londýnem. Navíc se v Mošnovské zóně buduje Multimodální logistické centrum, které  u letiště nabízí logistické haly s možností přímého vstupu na letištní plochu a s výbornou dostupností komunikace D1. V rámci dalších fází jsou připraveny průmyslové haly s možností napojení na železniční vlečku.

Ze sociálních aspektů ovlivnila rozhodnutí společnosti Mobis dostatečně kvalifikovaná pracovní síla (díky technické univerzitě), stejně jako rozvoj v oblasti nejvyspělejších technologií a center vzdělání, výzkumu a vývoje.

Právě míra nezaměstnanosti (v srpnu 2014 činila v Moravskoslezském regionu 9,8 %), místní nízké mzdové náklady a vysoce strategická poloha zaručují Ostravě i nadále obrovský růstový potenciál.

Hyundai Mobis tak vstupuje do nejrychleji se rozvíjejícího regionu v České republice.

MobisMobis postaví svůj závod v průmyslové zóně v Mošnově na pozemku o výměře 18,9 hektaru. Výstavba bude rozdělena do několika etap. V první fázi realizace projektu, v letech 2017 až 2020, by mošnovské linky měly vyrábět světlomety pro zhruba 750 tisíc aut a práci by u nich mělo najít asi 500 zaměstnanců. V další fázi, po roce 2020, by měl závod vyrábět světla pro asi milion vozů a počet zaměstnanců by měl stoupnout na cca 935. Dalším závazkem investora je, aby se v letech 2023 a 2024 vytvořilo 600 pracovních míst v rámci subdodavatelských společností. Stavět by se mělo začít v létě 2015, výroba by se měla rozjet za devět až deset měsíců.

Společnost bude v České republice čerpat investiční pobídky. Pobídka v odhadované výši 65 milionů korun přivede do Ostravy investici v celkové hodnotě okolo čtyř miliard korun. Jedná se o druhou nejvyšší investici v České republice za posledních 5 let a zároveň třetí nejvýznamnější korejskou investici vůbec.

www.mobis-auto.cz

 

 

Moravskoslezský kraj získal za 1. pololetí investice za 12,8 mld. Kč

 

logo_CzechInvestAgentura CzechInvest zprostředkovala v prvním pololetí letošního roku do Moravskoslezského kraje investice za 12,8 miliardy korun. Díky 19 projektům vznikne až 2 721 pracovních míst, což je nejvyšší počet za posledních šest let. Výše investic je také podstatně vyšší než ve stejném období loňského roku.

Nejvyšší investice získaná pro kraj se týká společnosti Brose CZ, která investicí ve výši 2,65 miliardy korun rozšíří svou výrobu zámkových systémů a polohovacích sedadel. Práci by díky tomu mělo najít více než 800 lidí.

V hodnotě investic převýšil v prvním pololetí Slezsko a severní Moravu pouze Ústecký kraj, kde dosáhnou investice výše 31 miliard. Na tom má největší podíl jihokorejský výrobce pneumatik Nexen, který v průmyslové zóně Triangle u Žatce investuje 22,8 miliardy korun a vytvoří přes 1 300 pracovních míst.

Za prvních šest měsíců roku 2014 eviduje agentura 116 investičních projektů. Údaj nejen převyšuje počet projektů zprostředkovaných v roce 2013, je zároveň nejvyšším v historii všech dosavadních pololetních statistik. Letošní investice přinesou českému hospodářství více než 78 miliard korun a vytvoří přes 14 tisíc nových pracovních míst. Téměř polovina, konkrétně 5 745 míst, vznikne v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

www.czechinvest.org

 

 

Úvěr na kofinancování unijních projektů

 

Ostrava bude mít na období do roku 2019 k dispozici miliardu korun z Evropské investiční banky (EIB). Smlouva s EIB umožní městu čerpat finanční prostředky na spolufinancování projektů realizovaných především z prostředků EU v letech 2014 – 2019.

„Pro město podpis smlouvy znamená, že v průběhu dalších let může čerpat od Evropské investiční banky v jednotlivých tranžích úvěry, které jsou z pohledu finančních ukazatelů a parametrů vždy ty nejvýhodnější. Tyto úvěry jsou v zásadě určeny ke spolufinancování evropských projektů, to znamená projektů, které jsou z části financovány z evropských zdrojů a zčásti ze zdrojů města, které pocházejí právě z úvěrového rámce. Specifikou těchto úvěrů je skutečnost, že jednotlivé projekty schvaluje vedení banky. Centrála EIB tedy vždy zvažuje, zda jde o správný projekt pro financování touto formou,“  vysvětlil princip fungování úvěrového rámce EIB náměstek primátora pro finance a rozpočet Tomáš Petřík.

www.ostrava.cz

 

 

Aktuální dotační programy Moravskoslezského kraje

 

Dotace na nové pracovní místo ve výzkumu a vývoji

Jedná se o dotaci na mzdy na nového pracovníka ve výzkumu a vývoji pro malé a střední firmy.

Kdo může žádat: malé a střední podniky z Moravskoslezského kraje s živnostenským oprávněním k výzkumné a vývojové činnosti. 

Co lze získat:  dotaci na mzdové náklady výzkumníka vč. odvodů na zdravotní a sociální pojištění, náklady na certifikovaná odborná školení. Vše pouze na nově zřízené pracovní místo (od 1. 7. 2014).

Kolik lze získat:  0,3 mil. Kč, 50 % nákladů

Žádat lze do 7. 10. 2014.

Podmínky dotačního titulu na webu kraje.

 

Inovační vouchery

Jedná se o finance pro malé a střední firmy na výzkum a vývoj realizovaný s vysokou školou nebo výzkumnou organizací.

Kdo může žádat: malé a střední podniky z Moravskoslezského kraje.

Na co lze využít: dotaci na vývoj produktu či služby, testování, navržením prototypu, design, analýza trhu, byznys plán, atd. Finance jsou na nákup těchto služeb u VŠ či výzkumné organizace.

Kolik lze získat: až 0,3 mil. Kč (65 % malé podniky, 55 % střední podniky, 35 % pro ty, kteří již voucher v minulosti obdrželi).

Žádat lze do 7. 10. 2014.

Podmínky dotačního titulu na webu kraje.

 

Fond Mikropůjček

Jedná se o výhodný úvěr pro malé a střední podniky z Moravskoslezského kraje.

Kdo může žádat: malé a střední podniky z Moravskoslezského kraje s dobou existence kratší než 3 roky. 

Využití úvěru:  výrobní náklady, propagace a marketing, pořízení majetku a zásob, osobní  náklady, zásoby, atd.

Kolik lze získat:  až 500 000 Kč, úročení 1 % p.a., splatnost 3 – 5 let, min. 20 % spolufinancování.

Žádosti je možno podávat do 30. 6. 2015.

Podmínky dotačního titulu na webu kraje.

 

 

Investment & Business Forum 2014

 

logo_IFOSdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje pod záštitou předsedy vlády České republiky, ministryně pro místní rozvoj, ministra průmyslu a obchodu, hejtmana Moravskoslezského kraje a primátora statutárního města Ostravy pořádá 15. ročník mezinárodní konference „Investment & Business Forum“, která se uskuteční ve středu 8. října 2014 v Mamaison Hotel Imperial Ostrava.

Konference je zaměřená na prezentaci investičního prostředí v Moravskoslezském kraji, na aktuální formy podpory exportu a na diskusi o problematice výroby a služeb s vyšší přidanou hodnotou.

Program:
Podpora investic a tvorby nových pracovních příležitostí z pohledu veřejné správy
Vzdělávání a požadavky výrobních podniků na lidské zdroje
Podnikatelské prostředí, podpora investic a exportu

Pozvánku, program, informace o registraci a další informace naleznete na webu konference www.ifo.cz. Registrace je možná do 30. září 2014.

 

 

Ostravský výrobce tramvají prodává podíl Číňanům

 

logo_InekonDo firmy Inekon Group, která vyvíjí a prodává tramvaje, vstupuje čínský kapitál. Jednapadesát procent společnosti kupuje státem vlastněná China Rail Signaling Corporation (CRSC). Inekon má svou hlavní tuzemskou výrobní základnu v dílnách ostravského Dopravního podniku.

Spojení s bohatým partnerem, který v Číně buduje vysokorychlostní železnice, má Inekonu umožnit financování léta připravovaných zahraničních projektů - počínaje dodávkami tramvají pro Čínu a konče projektováním tratí a prodejem vozů pro rychle se rozvíjející městské aglomerace v Africe či Jižní Americe.

Spolupráce s Číňany má už první konkrétní výsledek. V čínském městě Čchang-ša v provincii Chu-nan založil Inekon novou Joint Venture společnost Tong Hao Railway Vehicles Corp (THRV) se základním kapitálem bezmála 1,1 miliardy korun (40 mil. €). Inekon v ní vlastní 17 procent, dalších 17 procent drží čínská výrobní firma XEMC. Dvě třetiny vlastní nový nadpoloviční majitel Inekonu, čínská CRSC. Předmětem podnikání nové společnost THRV bude výroba a prodej nízkopodlažních tramvají Superior Plus.

Nová čínsko-česká továrna s kapacitou až 500 vozů ročně roste v bezcelní zóně, jen hodinu cesty od závodu XEMC, kde Inekon vyráběl první čínský prototyp, jehož vývoj přišel Inekon na 100 milionů korun. Vůz je až na výjimky postaven z čínských komponentů, ale má v Česku vyrobené dveře, klimatizaci či elektronickou výbavu.

Inekon již dodává tramvaje do USA i Rakouska

V zahraničí se Inekon uchytil především v USA. Tamní kontrakty mají kořeny ještě z dob spolupráce se Škodovkou. Inekon na trh vstoupil už samostatně a dnes jezdí ve čtyřech amerických městech - Seattlu, Washingtonu, Portlandu a Tacomě - kolem třicítky jeho vozů. Za zmínku stojí i dodávky modernizovaných příměstských vlaků pro rakouský Salzburg, na kterých Inekon spolupracuje s ostravskou firmou Ekova Electric, vyčleněnou z Dopravního podniku.

Inekon zaměstnává přes 80 lidí, nemá však vlastní výrobu. Tu pro něj zajišťují partneři ze strojírenského oboru. Loni firma vykázala tržby ve výši 192 milionů korun a hrubý zisk 6,3 milionu korun.

www.inekon.cz

 

 

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations slavnostně otevřelo novou budovu

 

Dne 26. srpna 2014 v areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava byla slavnostně otevřena nová budova Národního superpočítačového centra IT4Innovations. Budova se stane domovem pro superpočítačovou infrastrukturu a výzkumné týmy.

„Dokončení budovy Národního superpočítačového centra IT4Innovations je dalším krokem k budování centra excelentního výzkumu v oblasti superpočítání. Vytvořili jsme příjemné prostředí pro vědecké pracovníky i administrativu projektu. Nyní nás čeká příprava technologií pro datový sál a především nákup superpočítače, který svým výkonem desetinásobně překročí výkon současného superpočítače Anselm,“ uvedl k otevření budovy ředitel superpočítačového centra Martin Palkovič. Takzvaný Velký cluster bude uveden do provozu v roce 2015.

Celkové náklady projektu výstavby nové budovy představují téměř 190 milionů korun. 85 % z této částky bylo získáno z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Město Ostrava poskytlo na přípravu projektu částku sedm milionů korun.

Stavba budovy byla zahájena v prosinci 2012, dokončena o patnáct měsíců později. Další tři měsíce trvalo dokončení interiérů a vybavení nábytkem. V srpnu se do nového prostředí přestěhovali výzkumné týmy i zaměstnanci administrativy.

Nová budova nabízí na ploše téměř 10 000 m2 prostory a vybavení pro výzkum a vývoj v oblasti informačních technologií na nejvyšší úrovni. Zahrnuje prostory pro výzkumné pracovníky i administrativu projektu, zasedací místnosti vybavené nejmodernější technikou, a především datový sál pro samotný superpočítač.

Stavbu nové budovy Národního superpočítačového centra IT4Innovations projektovala firma OSA projekt, s.r.o., generálním dodavatelem stavby byla společnost IMOS Brno, a.s. Pro realizaci non-IT technologií byla vybrána společnost PRONIX s. r. o., se kterou byla 13. srpna podepsána smlouva.

Architektonický výraz nové budovy je postaven na podobě kompaktního kvádru, který symbolizuje kovovou krabici na počítač. Na kvádru je aplikován silný motiv - do schématu převedený plochý spoj.

IT4Innovations Národní superpočítačové centrum

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations realizuje výzkum zejména v oblastech superpočítání a vestavěných výpočetních systémů. Provozuje nejmodernější technologie a služby v této oblasti a zpřístupňuje je českým i zahraničním výzkumným týmům z akademické oblasti i průmyslu. Od svého počátku je součástí mezinárodní sítě superpočítačových center PRACE a členové jeho týmu jsou mezinárodně uznávanými odborníky. Partnery projektu jsou Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Ostravská univerzita, Slezská univerzita v Opavě, Ústav geoniky Akademie věd ČR a Vysoké učení technické v Brně. V současné době centrum provozuje superpočítač Anselm. Velký cluster, který bude uveden do provozu v roce 2015, se zařadí mezi sto největších superpočítačů na světě. Vybudování centra IT4Innovations je financováno prostřednictvím Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, 85 % je financováno z prostředků Evropské unie a 15 % ze státního rozpočtu České republiky.

www.it4i.cz

 

 

Otevřeli jsme Trojhalí!

 

Dne 11. července se pro veřejnost otevřely brány unikátní ostravské industriální památky – Trojhalí Karolina.

TrojhaliIndustriální komplex Trojhalí Karolina tvoří vlastně dva památkové objekty. Jde o budovu bývalé elektrárny a elektrické ústředny a dvojlodní halu elektrocentrály, známou také jako Dvojhalí. Vybudovány byly mezi lety 1900 až 1907 a sloužily k průmyslovým účelům pro tehdejší Žofínskou huť a Koksovnu Karolina. Po útlumu průmyslové činnosti v centru Ostravy a odstavení nejprve koksovny (1964) a pak i elektrárny (1974), přestaly být tyto objekty využívány a začaly chátrat. Po listopadu 1989 se v nich začaly příležitostně konat neoficiální kulturní akce, které vyvrcholily v roce 2006 koncertem Jarka Nohavici.

Stavem budov, které v té době patřily zahraničnímu developerovi, se začalo zabývat město. Díky vstřícnosti majitele odkoupilo objekty za symbolickou částku a v návaznosti na rozhodnutí o celkové revitalizaci území po bývalé koksovně Karolina schválilo v roce 2010 podobu projektu na jejich rekonstrukci. Vzniklo zájmové sdružení Trojhalí Karolina za účasti města Ostravy, Moravskoslezského kraje a sdružení Dolní oblast Vítkovice, které svěřilo zpracování projektu architektonickému ateliéru AP špičkového českého architekta Josefa Pleskota, který se v té době podílel na budování vítkovického industriálního parku. Pro financování projektu byla klíčová dotace z Evropské unie ve výši téměř 200 milionů korun.

„Podstatou rekonstrukce Trojhalí je zachování historických objektů v co největší míře autenticity a jejich využití pro volnočasové, kulturně-společenské a sportovní aktivity. Ostrava se nechce zcela zbavit své minulosti, ale stavět na její kvalitě – a tím rozhodně industriální památky jsou,“ vysvětlil cíle obnovy Trojhalí primátor Petr Kajnar.

V objektu ústředny vznikly za tímto účelem dvě sportovní plochy o celkové rozloze 1 200 metrů čtverečních, pokryté dřevěnou palubovkou. Hala elektrocentrály se proměnila v unikátní kryté náměstí s využitelnou plochou 4 500 metrů čtverečních, které je největším zastřešeným náměstím ve střední Evropě. Spolu s podzemními podlažími dosahuje celková využitelná plocha 10 500 m2, což je dokonce víc, než plocha centrálního Masarykova náměstí. Podrobnosti na www.trojhali.cz.

 

Science and Technology Centre se otevírá veřejnosti

 

STC_otevreni

Svět techniky – Science and Technology Centre, populárně naučné centrum, neboli „Velký svět techniky“ se 26. 9. 2014 zpřístupní nejen školám a školkám, ale také široké veřejnosti. Za podpory fondů Evropské unie a rozpočtu České republiky představí nové centrum návštěvníkům hravou formou zajímavosti vědy a techniky. Stane se tak zásadní novinkou pro oživení lokality Dolní oblasti Vítkovice, ale také celého moravskoslezského regionu v oblasti vzdělávání i volného času.

Na ploše 14 000 metrů čtverečních zde budou připraveny celkem čtyři světy s trvalými expozicemi a jeden svět určený pro výstavy dočasné. Stálicemi budou Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Ten bude rozlohou největší, zabere celé jedno patro a také venkovní zahradu. Malí i velcí návštěvníci si zde budou moci hrát, objevovat i odpočívat. Nabídku nového centra rozšíří 3D kino a Divadlo vědy (Show & Demo) včetně zóny dočasných výstav.

Společným jmenovatelem všech světů bude poznání prostřednictvím zábavy a hry, na vlastní kůži, bez nudných učebnic plných čísel. Návštěvníci by tady mohli přijít na kloub fungování města nebo lidského těla, strojem času se proletět třeba do pravěku k mamutům, pochopit, co je to vlastně duha či bouřka a mnoho dalšího.

Představení projektu a jeho klíčové milníky najdete zde.

 

 

Ostrava: neobsazených kanceláří ubývá, nájemné klesá

 

V první polovině roku 2014 dosáhla celková výměra moderních kancelářských ploch v Ostravě 194 200 metrů čtverečních. Budovy třídy A z toho představovaly 73 % celkové plochy a zbývajících 27 % tvořily kanceláře třídy B. V tomto segmentu jsou nyní v Ostravě ve výstavbě Multifunkční budovy III a IV ve Vědecko-technologickém parku (5 300 m2).

V Ostravě bylo v polovině roku 2014 evidováno 43 800 m2 volných kancelářských prostor a míra neobsazenosti dosáhla úrovně 22,5 %, což představovalo pokles o 3 % oproti konci roku 2013.

Hrubá realizovaná poptávka po kancelářích včetně renegociací dosáhla v prvním pololetí roku 2014 úrovně 8 100 metrů čtverečních. Největšími transakcemi byly pronájmy společnosti ABB ČR (3 000 m2), AXA Assistance (2 000 m2) a UniCredit Bank and Leasing (1 000 m2) v Nová Karolina Office Parku. Dosahované nájemné se v Ostravě pohybuje kolem 11,50 EUR / m2 / měsíc.

Data zveřejnilo sdružení Regional Research Forum, jehož členy jsou společnosti CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ a JLL.