Duben

Development Newsletter!!! duben 2014

 

Ostrava patří do TOP 10 investorsky nejatraktivnějších měst východní Evropy

 

Město Ostrava patří do TOP 10 investorsky nejatraktivnějších měst východní Evropy a jeho strategie podpory přímých zahraničních investic je mezi městy východní Evropy čtvrtá nejlepší. Shodli se na tom nezávislí hodnotitelé v rámci srovnání evropských měst a regionů z hlediska jejich atraktivity pro přímé zahraniční investice „European Cities and Regions of the Future 2014/2015“, které zveřejnil britský časopis fDi Magazine ze skupiny Financial Times.

Primátor města Ostravy Petr Kajnar k letošní prezentaci uvedl: „Spolu s Prahou zůstala Ostrava na tak významném realitním a investičním fóru, jako je MIPIM, jediným českým městem, které si ve své prezentaci udržuje kontinuitu. Vlastní expozici jsme měli v Cannes již posedmnácté v řadě za sebou. Víme, že získávání investorů je během na dlouhou trať a potvrzujeme tak koncepčnost našeho aktivního přístupu k nim. To, že jdeme správnou cestou, potvrzuje ocenění prestižního časopisu fDi Magazine ze skupiny Financial Times. Nezávislí analytici hodnotili 468 evropských měst a regionů v rámci studie ´European Cities and Regions of the Future 2014/2015´. Výzkum potvrdil, že Ostrava patří do TOP 10 investorsky nejatraktivnějších měst východní Evropy. Ve strategii podpory přímých zahraničních investic je čtvrtá nejlepší. V rámci celé Evropy se pak v kategorii středně velkých měst jako jediné české město dokázala prosadit do první desítky. Za město budoucnosti se můžeme považovat především díky našemu úspěšnému postupnému vytváření podmínek pro investice s vyšší přidanou hodnotou, které jsou spojené s vědou, výzkumem a inovacemi. Zviditelnění Ostravy v rámci výzkumu fDi dostává město do většího hledáčku zahraničních investorů – důkazem toho je i jejich zvýšený zájem o naši expozici na MIPIMu.“

Statistika veletrhu MIPIM 2014:

  • 20 500 účastníků (mírný nárůst oproti loňsku cca o 2-3 %)
  • 93 zemí
  • 4 500 investorů
  • 41 zúčastněných společností z ČR
  • téměř 60 konferencí, workshopů a diskusních fór, 200 řečníků

Ostrava_fDi          Ostrava_prezentace

http://www.fdiintelligence.com/Locations/Europe/European-Cities-and-Regions-of-the-Future-2014-15

 

 

Region se otevírá byznysu - nové letecké linky propojí Moravskoslezský kraj se světem

 

Letecké spojení mezi Ostravou a Prahou logo_letiste_ostravaje od letní sezóny posíleno. České aerolinie (ČSA) od 30. března 2014 nabízejí 13 zpátečních letů týdně, což je o dva zpáteční lety týdně více než loni. Kromě neděle se bude z obou měst létat dvakrát denně.

Zároveň na tyto linky navazují lety do velkých evropských destinací. „Zahýbalo se i s časy odletů z pražského letiště. Díky tomu je maximálně do dvou hodin od příletu do Prahy zajištěno návazné letecké spojení s dvaadvaceti destinacemi, například Frankfurtem nad Mohanem, Paříží, Londýnem, Ženevou, Petrohradem, Berlínem, Bruselem, Milánem, Hamburkem či Moskvou a dalšími,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

                         letni_letovy_rad

Změnu vyjednal kraj na konci loňského roku. Moravskoslezský kraj na oplátku finančně firmu nepřímo podpoří. Za reklamu a propagaci zaplatí od března do května necelých 5 milionů korun.

„Podařilo se nám dohodnout i velmi sympatickou cenu letenky mezi Ostravou a Prahou při návazném letu. Je výrazně levnější než jednosměrná cesta mezi moravskoslezskou metropolí a hlavním městem,“ podotkl hejtman Novák. Nové letecké linky jsou důležité pro podnikatele, kteří si často stěžovali na špatné spojení Ostravy se světem, a zejména potenciální investory, kteří se rozhodují o tom, zda umístit svoje investice v Moravskoslezském kraji a tím přinést do regionu nová pracovní místa. „S novými lety se region stává dostupnějším a zajímavějším pro podnikatele, otevíráme se více světu.“

Tiskový mluvčí Českých aerolinií Daniel Šabík dodal: „Díky zkráceným přestupovým časům se nyní dá dostat z Ostravy do Bruselu za tři hodiny. Jen o deset až dvacet minut déle pak trvají lety do Amsterdamu, Frankfurtu nebo Düsseldorfu, a čtyři a půl hodiny je doba letu z Ostravy do Moskvy s mezipřistáním v Praze.“

České aerolinie také posílily letecké spojení do jihokorejského Soulu. Společně s Korean Air tam nabízejí osm zpátečních letů týdně. Od letní sezóny 2014 je linka Českých aerolinií mezi Ostravou a Prahou nově napojena také na lety Delta Air Lines do New Yorku a zpět či na Finnair do Helsinek.

Od dubna začíná navíc létat linka společnosti Smartwings do Paříže a linka Ryanairu do Londýna je vytížena zhruba z 90 procent.

www.airport-ostrava.cz

www.csa.cz

 

 

Průmyslová zóna v Hrabové slaví deset let svého trvání

 

Před deseti lety změnil investiční a pracovní trh v Ostravě výrazně svůj kurz a odklonil se od tradičního zaměření na těžký průmysl. Začala fungovat první průmyslová zóna v Hrabové, ve které působí více než padesátka firem a pracuje přes 6 a půl tisíce lidí. Celková rozloha infrastrukturou vybaveného území této zóny činí více než 110 ha.

Hrabová je strategickou rozvojovou lokalitou zejména společnosti CTP Invest. Rozloha tzv. CTParku Ostrava činí cca 80 hektarů a společnost CTP do projektu investovala již více než 300 milionů eur. V areálu stojí aktuálně 20 budov. V současné době zde již rozvíjejí své aktivity firmy jako GE Money Multiservis, CTS Corporation, Brembo, UPS, Goodyear, Ringier Print, ABB, ITT Corporation a další. Nejnovějším přírůstkem v hrabovské zóně je společnost UFI Filters.

V zóně působí i společnosti Pegatron Czech vyrábějící počítače a také SungWoo Hitech, kde vznikají části autokarosérií.

Zóna Ostrava-Hrabová se stala jednou z nejúspěšnějších průmyslových nemovitostí v rámci celé České republiky, za což získala celou řadu ocenění.

Hrabova

http://www.ostrava.cz/cs/podnikatel-investor/investicni-prilezitosti/prumyslove-zony/prumyslove-zony

 

Amazon má v Ostravě dveře otevřené

 

Zastupitelstvo na své schůzi dne 2. dubna přijalo usnesení, že je město Ostrava připraveno přijmout společnost Amazon do své průmyslové zóny Ostrava-Mošnov a vytvořit jim maximální podporu pro jejich investici.

Již dříve primátor města Petr Kajnar k příchodu Amazonu do průmyslové zóny řekl: „Město Ostrava již dříve nabídlo společnosti Amazon možnost umístit logistické centrum v průmyslové zóně Mošnov. O přítomnost Amazonu v regionu jsme měli zájem, a ten stále trvá. Znovu nabízíme firmě Amazon umístění v průmyslové zóně v Mošnově. Naše zóna nabízí vybudovanou kvalitní infrastrukturu, výborné dopravní spojení, včetně letiště a napojení na železnici. V průmyslových zónách v Mošnově a Hrabové podniká několik desítek zahraničních firem, které zaměstnávají necelých deset tisíc lidí. Díky dlouholetým zkušenostem nabízíme profesionální a předvídatelný přístup. O logistické centrum Amazon v našem regionu máme zájem,“ řekl primátor Ostravy Petr Kajnar.

 

VŠB-Technická univerzita Ostrava otevřela novou budovu Fakulty elektrotechniky a informatiky

 

Novou budovu Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) otevřeli 20. března v areálu Vysoké školy báňské-Technické univerzity v Porubě. Vedení vysoké školy se pro výstavbu nové budovy rozhodlo už v roce 2006, stavět se začalo až po přidělení dotací z EU v únoru 2011.

Po dlouhých 23 letech existence fakulty (byla založena v roce 1991) se tak téměř 4 000 studentů a pedagogů může poprvé nastěhovat do vlastních prostor. „Do této chvíle museli studenti fakulty, o jejíž obory roste zájem takříkajíc geometrickou řadou, studovat v 16 různých objektech. Počet studentů FEI přitom od jejího založení vzrostl více než čtyřnásobně,“ komentuje otevření rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák.

Celkové náklady na výstavbu nové budovy představují 1 miliardu 26 milionů korun. Z této částky bylo více než 743 milionů Kč získáno z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, tedy 85 % z finančních zdrojů Evropské unie. Přispěli také Moravskoslezský kraj, město Ostrava aj.

Architektonicky nevšední stavba s více než 19 tisíci metry čtverečními ploch bude nyní sloužit vedle výuky také výzkumu. Kromě pracoven pedagogů a doktorandů poskytuje budova nové posluchárny, učebny a 47 nových laboratoří pro výuku a výzkum. Budova je nabita i moderními technologiemi – špičkovými servery, inteligentními prvky vnitřních rozvodů, využitím geotermální energie k vytápění a klimatizování vnitřních prostor. Veškeré technologie je možné centrálně dálkově monitorovat a nastavovat pro dosažení hospodárného provozu celé budovy.

Nová pěti patrová budova je koncipována jako otevřená: dominují prosklené části stěn a open space prostory, které podporují vizuální kontakt a možnost přímé komunikace. Zajímavostí je zelení osázená střecha části budovy, jež je využívána jako relaxační zóna.

Součástí výstavby nové budovy FEI byla i výstavba Automatizovaného dopravního centra Ostrava, laboratoře, ve které se vyvíjí a zkouší prvky pro nabíjení elektromobilů s kapacitou umístění až 37 vozidel. Umožní tak zkoumat a inovovat technologie zde použité ve spolupráci pracovišť celé fakulty.

FEI úzce spolupracuje jak s partnery z průmyslové sféry, tak s výzkumnými pracovišti v celosvětovém měřítku. Stavbu nové budovy Fakulty elektrotechniky a informatiky projektovala firma Arch.Design, s. r. o., generálním dodavatelem stavby bylo sdružení firem HOCHTIEF CZ a. s., a OHL ŽS, a. s., dodavatelem interiéru byla firma ZKDesign, a. s.

FEI     FEI_ostrava

http://www.fei.vsb.cz/cs/o-fakulte/nova-fei-vsb-tu-ostrava/

 

 

Trend růstu investičních expanzí pokračoval i v roce 2013

 logo_CzechInvest

Agentura pro podporu podnikání CzechInvest loni zprostředkovala přímé zahraniční a tuzemské investice za bezmála 48 miliard korun, dvakrát více než v roce 2012.

K nejaktivnějším investorům v České republice patřili v roce 2013 ti domácí nebo zdomácnělí, tedy tuzemské pobočky zahraničních investorů, kteří do země přišli už před nějakou dobou. Jak vyplývá ze statistik agentury CzechInvest, expanze tvořily v roce 2013 více jak tři čtvrtiny (78 %) z celkového počtu 110 agenturou zprostředkovaných projektů. Přímé zahraniční a tuzemské investice přinesou do České republiky téměř 48 miliard korun a pomohou vytvořit přes 10,5 tisíce nových pracovních míst.

Období

Počet projektů

Výše investice
  (mil. CZK)

Pracovní místa

1. pol. 2012

31

1 764,63

2 274

2012

81

20 372,55

8 271

1. pol. 2013

44

19 478,86

5 098

2013

110

47 949,38

10 519

Nejvíce zahraničních investic do země loni přišlo z Německa, konkrétně 13 projektů v souhrnné výši 5,9 miliardy korun. S tím také souvisí tradičně dominující sektor výroby dopravních prostředků. Dalšími aktivními investory byli Švýcaři a Američané. Tuzemské investice tvořily v roce 2013 více než polovinu ze všech CzechInvestem zprostředkovaných investic (60 projektů v celkové výši 24,7 miliardy korun). Dalšími sektory, které se nejvíce podílely na objemu investic zprostředkovaných v roce 2013, byly strojírenství a gumárenský a plastikářský průmysl.

Největší objem investic zamíří do Moravskoslezského kraje, a to konkrétně 9,7 miliardy korun. Z toho bezmála 2,5 miliardy korun chce v Paskově v Moravskoslezském kraji investovat do rozšíření stávající technologie pro výrobu viskózové buničiny společnost Biocel Paskov, a. s. Z celkového počtu projektů 110 jich bude 14 realizováno na území tohoto regionu, viz příloha Statistiky – investice 2013. Vytvořit by měly celkem 922 nových pracovních míst.

www.czechinvest.org

 

 

Startuje 2. ročník soutěže INOVAČNÍ FIRMA MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE

 

logo_IFDne 25. 3. 2014 byl vyhlášen druhý ročník soutěže Inovační firma Moravskoslezského kraje 2014. Soutěž je určena živnostníkům, malým, středním a nově také velkým firmám, které budou moci přihlásit své inovativní výrobky, technologie či služby s již patrnými výsledky na trhu.

Podmínkou je, aby tyto výrobky, služby či technologie byly umístěny na trh v předcházejících třech letech (od 25. 3. 2011 do 24. 3. 2014). Nosnými kritérii pak budou nově vytvořena pracovní místa, investiční návratnost projektu, ale také rentabilita produktu.

Je nutné podotknout, že se musí jednat o zcela nové nebo výrazně zdokonalené výrobky, technologie či služby, nebudou akceptovány pouze modifikované produkty (změna obalu, designu výrobku, dílčí optimalizace vybraných funkcí stávajícího výrobku, nová módní kolekce oděvů, apod.), které nepřinášejí novou přidanou hodnotu pro zákazníka,“ upřesnila kritéria Petra Chovanioková, ředitelka Agentury pro regionální rozvoj, která je pověřena organizací soutěže.

Vítězná firma z každé kategorie získá 50 tisíc korun, firmy na druhém a třetím místě si rozdělí 30 a 10 tisíc korun.

Uzávěrka přihlášek je 14. srpna 2014.

Více informací včetně podmínek soutěže naleznete na http://inovacnifirma.rismsk.cz/

 

 

Představujeme společnost IVITAS, a. s. - inovační firmu Moravskoslezského kraje

 

ivitas_logoSpolečnost IVITAS z Ostravy-Vítkovic, která se účastnila 1. ročníku soutěže Inovační firma Moravskoslezského kraje, je projekční a konstrukční kancelář, která se zaměřuje na projektování technologických celků v investiční výstavbě. Na trhu existuje již od roku 1996 a nyní zaměstnává více než 40 zaměstnanců.

Hlavní činností firmy je projekce kotlů a kotelen pro elektrárny a teplárny. V rámci svého zaměření se firma IVITAS rovněž nově specializuje na optimalizace a komplexní dodávky ventilátorových mlýnských okruhů.

Prototyp ventilátorového mlýnského okruhu vznikal pod vedením odborníků firmy IVITAS přibližně 3 roky a ve spolupráci s firmou ČEZ byl uveden do zkušebního provozu v elektrárně Mělník v listopadu 2011. Hlavními přednostmi inovovaného řešení ventilátorových mlýnských okruhů jsou podstatné zlepšení regulovatelnosti výkonu, velice dobrá jemnost mletí a především delší životnost mlecích elementů, jejichž konstrukční řešení má firma IVITAS chráněno užitným vzorem.

Společnost IVITAS je také autorem realizačního projektu na obnovu kotelní části elektrárny Tušimice II., jehož dodávku na klíč zajistila společnost Vítkovice Power Engineering. Tento projekt byl oceněn na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2012 v Brně prestižní Zlatou medaili.

Prohlédněte si krátké video o firmě. Více informací o firmě na stránkách www.ivitas.cz

 

 

Manera Consulta, s. r. o. - Vzdělávací akce v Ostravě pomáhají ke konkurenceschopnosti

 

manera_logoMožností vzdělávání je dnes široká nabídka. Ne všechny nabídky však kopírují potřeby trhu. S narůstající konkurencí a poklesem koupěschopnosti je tato skutečnost pak ještě zřetelnější. Vzdělávací a poradenská společnost Manera Consulta, s. r. o., která na trhu působí od roku 2011, reaguje na potřeby firem i občanů širokou nabídkou seminářů a jedinečnou rekvalifikací.

„Jsme na trhu od roku 2011, takže máme mladého ducha a snažíme se reagovat na aktuální potřeby našich klientů. Například jsme připravili sérii seminářů k různým aspektům dopadu Občanského zákoníku. V dnešní uspěchané a náročné době také klienti ocenili praktické kurzy zaměřené na zvládání stresu nebo prevenci syndromu vyhoření,“ vypočítává přednosti jednatelka společnosti Manera Consulta Ing. Křenová. „Naší devizou je jistě i menší počet účastníků na vzdělávacích akcích, který umožňuje osobní kontakt s lektorem.“

Od března letošního roku otevřela společnost v Ostravě akreditovaný rekvalifikační program Potrubář. Zájemci z řad firem, kteří poptávají potrubáře, nebo jednotlivci, kteří hledají nové pracovní uplatnění nebo rozšíření kvalifikace, se mohou proškolit v jedinečném programu, který v celém Česku nemá obdoby. Při průzkumu trhu společnost Manera Consulta zjistila, že zájem o pracovníky s touto kvalifikací mají i v zahraničí.

Více o programu a dané společnosti se dozvíte na jejích stránkách http://www.manera.cz/.

 

 

Velký svět techniky byl slavnostně otevřen

 

STCSymbolicky v den výročí narození nejznámějšího vědce všech dob Alberta Einsteina se na jediný týden od pátku 14. do 20. března veřejnosti otevřela zcela nová budova Velkého světa techniky (Science and Technology Centra) v Dolních Vítkovicích.

Velký svět techniky už za pár měsíců začne sloužit jako zábavné místo plné interaktivních exponátů, ukázek fungování přírodních zákonů, vědeckých objevů a nejmodernější techniky. Doplní tak interaktivní hernu v budově U6, která je označována jako Malý svět techniky. Mimořádné otevření budovy nabídlo široké veřejnosti komentované prohlídky celé stavby v její architektonicky ryzí podobě bez exponátů přímo s architektem Josefem Pleskotem, časosběrný film o vzniku moderního architektonického díla a také přednášky o zajímavostech Einsteinových teorií i peripetiích života toho vědce.

Netypická stavba o rozloze 14 000 metrů čtverečních bude v budoucnu sloužit jako prostory pro popularizaci vědy a techniky a pro netradiční vzdělávání žáků a studentů. Dennodenně začne Velký svět techniky sloužit malým i velkým návštěvníkům již letos na konci září.

Výběrové řízení na vybavení Velkého světa techniky exponáty za 140 milionů korun vyhrály německá společnost Archimedes a česká společnost Mars Promotion. Vybudování Velkého světa techniky si vyžádá celkem 580 milionů korun, z toho zhruba 250 milionů korun bylo vynaloženo na budovu.

www.dolnivitkovice.cz

 

Konference STROJÍRENSTVÍ OSTRAVA 2014 na téma Růstové faktory českého strojírenství

 

Národní strojírenský klastr, z. s., ve spolupráci s partnery konference, společností VÍTKOVICE, a. s. a VŠB-TU Ostrava zvou na odbornou konferenci STROJÍRENSTVÍ OSTRAVA 2014 na téma „Růstové faktory českého strojírenství“, která se koná pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR ve čtvrtek 17. dubna 2014 od 9-14 hod. v multifunkční aule "GONG", Dolní oblast Vítkovice.

Na konferenci mj. vystoupí: Ing. Jan Mládek, CSc., ministr průmyslu a obchodu, prof. Ing. Michal Mejstřík, CSc., Národní ekonomická rada vlády, Miroslav Novák, hejtman MSK, prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., rektor VŠB-TU Ostrava, Ing. Jan Světlík, prezident NSK a generální ředitel VÍTKOVICE, a. s. Program moderuje PhDr. Jakub Železný.

Registrace na: http://registrace.msskova.cz/2014/registrace_nova.php. Účast na konferenci je bezplatná.