Únor

Development Newsletter!!! únor 2013

 

Aerolinky Ryanair začnou od června létat z Ostravy do Londýna

 

RyanairLetiště Leoše Janáčka Ostrava se od června stane 180. letištěm, z něhož bude létat největší nízkonákladový letecký přepravce v Evropě, irská společnost Ryanair. Ta spojí Ostravu s londýnským letištěm Stansted.

Marketingová manažerka Ryanair Henrike Schmidtová při představení nové letecké linky uvedla, že na lince Ostrava – Londýn se bude létat třikrát týdně, vždy v úterý, čtvrtek a sobotu.

„Rádi bychom mezi Ostravou a Londýnem přepravili za rok 40 tisíc cestujících,“ poukázala s tím, že spolu s brněnským letištěm, kde také Ryanair v Česku ještě působí, chce společnost ročně přepravit 180 tisíc lidí.

Cena za první letenky mezi Ostravou a Londýnem se mají pohybovat kolem 20 až 30 eur, zájemci si je budou moci rezervovat už od pátku 8. února na webových stránkách společnosti. Ryanair provozuje 1 500 linek denně a létá ze 180 letišť ve 28 zemích. V současnosti používá pouze letouny typu Boeing 737.

www.ryanair.com

 

 

Ostravskému letišti loni vzrostl počet cestujících

  

airportLetiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově loni přepravilo 288 393 cestujících, což je o 5,4 procenta více než v roce 2011. Vzrostlo rovněž množství přepraveného nákladu, a to o 46 procent na 2 585 tun.

Zatímco cestujících charterovými lety o čtvrtinu ubylo na 152 017, počet pasažérů pravidelných letů vzrostl na téměř dvojnásobných 130 724. Podle mluvčí letiště Michaely Kubešové je to dáno zavedením nebo obnovením linek, ale také převedením některých charterových letů do režimu pravidelných linek. Tím se zároveň vysvětluje, proč ubylo charterových cestujících.

„Jednalo se o 14 nebo 15 letů do středomořských destinací, jako jsou Řecko či Španělsko. Letenky na tyto lety se přes sezonu začaly prodávat ve volném prodeji jako u klasických linek," vysvětlil provozní ředitel letiště Michal Holubec. Tyto lety jsou v zimním období mimo provoz.

Ostravskému letišti loni více než dvojnásobně na 5 652 lidí stoupl i počet pasažérů v nekomerčních letech, tedy cestujících v soukromých letadlech, vojenských či sanitních letech.

Pohybů letadel, tedy přistání a vzletů, přitom na letišti v Mošnově o pět procent ubylo. Podle zástupců letiště to svědčí o větším využití kapacity letadel. Z Mošnova létají pravidelné linky do Prahy, Vídně a Paříže. Od června 2013 přibude Londýn.

Na zvýšení množství přepraveného nákladu se výrazně podílely charterové nákladní lety, kdy zboží z Mošnova odvážely obří ruslany. „Doufáme, že to tak půjde i letos. Záleží samozřejmě na poptávce," řekl Holubec. Výrazně ale stouplo i množství pravidelného carga, o 35 procent z 1 500 na 2 030 tun. Pravidelně jedenkrát denně létá například letadlo DHL do německého Lipska.

www.airport-ostrava.cz

 

 

Do logistického centra v Mošnově vstoupil další nájemce

 

Multimodální logistické centrum v Ostravě-Mošnově získalo od začátku roku 2013 nového nájemce. Majitel nemovitosti, developerská společnost HB Reavis, uzavřela nové kontrakty na celkovou plochu dosahující 6000 m2. Novým nájemcem logistického centra v Ostravě-Mošnově se stala Celní správa. Developerská společnost HB Reavis v dalších fází výstavby připravuje průmyslové haly s možností napojení na železniční vlečku. Průmyslový areál je vhodný nejen pro logistiku a skladování, ale i pro lehkou výrobu.

„Význam uzavřených smluv podtrhuje fakt, že se jedná o nájemce, kteří patří k nejvýznamnějším logistickým společnostem na trhu," sdělil Marcel Kasanický z developerské společnosti.

„Nejen naši nájemci tak mohou přímo v místě využít celní služby v jejich plném rozsahu, což dále posiluje význam našeho projektu, který je situován mezi hlavní silniční tepny, navíc v přímém napojení na letištní plochu,“ uvedl leasing manažer HB Reavis Tomáš Stařík.

Současně připomněl, že v závěru loňského roku došlo k výběru dodavatele železničního napojení osobního terminálu Letiště Leoše Janáčka, což znamená realizaci kolejového napojení i samotného Multimodálního logistického centra, umístěného v blízkosti traťového úseku Studénka – Příbor.

Multimodální logistické centrum v Mošnově je projektem společnosti HB Reavis. Přímo u Letiště Leoše Janáčka nabízí v současné fázi logistické haly s možností přímého vstupu na letištní plochu a s výbornou dostupností na komunikace D1 a R48. V rámci dalších fází výstavby jsou připravené průmyslové haly s možností napojení na železniční vlečku. Díky technické připravenosti průmyslové zóny je celý projekt vhodný nejen pro logistiku a skladování, ale i pro lehkou výrobu.

zeleznicni_cargo_Mosnov       zeleznicni_cargo

www.hbreavis.com

www.ostrava.cz

 

  

Společnosti Westinghouse a Vítkovice podepsaly memorandum o dodávce pro dostavbu Temelína

 

logo_WestinghousePrimátor města Ostravy Petr Kajnar přijal ve středu 30. ledna v radnici delegaci firmy Westinghouse Electric Company v čele jejím generálním ředitelem Danny Roderickem. Firma sídlí v partnerském městě Ostravy americkém Pittsburgu. Delegace přijela především kvůli podpisu dodatku ke stávajícímu memorandu o porozumění mezi Westinghouse, společností Vítkovice a dalšími ostravskými firmami.

Pokud by byla firma Westinghouse, která je součástí skupiny Toshiba Corporation, vybrána pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín, pak by podle podepsaného memoranda mezi americkou firmou na straně jedné a společnostmi Vítkovice, Vítkovice Heavy Machinery, Vítkovice Power Engineering a Hutní montáže na straně druhé naše firmy dodávaly hlavní strukturální a mechanické moduly do elektrárny AP1000. Tato dodávka představuje velice významnou část z výstavby nové elektrárny a díky její realizaci by se ostravské firmy dostaly do výhodné pozice u zadávání dodávek pro další tyto elektrárny v Evropě. Vítěze tendru na dostavbu Temelína vyhlásí ČEZ v letošním roce.

Petr Kajnar na setkání v radnici popřál Dannymu Roderickovi úspěch při konečném rozhodování o dodavateli nového Temelína. Poté oba hovořili o historii obou partnerských měst, v níž je spojuje výroba oceli a železa, i o jejich současném rozvoji. Danny Roderick ocenil vysokou úroveň průmyslu a jeho kapacity v ostravském regionu a slíbil, že zdejší firmy zapojí do dodavatelského řetězce pro AP1000.

www.westinghousenuclear.com

   

 

Koncepce podpory MSP schválena

 

Koncepce podpory malých a středních podnikatelů na období let 2014–2020 (Koncepce MSP 2014+) je připravena s cílem včas informovat české podnikatele, na co se bude soustředit podpora podnikatelů v příštím programovacím období strukturálních fondů. Koncepce reaguje na důležité národní i evropské strategické dokumenty a jednotlivé priority a oblasti podpory vycházející ze studií a analýz Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a dalších resortů.

„Chceme více zpřístupnit rozvojový i provozního kapitál, podporovat export, snížení energetické náročnosti podnikání a také oblast výzkumu, vývoje, inovací a technického vzdělávání,“ sdělil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Dle ředitele sekce fondů EU Petra Očka bylo vytipováno 50 opatření, ve kterých se zaměřuje MPO především na podporu inovačního podnikání a také podporu rozvoje klíčových dovedností a finanční gramotnosti podnikatelů. „Větší důraz, než tomu bylo doposud, budeme klást na návratné finanční nástroje, myslím tím zvýhodněné úvěry, záruky a rizikový kapitál, na kterých budeme spolupracovat zejména s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou,“ uvedl.

Koncepce podpory MSP na období let 2014–2020 (pdf, 2,8MB)

 

 

Nadace OKD vyhlásila grantové kolo pro rok 2013, v němž rozdělí 20 miliónů Kč

 

nadace_okdNadace OKD pokračuje již šestým rokem v podpoře neziskového sektoru a v pondělí 14. ledna 2013 vyhlásila grantové kolo pro rok 2013, v němž rozdělí 20 milionů Kč.

Otevřené grantové řízení pro neziskový sektor vyhlašuje pravidelně již od roku 2008. Za tuto dobu se podařilo podpořit 1400 neziskových projektů celkovou částkou 240 milionů korun. I letos jsou výzvy zaměřeny na širokou škálu veřejně prospěšných aktivit, jako je sociální péče, využití volného času, regionální rozvoj, ochrana životního prostředí či pomoc při získávání dotací z fondů Evropské unie. Grantová výzva je celorepubliková s tím, že minimálně 80 % prostředků připadne na projekty realizované v okresech Ostrava-město, Karviná a Frýdek-Místek.

Uzávěrka přijímání žádostí je 22. 2. 2013.

Podrobné informace najdete na www.nadaceokd.cz/granty

 

 

Program EFEKT 2013

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR vyhlásilo program na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie - PROGRAM EFEKT 2013. Je určen na podporu energetických úspor, využití obnovitelných zdrojů energie, pilotní projekty, poradenství a propagaci. Cílem programu je zvýšit úspory energie, přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti a zlepšit podporu technického vzdělávání.

Rozpočet programu pro rok 2013 je 30 mil. Kč. Dotace jsou poskytovány na osvětovou činnost a poradenství, energetický management a menší investiční akce.

Uzávěrka podání žádostí je do 28. února 2013.

Efekt

Bližší informace naleznete na http://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/37410, přesné znění podmínek a seznam POVINNÝCH PŘÍLOH k žádosti je v plném znění Programu EFEKT.

 

 

Veletrh pracovních příležitostí Kariéra PLUS

 

V úterý 12. března 2013 od 9 do 15 hodin se uskuteční nejrozsáhlejší veletrh pracovních příležitostí v Moravskoslezském kraji Kariéra PLUS. Akce je určena hlavně zaměstnavatelům, absolventům a studentům vysokých škol z celé republiky.

Podobně jako v loňském roce organizátoři předpokládají, že se veletrhu zúčastní více než 100 firem a 5 000 účastníků. Firmy budou nabízet studentům a absolventům vysokých škol práci a samy zde mohou získat mladé a perspektivní zaměstnance.

Jednotlivé firmy se představí formou prezentace na stáncích, individuálních setkání, katalogu inzerátů či letáků do tašek, a také osobními pohovory.

Více informací o akci naleznete na www.karieraplus.cz.