Květen

Development Newsletter!!! květen 2013

 

Ostravský Hotel Palace se změní na studentský kampus

 

Historický komplex bývalého Hotelu Palace v centru Ostravy se může dočkat proměny v moderní studentské koleje pod názvem Kampus Palace.

„Z přidělených evropských dotací, které musíme vyčerpat do konce roku 2014, nám zůstává k dispozici asi 130 milionů. Řídící výbor Integrovaného plánu rozvoje města vybíral z řady připravených projektů. Nakonec se rozhodl peníze rozdělit jen mezi dva z nich," informoval primátor Petr Kajnar. Soukromá firma Sedm stromů tak získá maximální dotaci 83,4 mil. korun na vybudování Kampusu Palace.

„Firma chce zrekonstruovat bývalý Hotel Palace, který chtěl předchozí vlastník zbourat. Vidíme v tom šanci zachránit jeden z chátrajících domů v historickém jádru a naději na oživení centra. Na kolejích bude bydlet 350 studentů všech vysokých škol i konzervatoře a v létě třeba návštěvníci festivalu Colours of Ostrava," řekl primátor Petr Kajnar s tím, že přestavbu je nutné stihnout v příštím roce.

Petr Skrla, spolumajitel firmy, která Hotel Palace koupila v prosinci 2010, slova primátora potvrdil. „Stavební povolení už máme, když půjde vše dobře, rekonstruovat začneme v říjnu a dílo v hodnotě do 190 milionů korun dokončíme za rok," upřesnil Skrla.

Studentům by rád nabídl komfortní zázemí pro bydlení, učení, ale i podnikání. V objektu budou například kavárna, restaurace či kanceláře pro začínající podnikatele. Skrla slibuje, že vybudují parkoviště na svém pozemku přímo u kolejí, ale jen pro pár desítek aut. „Nebude-li to stačit, dohodneme pronájem parkovacích stání s vlastníky blízké administrativní budovy nebo Nové Karoliny. Výhoda projektu je však i v tom, že studenti najdou školu, koleje i zábavu v centru města, takže se všude dostanou pěšky nebo na kole.“

Nový projekt už znají a vítají i památkáři, kteří byli proti demolici komplexu pěti budov. První tři, které vyrostly v letech 1911 až 1913, byly původně dílem vídeňského architekta Wunibalda Deiningera. Byť nejsou na seznamu památek, podle odborníků mají jednotlivé objekty svou hodnotu. Navíc celý komplex tvoří významný urbanistický celek.

Palace1   Palace2   Palace3

 

 

Komunitní centrum slavnostně otevřeno

 

V ostravském městském obvodu Mariánské Hory a Hulváky bylo 8. dubna slavnostně otevřeno nové komunitní centrum s názvem Duhový dům, které bude poskytovat kvalitní sociální služby osobám s těžkým tělesným a kombinovaným postižením.

„O vybudování zařízení tohoto typu jsme v Ostravě dlouho usilovali, protože v širokém spektru sociálních služeb, které ve městě máme, dosud chybělo. V Duhovém domě dnes můžeme nabídnout hendikepovaným občanům individualizovanou podporu, která jim pomůže zachovat nebo rozvinout možnosti seberealizace a podpoří jejich začlenění do běžné společnosti. Služby zde poskytované pomohou nejen jim, ale také jejich rodinám, které tak získají nezbytný čas k odpočinku při vědomí, že jejich blízkým osobám je poskytnuta kvalitní potřebná péče,“ řekl primátor Petr Kajnar.

Duhový dům představuje domov pro osoby se zdravotním postižením s kapacitou 18 osob ve věku od 18 let, denní stacionář pro 54 osob ve věku od 15 let, odlehčovací službu pro 6 osob ve věku od 1 roku. Toto zařízení podporuje kromě zachování rodinných vazeb a spolupráce s rodinou také služby, které pomohou klientům Duhového domu dosáhnout maximální soběstačnosti v sebeobsluze, v komunikaci se svým okolím, mají si také udržet a rozvíjet školní znalosti, pracovní dovednosti a podobně.

Nové komunitní centrum nabízí kvalitní a technicky moderní ubytování v 18 jednolůžkových pokojích a 3 dvoulůžkových apartmánech s vlastním sociálním zařízením, ale také stravování, k dispozici je psycholog a speciální pedagog. Středisko má prostory pro terapeutické činnosti, multifunkční společenský prostor pro relaxaci a místnosti pro rehabilitaci, prostředí je bezbariérové a propojené s venkovním navazujícím prostorem. Duhový dům přinese pracovní příležitost pro celkem 50 zaměstnanců.

Centrum provozuje Slezská diakonie. Původně předpokládané náklady projektu činily 150 milionů korun, ty se po soutěžení snížily na necelých 100 milionů korun. Na vybudování Duhového domu byly využity evropské peníze z Regionálního operačního programu soudržnosti Moravskoslezsko ve výši 48 milionů korun, zbytek nákladů hradí město Ostrava. Jde o největší projekt financovaný z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko v oblasti sociálních služeb.

            Komcentrum1        Komcentrum2

http://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/kampane/komunitni-centrum-ostrava/

http://www.ostrava.cz/cs/podnikatel-investor/projekty-mesta-ostravy/strategicke-projekty/komunitni-centrum

 

 

Firma Hella Autotechnik rozšiřuje svou kancelář v Ostravě

 

logo_HellaV roce 2011 se vedení společnosti Hella Autotechnik v Mohelnici rozhodlo otevřít konstrukční kancelář v Ostravě, se záměrem podporovat z Ostravy vývojové týmy v Mohelnici a v německém Lippstadtu- sídle mateřské společnosti Hella KGaA Hueck & Co.

Ostravská kancelář sídlící ve Vědecko-technologickém parku Ostrava, dokázala během krátké doby své existence svými výsledky přesvědčit. Vedení v Mohelnici a v Lippstadu tak přehodnotilo své záměry. Před ostravskou kanceláří nyní stojí nová výzva: zajistit v co nejkratší době další techniky a vybudovat více-profesní skupinu pro kompletní vývoj zadních automobilových svítilen. Hledají nyní konstruktéry, optiky, elektroniky. Ještě v letošním roce nabídnou pracovní místa také technologům a kvalitářům.

„Rozvoj ostravské kanceláře je součástí koncernové strategie využít aktuálních příležitostí na trhu rozšířením vývojových kapacit v zemích s přiměřenými náklady,“ sděluje ředitel společnosti Hella Ing. Marek Ryšavý a dodává: „Hella dnes investuje do rozvoje výrobních závodů v Asii a v Americe. Vývojové centrum v České republice je dnes, s takřka 400 zaměstnanci, druhým největším vývojovým pracovištěm koncernu Hella. Spolu s centrem v mateřském Lippstadu jedno ze dvou s globální působností. Navrhujeme výrobky, které jsou vyráběny v závodech společnosti Hella v České republice, na Slovenku, ve Slovinsku, v Mexiku a brzy také v závodech v Číně. Máme radost z toho, že naše vývojové centrum získalo důvěru takových automobilek, jakými jsou BMW, Audi, VW, Jaguar, Volvo, Scania, DAF. Samozřejmě, že spolupracujeme také s domácí automobilkou v Mladé Boleslavi.“

www.hella.com

 

 

Centro Ostrava chystá rozšíření

logo_Centro 

Vlastník nákupního parku Centro Ostrava plánuje jeho rozšíření o další prodejní plochy. Zahájení výstavby připravuje na druhou polovinu letošního roku. V současné době probíhá pronájem a jednání s budoucími nájemci. Developerem a investorem druhé fáze parku je společnost Bluehouse, pronájmem ploch je pověřena poradenská společnost Cushman & Wakefield.

„Současný park Centro Ostrava je plně pronajat, což dodává majiteli důvěru v potenciál a stabilitu ostravského trhu v konceptu nákupních parků. Existující projekt o téměř 30 procent převyšuje průměrnou velikost nákupního parku v České republice, která dnes činí asi 5 tisíc metrů čtverečních. Po rozšíření dosáhne Centro Ostrava téměř dvojnásobku,“ říká Lukáš Výtisk z oddělení pronájmu nákupních parků ve společnosti Cushman & Wakefield.

Centro Ostrava se nachází v sousedství obchodního centra GALERIE v Ostravě-Třebovicích. Druhá fáze parku by měla nákupní plochu rozšířit o dalších 3 tisíce metrů čtverečních se sortimentem módy, ale také zařízením a doplňky pro domácnosti a kutilskou činnost. Park by chtěl oslovit mladé lidi, kteří si pořizují své první bydlení, i generaci, která chce své dnešní bydlení či zahradu vylepšit. Současná plocha parku čítá 9 jednotek o celkové velikosti téměř 8 tisíc metrů čtverečních. Nabízí kvalitní mix nájemců, přičemž k největším patří například Jysk, Kasa.cz, Mountfield, Breno koberce, Okay či Rossmann.Centro_Ostrava

„Rozšíření plochy znamená možnost zpestření stávající skladby segmentů. Hlavní devízou parku je také přítomnost potravinového řetězce v lokalitě a výborná dostupnost veřejnou dopravou i autem. Právě toto byly hlavní požadavky společnosti Kasa.cz, která v seznamu nájemců zastupuje neustále rostoucí odvětví online prodeje,“ říká Lukáš Výtisk.

Investor a developer projektu společnost Bluehouse vstoupila na český trh v loňském roce. Pro své akvizice se soustředí na projekty s přidanou hodnotou, kvalitou a silnou skladbou prémiových nájemců z daného segmentu. V současné době vlastní obchodní centrum v Hradci Králové a nákupní park ve Znojmě. Do budoucna chystá další expanzi.

www.centro-ostrava.cz

 

  

Představujeme projekt Domy Na Skalách

 

Nový developerský projekt Domy Na Skalách v Ostravě-Hošťálkovicích je v této chvíli největším projektem skupinové výstavby moderních řadových a atriových domů v Ostravě. Lokalita se vyznačuje velmi dobrou infrastrukturou a občanskou vybaveností.

V první fázi projektu bude dokončeno padesát domů. Investor, stavební skupina bauU32, počítá s celkovým objemem investic ve výši 350 milionů korun a termínem dokončení v závěru roku 2014.

Projekt Domy Na Skalách představuje vysoce komfortní architektonicky jednotný komplex tří typů řadových a atriových domů. Atriový čtyřpokojový jednopodlažní dům s příslušenstvím, garážovým parkovacím stáním a zastavěnou plochou 167 m2 má oslovit klienty vyžadující bydlení pouze v jedné výškové úrovni s přímým propojením celého domu se zahradou a jejím zázemím, to vše při zachování maximálního soukromí. Dvoupodlažní řadový čtyřpokojový rodinný dům o užitné ploše 106 m2 s příslušenstvím i krytým parkovacím stáním splní představy těch, kteří kladou vysoké nároky na komfortní bydlení s dostatečnou variabilitou prostorových dispozic. Dvoupodlažní čtyřpokojový rodinný dům s příslušenstvím a garáží s užitnou plochou 138 m2 má osobitý architektonický výraz i díky prolomené uliční fasádě s moderním cihlovým obkladem. Projekt Domy Na Skalách obsahuje také nově zbudované inženýrské sítě a veřejné komunikace.

        Na_Skalach1         Na_Skalach2

www.domy-na-skalach.cz

 

 

Představujeme společnost OSTRAVA BEZPEČNÁ DOPRAVA!!!

 

logo_LibrosSdružení právnických osob OSTRAVA BEZPEČNÁ DOPRAVA!!! již druhým rokem působí v aktivitách, jejichž cílem je výrazně se podílet v oblasti prevence bezpečné dopravy na území statutárního města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Zejména prostřednictvím základní platformy, Centra bezpečné jízdy LIBROS v Ostravě - Přívoze, napomáhá sdružení výrazně naplňovat Zprávu Výboru pro dopravu Evropského parlamentu a programy Rady vlády pro BESIP v oblasti celoživotního vzdělávání řidičů.

Prostřednictvím EVROPSKÉHO PILOTNÍHO PROJEKTU celoživotního vzdělávání řidičů, které sdružení iniciovalo v roce 2012 na půdě Evropského parlamentu, realizuje v letošním roce postupně a programově profesní specializované vzdělávání řidičů policistů, hasičů, lékařů a záchranářů. V neposlední řadě pak Kurzy bezpečné jízdy pro řidiče městské hromadné dopravy, technických služeb nebo pro řidiče jednotlivých kategorií vozidel a techniky z řad společností, sdružení, institucí, apod.

Mezi klíčové projekty sdružení patří podpora dopravní výchovy předškolních dětí, pro které sdružení připravuje rekonstrukci budovy se speciálním zaměřením. Celoročně využívané prostory specializované interiérové DOPRAVNÍ ŠKOLIČKY s moderní interaktivní výukou nabídnou předškolním dětem atraktivní hraná divadelní představení s dopravní tématikou.

K hlavním připravovaným projektům pro rok 2013 patří II. etapa terénního polygonu, příprava studie projektu OSTRAVA RING - multifunkčního a testovacího okruhu v Ostravě, dále pak kampaně AUTODAY 2013, ale třeba i pomoc ostravským autoškolám ve výcviku jejich žáků prostřednictvím polygonu Centra bezpečné jízdy.

Celorepubliková a postupně evropská kampaň, jejímž zásadním faktorem je autorské DVD s názvem PROČ?, není jen obyčejným filmovým ztvárněním života na silnicích kolem nás, ale vážným zamyšlením nad možnými osudy kohokoli z nás. DVD obsahuje řadu videoklipů, postřehů a zamyšlení nad lehkovážným a nezodpovědným jednáním řidičů. Řidiči se zde seznámí s radami a návody jak správně řídit automobil. Toto DVD bude postupně distribuováno všem obyvatelům statutárního města Ostravy jako příspěvek ke zlepšení bezpečnosti silničního provozu.

www.centrum.libros.cz

 

  

PORG Ostrava je IB World School

 

PORGPrvní obnovené reálné gymnázium (PORG) bylo dne 8. března 2013 plně akreditováno ženevskou organizací International Baccalaureate Organisation (IBO) a je tak oprávněno udělovat celosvětově akceptovanou tzv. „mezinárodní maturitu“.

První stupeň základní školy a osmileté gymnázium s dvojjazyčným česko-anglickým vzděláváním (výuka rodilými mluvčími) byly v Ostravě otevřeny 1. září 2011. Studenti jsou připravování ke složení IBO maturity, která platí mezinárodně. Škola nabízí velkou škálu volitelných předmětů i zájmových činností.

www.porg.cz/ostrava

www.ibo.org/diploma/

 

  

CzechEkoSystem nabídne začínajícím podnikatelům 128 milionů korun

 

logo_CzechInvestOd úterý 2. dubna 2013 mohou zájemci podávat žádosti o podporu na poradenské služby spojené s rozjezdem vlastního podnikání. Druhá výzva projektu CzechEkoSystem agentury CzechInvest jim nabízí celkem 128 milionů korun, což je oproti první výzvě více než dvojnásobně vyšší částka. Jeden projekt získá minimálně 200 tisíc korun, maximálně až tři miliony korun.

Poprvé měli zájemci možnost čerpat podporu z projektu CzechEkoSystem v roce 2012. Tehdy jim nabízel 60 milionů korun. „Zájem nás velmi mile překvapil. Přihlásilo se 46 zájemců, přičemž 42 z nich postoupilo do dalšího hodnocení, které právě nyní probíhá,“ doplňuje Petr Očko, ředitel sekce fondů EU Ministerstva průmyslu a obchodu, který je zároveň pověřený řízením agentury CzechInvest.

„Začínající podnikatele pochopitelně trápí hlavně financování jejich projektů. Přitom mnohdy přichází se skutečně dobrými nápady s velkým potenciálem. Aby nezůstal nevyužit, pomůžeme jim prostřednictvím CzechEkoSystemu překonat počáteční problémy a nastartovat jejich rozvoj,“ konstatuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Projekt CzechEkoSystem je součástí posílené strategie Ministerstva průmyslu a obchodu v oblasti podpory malého a středního podnikání a navazuje na další jeho projekt, tzv. Seed fond, který umožní podporovat kapitálovou investici do začínající nebo už zavedené rostoucí firmy. Společně s projektem CzechEkoSystem je Seed fond významným krokem k posílení konkurenceschopnosti české ekonomiky.

Projekt CzechEkoSystem je financován z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) 2007-2013 Ministerstva průmyslu a obchodu, programu Poradenství. Podporuje projekty z oblasti zpracovatelského průmyslu a služeb malých a středních podniků. Poradenské služby projekt CzechEkoSystem hradí do výše 80 procent způsobilých výdajů (maximálně do dvou milionů korun). Služby kouče, který vede podnikatele při realizaci jejich podnikatelského záměru, hradí stoprocentně (maximálně však do jednoho milionu korun).

Příjem žádostí do 2. výzvy programu CzechEkoSystem bude probíhat od 2. dubna do 31. října 2013. Plné znění výzvy, podmínky a další informace včetně přihlášky v elektronické podobě naleznete na www.projekt-czechekosystem.cz.

 

 

Stát nabízí českým firmám 14 milionů korun na mezinárodní technologickou spolupráci

 

Program je zaměřený na podporu a posílení spolupráce českých technologických podniků všech velikostí se zahraničními partnery ze zemí mimo EU. Jejich společné projekty by měly vést k zavedení či rozšíření technologicky vyspělých výrobků nebo procesů, včetně vývoje software a aplikací.

 

Vyhlášení II. výzvy

Dne 18. dubna 2013 byla vyhlášena II. výzva Programu podpory mezinárodní technologické spolupráce. Přihlášky je možné podávat od stejného data tj. od 18. dubna 2013. Ukončení příjmu přihlášek je 14. června 2013 ve 12:00 h. Do tohoto termínu žadatelé předloží přihlášku včetně požadovaných příloh agentuře CzechInvest.
Výsledky II. výzvy budou vyhlášeny dne 16. září 2013.

Přihlášené projekty by se měly týkat zejména následujících oblastí:

  • strojírenství
  • elektrotechnika a elektronika
  • informační a komunikační technologie
  • energetika a čisté technologie
  • zemědělské a potravinářské technologie, biotechnologie
  • lékařské technologie

Více informací, včetně podmínek pro získání dotace, najdete na:

http://www.czechinvest.org/program-podpory-mezinarodni-technologicke-spoluprace.

 

 

Seminář na téma Transfer technologií

 

Ve dnech 15.–16. května se uskuteční dvoudenní bezplatný seminář s názvem Transfer technologií, jehož cílem je poskytnout účastníkům aktuální a kompletní přehled v oblasti transferu technologií. Během semináře je kladen důraz na praktické příklady. Seminář je určen pro pracovníky malých a středních firem, podnikatelských inkubátorů apod. Po absolvování semináře účastník obdrží Osvědčení o absolvování semináře.

Místo konání: Agentura pro regionální rozvoj, a.s., Na Jízdárně 7/1245, Ostrava, 3. NP, místnost č. 304.

http://arr.cz/cs/kalendar-akci/icalrepeat.detail/2013/05/15/858/-/transfer-technologii