Březen

Development Newsletter!!! březen 2012

 

Ostrava lákala investory na veletrhu MIPIM 

 

logo_MIPIMV termínu 6. – 9. března proběhla ve Festivalovém paláci francouzského Cannes největší evropská přehlídka nemovitostí a investičních příležitostí, veletrh MIPIM. Mezi významnými městy se snažilo posílit svou pozici a přitáhnout pozornost zahraničních investorů také město Ostrava. Vedle vlastní expozice a jejího doprovodného programu, jejímž jádrem byla 8. března prezentace pro potenciální investory, vystoupili zástupci města spolu s Moravskoslezským krajem a Brnem při panelové diskusi „Česká republika – dynamická země střední Evropy“. Ta se uskutečnila v rámci oficiálního doprovodného programu veletrhu a jeho sekce „Regional Focus“ a zaměřila se na potenciál center výzkumu a vývoje v České republice a jejich pozitivní vliv na rozvoj měst a regionů. Řeč byla nejen o Vědecko-technologickém parku Ostrava či průmyslových zónách Ostrava-Mošnov a Ostrava-Hrabová vytvářejících prostory pro perspektivní obory s vyšší přidanou hodnotou, ale i o tom, co Ostrava v konkurenčním prostředí dalších evropských měst dělá pro to, aby takové obory mohla dále rozvíjet a jaké budoucí příležitosti nabízí investorům v těchto oborech.

Primátor města Ostravy Petr Kajnar k letošní prezentaci uvedl: „Současnost realitního trhu v Ostravě – to jsou velké projekty, kterým se zde daří: zanedlouho se otevře první etapa Nové Karoliny s obchody, byty a kancelářskými prostory, dokončuje se také Dolní oblast Vítkovice. I přes současnou obtížnou ekonomickou situaci stoupá díky příchodu nových investorů MIPIMzaměstnanost v ostravských průmyslových zónách. My však chceme být připraveni i na budoucnost a s ní přicházející oživení - naším záměrem je vytvářet a nabízet další investorské příležitosti. Proto jsme na MIPIMu již popatnácté v řadě za sebou – a kontinuitu naší prezentace investoři vnímají velmi pozitivně. Letos prezentovanými projekty, jakými jsou například rozšíření Vědecko-technologického parku či projekt IT4Innovations, jim dáváme jasný signál, že se město výrazně rozvíjí i v oblasti nejvyspělejších technologií a center vzdělání, výzkumu a vývoje. Brzy bude hotova nová Elektrofakulta, která značně posílí ostravské vysoké školství technického směru. Za důležité rovněž považuji spojení Ostravské univerzity s Vysokou školou báňskou, jímž vznikne druhá největší univerzita v České republice zahrnující široké spektrum oborů, s vysokým potenciálem budoucího rozvoje. To je pro investory do projektů s vysokou přidanou hodnotou klíčové, protože pro ně potřebují vzdělané a vysoce kvalifikované pracovní síly.“

Z České republiky přijelo do Cannes na 70 společností včetně významných nadnárodních investorů a developerů, kteří v tuzemsku úspěšně působí. Pro města a regiony zůstává MIPIM důležitou prezentační příležitostí, kde se mohou pochlubit realizovanými projekty velkého rozsahu, představit své vize a v podmínkách stále většího konkurenčního boje mezi metropolemi a celými regiony také přilákat investory, jichž přijelo do Cannes 4 200. MIPIM tak patří k nejvýznamnějším globálním evropským fórům v oboru. Odhad francouzského organizátora činí 19 300 akreditovaných účastníků z 83 zemí, což znamená oproti předchozímu ročníku zhruba 5 % nárůst.

www.mipim.com

 

 

Real Estate Report

 

Město Ostrava připravilo jako další  ze svých marketingových aktivit databázi projektů, která slouží jako podpora pro stávající i nově příchozí nvestory. Účelem je poskytnout zájemcům aktuální informace o rozvojových aktivitách a prezentovat dynamický vývoj v oblasti investic na území města.

Databáze, obsahující realizované i plánované projekty v Ostravě, je určena zejména investorům a zástupcům podnikatelské sféry, ale i širší veřejnosti. Dané projekty je možné filtrovat dle přesně stanovených kritérií. Součástí databáze jsou velké multifunkční projekty, projekty administrativních budov, hotelů, hromadného a individuálního bydlení, nechybí ani nákupní a logistická centra, průmyslové zóny a další typy developerských projektů.

Databáze je k dispozici pouze v anglickém jazyce na webových stránkách města www.ostrava.cz.

  

  

Nákupní a zábavní centrum Forum Nová Karolina přivítá první zákazníky 22. 3. 2012

 

logo_KarolinaPrvní etapa výstavby developerského projektu Nová Karolina, nákupní a zábavní centrum Forum, otevírá již 22. března, v 9:00 hod. Dominantní stavba o rozloze 97 000 m2, ve které bude přes 240 obchodů, restaurace, kavárny, fastfoody, podzemní garáže s parkovací kapacitou pro 1 500 aut, multikino CINEMA CITY nebo dětský svět, má také řadu neobvyklých prvků oproti běžným nákupním areálům. Unikátní je například vzájemné propojení jednotlivých kostek, ze kterých je obchodní centrum poskládáno.

Mezi zajímavosti Fora Nová Karolina patří tzv. dóm – nejvyšší z kostek uprostřed objektu - na jehož čtyři vnitřní stěny se budou promítat různé projekce. Zajímavý je také kaňon, což je průhled z třetího podlaží až do druhého podzemního patra. Úchvatný výhled pak nabídne největší z restaurací – z její terasy bude mít člověk jako na dlani panorama Dolní oblasti Vítkovice. Přehlednou orientaci v několikapodlažní budově přinášejí různobarevné eskalátory umístěné do každého z rohů objektu.

Pro muže vznikne speciální pánský koutek s pohodlným sezením a obrazovkami. V dětském světě bude zajištěno nejen hlídání nejmenších návštěvníků, pořádat se tam budou i různé semináře pro maminky.

Spolu s nákupním a zábavním centrem bude na Nové Karolině zpřístupněna i velká pěší zóna a hlavní náměstí. Fungovat začnou také první části dopravní infrastruktury včetně podzemního parkování pro bezmála patnáct set aut. Byty na Karolině začnou sloužit nájemníkům o pár měsíců později.

Letos by měla být zahájena druhá etapa výstavby na Nové Karolině, která zahrnuje realizaci dalších bytů a kanceláří kolem hlavního náměstí a také dopravní napojení do ulice Frýdecké.

Nova_Karolina

www.nova-karolina.cz

 

 

CTBox - efektivní kombinace showroomu, skladu a kanceláří

 

CTBoxSpolečnost CTP připravuje nový projekt v úspěšné obchodní zóně Ostrava - Hrabová. Od srpna tohoto roku bude k dispozici k pronájmu až 16 tzv. CTBoxů, některé jednotky jsou již pronajaty.

CTBox nabízí řešení „3 v 1“ – efektivní kombinaci showroomu, skladu (výroby) a kanceláří. Projekt bude vybudován přímo vedle rychlostní silnice Místecká, čímž bude zajištěna výborná viditelnost a dostupnost. Mapa CTParku Ostrava

Standardní jednotka CTBoxu o velikosti cca 450 m2 skýtá flexibilní možnosti úprav dle přání zákazníka. Mezi referenční projekty patří například nový autosalon společnosti Toyota, showroom společnosti Kärcher nebo prodejny oken Well v Plzni.

Sklad má čistou výšku 7 m s průmyslovými vraty (lze vytvořit i variantu s nákladovou rampou). Dispozice jednotek jsou k nahlédnutí zde.

CTBox je ideálním řešením pro střední a malé podniky i velké společnosti, které hledají přímý přístup ke svým klientům. Pro více informací prosím kontaktujte paní Lucii Polákovou, Business Developer, lucie.polakova@ctp.eu, +420 724 937 500.

CTP je nizozemská společnost, která se specializuje na výstavbu průmyslových nemovitostí především ve velkých regionálních městech, jako jsou Ostrava, Brno či Plzeň. V České republice je CTP aktivní od roku 1998 a její stávající portfolio činí 200 budov, 1,75 mil. m2 pronajímatelné plochy a 120 zaměstnanců. Příjmy společnosti z nájmu činily v roce 2011 částku přesahující 100 mil. EUR.

Pro více informací prosím navštivte www.ctp.eu.

 

 

Představujeme osobnost Brett Gray

 

Brett_GrayBrett Gray, ředitel 1st International School of Ostrava, pochází z Kanady, konkrétně z Ottawy. Před promocí strávil dva roky na univerzitách v Paříži – na Sorbonne a Université de Sciences Politiques de Paris. Tato studia ho nakonec zavedla do Ostravy.

Po více než dvaceti letech strávených v České republice se Ostrava stala Brettu Grayovi domovem. V současnosti je Brett Gray výkonným ředitelem      1st International School of Ostrava, první mimopražské školy v České republice, která získala status International Baccalaureate World School.

Během sedmi let své existence se stala 1st International School of Ostrava synonymem pro kvalitní základní a středoškolské vzdělání v anglickém jazyce. „Školu jsme otevřeli v roce 2005, krátce před masivním příchodem zahraničních investorů na Ostravsko. Naše škola hraje často zásadní roli při rozhodování mnoha firem, zda přijít do tohoto regionu,“ říká Gray.

Škola se neustále rozvíjí. Počet studentů vzrostl z 16 v roce 2005 na více než 260 dívek a chlapců studujících na základní a střední škole v současné době. Kromě základního a středoškolského vzdělávání se snaží škola využít také evropských grantových nabídek. Nyní realizuje projekt s názvem Centrum pro učitele cizích jazyků spolufinancovaný z Evropské Unie v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

„1st International School of Ostrava je malým ostrovem anglického typu vzdělávání, kde se učí společně čeští i zahraniční studenti. Kromě vysoce kvalifikovaného českého pedagogického sboru se škola může pochlubit 22 učiteli z celého světa. Všichni společně skvěle připravují naše studenty na studium na univerzitách dle jejich výběru, ať už je to kdekoli na světě,“ dodává Gray.

Gymnázium se v prosinci minulého roku přestěhovalo do nových prostor na Gregorově ulici v blízkosti ostravské radnice, v samém centru města. Bude tak moci lépe splnit přísné podmínky, které klade na své školy International Baccalaureate Diploma Programme. Další nově zrekonstruované patro přibude v akademickém roce 2012/13 spolu se dvěma vědeckými laboratořemi, ArDesign room, Music room a osmi dalšími učebnami.

„Naše škola roste a dospívá, stejně jako město Ostrava,“ říká Brett Gray. „Je to skvělý pocit být součástí skupiny lidí, kteří pracují tvrdě na tom, aby se Ostrava stala městem 21. století, zvláště pak, když se jedná o region s takovým potenciálem a talentem.“

www.is-ostrava.cz

 

 

Diskuse na téma Konkurenceschopnost Ostravy

 

Ostrava má slibný potenciál stát se centrem nejrychleji rostoucího regionu České republiky a dobrý základ v řadě kvalitních dokončených či rozpracovaných rozvojových projektů. Tato fakta konstatovala studie, kterou si v projektu Rámec konkurenceschopnosti Ostravy 2012-2020 nechalo zpracovat město Ostrava. Studie k projektu je zároveň výchozím materiálem pro kvalifikovanou diskusi na téma budoucího rozvoje Ostravska.

V Ostravě se 25. ledna konalo jako základní platforma k této problematice fórum k Rámci konkurenceschopnosti města Ostravy. Diskusního setkání, na němž byl projekt představen, se zúčastnili a se svými příspěvky vystoupili zástupci vedení města i kraje, významných společností a také školství z regionu.

Prostor k diskusi je nyní rovněž otevřen pro širší veřejnost na webových stránkách města Ostravy. Prostřednictvím zde umístěného elektronického formuláře mohou posílat náměty a připomínky k tématu odborníci, laici i veřejné instituce.

Bližší informace i formulář najdete zde.

 

 

Dolní oblast Vítkovice bude zpřístupněna veřejnosti

 

DOVVysoká pec číslo 1 - symbol industriálních památek Ostravy, nejvyšší bod Dolní oblasti Vítkovice, jedna z dominant města a současně objekt pyšnící se titulem Evropského kulturního dědictví, bude zpřístupněna veřejnosti.

Dne 20. března otevře svou vyhlídkovou trasu Vysoká pec číslo 1. Připraven bude symbolický novodobý odpich, tedy opětovné rozsvícení Vysoké pece.

Součástí expozice bude panoramatický šikmý skipový výtah, který bude jezdit po konstrukci skipového mostu, původně sloužícího k dopravě železné rudy do pece. Do výšky šesti desítek metrů nyní bude k vyhlídkové plošině vozit turisty. Skipový výtah se v hutnictví či hornictví používá k přepravě většího množství surovin. Kabina je zavěšena na laně, v horní poloze se pak samočinně vyklápí. Kabina výtahu bude prosklená a přepraví až 16 lidí.

Na 1. května se chystá den otevřených dveří skupiny Vítkovice Machinery Group, jehož součástí bude i zpřístupnění Dolní oblasti.

www.dolnioblastvitkovice.cz