Listopad

Development Newsletter!!! listopad 2011

  

Brembo a CTPark Ostrava oceněni v soutěžích Investor roku 2010 a Podnikatelská nemovitost roku 2010

 

V úterý 1. listopadu byly předány ceny v soutěžích Investor roku a Podnikatelská nemovitost roku. Vyhlášení soutěže pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a agentury CzechInvest se konalo v Ekotechnickém muzeu v Praze. Titulem Investor roku 2010 se mohou pyšnit společnosti Brembo, Edwards a NetSuite Czech Republic. Podnikatelskými nemovitostmi roku 2010 se staly Strategická průmyslová zóna Holešov, STROJÍRNA OSLAVANY a Podnikatelský inkubátor Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého v Olomouci. CTPark Ostrava získal druhé místo v soutěži Průmyslová zóna roku.

logo_BremboItalská společnost Brembo obsadila první příčku v kategorii „Investor roku – Zpracovatelský průmysl“. Ocenění získala mimo jiné za nově vytvořená pracovní místa a společenskou prospěšnost. Brembo Czech s.r.o. investovala do výstavby nové továrny v Ostravě-Hrabové na odlévání, zpracování a montáž brzdových destiček a dalších hliníkových komponentů 35 milionů eur (zhruba 864 mil. Kč). Vytvořeno bylo již přes 150 pracovních míst, celkem jich společnost plánuje vytvořit 500.

Firma je světovým lídrem a inovátorem v oblasti technologie brzdových zařízení a kotoučů. Dodává výrobcům automobilů, motocyklů a dodávkových vozů po celém světě nejen brzdné systémy, ale také spojky, sedadla, bezpečnostní pásy a další součástky. O vysoké kvalitě produktů firmy Brembo hovoří například skutečnost, že mezi jejími hlavními odběrateli jsou prestižní automobilky Audi, BMW, General Motors či Land Rover, své výrobky dodává mimo jiné pro vozy šampionátu F1. Společnost Brembo působí ve 14 zemích na 3 kontinentech a zaměstnává celosvětově 5417 osob, z toho cca 10 % specialistů a inženýrů ve výzkumu a vývoji.

logo_CTPV kategorii „Podnikatelská nemovitost – zóna roku“ obsadila první místo Průmyslová zóna Holešov. Na druhé příčce se umístil CTPark Ostrava. Nizozemské společnosti CTP se v loňském roce povedlo do ostravské zóny přilákat šest investorů, například Brembo, ABB, I-Zone či Grupo Antolin. Zóna je pro investory zajímavá zejména svojí strategickou polohou s dobrou dopravní dostupností. Celková rozloha průmyslové zóny Hrabová je 110 ha, z toho rozloha ostravského CTParku činí 80 ha.

Investor roku a Podnikatelská nemovitost roku jsou odborné soutěže vyhlašované každoročně Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest a Sdružením pro zahraniční investice – AFI ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Letos se uskutečnily po jedenácté, podruhé společně. Soutěžní investiční projekty posuzuje komise složená ze zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, sdružení AFI a agentury CzechInvest.

CzechInvest chápe své aktivity v oblasti společenské odpovědnosti firem jako dlouhodobou investici a přirozenou součást své činnosti. Administruje řadu projektů, které mají nejen pozitivní dopad v oblasti zaměstnanosti, ale i na životní prostředí, a proto se slavnostní večer odehrával v ekologickém duchu.

          Brembo2       Brembo

Více najdete na http://www.czechinvest.org/soutez-podnikatelska-nemovitost-roku-2010.

 

 

Co se nyní staví a co plánuje v Ostravě?

 

MORAVSKÁ OSTRAVA A PŘÍVOZ:

Centrum Ostravy je z pohledu nové bytové výstavby pro investory nejzajímavější. Za posledních pár let zde vzniklo hned několik nových bytových domů a další se stavějí. Ne všechny byty, jejichž pořizovací cena je mnohdy poměrně vysoká, se však daří také úspěšně prodávat.

„Za poslední dobu byly v centrálním obvodu postaveny rezidence Podkova a později Améba v Komenského sadech, první má jednapadesát bytů, druhá čtyřicet. Dále pak byly dokončeny projekty Ostravská brána se šestatřiceti byty a Vítězná Ostrava se čtyřiadvaceti byty,“ přiblížila mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková.

Bez konkurence co se týká rozsahu je pak v rámci celé Ostravy bytový dům, který se staví na Nové Karolině. Bude mít 242 bytů, které budou dokončeny na jaře roku 2012. Díky ceně na hranici třiceti tisíc korun za metr čtvereční je o tyto byty v lukrativní lokalitě solidní zájem.

Zahájena už byla také stavba italského projektu Casa sul Fiume v Biskupské ulici u řeky Ostravice. V přízemí by měly být obchodní prostory, o patro výš kanceláře a nahoře pak menší byty do velikosti čtyřicet metrů čtverečních. Stavba by měla být dokončena na podzim příštího roku.

PORUBA:

Poruba je podle místostarosty obvodu Petra Jedličky vyhledávanou a oblíbenou lokalitou k bydlení. „Od toho se také odvíjí zájem investorů uskutečňovat své projekty v oblasti bytové výstavby právě v našem městském obvodu. Vzhledem k zastavěnosti Poruby však nezbývá příliš mnoho lokalit, kde by mohly bytové domy vyrůst. Nechceme zahušťovat zelené plochy, které dávají Porubě charakteristický ráz. Za vhodnější považujeme výstavbu v prolukách mezi obytnými komplexy,“ upřesnil Jedlička.

Každý projekt je podle něj pečlivě posuzován nejen z hlediska vhodnosti umístění, přihlíží se také k případnému dopravnímu zatížení a architektonickému přínosu. „V Porubě tedy nemůžeme hovořit o hromadné výstavbě, soukromí investoři zde staví pouze jednotlivé bytové domy. V současné době například v ulici Spartakovců. Záměry výstavby bytových domů byly schváleny také v lokalitách Polské a Opavské ulice. Záleží pouze na investorech, zda je budou realizovat,“ dodal místostarosta Jedlička.

SLEZSKÁ OSTRAVA:

Jedno z mála míst, kde se čerstvě začaly stavět bytové domy, je v ulici U Staré elektrárny ve Slezské Ostravě. Přímo nad radnicí na Gagarinově náměstí. Z plochy sedm tisíc čtverečních metrů bude zastavěna necelá polovina, zbytek bude tvořit zeleň a odpočinkové plochy. „Z celkových šestašedesáti bytových jednotek nyní stavíme prvních dvaadvacet. Hotovy budou příští rok v létě,“ uvedl za investora Michal Teper, který má projekt na starosti.

Naopak výstavba viladomů s celkem třiašedesáti byty v nedaleké ulici Na Františkově stále stojí. Už zhruba tři roky jsou tam dokončené základy s podzemními garážemi. Poté ale dělníci stavbu opustili. Stavbu sice přebral nový investor, společnost Trikaya, práce ale dosud neobnovil. Bytových komplexů se na Hladnovském kopci a v okolí plánuje více. Ale ani ty, které byly postaveny v minulých letech, ještě nejsou zcela naplněny.

OSTRAVA-JIH:

V městském obvodu Ostrava-Jih rostou nové domy, například v ulici Provaznické v části Hrabůvka. Čerstvě do vlastnictví tam získal 22 nových bytů také městský obvod. „Dům byl zkoulaudován v září a právě minulý týden jsme se stali jeho vlastníky,“ upřesnil mluvčí obvodu Michael Kutty.

MARIÁNSKÉ HORY A HULVÁKY:

V Mariánských Horách a Hulvákách podle starostky Liany Janáčkové v nejbližší době nepřibudou žádné nové obecní byty. V obvodu se ale chystá stavět soukromý španělský investor.

„Mělo by jít o zhruba dvě stě bytů v pěti blocích postavených blízko budovy radnice. Už bylo vydáno stavební povolení a stavba by měla být zahájena v roce 2012, nejpozději 2013,“ uvedla starostka Mariánských Hor Liana Janáčková.

VÍTKOVICE:

Ve Vítkovicích se v současné době opravuje řada starších domů, výstavba nových ale zamrzla. Italská společnost Carol IV., která na náměstí Jiřího z Poděbrad plánovala postavit zajímavý bytový komplex, svůj záměr zatím odložila. „Požádali nás o dvouletý odklad. Jejich zájem pořád trvá, už do toho investovali nemalé prostředky. Čekají ale, jak se vyvine situace na trhu,“ uvedl starosta Vítkovic Petr Dlabal.

Italská společnost už vlastní sousední pozemek, městský na náměstí měla možnost odkoupit, jakmile prostaví sedmdesát procent plánovaných investic. „Chceme si tak pohlídat to, co vznikne v současnosti na nejcennějším pozemku ve Vítkovicích,“ vysvětlil Dlabal.

 

Další informace nejen o bytových projektech naleznete v dokumentu Real Estate Report Ostrava, který je ke stažení na stránkách města Ostravy www.ostrava.cz v sekci Podnikatel – Dokumenty.

 

 

Trojhalí bude sloužit kultuře i sportu

 

TrojhaliNa jaře příštího roku se pravděpodobně začne s proměnou stávajících památkově chráněných objektů ústředny a elektrocentrály na území Nové Karoliny. Nově zrekonstruovaný areál Trojhalí by měl veřejnosti sloužit už v roce 2013. Objekt dvou hal elektrocentrály bude upraven na zastřešenou plochu o přibližné velikosti centrálního Masarykova náměstí. Na ploše pak budou běžně probíhat kulturně-společenské akce, jako například veřejné bruslení, trhy, jarmarky, koncerty nebo taneční zábavy. Budova ústředny bude využívána jako sportovní hala se dvěma multifunkčními hřišti, které umožní hrát basketbal, volejbal, badminton, či florbal.

„Využití vzešlo z marketingových průzkumů zpracovaných na zakázku statutárního města Ostravy a s ohledem na ekonomickou a programovou udržitelnost. Objekty mají být na naše zadání maximálně multifunkční s provozně udržitelnými náklady. Cílem je využít dotačních prostředků na záchranu této kulturní památky a zachovat ji v kondici i do budoucna,“ řekl Petr Koudela ze sdružení Trojhalí Karolina, které je realizátorem tohoto projektu.

Ústřednu a elektrocentrálu propojí podzemní prostor, který zajistí průchodnost mezi jednotlivými lokalitami Karoliny a zároveň se zde bude nacházet centrální podzemní parkoviště a sociální i technické zázemí, jako např. toalety, šatny nebo sklady.

K zachování co největší autenticity obou historických objektů přispěje i fakt, že zvenku nebudou objekty opraveny a na první pohled nebude vidět žádná velká změna. Nicméně kolem hal vznikne rafinovaný systém ramp a teras, aby se návštěvník z prostoru pod povrchem dostal celkem přirozeně do společné vstupní haly.

Elektrocentrála i starší ústředna (postavena v roce 1905) zůstaly jako jediné budovy na území bývalé jámy a koksovny Karolina nezbourány. Obě fungovaly jako elektrárny. Jejich provoz byl definitivně ukončen v roce 1974.

Více na www.dolnioblastvitkovice.cz

 

 

Brokerage Event 2011

 

RISBrokerage Event na téma biomedicíny a inovativních technologií zaměřených na životní prostředí a zdraví obyvatelstva je první akcí svého druhu, která bude pořádána v Moravskoslezském kraji. Akce se uskuteční ve dnech 24. – 25. listopadu 2011 v Hotelu Imperial v Ostravě. Tato akce bude realizována v rámci Regionální inovační strategie Moravskoslezského kraje na léta 2010–2016, jejímž cílem je zvýšit konkurenceschopnost ekonomiky Moravskoslezského kraje na globálních trzích. Jedním z dílčích cílů strategie je podpora navázání mezinárodních kontaktů a transferu know-how, k jehož naplnění slouží právě pořádání Brokerage Event v tomto roce i v letech následujících.

Brokerage Event je specializovaná akce zaměřená na prezentaci aktuálních výsledků výzkumu a vývoje v určitém odvětví, které mají potenciál ke komercionalizaci. Tato akce je určena pro zástupce firem, univerzit, výzkumných ústavů a dalších pracovišť pro výzkum a vývoj nejen z Moravskoslezského kraje, ale také ze zahraničí.

Cílem Brokerage Event je poskytnout prostor pro mezinárodní výměnu zkušeností a poznatků v konkrétní výzkumné problematice. Na této akci vystoupí se svými příspěvky odborníci z univerzit, výzkumných ústavů a firem z USA, Německa a Švédska, přičemž výsledkem uskutečněných prezentací a dvoustranných jednání je generovat nové mezinárodní projekty výzkumu a vývoje s potenciálem transferu jejich výsledků do praxe.

Program akce s pozvánkou

Pořádajícími partnery první Brokerage Event jsou Moravskoslezský kraj, Agentura pro regionální rozvoj, a.s., Fakultní nemocnice Ostrava, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Zdravotní ústav Ostrava, Ostravská univerzita v Ostravě a Slezská univerzita v Opavě.

Registrace účastníků je možná do středy 16. listopadu 2011. Počet účastníků je z kapacitních důvodů limitován. Účast na konferenci je zdarma.

Další informace ke konferenci naleznete na stránkách Agentury pro regionální rozvoj www.arr.cz v kalendáři akcí.

 

 

Představujeme projekt Městský stadion ve Vítkovicích

 

Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích, součást Vítkovice Aréna, a. s., městské obchodní společnosti, podstoupí už brzy náročnou rekonstrukci a modernizaci.

Stadion_situaceV červnu 2012, hned po skončení 51. ročníku atletického mítinku Zlatá tretra, se začne s demolicí betonových ochozů na stání (východní tribuna) a úpravou okolního prostranství. Nově rekonstruovaná krytá východní tribuna stadionu spolu s krytou hlavní tribunou poskytne kapacitu 13 tisíc sedících diváků. Předpokládané finanční náklady na realizaci této části projektu by měly dosáhnout 246 milionů korun. Termín dokončení rekonstrukce východní tribuny se předběžně odhaduje na přelom let 2012 – 2013.

Okolní související stavby, např. oprava stávajících ochozů za oběma brankami (tribuny sever a jih), skladové haly, energetického centra (sever a jih), pokladen a vstupů do areálu (část A a část B), kanalizace, rekonstrukce elektro zařízení Vítkovice Arény, rekonstrukce rozvoden ve stávající tribuně apod., si vyžádají investici ve výši cca 200 mil. Kč. Konečná kapacita městského stadionu, po dokončení všech tribun, má v roce 2014 dosáhnout 15 tisíc sedících diváků.

Rada města rozhodla ve věci rekonstrukce městského stadionu o podání žádosti o dotaci ve výši 100 milionů korun na ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

V průběhu rekonstrukce bude Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích nadále v provozu, včetně konání atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava nebo fotbalových zápasů. FC Baník Ostrava má už nyní podepsánu s provozovatelem městského stadionu společností Vítkovice Aréna smlouvu na využití tréninkových ploch. Vzhledem k podmínkám projektu Fotbalové asociace ČR „Stadiony 2012“ je předpoklad, že od srpna 2012 bude FC Baník své soutěžní zápasy hrát na městském stadionu ve Vítkovicích.

               Stadion1          Stadion2

Česká resumé všech příspěvků jsou dostupná na internetové adrese amo.ostrava.cz.

 

 

Představujeme společnost Harley-Davidson

 

logo_HDLegendární americká značka Harley-Davidson otevřela 21. října 2011 nové dealerství v Ostravě a rozšířila tak svoji síť na již celkem 5 prodejních míst v ČR.

Společnost Harley-Davidson v roce 1903 založili dva mladíci z Milwaukee. Tehdy třiadvacetiletý William Harley a jeho o rok mladší kamarád Arthur Davidson. Motorky začali prodávat ve dřevěné boudě, kde je současně i vyráběli. Zbohatli i na zakázkách pro americkou armádu.

H.O.G Chapter Ostrava je nejmladším ze čtyř českých Harley-Davidson klubů. H.O.G. nebo-li Harley Owners Group znamená v překladu Klub majitelů motocyklů Harley - Davidson. V současnosti HOG sdružuje již kolem milionu členů po celém světě.

Počátek ostravského klubu se datuje na podzim roku 2004, kdy ve Slezské Ostravě vznikla společnost Silesia Motorcycles s.r.o. V zrekonstruované secesní vile krátce poté byla otevřena prodejna Harley-Davidson Silesia. HOG Ostrava Chapter byl založen necelý rok po vzniku prodejny jako občanské sdružení pod patronátem dealera Harley - Davidson - Silesia se sídlem v Ostravě a schválen MV ČR dne 20.10.2005.

Nové autorizované dealerství se nachází poblíž obchodního centra Futurum v Ostravě.

          HD_Ostrava          HD

www.hog-ostrava.cz
www.harley-davidson-ostrava.cz

 

 

Primátor města přijal amerického velvyslance Normana Eisena

 

US_velvyslanecVelvyslance Spojených států amerických v ČR Normana Eisena přijal 1. listopadu v Radnici města Ostravy primátor města Petr Kajnar. Přijetí byla přítomna rovněž náměstkyně primátora Simona Piperková. Ačkoliv bylo toto setkání zatím seznamovací, hovořilo se již velmi cíleně o konkrétních oblastech spolupráce.

Primátor Petr Kajnar nejprve seznámil vzácného hosta s městem Ostravou, jeho historií, současnými změnami a cíli, s podmínkami a možnostmi pro investory i rozvojem moderních oborů, výzkumu, vědy a školství. Americký velvyslanec hodnotí Ostravu jako pro něj velmi zajímavé město, v němž se spolupráce s „americkým byznysem“ může rozvíjet na vysoké úrovni s přidanou hodnotou za využití duševních schopností lidí obou zemí. Jmenoval již některé konkrétní obory, v nichž by rád vzájemné spolupráci napomohl – hovořil o vědě a technice, medicínských nebo jaderných oborech, ale také o rozvoji kulturních styků a kontaktů mezi univerzitami. Norman Eisen soustředil svou pozornost také na vzájemné styky mezi Ostravou a Pittsburgem, která jsou partnerskými městy. 

Norman L. Eisen mimo jiné působil v Bílém domě jako zvláštní poradce prezidenta Obamy pro etiku a vládní reformu. Od ledna 2009 do ledna 2011 pracoval v Bílém domě jako zvláštní poradce prezidenta. Spolupodílel se na historických iniciativách Obamovy administrativy týkajících se vládní etiky, regulace lobbingu a transparentní veřejné správy. Jeho portfolio zahrnovalo oblasti, jako jsou finanční reforma, zákon o financování kampaní, ochrana osob upozorňujících na nekalé praktiky a další. Velvyslancem USA v České republice je Norman L. Eisen od 28. ledna 2011, kdy předal své pověřovací listiny českému prezidentovi Václavu Klausovi. 

  

 

Jak připravit podnik na následujících 15 let

 

„Jak připravit podnik na následujících 15 let“ je tématem semináře konaného ve středu 9. listopadu 2011 od 9.00 h v sídle společnosti INTOZA v Ostravě-Hulvákách. Seminář povede uznávaný expert na strategické řízení podniků prof. Dr. Zdeněk Souček, DrSc.

logo_SPPMSEkonomický seminář uplatňování moderních metod strategického řízení v českých firmách připravilo Společenství průmyslových podniků Moravy a Slezska ve spolupráci se Svazem průmyslu, Agenturou pro regionální rozvoj, Sdružením pro rozvoj Moravskoslezského kraje, Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR, Krajskou hospodářskou komorou MSK a dalšími partnery.

Pozvánka a program semináře

Seminář je určen především pro majitele a celé vrcholové vedení společností, kteří následně budou mít výjimečnou příležitost konzultovat budoucí vývoj své firmy s předním praktickým specialistou na strategické řízení v České republice.

Prezident Společenství průmyslových podniků Moravy a Slezska Ing. Jan Skipala, Ph.D. k semináři sdělil: „V poslední době si stále více uvědomujeme, že českým firmám schází kvalitní strategické řízení, bez kterého v dnešní době zralým zahraničním společnostem jen velmi obtížně konkurují. Význam a přínos strategického řízení je úspěšným českým společnostem znám a velké firmy tento nástroj v téměř 100 % míře využívají. Bez strategického řízení by velké firmy v době globalizace světovém trhu nemohly v mezinárodní konkurenci uspět.“

Ing. Jan Skipala dodal: „Jiná je situace na poli malých a středních podniků. Řada jich nemá zpracovánu firemní strategii a nezná ani základní model strategického řízení. Z tohoto důvodu organizujeme setkání podnikatelů, které je tématicky orientováno ke strategické připravenosti podniku na následujících 15 let. Strategické řízení a strategické myšlení napomáhá firmám reagovat na okolní změny, mezi které se řadí: postoj a reakce konkurence, požadavky trhu a vývoj technologií. Firmy si postupně uvědomují závažnost situace a cítí potřebu změny. K této skutečnosti nemalou měrou přispěla také přetrvávající hospodářská recese.“

Účelem setkání je přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti firem nejen v Moravskoslezském kraji, nýbrž v celé ČR.

 

 

Česko-polské kooperační fórum - mezinárodní konference a dvoustranná jednání firem

 

Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje – partner poradenské sítě pro podnikatele ENTERPRISE EUROPE NETWORK a partner projektu „Vytvoření sítě Kontaktních center Česko-Polské hospodářské spolupráce“ pořádá dne 24. listopadu Česko-polské kooperační fórum. Fórum se uskuteční v hotelu Mercure v Ostravě a v rámci něj proběhne mezinárodní konference a dvoustranná jednání českých a polských firem.

Cílem kooperačního fóra je podpora česko-polské hospodářské spolupráce, a to podáním aktuálních informací o vzájemných obchodních vztazích, odborným výkladem na téma faktických dopadů právních předpisů na obchod mezi ČR a Polskem a dále formou dvoustranných jednání mezi českými a polskými firmami, včetně odborných právních konzultací. Dvoustranná jednání budou zaměřena na firmy z oborů potravinářského, textilního, nábytkářského, hračkářského a zahradnického.

Pozvánku s programem ke stažení naleznete zde. Akce je pro účastníky zdarma.

Projekt je spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Operačního programu Přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007-2013.
Veškeré informace k akci, včetně přihlášky, jsou dostupné na www.khkmsk.cz.

 

   

Portál i-region.eu propojuje oblast s 1,2 milióny obyvatel

 

Informační propojení bez zásahu z center zemí, to je role portálu www.i-region.eu. Jako první v České republice, Polsku i na Slovensku poskytuje striktně regionální informace z oblastí, jež spolu bezprostředně sousedí a jsou si blízké.

Proto nabízí regionální zprávy v češtině a polštině o obchodu a financích, politice, kultuře, sportu, cestovním ruchu, vědě a výzkumu, vzdělávání, trhu práce, ale i informace o počasí ve společném širším regionu. Zahrnuje regionální katalog firem s možností se v co nejjednodušší formě obeznámit s podnikatelským prostředím, včetně možností nalézt kontakty na zahraniční partnery nebo prezentovat svou firmu s cílem přenést podnikání také přes hranice.

Jediným kritériem pro publikování na portálu jsou informace z území Moravskoslezského kraje, Žilinského samosprávného kraje na Slovensku a polských Vojvodství Opolského, Slezského a Malopolského. Během posledních 12 měsíců navštívilo portál na 95 tisíc návštěvníků z Polska, Česka a Slovenska. Portál tak přispívá nejen k regionální sounáležitosti a informovanosti, ale zároveň propaguje příhraniční regiony jako celek.

www.i-region.eu