Březen

Development Newsletter!!! březen 2010

 

Global Networks

„Global Networks“ je název nové iniciativy, která vznikla 10. ledna 2010. Cílem tohoto uskupení je úžeji spojit veřejný a soukromý sektor v Ostravě a ještě více stmelit již zavedené a dobře fungující vztahy mezi členy Global Clubu, budované poslední tři roky před změnou značky na Global Networks.

Dalším cílem „Global Networks“ je propagovat město Ostrava jako důležitý podnikatelský uzel v České republice s velkým potenciálem pro další rozvoj podnikání. Jako město, které disponuje významnými lidskými zdroji, které mohou být nabídnuty potenciálním investorům nejen v oblasti těžkého a zpracovatelského průmyslu, ale i v daleko širším měřítku s velkým důrazem na odvětví s vysokou přidanou hodnotou, jako je finanční sektor, IT, výzkum a vývoj, vzdělávání, inovace, technologie, turismus a sport. Představuje Ostravu jako město, které je připraveno se zájemci spolupracovat.

Zakladatelem Global Clubu, resp. Global Networks je místní podnikatel původem z Irska pan Jason Fitzgerald. Věří, že nejlepší a nejspolehlivější způsob propagace města jako „místa, kde je zapotřebí být“ je prostřednictvím pozitivních zkušeností společností i jedinců. Jedná se o Čechy i cizince, kteří zde mají své podniky. Ti všichni mohou ukázat, že Ostrava má investorům co nabídnout.

Podle Jasona Fitzgeralda v dnešním světě narůstajících podnikatelských požadavků, které jsou následkem pokračující globalizace výroby a spotřeby, dobré partnerství výrazně zlepšuje kvalitu výroby i spokojenost investorů, zákazníků a spotřebitelů.

Byly vytvořeny i internetové stránky, které nabízejí informace a možnost setkání s lidmi, kteří Vám mohou poradit s investováním v Ostravě a zajištěním Vašich požadavků a očekávání. Rovněž poskytují know-how a prostředky, se kterými bude Vaše podnikání v Ostravě jednodušší.

logo_Global_Club

Více informací na www.globalnetworks.cz

 

 

Příležitost získat kvalifikované zaměstnance - KARIÉRA 2010+

logo_Kariera

Dne 9. března začíná již třetí ročník projektu KARIERA 2010+, který pořádá VŠB-Technická univerzita Ostrava. Projekt se skládá ze dvou akcí – první je veletrh pracovních příležitostí a druhou odborná konference. Partnerem projektu je i statutární město Ostrava, které jej výrazně finančně podpořilo.

Veletrh pracovních příležitostí zahrnuje největší nabídku práce v Moravskoslezském kraji. Podobně jako v loňském roce se ho zúčastní více než 100 firem, které budou nabízet práci studentům i absolventům vysokých škol z celé České republiky. Cílem veletrhu je nabídnout zaměstnavatelům příležitost k oslovení perspektivních mladých lidí a naopak nabídnout absolventům a studentům vysokých škol možnost k nastartování kariéry.

Svůj stánek na veletrhu bude mít i město Ostrava, které zde představí nabídku pracovních příležitostí na magistrátu města a na úřadech městských obvodů, ale také v městem zřízených organizacích.

Druhým bodem projektu KARIERA 2010+ je konference s názvem Kompetence pro budoucnost, která se uskuteční 10. března. Tato mezinárodní konference bude řešit pomoc studentům a absolventům vysokých škol při uplatnění na trhu práce a zároveň pomoc firmám získat kvalifikované zaměstnance. V letošním roce je rozdělena do čtyř sekcí a bude se zabývat těmito tématy:
• Jak najít a udržet talenty – lidské zdroje v regionu
• Vzdělávání na školách podle potřeb firem
• Najdou studenti uplatnění v praxi?
• Porozumění v cizím jazyce
VŠB-TUO připravuje na závěr mezinárodní konference také společenský program. Zástupci čtyř vysokých škol a firem Moravskoslezského kraje zde mohou navázat cenné kontakty.

Letos poprvé bude součástí projektu soutěž s názvem Chyť svou kariéru. Jde o týmovou soutěž pořádanou pouze pro studenty čtyř vysokých škol: VŠB-TUO, Ostravské univerzity, Slezské univerzity a Vysoké školy podnikání. Soutěž začne 8. března dopoledne a potrvá 24 hodin, během kterých studenti musejí co nejlépe vypracovat úkol a poté jej prezentovat před komisí a veřejností. Téma soutěže je prozatím tajné. Celkem se soutěží o 56 tisíc korun.

Více informací o projektu na http://www.karieraplus.cz/2010/

 

 

Investice za miliardu míří do Moravskoslezského kraje

Moravskoslezský kraj loni prostřednictvím agentury CzechInvest přilákal nové investice za 1 008 miliónů korun. Celkem na sever Moravy zamířilo 26 projektů. Co do počtu nových investic tak Moravskoslezskému kraji patří v pořadí českých regionů třetí příčka – za prvním Středočeským a druhým Jihomoravským krajem. Vyplývá to z aktuálních statistik přílivu investic, které zveřejnila agentura CzechInvest dne 3. února 2010.

Podle Alexandry Rudyšarové, generální ředitelky agentury CzechInvest, bylo nejvíce projektů v Moravskoslezském kraji z oblasti vývoje softwaru. Úspěšných projektů bylo celkem dvanáct. Plných jedenáct z nich zamířilo přímo do Ostravy, dvanáctý se rozhodl pro Orlovou. Tři projekty připravily na severu Moravy strojírenské společnosti, dva projekty společnosti z oblasti elektroniky a elektrotechniky a z gumárenského a plastikářského průmyslu.

Agentura CzechInvest pomohla také při sjednávání zakázek pro místní společnosti. Ty s její pomocí uzavřely kontrakty za 53 milionů korun v oblasti letecké výroby nebo spotřebního zboží. Celkově pomohla agentura CzechInvest vytvořit v roce 2009 v Moravskoslezském kraji 608 pracovních míst.

Od svého založení v roce 1992 agentura pro podporu podnikání a investic dosud pro Moravskoslezský kraj získala 175 investorů, kteří tu do svých projektů vloží 95,632 miliardy korun. Práci v nich postupně najde 25 864 lidí.


Investice zprostředkované agenturou CzechInvest pro Moravskoslezský kraj

Rok 2009
Počet projektů 26
Výše investice 1 008 mil. Kč
Pracovní místa 608
Celkem 1993 - 2009
Počet projektů 175
Výše investice 95 632 mil. Kč
Pracovní místa 25 864

Více na www.czechinvest.cz

 

 

Zajímavý portál o rezidenčních nemovitostech

logo_Kde_chci_bydletPortál www.kdechcibydlet.cz prezentuje nabídku a informace z českého rezidenčního trhu. Spuštěn byl již 25. září 2007 s myšlenkou rozšířit český internet o přehlednou a zároveň aktuální nabídku nových bytů a rodinných domů z developerských projektů z celé České republiky. Jeho prostřednictvím developeři a realitní agenti prezentují nové projekty, které jsou v daném čase aktuálně na trhu.

Od pondělí 22. února se součástí portálu stala také rubrika Rezidenční projekty v ČR. V současné době obsahuje 888 aktuálních rezidenčních projektů, jejichž počet samozřejmě není konečný. Představuje tak nejúplnější seznam těchto projektů na českém internetu.

Informační portál poskytuje zájemcům o koupi nového bytu či domu z developerské výstavby možnost získat celkový přehled o projektech v libovolném regionu. Pomocí nastavení podmínek pro vyhledávání si pak každý vyhledá nemovitosti v požadovaném cenovém rozpětí i podle kategorie rezidenčních nemovitostí a jejich velikosti. Zároveň je v přehledu uvedena i informace o aktuálním stavu projektu, zda je projekt dokončen, nebo jestli teprve probíhá jeho příprava, resp. výstavba.

Uživatelé zde naleznou také zprávy z realitního trhu, daňovou, finanční i právní poradnu, aktuální přehledy výstav a veletrhů, ale především adresář všech profesí souvisejících s realitním trhem. Nechybí zde architekti, designéři, realitní makléři, odhadci nemovitostí, advokáti, dražebníci a mnozí další. Pro zájemce, kteří chtějí financovat nákup nemovitosti pomocí hypotéky, nabízí portál hypoteční kalkulačku.

Portál www.kdechcibydlet.cz je hlavním mediálním partnerem 12. ročníku prestižní developerské soutěže Best of Realty - Nejlepší z realit, a mediálním partnerem mnoha odborných konferencí, výstav a veletrhů věnovaných realitám a bydlení.

 

 

Ostrava se opět představí v Cannes

logo_MIPIMVe dnech 16. 03. 2010 - 19. 03. 2010 se uskuteční mezinárodní veletrh investičních příležitostí MIPIM v Cannes ve Francii. Statutární město Ostrava zde jako již tradičně představí svůj investiční potenciál a nabídku disponibilních rozvojových ploch.

V letošním ročníku bude navíc zdůrazněn význam Ostravy jako rozvíjejícího se města nanejvýš vhodného pro investice související také s jeho kandidaturou na titul Evropského hlavního města kultury v roce 2015. Nedílnou součástí kandidatury Ostravy na tento prestižní titul je realizovaná veřejná - urbanistická soutěž o návrh revitalizace území Černé louky nacházejícího se přímo v centru metropole.

Zástupci města jsou připraveni setkat se s partnery, přihlášenými i potenciálními uchazeči i zájemci o informace týkající se nejen této soutěže. Uvítají Vás na stánku č. 08.30-10.29 v 1. patře Festivalového paláce.

 

 

Černá kostka je zpět

Dne 17. února 2010 krajští zastupitelé schválili výstavbu nové budovy pro Moravskoslezskou vědeckou knihovnu. Návrh, který byl loni zamítnut kvůli jeho přemrštěné ceně, byl nyní schválen z důvodu snížení ceny za výstavbu o 400 miliónů korun. Z původní plánované ceny 1,5 miliardy se tak cena nové vědecké knihovny snížila na jednu miliardu a devadesát šest milionů korun.

Novostavba Moravskoslezské vědecké knihovny je jediným projektem z ČR, který uspěl u Evropské komise. Ta musí schvalovat projekty, na které jdou evropské peníze, jejichž hodnota je vyšší než 50 miliónů eur.

Budoucí vědecká knihovna má vyrůst na území dnešního parkoviště vedle skeletu v ulici 28. října naproti Domu kultury města Ostravy. Kapacita nové stavby s přezdívkou Černá kostka má být podle původního projektu brněnských architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře dva miliony svazků, což je dvojnásobek současného fondu. Nebudou chybět potřebné studovny či konferenční sál. Uživatelům by měla sloužit dvě patra publikací ve volném výběru, příjemným detailem pro čtenáře má být možnost vracet půjčené knihy automaticky i mimo provozní dobu. Své zázemí v nové knihovně by podle aktualizovaného záměru měla najít i katedra jazyků Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava. Díky pronájmu dvou pater této univerzitě se sníží provozní náklady zhruba o třicet miliónů korun ročně. Ušetří se také díky tomu, že součástí knihovny již nebude integrovaný parkovací objekt. Ten vystaví soukromá firma formou spolupráce soukromého a veřejného sektoru.

Moravskoslezský kraj hodlá o 490 milionů korun požádat stát, zbytek uhradí ze své pokladny. Stát však tyto finance na stavbu vyčlenil již pro roky 2009 a 2010. Moravskoslezský kraj proto nyní musí požádat vládu o změnu usnesení, aby vyčleněných 490 miliónů mohl využívat i v dalších letech. Je třeba, aby Ministerstvo kultury obdrželo od kraje v prvé řadě nový investiční záměr. Na změnách projektu bude architektonické studio Kuba&Pilař pracovat zhruba půl roku.

Po všech nezbytných krocích zahrnujících změny ve stavebním povolení by se mohla Černá kostka začít stavět v červnu příštího roku. Dokončena by pak měla být v červnu 2013.

 Knihovna1        Knihovna2

 

 

JESSICA jako první v Moravskoslezském kraji

Jessica_podpisPeníze z evropských strukturálních fondů najdou v České republice nové uplatnění. Umožní to nástroj JESSICA, který je alternativou dosavadního dotačního modelu. Jessicu jako první v ČR zavádí Moravskoslezský kraj.

Funguje na principu využití návratných zdrojů, které jsou formou dlouhodobých úvěrů, půjček, záruk a investičního kapitálu poskytovány na investice do městských oblastí. Jessicu jako první v ČR zavádí Moravskoslezský kraj, což potvrdil podpis Smlouvy o financování holdingového fondu JESSICA mezi Regionální radou Moravskoslezsko a Evropskou investiční bankou (EIB) dne 8. února 2010 v Praze. Za EIB podepsal smlouvu viceprezident Matthias Kollatz-Ahnen. Ke vzniku holdingového fondu pomůže převedení 500 milionů korun z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko.

Z holdingového fondu půjdou peníze k příjemcům prostřednictvím fondu rozvoje měst. V Moravskoslezském kraji se zpočátku uvažuje o jednom či dvou městských fondech. Do budoucna ale jejich počet není omezen a bude záležet na zájmu investorů.

EIB ve spolupráci s Evropskou komisí uskutečňuje rozšiřování Jessicy do jednotlivých regionů členských států EU.

 

 

Evropské fondy 2007 - 2013: ještě je šance!

Národní orgán pro koordinaci - Ministerstvo pro místní rozvoj ČR ve spolupráci s regionálními partnery v Moravskoslezském kraji pořádají konferenci „Evropské fondy 2007-2013: ještě je šance!“. Konference se uskuteční dne 20. dubna 2010 v nové aule Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.

Cílem konference je poskytnout potenciálním regionálním žadatelům stručný přehled dosavadního čerpání evropských fondů v ČR a Moravskoslezském kraji. Účastníci se také dozví nejdůležitější informace k připravovaným výzvám, případným přesunům finančních prostředků v rámci jednotlivých operačních programů i prioritních os a očekávané projekty do roku 2013. Hlavním smyslem konference je orientace na budoucnost a maximální využití dostupných zdrojů.

On-line registrace bude probíhat od 15. března 2010 na www.jestejesance.eu. Kapacita je omezena na 350 osob, účast dvou zástupců za organizaci je bezplatná.

logo_OPTPlogo_EUlogo_NOKlogo_MMR

Více informací naleznete na www.jestejesance.eu.

 

 

Business snídaně s Petrem Kajnarem

Společnost Magnus Regio, která je vydavatelem měsíčníku Moravské hospodářství, pořádá v blízké době business snídaně s primátorem města Ostravy Petrem Kajnarem.

První business snídaně se uskuteční dne 18. března na téma Energetické využívání odpadu - výstavba nové spalovny. Chybějící spalovna komunálního odpadu je totiž dle odborníků největším problémem Moravskoslezského kraje v oblasti odpadového hospodářství. Po několika letech tlaku na Ministerstvo životní prostředí se nyní rýsuje reálná možnost toto zařízení zprovoznit už v roce 2015. Operační program Životní prostředí totiž loni vypsal nové dotační výzvy, ve kterých počítá s výraznou podporou zařízení na energetické využívání odpadů. Právě nyní proto probíhá diskuze o konkrétní podobě projektu tak, aby měl co největší šanci uspět v procesu schvalování žádosti. Tu by měl žadatel předložit nejpozději do 30. června 2011.
Hosty této tzv. brunches budou kromě primátora města Ostravy Petra Kajnara a jeho náměstků, také náměstci hejtmana Moravskoslezského kraje, ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek, předsedkyně představenstva SAKO Brno a. s. Jana Drápalová, dále zástupci měst Karviná, Havířov, Opava, Frýdek-Místek a další.

Druhá snídaně se bude konat dne 1. dubna na téma Proměny brownfields na Ostravsku. Na většině významných rozvojových projektů spolupracuje Statutární město Ostrava se zástupci soukromého sektoru. Proto chtějí organizátoři vytvořit prostor pro otevřenou diskuzi mezi kompetentními zástupci obou sektorů. Akce se zúčastní primátor města Ostravy Petr Kajnar, zástupci Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, Agentura pro regionální rozvoj, zástupci KHK MSK a zástupci významných firem v regionu.

Obě business snídaně se konají v hotelu Park Inn Ostrava od 9 - 11 hod.
V případě zájmu o účast prosím kontaktujte pořadatele akce společnost Magnus Regio.

Business_snidane

Více informací naleznete na www.magnusregio.cz/akce.php.

 

 

Zadlužení města Ostravy ke konci roku 2009

Celkové zadlužení Statutárního města Ostravy (SMO) činilo ke konci loňského roku v souhrnné výši 3,970 mld. Kč.

Na tomto dluhu se podílely městské obvody 132 mil Kč, zbytek tvoří vlastní dluh města. Jedná se zejména o emisi dluhopisů, na jejichž splátku vytváří SMO tzv. umořovací fond, v němž se střádají peníze na splacení vydaných dluhopisů. Stav tohoto fondu byl k 31. 12. 2009 ve výši 1,785 mld. Kč. Reálný dluh města Ostravy tak ke stejnému datu činil 2,185 mld. Kč.

„Zadluženost města, včetně závazků obvodů, je více než 2,5x menší, než je úroveň, kterou jako rizikovou určilo Ministerstvo financí ČR“, sdělil náměstek primátora pro majetek a finance Lukáš Ženatý.

Splácení závazků města bude probíhat zcela standardně a bez problémů. V průběhu letošního roku bude pokračovat čerpání úvěru z Evropské investiční banky. Tyto peníze město použije na realizaci infrastrukturních staveb a projektů spolufinancovaných z fondů Evropské unie.

Více informací na www.ostrava.cz.