Prosinec

Development Newsletter!!! prosinec 2009

 

Všem čtenářům Development Newsletteru!!! přejeme příjemné prožití vánočních svátků

a do nového roku co největší oživení developerských aktivit!
POUR FELICITER 2010


Ostrava konečně napojena na dálnici!

Středa 25. listopadu 2009 se stala historickým okamžikem pro Ostravu a celý Moravskoslezský kraj. Od tohoto data je třetí největší město Česka napojeno na celostátní dálniční síť. Ředitelství silnic a dálnic ČR totiž otevřelo dva dálniční úseky z Bělotína přes Hladké Životice do Bílovce v celkové délce 30 km.

Stavba z Hladkých Životic do Bílovce (12 km) byla zprovozněna kompletní. Stavba z Bělotína do Hladkých Životic (18 km) pouze jako jedna polovina dálnice, ovšem ve čtyřpruhovém uspořádání. Tato část dálnice bude v plném rozsahu otevřena v srpnu 2010. Investorem stavby je Ředitelství silnic a dálnic ČR, finanční prostředky poskytl Státní fond dopravní infrastruktury.

Uvedené stavby mají velký význam nejen pro řidiče cestující z Prahy, Brna či Olomouce do Ostravy a okolí, ale jejich zprovozněním dochází k výrazným dopravním změnám v celém Moravskoslezském kraji. Z mezinárodního hlediska je dálnice do Ostravy významná jak pro již uvedený tranzit v ose západ-východ, tak i pro směr sever-jih, tedy propojení Polska a Rakouska, protože na hranici Česko/Polsko bude dálnice D1 propojena s polskou dálnici A1, směr Katovice.

Nová dálnice nejen zkrátí dobu jízdy z Olomouce do Ostravy na 40 minut, ale je rovněž předpokladem ke zlepšení ekonomické situace kraje i jeho obyvatel. Dobrá dopravní dostupnost je totiž jedním z kritérií při rozhodování investorů, kde začnou podnikat a díky D1 se Ostravsko stane pro investory mnohem atraktivnější.

V rámci otevření posledního úseku D1, který napojil Ostravu na dálniční síť, byla 25. listopadu uvedena do provozu také Silnice I/47, tzv. Severní spoj I. etapa. Slavnostního otevření se mimo jiné zúčastnili náměstci primátora Ostravy RNDr. Lukáš Ženatý, Ph.D. a Vojtěch Mynář.

Dálniční přivaděč Severní spoj je součástí dopravního systému města Ostravy. Jedná se o nové komunikační propojení dálnice s Mariánskohorskou ulicí, které odlehčí přetížené Opavské ulici (sil. II/479) ve vztahu ze západní části Ostravy (Poruba, Martinov, Třebovice) do centra Ostravy. Stavba měří 1,2 km.

Po otevření nových úseků dálnice D1 tuzemská síť dálnic a rychlostních silnic měří 1109 kilometrů.

 dalnice1          dalnice2             

 

 

CTPark Ostrava se rozroste

logo_CTPRealitní developer CTP má v příštích pěti letech v plánu na severní Moravě o 30 procent zvýšit pronajímatelnou plochu svých budov. Do roku 2015 se tak rozroste i CTPark Ostrava.

Na severní Moravě má CTP k dispozici celkem pozemky o rozloze 1 654 653 metrů2. V Ostravě začal první budovu stavět již v roce 2005. V roce 2007 se CTPark Ostrava v soutěži Podnikatelská nemovitost roku stal průmyslovým parkem s největším ekonomickým přínosem. Nyní v průmyslové zóně Hrabová působí řada firem, které celkem zaměstnávají 3500 lidí. Sídlí zde firmy jako GE Money Multiservis, UPS, Ringier Print či ABB Robotics.

Přestože se obor stavebnictví aktuálně potýká s dopady krize, společnost CTP hodlá v horizontu pěti až deseti let své portfolio zdvojnásobit. Stávající plocha CTParku Ostrava čítá více než 134 tisíc metrů čtverečních, dalších 38 tisíc metrů čtverečních plochy je v současné době volných a připravených k pronájmu. V horizontu příštích let pak CTP počítá s rozšířením o dalších 108 tisíc metrů čtverečních.

Do roku 2015 se má rozrůst kromě CTParku Ostrava také CTPark v Hranicích a zcela nové budovy vzniknou v Lipníku nad Bečvou. Společnost CTP se specializuje na investiční výstavbu a financování velkých průmyslových staveb a projekty prvotřídních kancelářských, víceúčelových a prodejních prostor.

Více informací naleznete na www.ctpark.cz

 

 

IDEA Inkubátor brání odlivu mozků

VTPOSpolečnost Vědecko-technologický park Ostrava poskytuje prostor pro komerčně orientovaný vědecký a technologický výzkum, inovace výrobků a rozvoj podnikání. Ve snaze napomoci restrukturalizaci průmyslového zaměření Moravskoslezského kraje a samotného města Ostravy podporou firem a jednotlivců v oblasti výzkumu a vývoje, a ve snaze zabránit „odlivu mozků“ z našeho regionu, existuje již třetím rokem v rámci Vědecko-technologického parku Ostrava projekt tzv. IDEA Inkubátoru.

Projekt IDEA Inkubátor představuje možnost vyzkoušet si svůj inovativní nápad a uvést ho do praxe za výhodných podmínek. Je určen studentům středních a vysokých škol, absolventům nebo tvůrčím lidem, kteří chtějí realizovat svůj projekt na trhu. VTPO nabízí krátkodobý pronájem kancelářských prostor, poradenství a asistenci při vypracování projektového záměru inovačního nebo vývojového projektu, poradenství a asistenci při hledání vhodných finančních zdrojů, odbornou konzultaci při tvorbě podnikatelského plánu a další.

Výhodou IDEA Inkubátoru je možnost využít jeho služeb dlouho před tím, než je zájemce schopen zformulovat svůj podnikatelský plán. Nemusí opouštět stávající zaměstnání či studium, nemusí ihned zakládat firmu, ale získá čas, prostor a podporu, aby nápad mohl „dozrát“. Zájemce si tak může s minimálními náklady ověřit, zda je jeho nápad proveditelný, jaká je pravděpodobnost příznivé odezvy trhu a získat přesnější představu o tom, co bude realizace celého záměru představovat a jak bude náročná.

Záměrem je zpřístupnit tyto služby všem společnostem a jednotlivcům splňujícím podmínku práce na inovačním nebo vývojovém projektu, nebo seriozního záměru takovýto projekt zahájit. V ideálním případě může úspěšný projekt pokračovat v navazujícím Technologickém Inkubátoru VTPO.

Bližší informace naleznete na www.vtpo.cz

 

 

Nordica Ostrava obsadila 1. místo

Nordica_prvni_mistoNa 1. místě v soutěži ČESKÁ ENERGETICKÁ A EKOLOGICKÁ STAVBA roku 2008 se umístila kancelářská budova Nordica Ostrava developerské společnosti Skanska Property Czech Republic. Odborná porota udělila administrativní budově Nordica Ostrava titul v kategorii „Nízkoenergetické a pasivní stavby investorů na území ČR“.

V úterý 10. listopadu 2009 se konal galavečer na téma Český energetický a ekologický projekt roku 2008, kterého se zúčastnily osobnosti z oborů energetika, životní prostředí, doprava a stavitelství. Cílem soutěže, vypisované Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem životního prostředí České republiky je prezentovat nízkoenergetické a pasivní stavby a projekty v oblasti energetiky, které významným způsobem snižují energetickou náročnost, zvyšují energetickou účinnost při využití energetických zdrojů a přispívají tak ke zlepšení životního prostředí v ČR.

NordicaNordica Ostrava je také první kancelářskou budovou v České republice s certifikací programu GreenBuilding od Evropské komise pro energeticky úsporné budovy. Je navržena tak, aby spotřebovávala o 30 % méně energie, než stanovují české normy. Budova s pronajímatelnou plochou 12 000 m2byla dostavěna v prvním čtvrtletí roku 2009.

Další informace o budově Nordica Ostrava najdete na www.nordicaostrava.cz a více informací o soutěži a jejích podmínkách na stránkách organizátora: www.top-expo.cz

 

 

Kanadská obchodní komora v ČR

logo_CanChamber

 Kanadská obchodní komora před půl rokem rozšířila svou činnost do Moravskoslezského kraje. Nová ostravská pobočka má ambice na vytvoření fóra podnikatelů a platformy pro společný dialog. Jednou z významných událostí takového charakteru byla obchodní snídaně s Evropskou investiční bankou a organizací Future Cities Forum na téma udržitelného rozvoje měst a regenerace městských částí, která se uskutečnila 26. listopadu 2009 v Ostravě.

Jejími hlavními hosty byli zástupci Evropské investiční banky, kteří představili účastníkům této akce relativně nový finanční nástroj s názvem JESSICA, tj. „Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas“. O jeho významu jsme se zmiňovali v listopadovém vydání Development Newsletteru.

Na přípravě a zavedení tohoto relativně nového finančního nástroje v MSK se podílí Regionální rada regionu soudržnosti Moravskoslezsko, jejíž vedoucí představitelé všem zúčastněným přiblížili proces příprav zavedení Jessicy v Moravskoslezském kraji. Doporučili přehodnocení současného spoléhání se na grantové zdroje a zvážení jiných alternativ financování udržitelného rozvoje měst, mezi něž patří i JESSICA.

Ing. Václav Palička, vedoucí odboru ekonomického rozvoje statutárního města Ostravy, přiblížil možnosti využití Jessicy na území města Ostravy. Jedním z takových příkladů je ostravská rozvojová zóna Hrušov, která nabízí značnou možnost uplatnění nástroje JESSICA.

Future Cities Forum dalo přítomným v příspěvku Davida Scougalla z Velké Británie vizi o postavení Ostravy v globální ekonomice a možnosti získání zkušeností od světových měst, které prošly obdobným vývojem, jako Manchester, Sheffield, Toronto, Vancouver aj.

Kanadská obchodní komora chystá do budoucna podobné akce, které mají pomoci rozvoji Moravskoslezského kraje.

Více informací na www.gocanada.cz

 

 

Vítězná Residence

Developer/Investor: CERE INVEST (NL) a STING Development

ViteznaNavzdory ekonomické krizi odstartovala v minulých dnech společnost STING Development s nizozemským investorem Cere Invest výstavbu bytového domu Vítězná ve stejnojmenné ulici v Moravské Ostravě. Společnost Cere Invest v České republice působí od roku 1993 a v Ostravě jde o její první projekt.

Základní kámen stavby bytového domu Vítězná byl poklepán 6. listopadu 2009. Nový bytový dům Vítězná je umístěn v lokalitě, která patří k posledním prolukám klidové části centra města Ostravy, v těsné blízkosti radnice a Komenského sadu.

Projekt čítá 24 velkometrážních bytových jednotek, dispozičně řešených jako 2+kk až 4+kk. Obytná plocha bytů začíná na 43 m2 a končí na 131 m2. Průměrná cena za čtvereční metr činí jedenačtyřicet tisíc korun. Deset bytů, tedy 44 %, už zná svého majitele. Budova by měla být dokončena na jaře roku 2011.

Více informací na www.viteznaostrava.cz

 

 

O květinovou síň je zájem

Několik let chátrající a opuštěná květinová síň v centru Ostravy byla v loňském roce zbourána a v současné době je tento lukrativní pozemek na Masarykově náměstí na prodej. I přes hospodářskou krizi o něj projevilo zájem pět investorů.

Rozhodnutí o budoucím majiteli pozemku bude učiněno na prosincovém zasedání zastupitelstva města. Již nyní je jisté, že tu nevzniknou herny ani kasina, představitelé města si totiž stanovili podmínky, jak by mohl nový objekt vypadat a k jakému účelu by měl být využíván. V dostavbě jsou žádoucí obchody, služby, gastronomie a administrativa. Nová budova by také neměla být vyšší než domy v sousední zástavbě.

Nabídku na koupi městu předložilo pět firem za cenu pohybující se kolem osmi milionů korun. Jedná se o společnost Amádeus Real, společnost Slezské nemovitosti, podnikatele Stanislava Mrvíka, vietnamské podnikatele Le Thu Tam a Hoanh Hai a česko-vietnamskou poradenskou a investiční společnost.

O budoucím majiteli pozemku Vás budeme informovat v příštím vydání Development Newsletteru.

 

 

Pět miliard korun na modernizaci železnice v MSK

Transport_konferenceVe dnech 3. - 4. listopadu 2009 pořádalo Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje konferenci Transport. Z konference mimo jiné vyplynulo, že v roce 2010 půjde na investice v železniční infrastruktuře v Moravskoslezském kraji částka 4,866 miliardy korun. To je nejvíce ze všech krajů České republiky. Většinu této částky tvoří prostředky z evropských fondů, podíl ČR je jen 1,839 miliardy korun.

V příštím roce bude dále v regionu pokračovat optimalizace III. železničního koridoru na trase Český Těšín – Mosty u Jablunkova, která si vyžádá 1,81 miliardy korun. Bude také probíhat rekonstrukce a zkapacitnění trati Studénka – Mošnov, které přijdou na 223 miliony korun. Pokračovat bude rovněž elektrifikace úseku Ostrava–Kunčice – Frýdek-Místek – Český Těšín, kde se v roce 2010 počítá s částkou 1,44 miliardy korun. Kolem sto milionů je v příštím roce také určeno v regionu na systém GSM-R (což je systém železniční komunikace).

K dalším probíraným tématům třináctého ročníku konference Transport patřilo téma kapacitního spojení Moravskoslezského kraje se Slovenskem, silnicemi I/11 – I/57. Ministr dopravy Gustáv Slamečka, který na konferenci přijel, ujistil představitele regionu, že výstavba i příprava modernizace I/11 – I/57 patří k prioritám, tudíž bude pokračovat. Hovořilo se také o VI. multimodálním koridoru, který vede od Baltu až na Jadran a v Moravskoslezském kraji se týká dálnice D 47, rychlostní komunikace R48 a železnice, i o fungování regionální dopravy.

Mezi významnými hosty konference konané v Clarion Congress Hotelu Ostrava kromě ministra dopravy Gustáva Slamečky a představitelů ministerstev dopravy Slovenska, Polska a Rakouska nechyběl ani hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas, Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje, a řada odborníků na dopravu a logistiku. Generálním marketingovým partnerem byla společnost ODS – Dopravní stavby Ostrava.

Více informací o konferenci na: www.transport-ova.cz

 

 

Stavba Moravskoslezského kraje 2009

Dne 12. listopadu 2009 byl odstartován již čtvrtý ročník soutěže o získání titulu "Stavba Moravskoslezského kraje 2009". Akce se koná pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje ing. Jaroslava Palase a jejím hlavním cílem je seznámit laickou i odbornou veřejnost se současnou úrovní stavitelství a architektury v regionu. Na stanovení podmínek soutěže a na samotné organizaci se podílejí Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Obec architektů.

Stavba Moravskoslezského kraje 2009 je prestižním oceněním jak pro investory a zhotovitele, tak i pro projektanty či architekty. Jistě rozpoutá debatu o architektuře Moravskoslezského kraje, což může být impulsem ke vzniku dalších nových projektů ve stavebnictví.

logo_Stavba_MSKDo poloviny března 2010 mohou autoři, projektanti, investoři, majitelé objektů nebo stavební firmy zapsat do soutěže stavby dokončené a zkolaudované v Moravskoslezském kraji od roku 2008 do konce roku 2009. Hodnotit se bude v pěti kategoriích: stavby občanské vybavenosti, bytové stavby, rodinné domy, průmyslové stavby a dopravní, inženýrské a vodohospodářské stavby. Z vítězných staveb jednotlivých kategorií bude vybrána stavba roku s udělením ceny GRAND PRIX. Ocenění nejlepších staveb se uskuteční do konce června 2010 a udělený titul a ocenění může výherce využívat pro reklamní a referenční účely.

Loňský ročník soutěže vyhrál tunel v Klimkovicích, který je součástí stavby dálnice D1.

Více podrobností o soutěži naleznete na www.stavbamsk.cz

 

 

Real - estate portál CPM

logo_eCPMAkciová společnost AVÍZO, a.s. uvedla na web novou verzi svého portálu pro developery i ostatní subjekty podnikající v oborech souvisejících s investiční výstavbou v real - estate sektoru. Jedná se o portál Czech Property Market (CPM), který je příležitostí pro investory, developery, finanční instituce, stavební společnosti i partnery developerů prezentovat sebe i své projekty odborné i široké laické veřejnosti.

Podstatou obsahu portálu CPM je strukturovaná databáze podrobně popsaných 800 investičních příležitostív ČR, na Slovensku a v Polsku. Portál bude přínosem především pro města a obce, kterým se nabízí jedinečná příležitost zcela bezplatně vložit nabídku svého nemovitého majetku do databáze a zvýšit tak šanci na nalezení vhodného investora.

Další informace na www.eCPM.cz