Proč Ostrava

Představení města Ostravy

 

Hlavním bodem strategie rozvoje města je dlouhodobě úzká spolupráce s investory. Díky svému atraktivnímu profilu se Ostrava stala sídlem řady mezinárodních společností, které mají přístup nejenom na český, ale také na polský a slovenský trh – jen v okruhu 100 km od Ostravy žije celkem pět miliónů obyvatel. Nízké mzdové náklady v kombinaci se strategickou polohou dávají navíc Ostravě silný potenciál pro růst i v následujících letech.

  • Metropole Severní Moravy - průmyslové, administrativní, obchodní, a univerzitní centrum nejlidnatějšího kraje České republiky
  • Strategická poloha blízko hranic s Polskem a Slovenskem s výbornou dopravní dostupností včetně mezinárodního letiště

  • 3 univerzity, bilingvní školy a školy s mezinárodním přístupem - vzdělaná, kvalifikovaná a flexibilní pracovní síla
  • Kvalitní podnikatelské prostředí - přítomnost řady významných zahraničních investorů v Ostravě a okolí

  • Podpůrná infrastruktura pro podnikání v oblasti vědy, výzkumu a inovací
  • Vysoká kvalita života – kulturní a sportovní vyžití
  • Vysoký úvěrový rating Aa3/stabilní udělený městu v červenci 2020 agenturou Moody’s.

  
Ostrava – rozlohou druhé a počtem obyvatel třetí největší město České republiky - je díky svému aktivnímu přístupu jedním z nejatraktivnějších cílů směřování investic, a to nejen v rámci ČR, ale také v rámci středoevropského regionu. Tato metropole s 289 tis. obyvateli je správním centrem Moravskoslezského kraje, v němž žije více než 1,2 milionu obyvatel.

 2

 

Ostrava zaujímá výhodnou geografickou polohu v severovýchodní části země na trase severojižního dopravního koridoru mezi Baltským a Jaderským mořem. Velmi dobrá dostupnost polského a slovenského trhu podtrhuje její pozici jako ekonomického, obchodního a kulturního centra euroregionu. Ostrava disponuje vyspělou dopravní infrastrukturou (letiště, dálnice, železniční koridory, kvalitní regionální integrovaný dopravní systém veřejné dopravy). Neustále narůstá i její význam jako důležitého železničního uzlu pro osobní i nákladní dopravu s blízkostí a dostupností mezinárodního letiště s pravidelným vnitrostátním i mezinárodním provozem. Mezinárodní letiště Leoše Janáčka provozuje pravidelné a charterové linky včetně cargo přepravy. Letiště je vybaveno pro odbavování leteckého nákladu, včetně skladových zařízení. V roce 2020 přibyla pravidelná linka Ostrava – Varšava,  a dočasná linka Ostrava – Praha. Obě provozují polské aerolinky LOT Polish Airlines. Nově také propojila letecká nákladní linka Ostravu s německým Kolínem nad Rýnem. Mezinárodního Letiště Leoše Janáčka Ostrava, které je schopno odbavovat všechny typy letadel. Přistávací dráha je určena pro největší nákladní a osobní letadla světa (včetně letadla Airbus A 380). Spojení letiště a železniční dopravy pro nákladní i osobní přepravu je v České republice unikátní a má nezpochybnitelnou konkurenční výhodu.

 4

 

Je třeba zdůraznit i významný potenciál lidských zdrojů - jak v absolventech odborných učilišť, tak v absolventech vysokých škol, zejména technických oborů. Důležitá je rostoucí vzdělanostní úroveň populace, zejména díky rozsáhlé síti veřejných i soukromých škol. Ve městě sídlí tři univerzity s více než 21 tisíci studenty. Nechybí ani bilingvinní školy či školy s mezinárodním přístupem, jako je např. 1st International School of Ostrava a The Ostrava International School, a silné zázemí vědy, výzkumu, vývoje a inovací.

8 

 

 

 

 

 

 

 

 Po úspěšném ukončení procesu vybudování průmyslových zón následoval masivní příchod zahraničních i domácích investorů. V Ostravě si našly svou základnu významné společnosti, jako např. PEGATRON Czech, Tieto, SungWoo Hitech, CTP Invest, Mahle Behr, Siemens, a mnohé další. Milníkem v oblasti přílivu investic do regionu se stal v roce 2007 příchod jihokorejské automobilky Hyundai Motor Company do průmyslové zóny v Nošovicích nedaleko Ostravy. Ta se tak stala centrem automobilového průmyslu se silným zastoupením korejských značek. V oblasti do 100 km je denně vyrobeno téměř 3 500 automobilů. Postupně došlo v Ostravě k vytvoření tisíců nových pracovních příležitostí, přičemž v posledních letech sledujeme trend zvyšování podílu investorů, kteří zde lokalizují investice generující převážně vysoce kvalifikovaná pracovní místa, např. Centrum zákaznických služeb MONETA Money Bank, Tieto, OKIN BPS, CGI a další.

 14

 

Moravskoslezské inovační centrum Ostrava, Bussines Innovation Centre, Centrum pokročilých technologií spolu s Podnikatelským inkubátorem a dalšími subjekty, nabízejí nejen pomoc při integraci nových obchodních aktivit, ale i možnost využití výsledků výzkumu a prostředků Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a ostatních škol.

 10

 

Ostrava nežije jen prací, ale nabízí také širokou nabídku volnočasových aktivit v průběhu celého roku. Mezi nejvýznamnější pořádané aktivity patří populární multižánrový festival Colours of Ostrava, Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, Zlatá tretra - mezinárodní atletický mítink série IAAF World Challenge, Dny NATO atd. Celoročně lze navštěvovat národní kulturní památku Dolní Vítkovice v Ostravě (včetně vzdělávacích center Malý svět techniky a Velký svět techniky či unikátní multifunkční aulu Gong), nákupní centra, golfová hřiště. Bohatý a kvalitní kulturní program nabízí 7 divadel. Blízké vrcholy Beskyd a Jeseníků nabízí turistické možnosti, ale také vyžití pro lyžaře.

 18


 

Máte-li zájem o pravidelné zasílání informací o dění ve sféře podnikání, developmentu, vědy, investic a strategie města, přihlaste se k odběru Development Newsletteru!!!

  


 

Ostrava pracuje na zlepšování podmínek k životu i podnikání. O aktivitách města a strategických projektech informují následující webové stránky:

fajnova logo  Ostrava! Město pro nové začátky. Tak zní vize, kterou chce město naplnit během příštích sedmi let.