ČERVEN 2022

Development newsletter!!!

Budova rekonstruovaných jatek se otevřela prvním návštěvníkům

Třetí květnový týden proběhlo slavnostní otevření zrekonstruované budovy někdejších městských jatek. Jedna z velmi očekávaných událostí tohoto roku přilákala za zdi budoucí galerie současného umění PLATO stovky návštěvníků. Ti se zúčastnili několika přednášek a prohlídek vedených odborníky, kteří jsou spojeni s výstavbou budovy nebo její budoucí náplní. Mezi vystupujícími a průvodci tak byl například polský architekt Robert Konieczny, který stojí za návrhem rekonstrukce jatek, ředitel Galerie PLATO Marek Pokorný nebo primátor Tomáš Macura.

Historický objekt z konce 19. století prošel v uplynulých měsících zásadní rekonstrukcí, aby nabídl zcela jedinečnou podobu, jež obsáhla jak prvky původní, historické, tak zcela nové, unikátní provozní řešení. Komplexní přestavba objektu pro účely galerie současného umění PLATO totiž nabízí pět výstavních sálů, fungujících samostatně i při vzájemném propojení díky systému originálních otočných stěn ve smyslu tzv. moving architecture (pohyblivé architektury), jejímž protagonistou je architekt Robert Konieczny.

Dokončovací práce na objektu sice budou ještě pár týdnů pokračovat, do 10.6. však ještě bude objekt otevřen veřejnosti. Ve všední dny od 14 do 18 hodin tak mají návštěvníci možnost prohlédnout si vnitřní prostory, které zatím nejsou vybaveny nábytkem, a obdivovat čistě architektonické řešení stavby.

Více o projektu ZDE.

Fotografie Lukáš Kaboň.

 

Jak se bude rozvíjet oblast mezi centrem a Dolními Vítkovicemi napoví debata v Gongu

15. června od 18 hodin proběhne v aule haly Gong v Dolních Vítkovicích debata s architekty Josefem Pleskotem, Romanem Kouckým, Tomášem Ctiborem a zástupci města o rozvoji území mezi centrem a Dolní oblastí Vítkovice.

Snahou města je scelovat území a vracet do života nevyužité průmyslové areály. V případě této rozvojové oblasti se jedná o velmi exponované území a klíčovou lokalitu, jejíž strategická poloha vybízí k vytvoření nové městské čtvrti.

Diskutovat se bude například o tom, jak vyřešit chybějící propojení těchto dvou oblastí, jaký rozvoj čeká lokalitu centra a Černou louku nebo zda může v nevyužitém brownfieldu vzniknout zcela nová městská čtvrť. Na tyto a další otázky se pokusí diskutující odpovědět.

Debata je určena široké veřejnosti. Bližší podrobnosti k události budou postupně uveřejňovány v události ZDE.

 

Do konce července můžou zájemci podávat své nabídky koupě pozemků v lokalitě Středoškolská

Zastupitelstvo města Ostravy na svém zasedání ve středu 23. března rozhodlo o záměru prodat nemovitosti o celkové výměře 12151 m² v městském obvodě Ostrava-Jih, mezi ulicemi Středoškolská a U Studia pro výstavbu bytových domů. Výborná dopravní dostupnost a občanská vybavenost je předurčují stát se žádanou lokalitou pro bydlení. Termín pro podání nabídek je stanoven do 29. července 2022. 

Dle studie může v lokalitě vzniknout 217 bytů. Záměr počítá s komplexním pojetím lokality včetně nezbytné okolní infrastruktury a poprvé také obsahuje podmínku vyčlenění části nově vzniklého bytového fondu (minimálně 10 %) pro dostupné bydlení.

Jde o travnaté a nezastavěné území na okraji sídliště tvořeného převážně panelovými domy. V docházkové vzdálenosti nalezneme tramvajové a autobusové zastávky nebo hlavní ostravské sportovní stánky – městský stadion a krytou sportovní halu Ostravar arénu. Nedaleké obchodní centrum Avion zaručuje vynikající nákupní možnosti.

Veškeré informace jsou zveřejněny na úřední desce města a webových stránkách https://pozemky.ostrava.cz/stredoskolska/ .

Autor vizualizace: Ondřej Sikula

 

Náměstí Dr. E. Beneše by mohl doplnit nový bytový dům

Město Ostrava dlouhodobě usiluje o revitalizaci území náměstí Dr. E. Beneše, včetně rekonstrukce historických budov, které jsou jeho součástí, ale nacházejí se v soukromém vlastnictví. Kromě zrealizované urbanisticko-architektonické soutěže na revitalizaci veřejného prostoru proto již dříve uzavřelo memorandum o spolupráci s vlastníky komplexu bývalého Módního domu Ostravica-Textilia. V první části komplexu již byla na jaře tohoto roku zahájena rekonstrukce a následující rok by zde mělo otevřít kreativní centrum, ale také restaurace, kavárna, hudební klub či divadelní a konferenční sály.

Aktuálně byl vyhlášen nový adresný záměr prodeje pozemků za účelem výstavby objektu pro bydlení, který by měl rovněž nastavit podmínky rekonstrukce budovy bývalé Obchodní a živnostenské banky, jež tvoří druhou část komplexu a má jiného majitele než část bývalého módního domu. Záměr prodeje zde byl vyhlášen již v minulém roce, přičemž město obdrželo dvě nabídky, obě za účelem novostavby hotelu. První ze zájemců však nesplnil podmínky záměru, druhý v průběhu jednání o smlouvě upravil svou původní nabídku z hotelu na bytový dům. Proto byla výzva upravena a vyhlášena znovu.

Záměr bude zveřejněn na internetových stránkách města a je možnost se k němu vyjádřit.

Fotografie Archiv města Ostravy.

 

Ostrava je opět nejlepším místem pro podnikání v kraji

Moravskoslezská metropole obhájila svou pozici v srovnávacím průzkumu „Město pro byznys“. Tento výzkum hodnotí každým rokem 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Prahy.

V rámci Moravskoslezského kraje dosáhla Ostrava skvělých výsledků v přístupu veřejné správy. Počet úředních hodin, během kterých si mohou podnikatelé přijít vyřídit vše potřebné pro své podnikání, je v kraji nejvyšší. Podnikatelé rovněž ocení přehledné a kvalitní webové stránky města. Ostrava dokázala využít své polohy a výhod přilehlé dopravní infrastruktury. Právě ta zaznamenává stálý posun. Například počet dobíjecích stanic pro elektromobily je zde, po Mladé Boleslavi, druhý nejvyšší v české republice.

Podnikatelské prostředí v Ostravě prochází nepřetržitým rozvojem. Tomu odpovídá vysoký počet právnických osob v přepočtu na obyvatele. Co se výdajů týče, statutární město Ostrava investuje značné finanční prostředky zejména do rozvoje bydlení a také do oblasti kultury.

 

Vylečte svou firmu s Podnikatelskou ambulancí!

Moravskoslezské inovační centrum (MSIC) zavádí novou službu pro podnikatele – tzv. Podnikatelskou ambulanci. Každý pátek vybraní specialisté pomáhají podnikatelům s řešením problémů v různých oblastech jejich podnikatelské činnosti. Které to například jsou? Odborníci vám poradí například s otázkou neustále rostoucích cen, chybějícího materiálu a dodavatelů, v oblasti personalistiky, obchodu či marketingu.

Každý pátek od 9 do 10 hodin se nabízí možnost sjednat si schůzku online nebo fyzicky, během června zatím se zaměřením na HR problematiku. Schůzku je třeba si zarezervovat předem prostřednictvím formuláře ZDE.

 

Ministerstvo obrany vybuduje v Mošnově nové logistické centrum

Ministerstvo obrany plánuje u ostravského letiště v Mošnově na Novojičínsku výstavbu nového logistického centra, kde by mohla působit část vojáků z logistické jednotky v Rakovníku. V červnu se ministerstvo chystá podepsat memorandum s Moravskoslezským krajem, které umožní bezúplatný převod pozemků poblíž letiště.

Výstavba by měla začít v roce 2024 a podle ministerstva obrany by neměla sloužit k bojovým, ale logistickým účelům. Kromě stovky kvalifikovaných míst, které by mělo vybudování centra přinést, by mělo dojít také k rekonstrukci přistávací dráhy letiště.

Projekt armádě podle ministerstva obrany umožní vybudovat logistické centrum unikátní svým napojením na jednom místě na leteckou, železniční a silniční dopravní infrastrukturu. Letiště je zároveň schopné přijímat největší dopravní letouny.

Ilustrativní foto - autor Jiří Zerzoň.

 

Dopravní podnik bude mít největší flotilu elektrobusů v Česku

Dopravní podnik Ostrava od května postupně zařazuje do svého provozu 24 nových elektrobusů s technologií OppCharge, tedy s průběžným dobíjením. Pro elektrobusy vznikla i další nová nabíjecí infrastruktura na terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě, která bude obsluhovat první část převzatých vozů. Po dodání všech vozů bude každý desátý vypravovaný autobus DPO elektrobus. Nasazením všech 24 nových elektrobusů se ve srovnání se CNG autobusy vyprodukuje za rok až o 700 kg emisí oxidu uhličitého méně.

DPO tímto pokračuje ve svém ekologickém závazku „Bez dieselu“, který deklaroval loni na jaře s tím, že již nekoupí žádný dieselový autobus, a mohl tak do svého běžného denního provozu nasazovat pouze vozy na ekologický pohon.

Nová nabíjecí infrastruktura na terminálu Hranečník je další fází strategie a doplňuje již stávající nabíječku pro elektrobusy v Ostravě-Svinově. Následující součástí plánu je vybudování nabíjecí stanice i na ul. Valchařská v centru města. Ostrava tak bude mít tři strategické body, kde se budou elektrobusy nabíjet a odkud budou vyjíždět obsluhovat přilehlé lokality. V daných místech se tak znatelně sníží produkce CO2.

Více informací ZDE.

Autor fotografie Jiří Zerzoň.

 

Stále je možnost přihlásit se na konferenci o brownfieldech, která se uskuteční v Ostravě

16. června 2022 v Ostravě v Dolní oblasti Vítkovic uskuteční čtvrtý ročník úspěšné konference Brownfieldy, jejímž tématem bude průmyslový development na brownfieldech v udržitelné éře. Nejen na příkladu ostravských brownfieldů bude představen přístup měst, státu i developerů, jak transformovat dosluhující průmyslové regiony pro 21. století.

Konference přinese ty nejlepší realizace z České republiky i ze zahraničí a bude hledat řešení pro lokality, které na svou druhou šanci teprve čekají. Mezi hosty budou přední odborníci na development, průmysl, životní prostředí, financování i zástupci měst a státu.

Součástí doprovodného programu konference bude komentovaný brownfield trip po vybraných lokalitách v Ostravě a jejím okolí, který proběhne v pátek 17. 6. 2022.

Konference Brownfieldy je platformou pro dialog soukromé a veřejné sféry o rozvoji brownfieldových lokalit v ČR. Akci pořádá agentura CzechInvest, Asociace developerů a Kateřina Kubizňáková za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Program konference a vstupenky najdete ZDE.

 

OSTATNÍ

 

Okolí kostela sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu se za pár let změní

Jak se v příštích letech promění okolí novodobé ostravské stavby, kostela sv. Ducha v Zábřehu? Odpověď na tuto otázku přinese soutěž o návrh na úpravu tohoto místa, kterou organizuje Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA). Vzniknout má příjemný prostor pro posezení, setkávání i příležitostné komunitní aktivity. Zájemci o účast v soutěži mohou svá portfolia zasílat do 3. 6. 2022. Lhůta pro odevzdání soutěžních návrhů pak končí 30. 9. 2022. Výsledky budou známy do konce roku.

V současnosti okolí kostela funguje jako nevzhledné parkoviště. Úkolem soutěžících je navrhnout celkovou úpravu tohoto veřejného prostranství s přihlédnutím nejen ke kostelu sv. Ducha, ale také k okolním objektům – kinu Luna, obchodnímu centru Kotva, přilehlé mateřské škole a sídlištní zástavbě. Zohlednit musí také možnou dostavbu fary, která byla součástí původního návrhu kostela. Záměrem města a městského obvodu je, aby zde v příštích letech vznikl příjemný prostor, který propojí důležitá prostranství v okolí a bude sloužit pro každodenní trávení času i jako místo k setkávání a pořádání komunitních aktivit. Soutěžní podmínky naleznou zájemci ZDE.

 

Studenti se můžou i letos zúčastnit letního Business Kempu

Ve dnech 28. - 31.7. 2022 proběhne už třetí Business Kemp, který je určen studentkám a studentům středních škol. Účastníci si mohou v bezpečném a podnětném prostředí vyzkoušet rozpracovat svůj podnikatelský nápad do úrovně podnikatelského záměru.

Vyvrcholením programu jsou prezentace podnikatelských záměrů reálným investorům. Čtyřdenní intenzivní práci vedou mentoři z týmu Euroscholy. Přidanou hodnotou jsou workshopy s mladými podnikateli, předávání jejich zkušeností, a to jak úspěchů, tak i nezdarů.

Účastníci budou vybráni na základě přihlášek s vlastním strukturovaným motivačním dopisem, kde se pokusí o svou sebereflexi ve vazbě na podnikání a zároveň pokusí vyjádřit svá očekávání spojená s účastí na kempu.

Možnost registrace ZDE.

 

Ostrava také letos podpoří dotací rekonstrukci významných městských staveb

Město Ostrava i v roce 2022 přispěje dotacemi k obnově významných staveb. Dotační program na obnovu a zachování památek a významných městských staveb město připravuje každoročně již od roku 2009. Podporovány jsou stavby, které jsou chráněnými kulturními památkami, ale také domy bez památkové ochrany, které lze nazvat významnými městskými stavbami. Zastupitelstvo města na svém květnovém zasedání schválilo poskytnutí dotace dvanácti z letošních žadatelů v celkové výši přes sedm milionů korun.

Podmínky programu umožňují žádost o dotaci ve výši 50 tisíc až 1,5 milionu korun v případě městských domů a 50 tisíc až 500 tisíc v případě sakrálních staveb. Nezbytná je spoluúčast žadatele ve výši 50 %. Dotace k obnově městských staveb město poskytuje dlouhodobě. Z posledních ročníků můžeme připomenout rekonstrukce domů ve Štítové kolonie ve Vítkovicích, domy na ulici Hollarova či Masarykově náměstí, restaurování figurálního reliéfu „Kosmický věk“ umístěného na fasádě domu na Alšově náměstí nebo nyní probíhající rekonstrukci fasády Hudebního světa na nábřeží Ostravice.

Více informací ZDE