Tiskové zprávy

Pozemky v zóně Hrušov koupí Contera Management

20. 9. 2018. Ostravští zastupitelé ve středu 19. září rozhodli o prodeji pozemků v rozvojové zóně Hrušov společnosti Contera Management. Za území o rozloze 35,07 hektaru zaplatí 255 046 813 korun. Investor se zavázal, že v pěti etapách vybuduje v lokalitě průmyslovou zónu včetně nezbytné technické infrastruktury. O pozemky se původně ucházeli čtyři zájemci. Zastupitelstvo města v červnu schválilo pořadí, ve kterém se zájemci probíhala jednání.

První výsledky omezení hazardu v Ostravě

18. 9. 2018. Obecně závazná vyhláška o loteriích začala v Ostravě platit 1. ledna 2017. Za dvacet měsíců od jejího spuštění se podařilo snížit počet automatů a „výherních“ hracích přístrojů o dvě třetiny z celkového počtu. Rodiny jsou zrušením heren lépe chráněny před patologickými jevy a v letošním roce jim zůstane v domácích pokladnách o stovky milionů korun více. Hráči v Ostravě prohrají ročně v hazardních hrách více než miliardu korun, v celé České republice jde o 40 miliard.

OZO Ostrava motivuje k třídění a předcházení vzniku odpadu a zve na den otevřených dveří

17. 9. 2018. V sobotu 22. září se od 9 do 16 hodin uskuteční v areálu městské odpadové společnosti OZO Ostrava v Kunčicích den otevřených dveří. Návštěvníci, kteří přinesou vyplněný dotazník, jenž je součástí edukačních brožur distribuovaných ostravským domácnostem s týdenním předstihem, dostanou skládací nákupní tašku.

Evropský týden mobility v Ostravě aneb pojeďme do práce na kole

17. 9. 2018. Město Ostrava se znovu zapojí do Evropského týdne mobility (ETM), kampaně na podporu udržitelných forem dopravy. Rozhodla o tom rada města. Kampaň se koná vždy od 16. do 22. září již od roku 2002. Jejím vyvrcholením je Evropský den bez aut, který připadá na poslední den týdne mobility. Letošním tématem ETM je multimodalita, která vyzdvihuje využívání a kombinování různých druhů dopravy pro městské cesty, a to jak při přepravě cestujících, tak i zboží. V souladu s tímto tématem bylo přijato pro Evropský týden mobility motto „Kombinuj a jeď“.

Dny NATO znovu podpořené z rozpočtu města

12. 9. 2018. O víkendu od 15. do 16. září se na Letišti Leoše Janáčka uskuteční již 18. ročník Dnů NATO v Ostravě a 9. ročník Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Diváky čeká atraktivní program. Město Ostrava letos podpořilo největší bezpečnostní akci svého druhu v Evropě částkou 2,5 milionu korun, akci podporuje finančně od roku 2008. Nejlepší ukázku, o které rozhodnou na ostravském facebookovém profilu jeho návštěvníci, ocení primátor Tomáš Macura pohárem a pamětním listem.

Rekonstrukce Domu kultury Poklad

5. 9. 2018. Rada města Ostravy rozhodla v úterý 4. září o vyhlášení veřejné zakázky na „Rekonstrukci a modernizaci Domu kultury Poklad“. Lhůta pro podání nabídek byla stanovena na 18. října. Předpokládané finanční náklady na realizaci jsou 300 milionů korun bez DPH, přičemž rada města doporučila dofinancování realizace projektu ostravským zastupitelům. O vybraném zhotoviteli, vítězi veřejné zakázky, by měli ostravští radní rozhodovat na přelomu letošního a příštího roku. Práce by měly být dokončeny nejpozději v listopadu roku 2020.

Druhá vlna nákupu a instalace detektorů a požárních hlásičů

5. 9. 2018. Město Ostrava pokračuje v ojedinělém projektu v rámci České republiky, kdy vybaví téměř všechny obecní byty hlásiči požárů a detektorů oxidu uhelnatého. V první vlně, která skončila minulý měsíc, byly hlásiče požáru nainstalovány do 2800 bytů a detektory CO do 1700 bytů. V připravované druhé vlně bude namontováno dalších 7930 hlásičů požáru a 330 detektorů CO. Stejně jako v první vlně město uhradí nákup zařízení, montáž budou platit jednotlivé obvody. Instalace proběhne v závěru letošního roku. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky, kterou radní města schválili v úterý 4. září, se pohybuje kolem 6 milionů korun bez DPH.

V Ostravě odstartuje pilotní projekt, v jednom městském obvodu budou přistaveny speciální kontejnery na tříděný odpad

29. 8. 2018. V městském obvodu Radvanice a Bartovice bude 1. října zahájen pilotní projekt zaměřený na zvýšení míry separace komunálního odpadu. Obyvatelé Bartovic a zčásti Radvanic budou jako první v Ostravě třídit plast, papír, nápojové kartony a kovové obaly do jedné nádoby (tzv. single-stream), přistavené přímo k jejich rodinnému domu. Na konci září bude v obvodu rozmístěno 650 unikátních nádob na tříděný odpad, každá o objemu 240 litrů. Nádoby budou mít netradiční modro-žluté provedení, které napovídá, že do nich patří stejné druhy odpadu jako do současných modrých a žlutých popelnic. Víko je označeno nápovědou, co do nich patří.

Za peníze z fondu vyrazí do hor o stovky dětí více než vloni

29. 8. 2018. Před osmi lety zřídilo město Ostrava Fond pro děti ohrožené znečištěním ovzduší. Za tu dobu příspěvek z rozpočtu zvýšilo z pěti na letošních dvacet dva milionů korun. Účelem fondu je poskytovat finanční prostředky dětem na pobyty v horských oblastech. Na ozdravné pobyty, které budou realizovány od začátku listopadu 2018 do konce dubna 2019, vyrazí až 3600 dětí z 36 ostravských mateřských a základních škol.

Klienti Čtyřlístku se přestěhují do nových domů přesně za rok

24. 8. 2018. První etapa projektu, která zahrnuje výstavbu pěti nových domů pro 60 klientů, kteří se přestěhují z domovů Barevný svět Na Liščině, se začne stavět v první polovině září. Každá stavba bude tvořena 2 domácnostmi pro celkem 12 klientů, v každé domácnosti jich bude žít šest. Nové domy budou postaveny v městských obvodech Nová Bělá, v Ostrava – Jih, Petřkovice a dvě ve Slezské Ostravě.

Téměř 100 milionů korun na podporu dobrovolných hasičů

24. 8. 2018. Na území města Ostravy funguje celkem dvacet dva sborů dobrovolných hasičů. K závěru se blíží modernizace vozových parků jednotek, která byla zahájena v roce 2015. Moderními dopravními automobily v současné době disponuje již 21 z celkového počtu 22 jednotek. Na podporu dobrovolných hasičů bylo z ostravského rozpočtu v letech 2015 – 2018 uvolněno téměř 100 milionů korun.

Průzkum veřejného mínění k tramvajové trati v Porubě

22. 8. 2018. Město Ostrava se zeptá občanů na jejich názor na prodloužení tramvajové trati na 7. a 8. obvod v Porubě. Ta by měla vést od Slovanu k Duze a dále až k hypermarketu Globus. K její výstavbě mají být využity nejmodernější technologie, které umožňují provoz s nízkou hlučností. Projekt pracovně nazvaný Ekologizace veřejné dopravy v Porubě je připravován intenzivně od roku 2014. Plán na rozšíření tramvajové trati na sever Poruby je však starý několik desítek let. Tramvajová doprava, která v místě neprodukuje žádné emise, je považována za nejekologičtějším způsob hromadné přepravy osob. Poruba realizací projektu může získat jednu z nejmodernějších tramvajových tratí v Evropě. Celý projekt za přibližně miliardu korun by měl být z až 85 % financován z prostředků Evropské unie a v současné době se nachází v procesu posuzování vlivu na životní prostředí (EIA).

Ostrava vyhlašuje mezinárodní architektonicko-urbanistickou soutěž na koncertní halu

22. 8. 2018. Město Ostrava zahájí ve středu 22. srpna za poslední dva roky v pořadí již pátou architektonickou soutěž a jednu z nejvýznamnějších v celé historii města, odesláním podmínek do Věstníku veřejných zakázek. Mezinárodní architektonicko-urbanistická soutěž na koncertní halu, která je koncipována jako kombinovaná se dvěma koly, by měla být ukončena příští rok v červnu. Účast v ní již nyní deklarovaly tři mezinárodně uznávané architektonické kanceláře se zkušenostmi s projektováním koncertních síní. Žádost o účast do ní však může zaslat neomezený počet zájemců, kteří ovšem musí prokázat své zkušenosti s podobným typem projektu. Náklady na realizaci koncertní haly jsou odhadovány na 1,5 miliardy korun bez DPH.

Ostrava si připomíná 50 let od okupace

21. 8. 2018. V noci z 20. na 21. srpna uplynulo padesát let od chvíle, kdy na území tehdejší Československé socialistické republiky vstoupila vojska Varšavské smlouvy. Tento významný milník v československých moderních dějinách si připomněla i Ostrava. Dvacítka dobrovolníků v noci z pondělí na úterý nainstalovala na sloupy veřejného osvětlení a fasády budov na dvě stovky panelů s totožnými vzkazy, jaké psali a rozvěšovali českoslovenští občané před padesáti lety v reakci na vstup okupačních vojsk na území našeho státu.

Vše o sportování ve městě na jednom místě

16. srpna 2018. Webový portál Sportuj v Ostravě byl spuštěn v září roku 2017. Od té doby do něj přispěly více než čtyři stovky ostravských sportovních klubů a skupin, které v systému vytvořily přes 4500 sportovních událostí. Každý den do systému, jehož aktualizovaná verze byla spuštěna letos v květnu, přibývají další informace o závodech, zápasech, trénincích nebo náborech. Systém umožňuje propagaci známých i méně známých sportů v Ostravě. Navíc reaguje na problémy menších klubů a skupin, které pořádají zajímavé sportovní akce, ale nemají dostatek finančních prostředků na jejich propagaci. Projekt Sportuj v Ostravě jim pomáhá lákat nové členy i fanoušky.

Ostrava dokončila cyklo maraton, zvládla tropické počasí i stanovený limit

7. 8. 2018. Další ročník cyklistického non-stop etapového závodu Metrostav handy cyklo maraton, který propojuje zdravé a handicapované jedince a závodníky zavede do většiny krajů České republiky, skončil v Praze o víkendu v noci ze soboty na neděli. Týmy absolvovaly zkrácenou trať, ze které byly kvůli tropickému počasí organizátory vyňaty dva průjezdní body – Macocha a Bystřice pod Perštejnem. Ostravský tým dojel do cíle v sobotu 4. srpna v 9.25 hodin na 25. místě. Letošní ročník, který má běžně 2222 kilometrů a limit pro zvládnutí trasy do 111 hodin, závodníky zavedl do 16 průjezdních bodů v České republice a do rakouského městysu Falkenstein. Geograficky nejblíž Ostravě byla etapa vedoucí z Velkých Losin přes Kopřivnici do Zlína.

Ostravští závodníci nastoupí na start cyklo maratonu již popáté, pojede primátor, hasičský generál, ředitel nemocnice i náměstkyně primátora

29. 7. 2018. Další ročník cyklistického non-stop etapového závodu Metrostav handy cyklo maraton, který propojuje zdravé a handicapované jedince, odstartuje z Prahy v úterý 31. července po poledni. Týmy vyrazí na trať dlouhou 2222 kilometrů, které musí ujet do 111 hodin. V letošním roce je cesta zavede do 19 průjezdních bodů v České republice, včetně rakouského městysu Falkenstein.

Porota vybrala vítěze architektonické soutěže na nový bytový dům v centru Ostravy

24. 7. 2018. Z celkem 48 návrhů, které byly doručeny do architektonické soutěže na novostavbu bytového domu na křížení ulic Kostelní a Biskupská, vybrala porota vítěze. Rada města schválila vítězný návrh a čtyři další, které získají finanční odměnu. Nejvíce se porotcům líbil návrh architekta Michala Palaščáka z Brna a jeho spoluautorů. Architektonickou soutěž, otevřenou a jednofázovou, vyhlásilo město Ostrava ve spolupráci s obvodem Moravská Ostrava a Přívoz letos v lednu.

Začíná výstavba fotbalové akademie na Bazalech

9. 7. 2018. Fotbalový areál na Bazalech, který bude po rekonstrukci sloužit mladým hráčům, byl v pondělí 9. července předán vítězi veřejné zakázky k zahájení modernizace areálu. V soutěži uspěla s nejnižší nabídkovou cenou 252 816 989 korun společnost Hochtief. Moderní tréninkový areál, který je investiční akcí města bude sloužit fotbalové akademii určené talentovaným hráčům z celého kraje od šesti do devatenácti let. Ostrava je jediným krajským městem, kde zatím fotbalová akademie nefunguje. Město Ostrava, Moravskoslezský kraj, Fotbalová asociace ČR, FC Baník Ostrava a Vítkovice Aréna podepsaly 19. října memorandum o spolupráci, které vedlo k vytvoření fotbalové Klubové akademie Ostravy.

Zemřel čestný občan Ostravy, herec, režisér a publicista Luděk Eliáš

11. 7. 2018. Ve věku 95 let zemřel 10. července čestný občan Ostravy, herec, režisér, divadelní ředitel a publicista Luděk Eliáš. Věnoval se otázce holocaustu, pořádal přednášky a besedy. Kvůli svému židovskému původy byl internován v terezínském ghettu a později přežil vyhlazovací tábory v Osvětimi, Birkenau a Sachsenhausenu i pochod smrti.