Tiskové zprávy

Radnice a Prokešovo náměstí bude mít v následujících dvou letech novou výzdobu

13. 10. 2017. Jak se již v Ostravě stalo tradicí, také v letošním roce mohli sami obyvatelé města zvolit, jakou vánoční a novoroční výzdobu bude mít Nová radnice a Prokešovo náměstí.

V sadu Milady Horákové v Ostravě byly odhaleny opravené plastiky

12. 10. 2017. V sadu Milady Horákové byl v úterý 10. října odhalen po důsledné restauraci soubor čtyř cenných plastik, které vznikly v průběhu Mezinárodního sympozia prostorových forem, konaného v Ostravě v letech 1967 a 1969. Opravy zmíněných uměleckých děl se ujal Antikvariát a klub Fiducia a okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu ve spolupráci s restaurátorem soch Tomášem Skalíkem. Město Ostrava poskytlo na realizaci projektu 99 tisíc korun z nového dotačního programu.

Pamětní deska a Památník civilním obětem válek

11. 10. 2017. Město Ostrava plánuje vytvořit dvě nová pietní místa. V místě bývalého internačního tábora Hanke bude umístěna pamětní deska jako memento poválečných hrůz na německém civilním obyvatelstvu. O život zde násilně a bez soudů přišlo 231 lidí. V sadu Dr. Milady Horákové pak vznikne Památník civilním obětem válek.

Ostrava vybaví obecní byty požárními hlásiči a detektory oxidu uhelnatého

11. 10. 2017. Město Ostrava vybaví obecní byty požárními hlásiči a detektory oxidu uhelnatého (CO). Do bytů bude namontováno 2799 hlásičů požáru a v domácnostech, které využívají k ohřevu tepelné zdroje, město nechá navíc nainstalovat 1682 detektorů CO.

Kolejový absorbér mění barvu na podzimní odstíny

10. 10. 2017. Do podzimních odstínů se v těchto dnech zbarvují rozchodníky, které jsou součástí vegetačního koberce na kolejových absorbérech hluku na předmostí Frýdlantských mostů. Rozchodníky byly zvoleny v několika druzích, aby vzniklo bohaté zelené rostlinné společenství, které pokryje rovnoměrně a souvisle plochu a pevně prokoření do syntetického recyklátu kolejového absorbéru hluku. Každý z rozchodníků roste jinou rychlostí, některé z nich rychle rostou a rychle tvoří listy, ty potom nedokážou rychle vytvořit kořenovou síť a naopak. Právě to je důvodem skladby povrchu z několika druhů těchto rostlin, bonusem je barevná různorodost a zvýšená celková odolnost proti škůdcům a chorobám.

Výstava v říjnu dorazila do Pustkovce a Nové Bělé

3. 10. 2017. Putovní výstava s názvem Od Petřkovické venuše k Dolní oblasti, kterou připravil u příležitosti oslav 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě Archiv města Ostravy, prochází v průběhu letošního roku postupně všemi 23 ostravskými městskými obvody. Výstava symbolizuje ve zkratce cestu, kterou město urazilo na své pouti od pravěku až po současnost.

Ostrava bude na veletrhu EXPO REAL vystavovat již po sedmnácté, ale přesto v novém pojetí

3. 10. 2017. Jako jediné české město se Ostrava kontinuálně účastní prestižního veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí v Mnichově, letos se v něm představí již posedmnácté. V letošní prezentaci však premiérově nabídne společnou expozici s Brnem, Moravskoslezským a Jihomoravským krajem. Expozice má za cíl představit investiční a také inovační potenciál obou měst i regionů. Koordinátorem společné prezentace všech čtyř subjektů je právě Ostrava. Veřejnou zakázku na dodavatele expozice vyhrála poprvé společnost Sun Drive s.r.o. z Chudčic za nejvýše přípustnou cenu 1,93 mil. Kč bez DPH.

Za peníze z fondu vyrazí do hor další stovky dětí

29. 9. 2017. Město Ostrava rozdělilo dalších 15 miliónů korun na ozdravné pobyty pro děti z jím zřizovaných mateřských a základních škol - na období od 1. listopadu 2017 do 30. dubna 2018. Doručené požadavky škol letos opět významně převýšily možnosti Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší, a to o více než 9 miliónů korun. Ozdravných pobytů financovaných z fondu se tak bude moci zúčastnit 2267 dětí ze základních škol a 232 dětí z mateřských škol. Dohromady se jedná o 2499 dětí.

Ostrava bojuje v soutěži Chytrá radnice

26. 9. 2017. Hned s pěti projekty bojuje Ostrava v soutěži Chytrá radnice, ve které odborníci i veřejnost hodnotí konkrétní projekty, které mají usnadňovat a zpříjemňovat život.

Modernizované prostory v Městské nemocnici Ostrava

21. 9. 2017. Z rozpočtu města byly v předchozích měsících rekonstruovány nemocniční prostory pro potřeby oddělení Všeobecného praktického lékařství a pro Odbor informačních a komunikačních technologií. Za téměř sedm milionů korun prošlo úpravami více než 600 metrů čtverečních podlahové plochy. Nové prostory již využívá odbor IT, ordinace všeobecných praktických lékařů začaly sloužit pacientům v úterý 12. září.

Zaměstnanci ostravského magistrátu jdou příkladem, uklidí lesík v Ostravě

19. 9. 2017. Jak se zbavit nepořádku ve veřejném prostoru, uklidit nelegální černé skládky a jít příkladem? Ukliďme Česko! Do akce s tímto názvem, která se koná v sobotu 23. září, se připojí i Magistrát města Ostravy. Tým povedou resortní náměstkyně Kateřina Šebestová a ostravský primátor Tomáš Macura.

Kolejový absorbér pohlcuje vlhkost, nečistoty i hluk

18. 9. 2017. Pilotní projekt moderní, zelené a tišší tramvajové tratě na Frýdlantských mostech směrem k zastávce Karolina byl předán do 10měsíčního zkušebního provozu v pondělí 28. srpna. Realizátorem zakázky za téměř 5,5 milionů korun bez DPH z ostravského rozpočtu je společnost BRENS EUROPE.

Ostrava hostí mezinárodní setkání zaměřené na zkušenosti s dočasným užíváním opuštěných prostor

15. 9. 2017. V Ostravě se od středy 13. do pátku 15. září koná mezinárodní workshop v rámci projektu Refill. Experti a představitelé evropských měst si na několika místech v centru a nejbližším okolí vymění zkušenosti s dočasným užíváním opuštěných prostor. Účastníci workshopu se setkají v Dolní oblasti Vítkovice, v Provozu Hlubina, v kulturním centru Cooltour a také v Kanceláři pro umění (současné sídlo Plata, které funguje na bázi konceptu dočasného užívání).

Dny NATO znovu podpořené z rozpočtu města

14. 9. 2017. O víkendu od 16. do 17. září se na Letišti Leoše Janáčka uskuteční již 17. ročník Dnů NATO v Ostravě a 8. ročník Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Diváky čeká atraktivní program, ve kterém se vůbec poprvé představí najednou tři mimoevropské země. Město Ostrava letos podpořilo největší bezpečnostní akci svého druhu v Evropě částkou 2,5 milionu korun. Nejlepší ukázku, o které rozhodnou na ostravském facebookovém profilu jeho návštěvníci, ocení primátor Tomáš Macura pohárem a pamětním listem.

Evropský týden mobility v Ostravě aneb pojeďme do práce na kole

12. 9. 2017. Město Ostrava se zapojí do Evropského týdne mobility (ETM), kampaně na podporu udržitelných forem dopravy. Rozhodla o tom rada města. Kampaň se koná od roku 2002 vždy od 16. do 22. září. Jejím vyvrcholením je Evropský den bez aut, který připadá na poslední den týdne mobility. Letošním tématem ETM je sdílená, čistá a inteligentní mobilita.

Příjem žádostí ve druhé vlně kotlíkových dotací začíná 5. září, pro obyvatele Ostravy dotace až 10 tisíc korun a nově možnost bezúročné zápůjčky

6. 9. 2017. Město Ostrava opět aktivně podporuje výměnu zastaralých kotlů na svém území s cílem snížit zátěž na životní prostředí z lokálních topenišť, zejména v zimních měsících. Ve druhé výzvě tzv. kotlíkových dotací nabízí obyvatelům Ostravy finanční příspěvek a přichází s dalšími aktivitami nad rámec „standardní“ kotlíkové dotace. S příspěvkem statutárního města Ostravy mohou občané získat dotaci až do výše 145 tisíc Kč. Krajský dotační program byl vyhlášen 29. června, příjem žádostí bude spuštěn 5. září 2017.

Centrum města se promění v historické dějiště oslav 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě

6. 9. 2017. V pátek 8. a v sobotu 9. září ovládne Masarykovo náměstí, Černou louku a Slezskoostravský hrad zábava v historických kulisách. Dvoudenní akce nazvaná Historický rej bude jedním z vrcholů letošních oslav 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě. Vedle kejklířů, žonglérů, rytířů, vojáků či sokolníků budou ke zhlédnutí ukázky řemesel, k dispozici bude dobré jídlo a pití. Vše v doprovodu dobové hudby. Součástí oslav bude kostýmová fotosoutěž. Akci pořádá statutární město Ostrava a je určena široké veřejnosti. Vstup je zdarma.

Putovní výstava se přesune do Staré Bělé a Polanky nad Odrou

5. 9. 2017. Do dalších dvou ostravských obvodů – Staré Bělé a Polanky – se přestěhuje v září celoroční putovní výstava s názvem Od Petřkovické venuše k Dolní oblasti, která je součástí celoročních oslav 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě. Čtyři základní panely provázejí návštěvníka prostřednictvím nejdůležitějších časových mezníků dějinami města, pátý je vždy specifický pro daný obvod.

Zářijová výstava Archivu města ve foyer radnice

1. 9. 2017. Archiv města Ostravy připravil v roce 750. výročí první zmínky o Ostravě svoji dvacátou zářijovou výstavu nazvanou Století plné zvratů aneb Ostrava ve 20. století, která stejně jako ty předchozí nabídne návštěvníkům příležitost nahlédnout do bohaté minulosti města.

Příjem žádostí ve druhé vlně kotlíkových dotací začíná 5. září

30. 8. 2017. Příjem žádostí ve druhé vlně kotlíkových dotací začíná 5. září, pro obyvatele Ostravy dotace až 10 tisíc korun a nově možnost bezúročné zápůjčky