Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Známe vítěze soutěže „Nebuď LAMA, buď eco-friendly“

Poslední změna: Čtvrtek 03.05.2018 07:38 - Oborilová Hana
30. 4. 2018. Do soutěže, kterou Ostrava vyhlásila v polovině února pro děti z ostravských základních škol zřízených městem, přišlo 20 soutěžních videí z 12 zapojených škol. Kolektivy žáků natočily spoty na ekologická témata. Hlavní cenou je zhotovení studie proveditelnosti komplexní obnovy pro dvě vítězné školy. Výherci budou odměněni také kamerami, tablety, koloběžkami nebo příspěvkem na výlet pro celou třídu. O vítězích rozhodla odborná komise.

Naším cílem bylo, aby se děti snažily nejen vyhrát zajímavé ceny, ale zároveň se zamyslely nad ekologickou stopou, kterou současný život ve městě přináší. Videa byla opravdu různá, pobavila, ale také vedla k zamyšlení, a porota neměla úplně jednoduchý úkol. Nakonec se ale rozhodla pro ocenění základní školy Ivana Sekaniny a základní školy ze Svinova. Dětem by nejspíš efektivní úsporná opatření v jejich školních budovách příliš velkou radost neudělala, proto od nás dostanou také tablety, outdoorové kamery, vstupy do planetária nebo příspěvek na školní výlet pro celou třídu. Vítězům zasloužené odměny s potěšením předám v pátek 11. května,“ řekl náměstek primátora a předseda odborné komise Vladimír Cigánek.

U obou oceněných škol budou na náklady města důkladně posouzena a navržena efektivní úsporná opatření, integrace obnovitelných zdrojů nebo dalších provozních systémů. Modernizaci budov by mohl podpořit Státní program na podporu úspor energie - Program EFEKT vyhlášený Ministerstvem průmyslu a obchodu. Po vyhodnocení navržených opatření dojde k zajištění projektové přípravy s realizací o prázdninách roku 2019.

Ve školních budovách mohou být modernizovány otopné soustavy a její regulace, osvětlení, ventilační nebo klimatizační systémy pro dosažení vyššího komfortu během výuky, doplněna protihluková opatření, vybudován vhodný obnovitelný zdroj energie, nabíjecí místa pro elektrokola, systém zachytávání dešťové vody pro další užití např. v demonstračních zavlažovacích systémech nebo obecně udržování příznivého mikroklimatu v okolí školy v létě a další chytrá řešení.

Cena „sympatie“, o které rozhodly hlasy veřejnosti na FB profilu, byla udělena celkem třem zúčastněným soutěžním týmům ze ZŠ Hrabová, ZŠ Michálkovice a ZŠ gen. Škarvady. Soutěžící získají koloběžky a celoroční vstupy do Světa techniky v DOV.

Soutěžní týmy v počtu maximálně pěti dětí vyráběly videospoty na tato témata:

  • Můj domácí recyklovaný výrobek.
  • Používám výrobky, které nejsou náročné na výrobu a jdou snadno recyklovat.
  • Co by EkoLAMA nikdy nedělala?
  • Nejlepší eco-friendly rekLAMA nejen pro LAMY.
  • Jak by vypadal ideální svět, kdyby lidé nebyli lamy a starali se o přírodu kolem sebe?

Nejsem LAMA, neplýtvám.