Začíná Česko-německé kulturní jaro 2017.

29. 3. 2017. Právě Ostrava je prvním městem, ve kterém ve čtvrtek 30. 3. začíná Česko-německé kulturní jaro 2017.

Akce se koná poprvé v historii, a to u příležitosti 20. výročí od podepsání Česko-německé deklarace z 21. ledna 1997.

Česko-německé kulturní jaro společně organizují Ministerstvo zahraničí SRN a Goethe Institut v Praze ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR, Ministerstvem zahraničí ČR a Česko-německým fondem budoucnosti. Cílem Kulturního jara není pouze poukázat na úzkou spolupráci obou stran v oblasti kultury, ale především podnítit její další rozvoj. Iniciativa tak přispěje k dalšímu prohloubení česko-německých vztahů.

Ostrava byla organizátory zvolena pro zahájení, protože se zde již několik let koná Kulturpunkt Ostrava, což je akce pořádaná Klubem Atlantik, oběma univerzitami, Minikinokavárnou a po 3 roky je podporovaná i firmou Siemens, z rozpočtu města je akce podpořena částkou cca 220 tisíc korun. Filmovou přehlídku pro tento festival již několik let zajišťuje právě Goethe Institut v Praze, který je jedním z organizátorů akce.

Regiony, ve kterých se Česko-německé kulturní jaro bude konat:

30. 3. 2017                    Ostrava
6. 4. 2017                      Olomouc
19. 4. 2017                    Plzeň
11. 5. 2017                    Ústí nad Labem
18. 5. 2017                    České Budějovice
19. 5. 2017                    Brno
22. 6. 2017                    Liberec

Program Kulturního jara v regionech na české straně nevychází ani tak z klasických rozdílů mezi vysokou kulturou a kulturou všedního dne, jako spíše z kritérií jakými jsou participace, kreativita a vizibilita. Je určen nejenom zájemcům z hlavního města, ale rovněž návštěvníkům z celé České republiky. V ČR bude program postaven na čtyřech nosných pilířích:

Výstava Gerharda Richtera v Národní galerii v Praze

V termínu od dubna do září 2017 připravuje Národní galerie v Praze čelnímu představiteli soudobého německého malířství Gerhardu Richterovi první velkou retrospektivní výstavu ve střední a východní Evropě. Jako hlavního kurátora se pro tento záměr podařilo získat Američana Roberta Storra, uznávaného odborníka, kurátora a Richterova přítele. Díky této výstavě, která v evropském kulturním kalendáři na rok 2017 zaujme přední místo, budou Richterovy práce poprvé komplexněji představeny v České republice.

Kulturní jaro v regionech

Kulturní jaro se formou turné zastaví také v jednotlivých regionech. Spolu s lokálními partnery představí bohatý program s rozmanitou nabídkou pro všechny věkové kategorie. Vedle hlavního putovního programu bude pozornost věnována zvláštnostem dané lokality a výběru témat zajímavých pro obě strany s cílem podpořit dialog mezi německými a českými regiony.

Výměna mládeže

Po celé délce česko-německé hranice bude na obou stranách ve spolupráci s Česko-německou fotbalovou školou a Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem uspořádána řada fotbalových turnajů.

Účast na mimořádných programech vypsaných Česko-německým fondem budoucnosti

Řada projektů bude navíc podpořena z mimořádných programů vypsaných Česko-německým fondem budoucnosti.

Více informací k akci: https://www.goethe.de/ins/cz/cs/kul/the/fru.html.

Zajímavé video k propagaci akce: https://www.youtube.com/watch?v=PWA38JgX6Iw