Výstava v říjnu dorazila do Pustkovce a Nové Bělé

3. 10. 2017. Putovní výstava s názvem Od Petřkovické venuše k Dolní oblasti, kterou připravil u příležitosti oslav 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě Archiv města Ostravy, prochází v průběhu letošního roku postupně všemi 23 ostravskými městskými obvody. Výstava symbolizuje ve zkratce cestu, kterou město urazilo na své pouti od pravěku až po současnost.

V říjnu bude k vidění v dalších dvou městských obvodech – Nové Bělé a Pustkovci. Tak jako v jiných částech Ostravy i zde čtyři základní panely provázejí návštěvníka prostřednictvím nejdůležitějších časových mezníků dějinami města v období pravěku, středověku a v 19. a 20. století. Pátý panel je jako obvykle věnován obvodu, v němž se právě výstava nachází.

Panel věnovaný městskému obvodu Nová Bělá představuje hlavní dominanty obce – kapli a školu. Připomenuti jsou také novobělští občané, kteří se pro své protiněmecké postoje během druhé světové války stali oběťmi nacistické okupační moci. Vzhledem k zemědělskému charakteru obce nezůstaly stranou rovněž osudy samostatně hospodařících zemědělců v 50. letech 20. století. Výstavu je možno vidět v radnici městského obvodu Nová Bělá, a to během úředních hodin od 2. října do konce měsíce.

V Pustkovci představuje panel věnovaný tomuto městskému nejen dlouhověkost obce, ale i skutečnost, že žije přítomností a budoucností. To dosvědčují na straně jedné první písemný záznam o Pustkovci, který je datován do roku 1377, na straně druhé pak rok 2015, kdy byly otevřeny zatím poslední dvě budovy ve Vědecko-technologickém parku. Vernisáž výstavy se koná 4. října v 16 hodin v Úřadu městského obvodu Pustkovec, kde bude expozice pro veřejnost přístupná do konce října.

Výstava Od Petřkovické venuše k Dolní oblasti se stala významnou součástí oslav 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě. Věnuje svou pozornost nejvýznamnějším informacím, které se týkají historie i přítomnosti nejen centra, ale každé části města.