Výstava putuje do Plesné a obvodu Jih

3. 7. 2017. Výstava s názvem Od Petřkovické venuše k Dolní oblasti, symbolizujícím ve zkratce cestu, kterou naše město urazilo na své pouti od pravěku až po současnost, v červenci putuje do Plesné a obvodu Ostrava-Jih, ve kterém se zdrží celé dva prázdninové měsíce.

Výstava je součástí celoročních oslav 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě.

Čtyři základní panely provázejí ve všech městských obvodech návštěvníka prostřednictvím nejdůležitějších časových mezníků dějinami města v období pravěku, středověku, v 19. a 20. století. Další panel je věnován obvodu, v němž se právě výstava nachází.

Městský obvod Ostrava-Jih má výjimečně „svoje“ panely dva. Na nich si návštěvníci výstavy připomenou vznik nejstarších církevních i světských památek na území obvodu, stranou však nezůstanou ani architektonicky pozoruhodné stavební celky, jakými bezpochyby jsou Jubilejní kolonie v Hrabové a tzv. Vzorné sídliště v Ostravě-Zábřehu. Pozornost je věnována rovněž osobnostem Vojtěcha Martínka a Jaromíra Šavrdy, které jsou s historií tohoto městského obvodu úzce spjaty.

Vernisáž výstavy se koná v pondělí 3. července v 17 hodin v předsálí kina Luna. Tam bude k vidění do 31. srpna, otevírací doba je denně od 14 do 20 hodin.

Panel věnovaný městskému obvodu Plesná připomíná starobylost obce, kterou symbolizuje dominanta obvodu – barokní kostel sv. Jakuba Staršího z roku 1787. Nelze nezmínit skutečnost, že Rolnická záložna v Plesné, ustanovena v roce 1870, byla nejstarším českým úvěrním spolkem na slezském venkově. Moderní tradici pak představuje oblíbený, již dvacet let každoročně pořádaný folklorní festival Májová Plesná.

Výstava bude veřejnosti přístupná od 10. do 31. července v zasedací místnosti úřadu během úředních hodin.

Putovní výstava zavítá v průběhu letošního roku postupně do všech 23 městských obvodů.