Usainu Boltovi byla udělena Cena města Ostravy

21. 6. 2017. Legendárnímu jamajskému sprinterovi, nejlepšímu atletovi světa a několikanásobnému účastníkovi ostravského mítinku Zlatá tretra byla po souhlasu ostravských zastupitelů udělena Cena města Ostravy.

Obdrží ji za mimořádný přínos pro město v oblasti sportu a jeho prezentaci Ostravy v širokém mezinárodním kontextu u příležitosti jeho poslední účasti na mítinku Zlatá tretra a rozloučení s aktivní sportovní kariérou. Ocenění není spojeno s žádnou finanční odměnou.

„Mezi držiteli Ceny města Ostravy je několik známých českých sportovců, například David Moravec, Hans Zdražila nebo Richard Šmehlík. Usain Bolt je prvním zahraničním sportovcem, kterému bylo toto ocenění uděleno a domnívám se, že zcela po právu. Usain Bolt již v minulosti obdržel klíč města Ostravy a jeho jméno nese v současnosti i jedna z nepřehlédnutelných dominant města – rozhledna Bolt Tower v Dolní oblasti. Jeho jméno je neoddělitelně spjato s jednou z nejvýznamnějších ostravských akcí – Zlatou Tretrou a jeho přítomnost v Ostravě vždy přitahovala k našemu městu silnou pozornost. Cena města Ostravy je proto přirozeným a důstojným poděkováním z naší strany za to, co pro pozitivní obraz Ostravy udělal,“ řekl primátor Tomáš Macura.

Cena města Ostravy by měla být předána Usainu Boltovi při slavnostním zahájení Zlaté tretry na městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích ve středu 28. června mezi 17.30 až 17.50 hodinou.

Na Zlatou tretru v Ostravě se nejrychlejší muž planety Usain Bolt vracel pravidelně, na její letošní 56. ročník přijede po deváté. Poprvé zde běžel v roce 2006, pak bez přestávky v letech 2008 – 2012 a loni přijel znovu po dvouleté pauze.

V roce 2010 se na mítinku Zlatá tretra stal druhým člověkem v historii, který dokázal běžet netradiční trať 300 metrů pod 31 sekund. Časem 30,97 sekund v těžkém dešti zaostal jen o 12 setin sekundy za světovým rekordem Michaela Johnsona z roku 2000.

Usain Bolt rád uvádí, že Zlatá tretra je jedním z jeho nejoblíbenějších mítinků na světě a Ostrava jeho oblíbeným městem, protože na stadionu je výborná sportovní atmosféra a mítink je vždy skvěle zorganizovaný.

Usain Bolt, celým jménem Usain St. Leo Bolt, je jamajský atlet-sprinter, v současnosti držitel tří atletických světových rekordů v běhu na 100 metrů s časem 9,58 s, který zaběhl 16. srpna 2009, běhu na 200 metrů s časem 19,19 s z 20. srpna 2009 a ve štafetě na 4 x 100 metrů časem 36,84 s, kterou zaběhl jamajský tým na LOH 2012 v Londýně. Drží také světový rekord v běhu na neoficiální trati 150 metrů časem 14,35 s z května roku 2009. Usain Bolt je držitelem 8 olympijských medailí.