Soutěže na koncertní halu se zúčastní šestice špičkových architektonických studií

17. 10. 2018. Město Ostrava 22. srpna zahájila jednu z nejvýznamnějších architektonických soutěží v celé historii města. Mezinárodní architektonicko-urbanistická soutěž na koncertní halu, která je koncipována jako kombinovaná se dvěma koly, by měla být ukončena příští rok v červnu. Náklady na realizaci koncertní haly jsou odhadovány na 1,5 miliardy korun bez DPH.

Ke třem již dříve oznámeným a přímo vyzvaným architektonickým kancelářím se zkušenostmi s projektováním koncertních síní, tedy Steven Holl Architects + Architecture Acts; Konior Studio a Henning Larsen Architects, nyní rozhodnutím rady města z 16. října přibyli další, a to Architecture Studio z Paříže, Nieto Sobejano Arquitectos z Berlína a Van Dongen – Koschuch Architects and Planners z Amsterdamu. Ti byli vybráni na základě doporučení soutěžní poroty z 31 zájemců o účast v soutěži na základě svých referencí a portfolií.

Ostrava již desítky let usiluje o výstavbu důstojné koncertní haly s perfektní akustikou, dostatečným místem pro posluchače a zázemím pro Janáčkovu filharmonii Ostrava. Kulturní dům, který byl vybudován v letech 1956 až 1961 v duchu moderního klasicizmu, tuto funkci plnohodnotně neplní.

 „Vybraná architektonická studia jsou zárukou toho, že soutěž bude mít tu nejvyšší kvalitu, což se promítne do návrhu ostravské koncertní haly. Všechna již mají zkušenosti s podobnými stavbami.  Věřím, že Ostrava získá nejlepší hudební sál v České republice. Vždyť poslední plnohodnotnou koncertní halou postavenou v našich zemích bylo pražské Rudolfinum z konce 19. století. Koncertní hala spojující špičkovou architekturu i akustiku bude impulzem pro rozvoj kultury a vzdělanosti v daném místě, ale také magnetem pro rozvoj turistického ruchu,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Žádosti o účast v soutěži přijímal magistrát města Ostravy do 21. září. Výsledný maximální počet účastníků v soutěži, kteří budou zpracovávat své návrhy řešení, byl omezen na šest. Soutěž je dvoufázová z důvodu značného rozsahu, složitosti a náročnosti předmětu soutěže a jeho součástí. Tento postup umožňuje v prvním kole postupné zpřesňování vybraných návrhů a jejich dopracování na základě doplnění soutěžních podmínek ve druhém kole. Harmonogram celé soutěže je postaven tak, že vítěz by měl být znám v červnu 2019. Poté s ním bude uzavřena smlouva o zpracování projektové dokumentace.

Soutěžní porotu tvoří renomovaní architekti architekti Krzysztof Ingarden (Ingarden&Ewy/ Krakow), Rafi Segal (RSAU/ Princeton// MIT Architecture/ Cambridge), Valerie Mulvin (mccullough mulvin architects/ Dublin), Jakub Szczęsny (SZCZ/ Warszawa), náhradníci Adam Rujbr (Adam Rujbr Architects/ Brno) a Tadeáš Goryzcka(Kabinet architektury/ Ostrava). Dále pak přizvaní odborníci – ředitel NPÚ Ostrava Michal Zezula, historik umění NPÚ Ostrava Martin Strakoš, rozpočtář Jindřich Jansa, vedoucí odboru Útvar hlavního architekta MMO Cyril Vltavský, ředitel JFO Jan Žemla, akustik Martin Vondrášek a Jan Košulič, mistr zvuku a provozní specialista.

Za politické vedení města jsou v porotě primátor Tomáš Macura, náměstek primátora Zbyněk Pražák a starostka obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová.

K financování přípravy a realizace této investičně náročné stavby město již dříve zřídilo speciální účelový fond. Prozatím do něj vložilo z městského rozpočtu částku 100 milionů korun a další budou přibývat. Na základě „Memoranda o spolupráci“, podepsaného letos v dubnu, se k podpoře tohoto projektu zavázal i český stát, zastoupený Ministerstvem kultury ČR částkou 600 milionů korun a také Moravskoslezský kraj ve výši 300 milionů.

Předpokládá se, že vlastní výstavba haly bude zahájena nejpozději v roce 2022, hotovo by mělo být do konce roku následujícího.