Rekonstrukce Domu kultury Poklad

5. 9. 2018. Rada města Ostravy rozhodla v úterý 4. září o vyhlášení veřejné zakázky na „Rekonstrukci a modernizaci Domu kultury Poklad“. Lhůta pro podání nabídek byla stanovena na 18. října. Předpokládané finanční náklady na realizaci jsou 300 milionů korun bez DPH, přičemž rada města doporučila dofinancování realizace projektu ostravským zastupitelům. O vybraném zhotoviteli, vítězi veřejné zakázky, by měli ostravští radní rozhodovat na přelomu letošního a příštího roku. Práce by měly být dokončeny nejpozději v listopadu roku 2020.

Rekonstrukce bude realizována podle projektové dokumentace, kterou vypracovala společnost KANIA. Do veřejné zakázky se může přihlásit neomezený počet dodavatelů. Rozsah stavby byl doplněn o sanaci nosné železobetonové konstrukce. Znamená to, že by se už neměly objevit žádné vícepráce, které by mohly zadavatele zaskočit.

„Zpřísnili jsme podmínky pro již třetí veřejnou zakázku na realizátora rekonstrukce, a to ze zřejmých důvodů. Věříme, že se přihlásí pouze ty společnosti, které to s pracemi na Domu kultury Poklad myslí skutečně vážně. Do zadávacích podmínek jsme nově zapracovali některé sankce a postihy, které v nich dříve uvedeny nebyly. Jedná se například o zádržné ve výši 10 %, tzn. že z každé jednotlivé faktury realizátorovi zaplatíme jen 90 %, zbývajících deset zůstane u nás. Pět procent dostane stavební společnost po dokončení díla, dalších pět po uplynutí záruční doby,“ řekl investiční náměstek Břetislav Riger.

Rekonstruován bude celý objekt včetně požárně technického řešení, nové zdravotechnické instalace, vytápění a ochlazování (klimatizace), vzduchotechniky, rozvodů slaboproudé a silnoproudé elektrotechniky, měření a regulace. Opraveny budou přístupové komunikace, vysazena náhradní výsadba. Rekonstrukce se týká venkovních rozvodů kanalizace a vody včetně lapače tuku. Modernizován bude evakuační rozhlas, poplachový zabezpečovací a tísňový systém, elektrická požární signalizace, kamerový systém. Dodáno bude vybavení do kuchyně a barů, divadelní technologie, výtahy a trafostanice. Samostatně bude vyhlášena veřejná zakázka na realizaci interiérů a opravu vitráže.

Rekonstrukce objektu byla od začátku obtížná. Problematický byl nejen spor s jedním z bývalých nájemců prostor v objektu, ale také požadavek někdejšího zhotovitele přestavby UNISTAV a.s., PROMINECON CZ a.s. a Ridera Stavební a.s. za vícepráce.

V dubnu letošního roku byla ukončena spolupráce se sdružením „Společnost STAMONT – VÍTKOVICE REVMONT, DK Poklad“, sestávající ze stavebních společností STAMONT – POZEMNÍ STAVITELSTVÍ a VÍTKOVICE REVMONT ENGINEERING, které zahájilo rekonstrukci v rámci druhé veřejné zakázky vloni v srpnu poté, co byl objekt v roce 2014 zakonzervován. Do tehdejšího výběrového řízení se přihlásilo 13 uchazečů. Vítěz soutěže chtěl objekt dostavět za cca 180 milionů korun  včetně DPH, přičemž podle projektu měla dostavba stát zhruba 240 milionů korun. Spolupráce byla ukončena kvůli problémům s dodržováním sjednaného harmonogramu, s kvalitou plnění i sporům ohledně ocenění víceprací. 

Sdružení po městu požadovalo na základě ukončení smluvního vztahu finanční kompenzaci. K dohodě o narovnání došlo letos v červenci. Částka k proplacení zhotoviteli byla stanovena na 3 551 105 korun. Uzavřením dohody byly narovnány veškeré majetkoprávní vztahy vyplývající ze smlouvy o dílo, která zanikla 5. července 2018.

Modernizace Domu kultury Poklad si vyžádala od jejího zahájení v dubnu 2012 doposud částku téměř 52 milionů korun.

Z historie:

13. července 1958 - byl při velké mírové slavnosti položen základní kámen nového kulturního domu v Porubě na dnešní ul. Matěje Kopeckého. Stavbu na základě projektu Jiřího Petrusiaka a Čeňka Vorla prováděly Pozemní stavby Gottwaldov a měla být ukončena v roce 1960. Interiéry byly dílem Františka Michališe.

29. prosince 1961 - byl slavnostně otevřen kulturní dům v Porubě pod názvem Klub pracujících Poruby (dnes Dům kultury Poklad). Jednalo se o jediné kulturní zařízení v největším ostravském sídlišti Poruba, kde tehdy žilo 50 tisíc obyvatel. Jeho projektanti pamatovali na divadelní sál pro 475 osob, loutkový a přednáškový sál s kapacitou 100 míst, baletní sál, klubovny a další. Od roku 1968 byl v provozu amfiteátr s letním kinem pro 1200 osob. Jeho provozovatelem byl prvotně Dopravní podnik města Ostravy, poté OKD. V současnosti je majetkem města Ostravy.