Rada města odvolala ředitele Janáčkovy filharmonie Ostrava

22.11.2011. Rada města Ostravy na svém jednání 22. listopadu s okamžitou platností jednohlasně odvolala ředitele Janáčkovy filharmonie Ostrava Petera Krajniaka.

„Na dnešní radě nás pan Krajniak nepřesvědčil o správnosti svých pracovních kroků a výsledků řízení tohoto více než stočlenného hudebního tělesa. Ztráta sponzorů, špatné výsledky hospodaření, snižující se počet koncertů i návštěvníků, žádná výhledová turné, na něž orchestr v minulosti často vyjížděl, neúčast na festivalech – to všechno vedlo k nespokojenosti členů filharmonie, kteří nás prostřednictvím odborů upozornili na situaci,“ řekla náměstkyně primátora Simona Piperková. Bývalý ředitel Krajniak dal před několika dny okamžitou výpověď dosavadnímu šéfdirigentovi Theodoru Kucharovi, který s orchestrem za dobu sedmi let svého působení absolvoval řadu koncertů a také úspěšná zahraniční turné. Kuchar je nositelem mnoha mezinárodních ocenění za kvalitní nahrávky na hudebních nosičích, hostuje jako dirigent také u zahraničních orchestrů, nahrál celé hudební cykly v nejprestižnějších studiích světa.

Dočasným zastupováním ve funkci ředitele filharmonie byl pověřen Jan Hališka, který byl už deset let ředitelem orchestru, v této funkci skončil před šesti lety.

„Jeho úkolem bude stabilizovat situaci ve filharmonii, vytipovat možného nového ředitele, který by byl schopen organizaci ekonomicky stabilizovat a pracovně ji vrátit k účasti na festivalech a turné. V rozmezí půl až jednoho roku očekáváme, že bude iniciovat řízení na post nového šéfdirigenta,“ dodala S. Piperková. Jan Hališka bude muset řešit také důstojné ukončení působnosti Theodora Kuchara ve filharmonii, který i přes výpověď má s filharmonií ještě řadu rozpracovaných koncertů. Vedení města podrobí organizaci auditu.

„Uvažujeme o tom, že při uzavírání smluv s manažery městských organizací, budeme volit pětileté trvání kontraktu tak, aby jejich fungování nebylo závislé na výměně členů vedení města. Aby souviselo pouze s tím, jak schopně manažer svěřenou firmu vede. Buď po pěti letech post obhájí anebo mu smlouva nebude obnovena. Dalo by se tak lépe předejít mnoha problémům včetně možných ekonomických propadů,“ řekl náměstek primátora Dalibor Madej.